خطبه ۲۰شهریور ماه ۹۴

29148393216570919359

 

خطبه اول

قرآن

« انّ فی اختلاف الّیل و النّهار و ما خلق الله فی السّموات و الارض لایت لقوم یتّقون» (یونس/۶)

به یقین در رفت و آمد شب و روز و آنچه را خدا در آسمان ها و زمین پدید آورد برای گروهی که همواره تقوا پیشه اند نشانه هایی بر( توحید،ربوبیت و قدرت خدا) است.

  • در پی هم آمدن شب روز و آفریده های الهی درآسمانها و زمین نشانه هایی است برای پرهیزگاران یعنی با این که همگان می توانند از آنها برای بالا بردن سطح معرفت خود استفاده نمایند اما این تنها پرهیزگارانند که متوجه می شوند.
  • معلوم می شود اینان فکری باز، دیدگانی روشن و حق بین دارند.
  •  وقتی انسان ،همه چیز را نشانه حق دید سیطره او را در همه چیز و بر همه چیز می بیند پس جایی برای خلاف و گناه خودش مشاهده نمی کند(اتقوا معاصی الله فی الخلوات فانّ الشاهد هوالحاکم).

خانواده

[ آسیب ها] ۳- اسراف در زندگی:

اسراف که به معنای از حد گذشتن، زیاده روی و ولخرجی است، از نظر عقل و شرع، امری ناپسند و قابل نکوهش است. اسراف نقطه مقابل (اقتار= سخت گیری) است که آن هم ناپسند و نکوهیده است. آن افراط است و این تفریط که هر دو نشانه جهل و نادانی بشمار می روند. قرآن کریم در توصیف عبادالرحمن می فرماید: و الّذین اذا انفقوا لم یسرفوا و لم یقترفوا و کان بین ذلک قواماً (فرقان/۶۷)- آنان کسانی هستند که در حال انفاق نیز نه اهل اسراف و ریخت و پاش اند و نه اهل سخت گیری؛ بلکه حالت میانه روی دارند. قرآن کریم حتی اسراف را در انفاق نمی پذیرد و آن را محکوم می کند تا چه رسد به موارد دیگر. افزون بر این آیه در آیات دیگر و روایات معصومین مطالبی در این خصوص آمده که به پاره ای از آنها اشاره می کنیم:

۱-   اسراف کاران محبوب خدا نیستند: کلوا و اشربوا و لا تسرفوا انّه لا یحبّ المسرفین. اعراف/۳۱

۲-   اسراف کاران برادران شیطان اند: ان المبذّرین کانوا اخوان الشیاطین. اسراء/۲۷

۳-   از اسراف کاران اطاعت نکنید: لا تطیعوا امر المسرفین الذین یفسدون فی الارض و لا یصلحون. شعراء/۱۵۱

۴-   نشانه های اسراف کاران: قال الصادق (ع) للمسرف ثلاث علامات یشتری ما لیس له و یلبس ما لیس له و یأکل ما لیس له( بحار۷۲/۲۰۶)- مسرف، سه نشانه دارد : می خرد آنچه را که در شأن او نیست، می پوشد آنچه را که برای او نیست و می خورد آنچه را با او تناسبی ندارد.

۵-   آثار اسراف: قال الکاظم(ع) من بذّر و اسرف زالت عنه النّعمه(همان ۷۸/۳۲۷)- کسی که اهل ریخت و پاش و اسراف باشد نعمت از دستش می رود.

۶-   قال علی(ع): ذر السّرف فانّ المسرف لا یحمد جوده و لا یرحم فقره( وسایل ج۱۰/۲۶۷)- از اسراف کردن دوری کن چرا که نه جود و بخشش اسراف گر مورد ستایش قرار می گیرد و نه در حال فقر او، به او رحم می شود!!

در هر صورت، اسراف نشانه بی برنامگی، عدم آینده نگری و بی توجهی به خود و دیگران است. گفتنی است اسراف تنها در مال و ثروت نیست بلکه در عمر و جان نیز هست. باید به عقل و شرع رجوع کرد و در مسیر مستقیم قرار گرفت که نه در آن اسراف است و نه سخت گیری.

نمونه هایی از اسراف: گاهی برای یک میهمانی ساده یا عروسی، سفارش چند نوع غذا و دسر و نوشیدنی داده می شود که به جز تعدادی از آن ،بقیه دور ریز می شود و از بین می رود. امام هشتم(ع) میوه نیم خورده ای را دید ناراحت شده و فرمودند: اگر شما نیازی ندارید نیازمندان را اطعام کنید.

–         یک وقت هم از لباس خریداری شده زمان زیاد نمی گذرد اما دیگر قابل استفاده قرار نمی گیرد. فی المثل در عروسی یکبار پوشیده می گوید دیگر نمی پوشم چون تکراری است.

–         در شست و شو گاهی زیاده از حد لازم آب مصرف می شود چه در شستن تن و بدن و غسل چه در وضو و چه در لباس شستن و ظرف شویی و امثال اینها.

–         در استفاده از برق، حد لازم رعایت نمی شود و نیز در استفاده از گاز و … .

اینها نمونه ای از اسراف اند که میتوانند آسیب های جدی به خانواده ها برسانند. برای خانواده های متوسط و پائین از نظر مادی زیانبار است و برای دیگران از جهت معنوی، و در یک کلمه قهر خدا را دنبال دارد و خانواده ها تحت تأثیر قرار می گیرند.

نقل شده گروهی پر نعمت، خود را با نان تمیز می کردند و آنرا در جایی انبار می کردند قحطی به آنان روی آورد و آنان به تل نان های آلوده روی آوردند و از گرسنگی آنها را خوردند.

خطبه دوم

حدیث

الجواد(ع): لا تکن ولیاً لله فی العلانیه و عدوّاً له فی السّر.(بحارج۷۵ص۳۵۸)

  • نباید دورو  و منافق بود. همواره می باید با او یکسان بود. زبان و عمل باید در یک مسیر و یک جهت باشند.

مناسبت ها

  1. شهادت امام جواد(ع): مشهور آن است که محمد بن علی بن موسی معروف و به تقی و جواد در سال ۱۹۵ه.ق در مدینه به دنیا آمد. نام مادرش سبیکه از طایفه ماریه قبطیه همسر رسول خدا و پدر بزرگوارش امام علی بن موسی الرضا(ع) بود. در دوران کودکی( ۷یا۹) ساله بود که پس از شهادت پدر به امامت نایل شد. شیعیان که در ابتدا از این موضوع ناراحت و نگران بودند پس از دیدن توانایی علمی او در پاسخگویی به مسائل مشکل و برخورداری ایشان از علم و آگاهی و دانایی مطمئن شدند که ایشان نهمین پیشوای شیعیان است. مأمون برای تفّقد و دلجویی از این خاندان و برای زیر نظر داشتن ایشان، آن حضرت را از مدینه به بغداد آورد و دخترش ام الفضل را به ازدواج او درآورد. امام که ناراحت بود و در پی چاره ای بود در سفری که به مکه رفتند از آنجا به مدینه مشرف شدند  و همانجا ماندند تا مأمون مرد و معتصم برادرش خلیفه شد او که بغض امام را داشت حضرت را از مدینه به بغداد کشاند و امام قبل از حرکت، فرزندش علی را به جانشینی برگزید و معرفی فرمود و عازم بغداد شد. خلیفه با تحریک ام الفضل امام را مسموم کرد و ایشان در سن ۲۵ سالگی به شهادت رسید و در کنار قبر پدر بزرگش در کاظمین مدفون گشت. آخر ذیحجه سال ۲۳۰ه.ق
  2. سخنان مهم مقام معظم رهبری: در چهارشنبه ای که گذشت ایشان در دیدار با جمع کثیری از مردم به ایراد بیانات مهمی پرداختند که به اختصار به برخی از این رهنمودها در زمینه های مختلف اشاره می کنیم:

الف- در مورد آمریکا: به فرموده حضرت امام، آمریکا شیطان بزرگ است و ما نباید این دشمن را که از در بیرون کردیم اجازه بدهیم از پنجره وارد شود. آمریکایی ها به اسم مذاکره قصد نفوذ و تحمیل خواسته های خودشان به ما را دارند ما جز در مورد هسته ای در هیچ مورد دیگری با آمریکا مذاکره نکرده و نمی کنیم. همین الان هم که مذاکره به جایی رسیده است یکی لبخند می زند یکی در پی تصویب طرحی در کنگره علیه ما است و یکی تهدید می کند. بعضی اصرار دارند شیطان بزرگ را فرشته نجات جلوه دهند خیر او دشمن است.

ب- در مورد اسرائیل: بعد از مذاکرات هسته ای، در رژیم صهیونیستی گفتند ما تا ۲۵ سال دیگر خاطرمان از ناحیه ایران آسوده است. اولاً ان شاء الله تا ۲۵ سال آینده چیزی به نام رژیم صهیونیستی وجود نخواهد داشت ثانیاً در این مدت هم روحیه مبارز و حماسی و جهادی، یک لحظه صهیونیست ها را راحت نخواهد گذاشت.

ج- در مورد انتخابات: برخی یکسال و نیم قبل به بحث انتخابات پرداختند که این غلط است چون موضوع انتخابات اصل قرار می گیرد و بقیه کارها در حاشیه. ولی الان که به انتخابات نزدیک می شویم می توانیم مطالبی را بیان کنیم. برخی سعی دارند در داخل، انتخابات و صحت آنرا زیر سؤال ببرند و خارجی ها هم که مرتب ایراد و اشکال می کنند در حالی که نه در گذشته اخم و تخمی داشتند و نه نسبت به رژیم های دیکتاتوری که مانع آنهایند وچیزی به اسم انتخابات نمی شناسند. ما انتخابات را حق الناس می دانیم که از رأی مردم دفاع می کنیم در سال ۸۸ هم که چهل میلیون نفر شرکت کننده داشت و عده ای سعی در ابطال آن داشتند ما ایستادیم و از رأی مردم دفاع کردیم ،از این به بعد هم هر کسی رأی بیاورد پشت ملت ایستاده ایم و از رأی او،که حق الناس است دفاع می کنیم و شورای نگهبان هم که نظارت استصوابی دارد اساساً برای دفاع از این حق الناس شکل گرفته و عمل می کند او موظف است تا اگر کسی صلاحیت ندارد و وارد عرصه انتخابات شده است کنار بزند در همه جای دنیا با اسم های مختلف چنین چیزی رواج دارد.

  1. حمله به برج دو قلوی آمریکا و ابهام آلود بودن: در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱(۲۰شهریور ۸۰) با حمله هواپیمای مسافربری به ساختمان ۱۱۰طبقه در نیویورک و حمله به ساختمان وزارت جنگ آمریکا( پنتاگون) اتفاقاتی افتد که هنوز بعد از گذشت حدود ۱۴ سال ابعاد آن روشن نشده است و در هاله ای از ابهام باقی مانده است. چطور مأموران امنیتی از این اتفاق خبردار نشدند و چگونه قبل از آن به صهیونیست های شاغل در مرکز تجارت جهانی گفته شده بود درروز حادثه در آن مکان نباشند و اساساً هیچ کشته ای از آنان در آنجا نباشد؟!. در هر حال در فردای آن اتفاق، انگشت اتهام به سمت مسلمانان نشانه رفت و به بهانه دستگیری بن لادن رهبر القاعده ،حمله به افغانستان آغاز شد و به بهانه ای دیگر عراق به اشغال درآمد و قصد حمله به ایران را هم داشتند که وارد این موضوع شدند و درواقع یک اسلام ستیزی شکل گرفت که پیامدهای آن هنوز هم ادامه دارد در هر صورت این حادثه هم چنان با علامت سؤال بزرگی در دل تاریخ مانده و خواهد ماند.
  2. رژیم صهیونیستی در سراشیبی سقوط: امام راحل بارها فرمود که رژیم جعلی اسرائیل باید از بین برود و مقام رهبری هم پیش بینی کردند بزودی این رژیم از صفحه روزگار محو خواهد شد. امروز بیش از از هر زمان دیگری نشانه اضمحلال این رژیم آشکارتر شده است.

روزنامه گاردین انگلیسی نوشته است: رژیم اسرائیل در یک انزوای بین المللی قرار دارد.

با اعلان سفر نتانیاهو به انگلیس با ایجاد یک کمپین بیش از یکصد هزار امضاء از مقامات انگلیس خواسته اند تا نخست وزیر جانی جنگی را بازداشت و محاکمه کنند که طبق قانون انگلیس باید مجلس آن کشور در این خصوص تصمیم بگیرد.

با نزدیک شدن سالروز جنایات اسرائیل در حمله به اردوگاه صبرا و شتیلا که چند هزار پناهجو را به خاک و خون کشیدند و نیز تسخیر بخشی از خاک لبنان (بیروت) خشم مردم آزاده و مسلمان نسبت به آنان رو به تزاید است.

محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان که مرد محافظه کاری است تقصیر شکست صلح را به گردن رژیم صهیونیستی انداخت و گفت پیشروی آنان در ساخت شهرک ها باعث توقف صلح شده است و ما امیدواریم نابودی آنان نزدیک باشد.

تذکرات پایانی

الف- ۲۰ شهریور سال ۱۳۶۰ را که مصادف با شهادت نماینده امام در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز(حضرت آیه الله سید اسدالله مدنی) دومین شهید محراب است را گرامی می داریم.

ب- یکم ذیحجه سالروز ازدواج مبارک حضرت علی و فاطمه(س) را که روز ازدواج نام گرفته را گرامی داشته و برای همه جوانها آرزو داریم تا با همیاری و همکاری پدران و مادران زمینه ازدواج آسان آنان فراهم گردد. امروز تشریفات و مخارج زاید و توقعات بالا باعث شده تا سن ازدواج بالا بررود برخی از عوامل دیگر باعث شده تا خانواده ها در همان گام های اولیه دچار مشکل بشوند مثل اجرای مهریه و یا خواسته های غیرمعقول و توقعات بی مورد که امیدواریم همه با هم به سمت تشکیل خانواده های اسلامی برویم.

ج- هم چنان از جنایت های جنگی در سوریه، عراق، لبنان، یمن اعلان برائت می کنیم و از جنگ افروزان که امروز با سرازیر شدن آوارگان به اروپا به اشتباه خود پی ببرند می خواهیم به انسان کشی پایان دهند.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*