خطبه ۱۸ اردیبهشت ۹۴

DSC02916

خطبه اول

قرآن

« انّا انذرناکم عذاباً قریباً یوم ینظرالمرء ما قدّمت یداه و یقول الکافر یا لیتنی کنت تراباً».(نبأ/۴۰)

ما شمارا از عذابی نزدیک هشدار دادیم روزی که ادمی آنچه را با دست خویش پیش فرستاده است بنگرد،و کافر گوید کاش من خاک بودم .

 • انذار و بیم دادن یکی از اهرمهای تربیتی است که در قرآن بسیار مورد استفاده قرار گرفته است.
 • عذاب قیامت را نزدیک خوانده است تا انسان ها دچار غفلت نشوند.
 • ترسیمی از قیامت: انسان عملکرد خود را می بیند و کافر حسرت می خورد و آرزو می کند که ای کاش خاک بودم.[ نبودم یا همانند خاک تکلیف نداشتم]
 • انسانهای با تقوا در قیامت این دلهره وآن تقاضا را ندارند.چرا که در دنیا کارهای خود را بدرستی انجام داده اند.

خانواده سالم

[ عوامل تحکیم خانواده]۲۲- رعایت آداب

اسلام دین زندگی است و برای تمام شئون زندگی در عرصه های مختلف مثل اجتماع، سیاست، اقتصاد و خانواده؛ برنامه دارد و به پیروان خود توصیه می کند اگر خواهان سعادت دنیایی و آخرتی هستند آداب ویژه را در هر زمینه ای مراعات کنند. در اینجا به تناسب بحث«خانواده» به برخی از آداب دینی در خصوص «امر خانواده» اشاره می کنیم و امیدواریم برای همگان سودمند باشد چه آنها که تازه ازدواج کرده اند و چه آنان که از سالها پیش وارد زندگی مشترک شده و دارای فرزندان و یا احیاناً نوه هایی نیز هستند. آری بحثهای اخلاقی اینگونه ای برای همگان می تواند مفید باشد.

الف- ادب در گفتار و کردار:

هر انسانی در هر وضعیت و شرایطی که باشد دوست دارد با او رفتار و گفتار مؤدبانه ای صورت پذیرد و از هرگونه بی ادبی در گفتار و کردار نسبت به خودش کاملاً ناراحت و بیزار است.

در این میان زن و شوهری که زیر یک سقف زندگی می کنند بیش از دیگران از همدیگر انتظار یاد شده را دارند یعنی رفتار و گفتار مؤدبانه.

امیر المؤمنین(ع) فرمودند: لا میراث کالادب- هیچ میراثی مثل ادب نیست،لا عقل لمن لا ادب له- آنکس که ادب ندارد عقل و خرد ندارد. ایضاً قال: خیر ما ورّث الاباء الابناءالادب- بهترین میراث پدران برای فرزندان ادب است و در بیانی دیگر تفاوت انسان و حیوان را در این می داند که حیوان جز با ضرب «زدن» به راه نمی آید ولی این انسان است که با ادب پند می پذیرد. آری {فرق بین بنی آدم و حیوان ادب است.}

زنان و شوهران بدانند که هر کدامشان انسان مسلمان شیعه هستند که ادب  دوست و ادب پذیرند و دوست دارند دیگران با آنان رفتاری حکیمانه و گفتاری مؤدبانه داشته باشند، پس خود آنها هم بیش و پیش از دیگران نسبت به یکدیگر اینگونه باشند و در واقع سخن قرآن را آویزه گوش خود سازند که فرمود:« یا ایهاالذین امنوا اتّقواالله و قولوا قولاً سدیداً- ای کسانی که ایمان آورده اید تقوای الهی را پیشه کنید و سخن محکم و استوار و صواب بگوئید».( احزاب/۷۲)

این رهنمود به قدری مهم است که پیامبر اکرم هرگاه به منبر تشریف می بردند از آن پایین نمی آمدند مگر که این آیه را می خواندند.(المیزان ذیل آیه) قرآن کریم از مؤمنان می خواهد سخنی بگوئید که همانند سدّ پولادین بتواند جلو امواج فساد را بگیرد و از هرگونه لغو و کذب و باطل خالی باشد چنین سخنی از شخصی که برخوردار از تقوای الهی است صادر می شود و بس.

 اگر اعضای اصلی خانواده (زن و شوهر) و به پیروی از آن دو، بقیه اعضای خانواده به گونه ای حرف بزنند که جلب توجه طرف را بکند و از هر نوع توهین و تحقیر به دور باشد و بلکه بر عکس آمیخته با عشق و محبت و احترام باشد قطعاً در استحکام پایه های خانواده نقشی به سزا و پر اهمیت دارد.

چه قدر در اشتباهند کسانی که خیال می کنند با بالا بردن تن صدای خود و یا عجین کردن سخنان خویش با فحش و ناسزا و تحقیر و توهین طرف می توانند شخصیت برترشان را اثبات کنند و طرف مقابل را تسلیم و رام خود سازند. این گونه برخورد سخیف که حاکی از سبک مغزی گوینده و انجام دهنده آن است تأثیری منفی در روان طرف می گذارد و او را روان پریش می کند و دیر یا زود باعث بیماریهای روانی، جسمانی،بی علاقگی، بی انگیزگی، افسردگی و سردمزاجی خواهد شد که نتیجه ای جز سست شدن پایه های زندگی نخواهد داشت. چه بسیار اختلافات و جدایی ها که از این رهگذر نصیب خانواده ها شده و می شود و بر عکس اگر طرفین سعی کنند یکدیگر را به آرامی ودرستی و مقاومت و ادب و نزاکت آن گونه که دوست می دارند صدا بزنند و مورد خطاب قرار دهند بدون تردید در خوشبختی را به روی خود باز می نمایند و به عشق و علاقه اشان نسبت به تداوم زندگی می افزایند.[ جریان فرزند عالمی که پدرش را به خواب دید و بر لب او زخمی مشاهده کرد و علت را جویا شد پدرش گفت این اثر تحقیر مادرت است که من با صدا زدن به اسمی که خوش نداشت باعث آن می شدم].

خطبه دوم

حدیث

الکاظم(ع): یا هشام لیس منا من لم یحاسب نفسه فی کل یوم فان عمل حسناً استزاد منه و ان عمل سیئاً استغفرالله منه و تاب الیه.(تحف العقول)

ای هشام از ما نیست انکه هر روز از خودش حسابرسی نداشته باشد (یعنی باید به عمل خود رسیدگی کند ) چنانچه کار شایسته ای انجام داده باشد از خداوند زیادتی را در این خصوص طلب نماید و اگر کار بدی از او سر زده باشد از خدا امرزش خواهی کند.

 [شخصی عمل خود رامحاسبه کرد ، دید اگر روزی یک گناه داشته باشد،در طول شصت سال می شود ۲۱۹۰۰گناه پس از آن  صیحه ای زد و مرد].

اری انسانهای اهل تقوا که خواهان ایجاد و حفظ ارتباط با امامان خود هستند محاسبه را از یاد نمی برند .

مناسبت ها

 1. شهادت امام کاظم(ع): مشهور آن است که ایشان در ۲۵ رجب سال ۱۸۳ ه.ق توسط هارون الرشید در زندان بغداد به شهادت رسیدند.

آن حضرت با چند خلیفه عباسی معاصر بود. منصور دوانیقی که کاری به کار امام نداشت . فرزندش  مهدی که امام را به عراق آورد و در حبس قرار داد، او شبی امیرالمؤمنین(ع) را در خواب می بیند که آیه ۲۲ سوره محمد را می خواند که در آن آمده است: … و تقطّعوا ارحامکم… و منظور حضرت را می فهمد و موسی بن جعفر را آزاد می کند. سومین خلیفه معاصر حضرت، هادی پسر مهدی است که چون حدود یکسال بیشتر خلافت نکرد فرصتی برای آزار حضرت نیافت. وقتی نوبت به هارون رسید با تمام قوا به آزار جسمی و روحی امام پرداخت و دستور داد ایشان را از زندانی به زندان دیگر ببرند و سرانجام توسط سندی بن شاهک یهودی در زیر شکنجه فراوان، مظلومانه به شهادت رسید. امام(ع) در اوج تنهایی و غربت و خفقان از رسیدگی به وضع شیعیان با تمهیدات سیاسی و اجتماعی غافل نبود و توانسته بود یکی از مریدانش بنام علی بن یقطین را در دستگاه هارون نفوذ دهد که برای شیعیان بسیار مفید و کارساز بود.

 1. سخنان مقام معظم رهبری در جمع معلمان و فرهنگیان:

بر اساس سنت همه ساله امسال نیز فرهنگیان به محضر ایشان رسیدند و حضرت آقا هم مطالبی مهم ایراد فرمودند که به پاره ای از آن سخنرانی اشاره ای می کنیم:

الف- آموزش و پرورش از اهمیت بسیار زیاد و فوق العاده ای در شکل دهی به نظام و دنیای آینده برخوردار است و هر مقدار از نظر اقتصادی به آن کمک شود جا دارد چرا که هزینه کردن برای این دستگاه مفید خواهد بود و به خوبی جواب خواهد داد.

ب- مسئولان باید توجه بیشتری به معیشت این قشر داشته باشند و خود آنان هم باید از هوشیاری بیشتری برخوردار باشند “که هستند” تا مبادا دشمن بخواهد با تحریک آنان به مقابله با نظام برخیزند البته تا به حال با آگاهی و نجابت معلمان این طرح به شکست انجامیده است.

ج- ما مذاکرات هسته ای را در شبح تهدیدات نمی پذیریم این معنا ندارد که بگویند شما بیایید در زیرشمشیر آخته؛ مذاکرات انجام دهید. اگر مذاکرات هست پس تهدید چیست؟ ملت ما هیچ تهدید و تحقیر و توهین را نمی پذیرد و مذاکره کنندگان هم این مطلب را نمی پذیرند.

د: اخیراً دو تن از مقامات رسمی و رده بالا در امریکاسخن از تهدید نظامی علیه ملت ما بر زبان آورده اند اولاً غلط می کنند ثانیاً چنانکه قبلاً گفته ام در خطاب به رئیس جمهور وقت که تهدید می کرد ، دیگر زمان بزن و در رو گذشته است ملت ما تعقیب خواهد کرد و راحت نخواهد گذاشت کسی را که قصد تعرض به او را داشته باشد.

ه: آمریکا از همیشه نزد ملت های دنیا بی آبرو تر شده است بی آبرویی از این بالاتر که به صورتی صریح و روشن از جنایات رژیم سعودی آدم کش و کودک کش حمایت می کند. اصلاً این تجاوز آشکار به یک کشور مستقل به چه معناست و چرا باید صورت پذیرد جرم ملت یمن چیست که می گوید ما فلان کس را نمی خواهیم و فلانی را می پذیریم؟ راستی چه توجیهی برای این جنایت وجود دارد. چرا باید مردم  را در خانه هایشان بکشند ،زیر ساخت های یک کشور را ویران کنند. حمایت از این رژیم با چه بهانه ای؟ آنوقت به ما می گویند شما دخالت نکنید ما می خواهیم برای مردم در حال محاصره دارو و غذا بفرستیم مانع می شوند اما مرتب بر سر مردم یمن بمب می ریزند و می کشند و تخریب می کنند و آمریکا هم حمایت می کند!!!

 1. اوضاع اسف بار دنیا: در حال حاضر دنیا در دست چند کشور قدرتمند و مغرور که برای خود حق وتو قائل هستند گرفتار است و در این میان آمریکا از همه بیشتر ترکتازی می کند و برای دیگران خط و نشان می کشد و هر جا آش است آمریکا فرّاش است. هر جا بوی جنگ و درگیری به مشام می رسد جای پای آمریکا به خوبی دیده می شود که به عنوان نمونه به بعضی از این توطئه ها و خط و نشان کشیدنها و جنایت ها اشاره می کنیم:
 • القاعده، طالبان، داعشی ها و دیگر گروههای تکفیری مثل بوکوحرام و فتنه انگیزان در لبنان و سوریه و عراق، دست پروره آمریکا هستند.
 • هشت سال جنگ علیه ایران را آمریکا حمایت و پشتیبانی و مدیریت کرد.
 • الان در عراق و سوریه و لبنان و یمن پشت سر جنایتکاران ایستاده است.
 • سازمان ملل و شورای امنیت را در دست قدرت خود دارد.
 • با نقشه و برنامه دادن به کشورهای غربی و عربی سلطه خود را حفظ کرده است.
 •  و برای تجزیه عراق و سوریه و ایران و عربستان و یمن طرحهای علنی داشته و دارد که نمونه اخیر آن دخالت سنا در ارائه طرح تجزیه عراق است.

سؤال این است که در مقابل این زیاده خواهی ها چه باید کرد؟ جواب آنرا امام راحل در گذشته و مقام معظم رهبری در حال حاضر داده اند و آن ایستادگی در مقابل آن و از عربده آنان نهراسیدن و مقابله با آنهاست.

امام فرمودند: آمریکا یک ببر کاغذی بیش نیست. شماها از این هیاهوها و جنجالها نترسید آنها چیزی نیستند و امروز هم بطور رسمی مقام معظم رهبری اعلان می کند که ما ایستاده ایم و ملت ما ایستاده است و از این تهدیدها نمی هراسد.

راستی اگر مسلمانان قدرت اسلام و معجزه با هم بودن خود را دریابند هیچ قدرتی قادر نیست آنها را شکست دهد. یک نمونه تاریخی آن حکم مرحوم میرزا محمد حسن شیرازی است که توانست رژیم قاجار را در هم بشکند و توطئه استعمار انگلیس را خنثی کند. این اتفاق در ۲۴ اردیبهشت ۱۲۷۰ ه.ش روی داده است. و در زمان خودمان حکم امام ،علیه سلمان رشدی توانست جلو توطئه فرهنگی علیه اسلام را بگیرد. و وحدت و انسجام یک مشت شیعه در لبنان توانست شاخ اسرائیل را بشکند. حقیقتاً اگر مردم مسلمان دنیا با هم باشند دشمن هیچ غلطی نمی تواند بکند.

تذکرات پایانی

۱-                    تشکر از معتکفان و اداره تبلیغات اسلامی و حمایت کنندگان از این طرح معنوی که چون اهل سنت نتوانسته اند چنین جوی را به وجود آورند آنرا محکوم و مسخره می کنند در صورتی که بسیار برنامه ارزشمند و با شکوهی است. حضور ۷۰۰ هزار نفر که اکثراً جوان و نوجوان هستند بسیار ستودنی است و در ودر تلطیف فضای جامعه اثر گذار می باشد.

۲-                    در سراسر کشور در حمایت از مردم مظلوم یمن راهپیمایی خواهد بود ان شاءالله ما هم پرشورتر از گذشته حضور خواهیم داشت.

۳-    خیلی ها حضوری و غیر حضوری با پیغام ها می گویند: حضور مسئولان اداری و اداری ها در نمازهای جماعت و جمعه کمرنگ است ما ضمن تشکر از آنان که وقت می گذارند و به نماز تشریف می آورند به غایبان در این جمع نورانی عرض می کنیم شما از مردم و برای مردم هستید چه خوب است که در همه جا از جمله در نماز جمعه هم با آنان باشید تا شاید با مراجعه یک نفر در محل نماز به شما هم زحمت خود او کم بشود هم مشکل او مرتفع گردد.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*