خطبه ۲۹ آبان ماه ۹۴

IMG_5299

 

    خطبه اول

قرآن

انّ الّذین قالوربنّا الله ثم استقاموا تتنزّل علیهم الملائکه الّا تخافواولاتحزنوا و ابشر وابالجنّهالتّی کنتم توعدون ، نحن اولیآوکم فی الحیاهالدّنیا وفی الاخرهو لکم فیها ماتشتهی انفسکم و لکم فیها ما تدّعون.(فصّلت ۳۰-۳۱) بی تردید کسانی که گفتند : پروردگارما “الله” است، سپس پایداری نمودند، فرشتگان بر آنها فرود آیند (وگویند) که هر گز مترسید و غمگین نشوید وشما را مژده باد به بهشتی که (در دنیا )وعده داده می شدید،ماسرپرستان و دوستان و یاران شما در دنیا و آخرتیم، و برای شما در آنجا هر چه نفستان اشتها کند و هر چه طلب کنید مهّیاست.

ایمان واقعی با استقامت راست می آید و نزول فرشتگان را به دنبال دارد.

پیام فرشتگان این است که خوف و حزنی نداشته باشید و شما بهشتی خواهید شد.

اعلان ولایت نسبت به آنها کنند در دنیا و آخرت و بهشت را برایشان تو صیف می کنند .

این وضعیت از آن کسانی است که اهل تقوای الهی باشند.

خانواده

[آسیب ها]۹-بی مهری و کینه ورزی

اسلام دین رحمت و مهربانی است. خدای متعال خود را رحمان و رحیم معرفی می کند و در مورد پیامبرش (ص) می گوید بالمومنین رءوف رحیم –توبه ۱۲۸- ودر بیانی آمده است که تخلّقوباخلاق الله: شما خودتان را به اخلاق الهی بیارایید و نیز خداوند فرمود: لقد کان لکم فی رسول الله اسوه حسنه(احزاب ۲۱) بنابر این شایسته است مردان مسلمان و مومن در خانواده خود ، بنای مهرورزی را داشته باشند نه کینه ورزی . البته زنان خانواده هم خودشان را در این خصوص سهیم و مسئول بدانند. در آیه ای از قرآن که به فلسفه ازدواج و تشکیل خانواده اشاره می کند و به این نکته توجه می دهد که خداوند بین شما  همسران ، مودّت و رحمت قرار داده است (روم ۲۱) پس باید این معنا را همه دریابند و به جای خشونت و بی مهری ، بنای مهرورزی و مهربانی را با یکدیگر بکذارند . شخصی از رسول خدا(ص) می پرسد : چگونه است که در دل زن و شوهری که کاملا ازهم بیگانه بوده اند به یک مرتبه محبّت و دوستی خاصّی قرار داده می شود به گونه ای که : مامن شیء احبّ الی احدهما من الاخر ، هیچ چیزی در نزد این دو از محبت اینها بیشتر نیست ؟ فقال : وجعل بینکم مودّه و رحمه – فرمود بخاطر مطلبی است که خداوند در قرآنش فرموده است : بین شما محبت و دوستی قرار داده است .

رسول خاتم (ص) فرموده : الا خیرکم خیرکم لنسائه و انا خیرلنسائی : (وسائل ۲۰/۱۷۱) اگاه باشید بهترین شما کسی است که نسبت به خانواده اش نیکو رفتارباشد ومن نسبت به خانواده ام اینگونه ام. و در قرآن کریم نیز به صراحت به مردان دستور داده شده که : عاشروهن بالمعروف (النساء۱۹) با خانم هایتان بر اساس (معروف) یعنی بارفتار صحیح بر خورد کنید. این توصیه ها در زمانی صورت می پذیرد که بیشترین توهین ها به خانم ها انجام می گرفت. اصلا در آن زمان و دوران ، زن را انسان به حساب نمی آوردند و حقوق او را به رسمیت نمی شناختند، چنانکه اگر زنی وضع حمل میکرد و نیاز به استراحت داشت  به او اجازه استراحت نمی دادند .مرد به جای او میخوابید وزن مجبور بود به کار و تلاش مشغول باشد . در چنین فضا یی دستور مهربانی به مردان داده می شود و فرمان به حرمت گزاری به جنس زن صادر می گردد. ممکن است مردی تصور کند با رفتار خشونت آمیز ، رفتار قهرمانانه دارد و محبوب و مطاع است امّا اشتباه می کند اگر دیگران از او فرمان می برند موقتی است ودر وقت خود تاثیر منفی خواهد گذاشت. بنای ناسازگاری و مخالفت گذاشته خواهد شد و خانه و کاشانه به سردی می گراید و رفته رفته سستی و فروپاشی را در پی خواهد داشت . تعداد قابل توجهی از پرونده های طلاق مربوط به عدم مهربانی و کینه ورزی است بالاخره طاقت طرف طاق می شود و به اطرافیانش قصه را بازگو می کند و پایشان به طلاق و جدایی باز می کردد .

یک حکایت – پیامبر (ص) یک صحابی داشت به نام سعد بن معاذ ، وقتی فوت کرد پیامبر (ص) شخصا در تشیع جنازه او شرکت کرد و تجهیز او را بعهده گرفت . مادرش در خطاب به فرزندش گفت پسرم ، بهشت بر تو گوارا باد. رسول خدا رو به ایشان کرد و فرمود: اینگونه با قاطعیت سخن نگو ، همین الان سعد ، یک فشار قبر عحیبی را تحمل می کند؟ مادر علت را پرسید . فقال نعم کان فی خلقه مع اهله سوء: بله او در خانه بد اخلاق (نامهربان) بود .(بحار ۶-۲۲۰)

نکته: البته خانم ها نبایداز مهربانی شوهرشان سوء استفاده کنند. آنها نیز با درک شرایط به وظیفه همسری خود ادامه دهند و کانون گرم خانواده را گرم تر کنند و شاکر خداوند باشند که چنین همسر مهربانی نصیبشان کرده است.اگر فردی قسمتشان می شد که با هر بهانه ای کتک می زد و دست و پا می شکست و یا از خانه بیرون می کرد چه می کردند{ یک نمونه داشتیم ،به زن کتک می زد وبا لباس نامناسب از خانه بیرون می کرد و در را از پشت می بست} در یکی از کشور های خارجی مردی زنش را کشت و گوشت او را قطعه قطعه کرد و در فریزر گذاشت و روزانه آنرا مصرف می کرد . و اخیرا یکی از همانها  زنش را کشت و قطعه قطعه کرد و از آن عکس گرفت و در فیسبوک به اشتراک گذاشت. این کجا و اشخاصی مثل علامه طباطبایی کجا که در سوگ خانمش فراوان گریه می کرد و می فرمود او برای من پشتیبان بود و کمک کار، کتابهایم را با پشتوانه او می نوشتم

  خطبه دوم

تقوا در حدیث

رسول الله (ص) : ان الله لایعطی احدا خمسا وقدا عدّله خمسا آخر: لایعطیه الشّکر الاّ وقداعدّله الزیاده-ولایعطیه الدعاء وقداعدّله الاجابه- ولایعطیه الاستغفار الّا وقدا عدّله القبول – ولا یعطیه الصدقه الّا و قدا عدّله الخلف – و لا یعطیه الایمان الّا و قدا عدّله الجنه ( المواعظ العددیه ۱۵۲)

رسول خدا فرمود: خداوند عطا نمی کند به هیچ کس پنج چیز را مگر آنکه پنج چیز دیگررا برای او مهیا می نماید ، شکر را نمی دهد مگر آنکه زیادتی برای او اماده می کند، توفیق دعا نمی دهد مگر که اجابت آنرا بر عهده می گیرد،  استغفار عطا نمی کند مگرقبول را برای او مهیامی سازد ، توفیق صدقه نمی دهد مگر که جایگزین برایش آماده می کند، ایمان نمی دهد مگر آنکه برای او بهشت را در نظر می گیرد

همین پنج مورد نیزبا عنایت حق تعالی در شخص ایجاد می شود و در عین حال پاداش و جایگزین هم می دهد.

عصاره سخن این است آنان که اهل تقوایند اهل عملیاتی کردن این سخن نورانی هم هستند.

مناسبتها

۱-                 آغاز هفته بسیج مستضعفین : حضرت امام روح الله با دید الهی که داشت طی فرمانی در پنجم آذر ماه سال ۱۳۵۸ بسیج را پایه گذاری کرد که در حال حاضر این نهال برومند به ۳۶ سالگی خود نزدیک می شود . در آنروز کسی تصور نمی کرد که این نهاد مقدس تا این اندازه وجودش ضروری و لازم باشد و تا این حدّ در دفاع از کشور و انقلاب و در امید بخشی و جهت دادن به مستضعفین عالم ، موثّر و داری نقش حیاتی باشد. راستی اگر بسیج نبود سر نوشت جنگ و دفاع مقدس چگونه رقم می خورد.آری این لشکر الهی در کنار ارتش و سپاه ، بسیار نقش آفرین بوده و هم اکنون هم به عنوان یک نهاد انقلابی روز به روز در حال گسترش کمی و کیفی است و توانسته است با نمونه سازی در کشور عراق و سوریه نقش آفرین باشد. یکی از مسئولان گفته بود چندی قبل و قتی به پادگا نهای نظامی سوریه قدم می گذاشتی می دیدی قانون حزب بعث این است که کسی اجازه ندارد در آنجا نماز بخواند و نظامیان به جرم نماز خواندن از ارتش اخراج می شدند امّا الان که تفکر بسیجی در آنجا طنین انداز شده خود فرمانده شان مهر و جانماز می آورد تا نماز بر پا شود و با حضور بسیجیان به عنوان مستشاردر کنار فرماندهان عالی رتبه ارتش سوریه آنها احساس قوت وقدرت می کنند . با دو ماه آموزش دادن ،الان یک بسیجی سوریه فرمانده یک تیپ عملیاتی را بر عهده می گیردو دشمن برای کشتن او جایزه سنگین تعیین می کند.یکی از فرماندهان ارتش سوریه گفته بود هر وقت مستشار نظامی بسیجی ایرانی می خواهد به مرخصی برود و برگردد نزدیک است قلبم از کار بیفتد. و چنین است نقش بسیج در عراق نیز. در هر صورت، بسیج مایه برکت برای نظام اسلامی و عموم مستضعفین بوده و هست . الان بسیج ما دارای قدرتی فوق العاده و اعضایی از هر قشر وگروه است که امیدواریم روز به روز بالنده تر و نقش آفرین تر باشد. امروز اولین روز هفته بسیج است و ما آنرا با تمام وجود گرامی داشته و به همه بسیجیان تبریک و تهنیت عرض می کنیم و برای شادی روح بنیانگزار بسیج و همه شهیدان بسیجی دعا کرده و سلام و صلوات نثار می کنیم .

پایه تفکر وپشتوانه بسیج

بنا بفرموده مقام معظم رهبری پایه تفکر بسیج دو چیز است – الف: اعتقادبه مسئولیت انسان یعنی اینکه یک بسیجی خود را مسئول در برابر خانواده ، نزدیکان، جامعه و حتی جامعه غیر مسلمان  در برابر دنیا می داندو چنین چیزی بر آمده از اندیشه اسلامی است . ب:بصیرت و روشن بینی :یعنی شناخت زمان ،شناخت اولویّت ها، شناخت دشمن،شناخت و به کار گیری ابزار لازم، که اگر این رکن نباشد امر و نهی بسیجی اشتباه از آب به در می آید.

 دو توصیه مهم به بسیجیان . الف – اخلاق ، حلم و صبر و طهارت را پیشه کنید . ب- سعی کنید سایش اعتقادی و ایمانی و عملی نداشته باشید. (مقام معظم رهبری)

۲-حمله گسترده داعش به پاریس . جمعه شب گذشته تعدادی از گروه تکفیری صهیونیستی داعش به انجام عملیات تروریستی در هفت نقطه پاریس ، در حدود یکصد و پنجاه نفر را کشتند و دویست نفر را مجروح کردند که حال هشتادنفر از آنان وخیم است. انتشار این خبر موجی از ترس و حشت در میان ساکنان پایتخت فرانسه بوجود آورد و پاریس را به یک پادگان نظامی تبدیل کرد وبسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکا را به حال آماده باش برای مقابله با داعش در آورد و تقریبا تمام کشورها این حرکت را محکوم کردند. در این ارتبط چند نکته قابل توجه است که باید بیشتر مورد مطالعه و دقت قرار گیرد.

الف- پایه گذار و تقویت کننده این گروه تروریستی ، آمریکا و اروپایی ها و عربستان و قطر و ترکیه بوده اند، چناکه اسنودن (پیمانکار سابق پروژه های امنیتی آمریکائی) که الان بخاطر افشاگری هایش در روسیه به سر می برد گفته است تشکیل این گروه با عنوان لانه زنبور به امر و اراده آمریکایی ها بوده است و چنانکه هیلاری کلینتون ( وزیرخارجه سابق آمریکا) در خاطراتش نوشته است ، ما این گروه را شکل دادیم و من به صدو دوازده کشور سفر کردم تا دولت اسلامی (داعش) را به رسمیت بشناسیم . و بدین ترتیب این گروه برای ساختن حاشیه امنی برای اسرائیل و مشغول کردن کشورهای اسلامی و در گیر نمودن آنها با یکدیگر شکل گرفت. الان هم با چشم پوشی پدید آورندگان این گروه، داعش به حیات ننگین خود ادامه می دهد .

ب- همانگونه که چندی پیش مقام معظم رهبری پیش بینی کرده بود که حامیان داعش مجبور خواهند شد در آینده بخاطر خسارتی که خواهند دید با این گروه مبارزه می کنند، آنزمان فرا رسیده و ضربه خوردند . آگاهان گفته اند حدود دوهزار نفر از فرانسوی ها جذب داعش شده اند و از طریق ترکیه در سوریه حضور پیدا کرده اند که هزار نفرشان هم اکنون در آنجا هستند و هزار نفر دیگرشان پخش در فرانسه هستند که بعضی از آنها موجی از وحشت آفریده اند و باعث حالت فوق العاده به مدت سه ماه شده اند . فرانسه که مهد آزادی و تمدن و مبارزه با تروریت است ، چندین گروه تروریستی را تحت حمایت داشته و چندین نشست در حمایت از آنها را برگزار کرده و به منافقین که روی دیگر سکه داعش است را پناه داده است و در هر صورت این سگ ها سرانجام پاجه صاحبانش را گرفته و بیشتر می گیرد و حامیان داعش که {باد کاشته اند طوفان درو می کنند}.

ج- راستی چه شده که این همه ترور و آدمکشی در سوریه، عراق ، لیبی ، نیچریه ، افغانستان ، پاکستان، لبنان و یمن صورت می گیرد امّا هیچ کسی مسبّبان اصلی را نکوهش نکرده اما با یک هجوم به پاریس این همه رجز خوانی و اولتیماتوم ها شکل می گیرد ؟ آیا اروپایی ها از بقیه بهترند ؟!، آقای بشار اسد رئیس جمهور سوریه در پیامی به (فرانسوا اولاند ) رئیس جمهور فرانسه گفت ، آنچه که شما یک شب شاهدش بودید من پنج سال است با آن درگیرم و می جنگم.

د- آیا تروریست ها خوب و بد دارند که آمریکا و همراهانش خواهان طرفداری از بعضی ها در سوریه هستند و مبارزه با برخی دیگر ؟ این چیزی است که آنها می خواهند ولی واقعیت  این است که باید با همه آنان مبارزه کرد تا جهان از لوث وجود آنان پاک گردد.

۲-                 در آستانه اربعین حسین (ع) : تنها معصومی که برایش اربعین گرفته می شود حضرت اباعبدالله الحسین است. اهمیت اربعین در فرهنگ شیعه کمتر از عاشورا نیست . بویژه در کربلا که پر شور تر و با حضور بیشتر مردم گرامی داشته می شود . سال گذشته لطف الهی حضور دهها میلیونی مردم شیعه از سراسر دنیا در کربلا ، چشم جهانیان را خیره کرد و خبرگزاریها آنرا به عنوان بزرگترین اجتماع مسالمت آمیز جهان معرفی کردند و این درحالی بود که داعشی های تکفیری مرتب تهدید به حمله انتحاری و کشت و کشتارمی کردند امّا به لطف حضرت حق هیچ اتفاقی نیفتادو امسال هم حرکت ها و فعالیت هایی در این خصوص آغاز شده است که امیدواریم پر شکوه تر از قبل ، این مراسم شکل بگیرد و یکبار دیگر چشم جهانیان را خیره و توجه آنان را به مقام والای امامت و ولایت و شهادت جلب نماید.

 توصیه می شود زائران اربعین ، رهنمود ها و هشدارها را جدی بگیرند حتما با گذرنامه و ویزا باشند و آنچه موجب آسایش و راحتی و بی خطری سفرشان می شود را بادقت فراهم کنند، ان شاءالله بدون هیچ مشکلی این مراسم ، آغاز خواهد شد و به پایان خواهد رسید و بار دیگر این نام حسین(ع) است که بر دلها حکّ میگردد و بر زبانها جاری می شود و سخن معجز گون پیامبر(ص) عملیاتی خواهد شد که فرمود : انّ لقتل الحسین حراره فی قلوب المومنین لا تبرد ابدا. به یقین در شهادت حسین(ع) یک حرارتی است که هر گز به سردی نمی کراید.

با تشکر ازعموم و تذکر برای نهم آذر که جلسه بزرگداشتی برای شهید مدرس و شهدای روحانی به پا خواهد شد.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*