خطبه ۱ خرداد ۹۴

DSC02916

 

خطبه اول

قرآن

« و لقد ارسلنا موسی بایاتنا ان اخرج قومک من الظّلمات الی النّور و ذکّرهم بایّام الله انّ فی ذلک لایات لکلّ صبّار شکور»(ابراهیم ۵)

ودر حقیقت موسی را با آیات خود فرستادیم که قوم خود را از تاریکی ها بسوی روشنائی بیرون آور، و روز های خدا را به آنان یاد آوری کن، که قطعآ در این (یاد آوری) برای هر شکیبای سپاسگزاری عبرتهاست .

 • فرستادگان الهی از جمله موسی با نشانه های روشن به سراغ مردم آمدند و مأموریت را از قوم خود آغاز کردند.
 • مأموریت اساسی پیامبر الهی خارج کردن مردم از تاریکی های جهل و گمراهی و تفرقه و بردن به بردن به سوی نور است.
 • مأموریت دیگر ایشان یادآوری ایام الله است. روزهای برجسته مانند پیروزی حق بر باطل و… .
 • از جمله برنامه انبیا بیرون بردن مردم از تاریکی گناه بسوی تقوای الهی است .

خانواده سالم

[عوامل تحکیم خانواده] ج- رعایت ادب ورود به جایگاه اختصاصی پدر و مادر

اسلام دین کامل و جامعی است. برای همه شئون زندگی برنامه ای خاص و ویژه دارد از جمله در مسائل خانوادگی که اگر مورد توجه و عمل قرار گیرد بدون تردید ما شاهد خانواده هایی محکم و مستحکم و بادوام و بانشاط و در یک کلمه سالم خواهیم بود. یکی از آن توصیه ها و دقت ها در خصوص رعایت آداب ورود به جایگاه استراحت ویژه پدر و مادر است. قرآن کریم در این باره می فرماید: یا ایهاالذین امنوا لیستأذنکم الذین ملکت ایمانکم و الذین لم یبلغوا الحلم منکم ثلاث مرات من قبل صلاه الفجر و حین تضنعون ثیابکم من الظهیره و من بعد صلاه العشاء ثلاث عورات لکم لیس علیکم و لا علیهم جناح بعدهن طوافون علیکم بعضکم علی بعض کذلک یبین الله لکم الایات و الله علیم حکیم.(نور/۵۸)_ ای کسانی که ایمان آورده اید باید بردگان شما  مردم وهمچنین کودکانتان که به حد بلوغ نرسیده اند در سه نوبت از شما اجازه بگیرند قبل از نماز فجر و در نیمروز هنگامی که لباسهای معمولی خود را بیرون می آورید و بعد از نماز عشاء. این سه وقت خصوصی برای شما است. اما بعد از این سه وقت گناهی بر شما و بر آنها نیست که بدون اجازه وارد شوند خداوند آیات خود را برای شما بیان می کند وخداوند عالم و حکیم است.

نکاتی از این آیه: ۱- چون بردگان و خدمتکاران و فرزندان نابالغ اما اهل تشخیص در اختیار مؤمنان هستند از این رو به اهل ایمان رو کرده و این دستورهای را می دهد.۲- بردگان و خادمان و فرزندان در سه نوبت یاد شده که موقع استراحت پدر و مادر است باید رعایت آداب خاص خودر ا داشته باشند چرا که قبل از نماز صبح، هنگام ظهر و پس از نماز عشاء معمولاً وقت استراحت است و افراد با لباس معمولی و لباس خاص به سر می برند که اگر بدون اجازه آنان وارد این جایگاه اختصاصی بشوند چه بسا با صحنه هایی روبرو شوند که باعث خسارتهای روحی و روانی فرزندان بشود. گفته شده گاهی تا بدانجا قضیه اهمیت پیدا می کند که فرزندان نفرت و کینه در دلهایشان جای می گیرد که دست به قتل طرف می زنند و یا خود را می کشند.۳- محیط خانواده یک محیط امن وآرامی است لذا باید همه اعضای تلاش کنند تا با شناخت و انجام وظیفه به کار خود بپردازند تا مشکلی برای هیچ یک از افراد خانواده بوجود نیاید. رسول خدا(ص) توصیه می کند که در بعضی از اوقات پدران و مادران باید رعایت حال بچه در گهواره هم داشته باشند و تصور نکنند او کوچک است و از مسائل جنسی سر در نمی آورد.۴- این آیه می گوید از آنجا که رعایت مسئله یاد شده (اجازه ورود گرفتن) برای همیشه و در همه وقت باعث مشکل خواهد شد لذا فرزندان می توانند در غیر موارد سه گانه یاد شده آزادانه به محل زندگی پدر و مادر رفت و آمد داشته باشند و اجازه ای نگیرند تا بتوانند یک زندگی شاد و مفرحی داشته باشند و در پایان هشدار می دهد که مراقب حرفها و کارهای خود باشند که خداوند علیم و حکیم است.

 ۵- نکته پایانی: آنچه در اسلام به عنوان واجب، حرام، مباح، مستحب و مکروه آمده دارای فلسفه و علت خاصی است. برخی از این فلسفه ها برای ما تا حدودی مشخص و روشن است و بعضی دیگر از آنها جهتش برای ما مشخص نیست اما بدون تردید رعایت آنها برای ما مفید فایده خواهد بود. پس باید با تمام وجود دستورها را بپذیریم و آنها را عملیاتی و کاربردی نمائیم و بدانیم که سعادت ما در گرو عمل به قرآن و اسلام است چه اینکه: الاسلام یعلو و لا یعلی علیه- اسلام بالاترین مکتب هاست و هیچ مکتبی بالاتر از ن قابل تصور نیست.

خطبه دوم

حدیث

قال السجاد(ع): لا حسب لقرشی و لا لعربی الا بتواضع و لاکرم الا بتقوی و لا عمل الا بنیه و لا عباده الا بتفقه الا و ان ابغض الناس الی الله من یقتدی بسنه امام و لا یقتدی باعماله.(بحار۷۵/۱۳۸) هیچ امتیازی برای قریشی و عرب نسبت به دیگران نیست مگر به وسیله فروتنی و بزرگواری جز با تقوا حاصل نمی شود و هیچ عملی مگر با نیت خالص ارزش ندارد و عبادتی بدون فهم عمیق ارزشی ندارد . قطعا منفور ترین افراد نزد خدا کسی است که به روش امام اقتدا کند و از اعمال او پیروی ننماید.

ارزشهای مطرح عبارتند از: تواضع، تقوا، نیت خالص، آگاهی دینی و پیروی عملی از رهبر معصوم. راستی اگر روزی این ها فراگیر گردد چه اتفاق میمونی روی خواهد داد!و چه وضعیت مطلوبی پیش خواهد آمد.

مناسبت ها

 1. میلاد سه شخصیت بزرگ: الف- حضرت امام حسین(ع) در سوم شعبان سال چهارم هجری قمری از مادری بنام فاطمه(س) ولادت یافت. پیامبر اکرم(ص) به راهنمایی جبرئیل که از سوی خداوند پیام آورده بود فرزند علی (ع)را حسین(ع) نامید. این شخصیت گرامی که سخت مورد علاقه پیامبر(ص) و علی(ع) و فاطمه (س)بود دارای فضایل و ابعادی است که بنا به تعبیر مقام معظم رهبری برخی از این ابعاد برجسته عبارتند از: اخلاص، اعتماد به خدا و شناخت موقع و اقدام لازم. این ها همه در ماجرای کربلا به خوبی خود را نشان دادند و سزاوار است همگان بویژه پاسداران که روز ولادت آن حضرت روز پاسدار هم هست از ایشان الگو برداری کنند و همانگونه که حضرت آقا فرمودند: پاسداران سعی کنند روح و حقیقت پاسداری و سپاه پاسداران را مورد توجه قرار دهند و به حفظ عوامل معنوی قدرت بپردازند که عبارتند است از ایمان، اعتقاد، اخلاص، مجاهدت برای خدا، مجاهدت منهای درآمد مادی و خاصیت انقلابی تری را که پیش روندگی و پیش برندگی است را حفظ نمایند.

ب- حضرت ابالفضل(ع) که نامش عباس است در چهارم شعبان سال بیست و شش هجری از فاطمه حزامیه به دنیا آمد و شدیداً مورد علاقه پدرش علی(ع) و سایر فرزندان حضرت علی(ع) بود. روز ولادت ایشان را روز جانباز نامگذاری کرده اند تا مولا و مقتدای ایشان باشد و در بصیرت و صبر و استقامت و خلوص نیت از آن بزرگوار که ابتدا جانباز شد و سپس شهید پیروی نمایند.

ج- حضرت علی بن الحسین(ع) معروف به سجاد و زین العابدین از مادری بنام شهربانو در پنجم شعبان سال ۳۸ به دنیا آمد. دوسال از عمر شریفش را در زمان جدش امیرالمؤمنین(ع) سپری کرد و بقیه آن را در خدمت عموی بزرگوارش و پدر ارجمندش بود و در کربلا حضور داشت و تمام صحنه های غم انگیز و رقت بار کربلا را با چشم خود دید و از جمله راویان صادق روایت کربلا بود. رساله الحقوق و صحیفه سجادیه ایشان که راهنمای زندگی هر انسان مسلمان به ویژه هر شیعه متعهدی است هم اکنون در دسترس علاقمندان قرار دارد. ما این سه میلاد بزرگ را به محضر امام زمان و همه شیعیان تبریک و تهنیت عرض می کنیم و روز پاسدار و جانباز را گرامی می داریم.

 1. سخنان بسیار مهم مقام معظم رهبری: ایشان در مراسم دانش آموختگی دانشجویان دانشگاه امام حسین(ع) مطالبی بسیار اساسی و درخور توجه فرمودند که به طور فهرست وار به اهم مطالب آن اشاره می کنیم:
 • لزوم ایستادگی مسئولان در برابر زیاده خواهی دشمن در همه جا از جمله در مذاکرات هسته ای.
 • طرح دشمن برای کشیدن جنگ و ناامنی به مرزهای ایران که هشدار دادند اگر شیطنتی صورت پذیرد ایران اسلامی با واکنشی سخت دشمن را پشیمان خواهد کرد.
 • زیاده خواهی دشمن در مورد بازجویی از دانشمندان هسته ای که من چنین اجازه ای را به هیچکس نمی دهم. هیچ عاقلی و هیچ کشوری چنین اجازه ای را نمی دهد.
 • هر قدر عقب نشینی شود دشمن جلو می آید باید دیوار مستحکمی در برابر دشمن ایجاد کرد.
 • هرگونه بازرسی از مراکز نظامی توسط دشمنان ممنوع و غیر مجاز خواهد بود. ایشان  به درستی مسائل را درک کرده و هشدار می دهند و مسئولان هم باید به هوش باشند و آمادگی خود را برای شرایط جدید حفظ کرده و نشان دهند. به تعبیر امیر المؤمنین (ع): دشمن نخوابیده است شما هم نباید خوابتان ببرد.
 1. عملیات بیت المقدس و آزادسازی خرمشهر: نیروهای متجاوز بعثی پس از سی                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   و پنج روز مقاومت جانانه مدافعان خرمشهر توانستند این شهر را به اشغال خود درآورند. این شهر بزرگ در چهارم آبان در اسارت دشمن قرار گرفت و ۵۷۸ روز به طول انجامید. شهر بزرگ و آباد خرمشهر را به تلی از خاکبدل کردنندو                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 سنگرهای محکمی ساخته بودند که هیچ تصور نمی کردند روزی نیروهای ما بتوانند آنجا را بازپس بگیرند. صدام گفته بود اگر ایرانی ها خرمشهر را بتوانند آزاد کنند من کلید بصره را به آنان می دهد. سرانجام عملیات بیت المقدس در ۱۰/۲/۶۱ آغاز و طی چهار مرحله بالاخره در سوم خرداد خرمشهر آزاد شد. آری به قول امام: خرمشهر را خدا آزاد کرد. ۱۹هزار اسیر، ۱۶هزار کشته، هزاران قبضه سلاح و صدها قبضه توپ و دستگاه تانک به غنیمت سپاهیان اسلام درآمد و کمر صدامیان شکست و برای اولین بار در طی چند سال گذشته معادله قوا و قدرت به نفع نیروهای ما تغییر یافت و سازمان ملل که حامی صدام بود به فکر تهیه قطعنامه و آتش بس افتاد.

ملت ما با سابقه درخشان دفاع از کشور خود توانسته یک عظمت و ابهت ویژه ای را در چشم جهانیان پیدا کند. این ایستادگی و پایمردی باعث شد تا دشمن حتی فکر تهاجم نظامی هم در سر بپروراند با این روحیه سلحشوری که در ملت وجود دارد رهبری نظام می فرماید: اگر دشمنان بخواهند شیطنت کنند سیلی محکمی از مردم می خورند. سردار صفوی در مصاحبه ای گفته است اگر اسرائیل بخواهد غلطی بکند با دست کم هشتاد هزار موشک از راه دور و نزدیک حیفا و تل آویو را با خاک یکسان می کنیم. اخیراً کالین پاور وزیر خارجه اسبق آمریکا گفته بود: آمریکا اشتباه می کند که دست عربستان را در تجاوز به یمن باز گذاشته است ما نباید چنین اجازه ای به او می دادیم. او مشت خود را باز کرد. عربستان ادعا می کرد ده روزه یمن را تسلیم می کند و تحویل منصور هادی می دهد ولی الان پنجاه روز است هیچ کاری نتوانسته بکند. عربستان بداند اگر ایران اراده کند دو ساعته کاری می کند که عربستان به حالت قبل از صنعتی شدن برگردد و حتی یک خط تلفن پیدا نکند تا با ما بخواهد تماس بگیرد ایران چنین کشور قدرتمندی است. در هر حال امیدواریم جنگی به پا نشود اما اگر خدای ناکرده اتفاقی بیفتد ملت ایران در دفاع از خود و کشورش ذره ای تردید نخواهد کرد.

 1. اوضاع اسف بار جهان اسلام: کشورهای اسلامی به جنگ و خونریزی در درون خود مشغولند و کشورهای استعماری هم بر طبل اختلافات می کوبند و بازار فروش سلاح خود را گرمتر نگه می دارند. مسلمان کشی در افغانستان، پاکستان، عراق، فلسطین، لبنان، سوریه و بدتر از همه در یمن و در کشورهای اسلامی آفریقایی در جریان است. داعشی ها مثل خوره به جان مردم مسلمان سوریه و عراق افتده اند و مردم را می کشند و کشورها را به آتش می کشند و از هیچ کس اعتراضی به گوش نمی خورد. در این گیر و دار اسرائیل قدس را متعلق به خود دانسته و می خواهد آنرا پایتخت کشورش اعلان کند داعشی ها مناطقی را جدیداً در عراق و سوریه تصرف کرده اند. القاعده و طالبان هر روز از مردم کشته می گیرند باید دعا کرد این اوضاع نابسامان سامان یابد و مسلمانان به خود بیایند و در غم و شادی هم شریک یکدیگر باشند اما افسوس و صد افسوس که سخت تحت تأثیر تبلیغات دشمنان به ویژه انگلیس هستند که ید طولایی در اختلاف افکنی میان مسلمانان دارد. الان قضیه شیعه و سنی را مجدداً در عراق به راه انداخته اند و یم خواهند بدینوسیله عراق را تجزیه کنند چنانکه بتوانند در جاهای دیگر هم همین کار را خواهند کرد.

تذکرات پایانی: ۱- اول خرداد ماه سال ۱۳۵۹ آمریکا محاصره اقتصادی علیه کشور ما را آغاز کرده و هم چنان ادامه می دهد.

۲- اول خرداد روز بهره وری و بهینه سازی مصرف نیز هست.

۳- سوم خرداد روز مقاومت و ایثار و پیروزی و چهارم خرداد روز مقاومت و پایداری، روز دزفول است.

۴- هم چنین چهارم خرداد آغاز هفته بدون دخانیات می باشد.(۱۰-۴)

۵- پنجم خرداد روز حمایت از خانواده زندانیان می باشد.

۶- ۷خرداد برابر با ۹ شعبان آغاز هفته جوان.(۱۳-۷)

سخن پایانی

ضمن تشکر از عموم مردم که اموات خود را از یاد نمی برند و برای آنان مجالس گرفته و خیرات می کنند به چند پیشنهاد رسیده در این باره اشاره می کنیم:

۱-                   در خیلی از جاها پس از دفن میت روز بعد یا دو روز بعد مجلس ختمی می گیرند و مراسم هفت را سر خاک برگزار می کنند ترجیحاً اگر مجلس ختم دو ساعت بعدازظهر گذاشته شود برای شرکت اداری ها بهتر است.

۲-                   از نوشتن پلاکارد که نوعی اسراف به حساب می آید خودداری و از آوردن تاج گل هم خودداری گردد بجای آن تفت تهیه شده و پول آن مصرف نیازمندان در بهزیستی، کمیته امداد یا سایر امور خیریه گردد.

۳-                   جلسه یادبود در برات که هم تعداد زیادند و هم شهر پراکندگی دارد پیشنهاد می گردد همه به صورت جمعی در مسجد جامع که متعلق به شهر است اجتماع کنند. پذیرایی یکسان صورت پذیرد و هر کسی سهمیه خودش را بپردازد هم در وقت صرفه جویی می شود هم چشم و هم چشمی کم می گردد هم همگان به همه جلسه می رسند. انتظار داریم شورای محترم و شهردار محترم و بزرگان قوم بنشینند و این مسئله را بررسی و همین امسال عملیاتی کنند.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*