خطبه ۲۱ فروردین ۹۴

DSC02916

خطبه اول

قرآن

« فاتّقواالله و اطیعون- و لا تطیعوا امرالمسرفین- الذین یفسدون فی الارض و لا یصلحون قالوا انما انت من المسحّرین- ما انت الا بشر مثلنا فأت بایه ان کنت من الصّادقین.(شعراء۱۵۴-۱۵۰)

ازخدا پروا کنید و فرمانم ببرید و فرمان افراط گران را پیروی مکنید .آنان که در زمین فساد می کنند و اصلاح نمی کنند. گفتند قطعا تو از افسون شدگانی تو جز بشری ، مانند ما بیش نیستی اگر راست میگوئی معجزه ای بیاور.

 • در سوره شعرا به نصایح برخی از پیامبران به امت خود پرداخته است و این آیات مربوط است به صالح پیامبر که قوم ثمود را دعوت به تقوا و عدم پیروی از مفسدان می نماید.
 • عکس العمل قوم ثمود؛ بهتان زدن و تحقیر و نپذیرفتن حقایق است که همانند هم دارند.
 • با اینکه صالح معجزه ای بر ایشان آورد اما آنان نپذیرفتند و شترش را پی کردند و سرانجام دچار عذاب الهی شدند( مبادا با انکار لفظی و عملی انسان دچار مهلکه بزرگ شود).

فاطمه با قرآن

[ میلاد کوثر را تبریک گفته و بدین مناسبت بحثی کوتاه خواهیم داشت]

زندگی معصومین(ع) با قرآن درآمیخته است. آنان خود، عدل قرآنند و زندگی همراه با قرآن دارند و به دیگر تعبیر، خودشان قرآن مجسم اند همانگونه که هیچ خطا و انحرافی در قرآن نبوده و نخواهد بود زندگی حضرات معصوم(ع) نیز اینگونه است یعنی از هرگونه اشتباه و خطا و انحراف به دورند. بر این اساس که از نظر فقهی نیز احکامی مشابه دارند مثل اینکه مسّ آیات یا کلمات و یا حتی یک کلمه از قرآن بدون وضو و طهارت حرام است ،بدینسان مسّ نام شریف آنان نیز بدون وضو و طهارت اشکال دارد و همانگونه که راه بردن به درون قرآن برای انسانهای عادی و معمولی، ناممکن است پی بردن به حقیقت معصومین(ع) هم همین وضعیت را دارد. پس بی جهت نیست که پیامبر اکرم(ص) سفارش فرموده تا امت او به هر دو ثقل (امانت سنگین) چنگ بزنند تا دچار انحراف فکری و عقیدتی و عملی نشوند. در بیانی دیگر از حضرت رسول(ص) نقل شده: هؤلاء و فاطمه و هی الزّهره عترتی و اهل بیتی هم مع القرآن لا یفترقان حتی یردا علیّ الحوض( بحار ۲۴/۷۶): علی و حسن و حسین و فاطمه که زهره است اهل بیت من می باشند و همواره با قرآن هستند و از یکدیگر جدا نمی شوند تا در کنار حوض کوثر بر من وارد شوند. در این حدیث اوّلاً عترت پیامبر که هم سنگ و هم وزن قرآنند مشخص و معرفی شده اند و ثانیاً از خصوصیات آنان سخن گفته شده که عبارت است از همراهی و همگامی جدایی ناپذیر آنان با قرآن کریم. یکی از افرادی که از آنان به عنوان عترت یاد شده حضرت فاطمه(س) است. این کلام صادق از پیامبر نقل شده که خداوند درباره اش فرموده: ما ینطق علی الهوی ان هو الاّ وحی یوحی- او از روی هوای نفس سخن نمی گوید بلکه آنچه می گوید وحی الهی است(نجم۴-۳) در این سخن به صراحت آمده است که فاطمه(س) با قرآن است. به تعبیر آیه الله جوادی آملی: با توجه به اینکه ولادت آن حضرت در اوایل بعثت بوده و تقارن نزول وحی بر پیامبر و این روال تا پایان حیات آن حضرت ادامه داشته و زندگی پس از پیامبر برای حضرت زهرا(س) خیلی طولانی نبوده ؛ می توان گفت که ایشان کاملاً در فضای قرآنی قرار داشته است( برگرفته از پیام ایشان؛ به همایش زن).

بنابراین همراهی و همگامی ومعیّت فاطمه با قرآن امری بدیهی و طبیعی است . بهتر است با توجه به سخن و عمل آن حضرت به مواردی در این خصوص اشاره گردد:

۱-    حبّب الیّ من دنیاکم ثلاث تلاوه کتاب الله و النّظر وجه رسول الله و الانفاق فی سبیل الله ( نهج الحیات۲۸۱)- از دنیای شما سه چیز محبوب من است: ۱٫ تلاوت قرآن  ۲٫ نگاه به چهره رسول خدا  ۳٫ انفاق در راه خدا.

نکته: وقتی چیزی یا کسی محبوب انسان بود همواره سعی می کند با او همراه و دمساز باشد و بیش از همه و پیش از همه به فکر او باشد.

۲-    سلمان می گوید: پیامبر خدا مرا برای کاری به خانه فاطمه فرستاد به خانه که رسیدم صدای زهرا که در درون خانه قرآن می خواند شنیدم. (بحار ۴۳/۸۸)

۳-    ایشان در خطبه معروف به فدکیه خود به ۶۰آیه از قرآن به صورت مستقیم و اقتباسی و تلمیحی استناد می کند و در همان بیان قرآن را کتابی ناطق و صادق و نوری روشن و درخشان معرفی می کند.

۴-    وقتی یاران پیامبر ایشان را ناراحت دیدند از فاطمه خواستند تا علت آن را از پدرش جویا شود و ایشان وقتی پرسید پدرش فرمود این آیه بر من نازل شده است: و انّ جهنّم لموعدهم اجمعین لها سبعه ابواب لکلّ باب منهم جزء مقسوم (حجر ۴۳-۴۴): جهنم وعده گاه تبهکاران است که هفت در دارد و هر یک از آنها برای افراد خاصی است. هنگامی که فاطمه آنرا شنید رنگ از رخسارش پرید و به روی خود زد و ناله برآورد که الویل ثم الویل لمن دخل النار ( بحار۴۳/۸۷) : ای وای، وای بر کسی که وارد آتش دوزخ شود.

۵-    او فرزندش حسن را می فرستاد تا هرچه زودتر از وحی نازل شده بر پدرش که در مسجد بر مردم می خواند آگاه شود. که گاهی به علی می فرمود: پدرم این چنین و آن چنان فرمود علی پرسید از کجا می دانی؟ عرضکرد از فرزندم حسن آنرا دریافت می کنم.

۶-    نه تنها او که اطرافیان و حتی خدمتگزار منزل آن حضرت هم انس خاصی با قرآن پیدا کرده بودند. مورخان نوشته اند فضه خادمه در حدود ۲۰ سال به جز قرآن تکلمی نداشت. به یک نمونه از آن اشاره می کنیم:

–         مردی در بیابان حجاز به خانمی برخورد می کند از او می پرسد.

–         تو کیستی؟

–         و قل سلام فسوف تعلمون.

–         تنها چه می کنی آیا راه را گم کرده ای؟

–         من یهدالله فما له من مضل.

–         از جنّی یا انس

–         یا بنی آدم خذوا زینتکم عند کل مسجد.

–         از کجا می آیی؟

–         ینادون من مکان بعید.

–         کجا می روی؟

–         و لله علی الناس حج البیت.

–         چند روز است که در راهی؟

–         و لقد خلقنا السموات و الارض فی سته ایام.

–         آیا غذا می خوری؟

–         و ما جعلناهم جسداً لا یأکلون الطعام.

–         چرا سریع نمی روی؟

–         لا یکلف الله نفساً الا وسعها.

–         آیا می خواهی ردیف من بر مرکب سوار شوی؟

–         لو کان فیهما الا لله لفسدتا.

–         چون بر مرکب به تنهایی نشست گفت:

–         سبحان الله سخر لنا هذا.

–         آیا در این قافله کسی را داری؟

–         یا داود انا جعلناک خلیفه فی الارض و ما محمد الا رسول – یا یحیی خذالکتاب – یا موسی اننی انا الله.

–         این ها با تو چه نسبتی دارند؟

–         المال و البنون زینه الحیوه الدنیا.

–         خطاب به فرزندانش گفت:

–         یا ابت استأجره ان خیر من استأجرت القوی الامین.

–         چیزی به او دادند زن گفت:

–         و الله یضاعف لمن یشاء.

آن مرد می گوید پرسیدم این خانم کیست؟ آنها گفتند: هذه امنا فضه کنیز حضرت زهرا(فضه) است که ۲۰ سال به غیر از قرآن لب نگشوده است. بحار ۴۳/۸۶-۸۷

خطبه دوم

حدیث

الامام العسکری(ع): … اتقواالله و کونوا زیناً و لا تکونوا شیئاً جروا الینا کل موده و ادفعوا عنا کل قبیح فانه ما قیل فینا من حسن فنحن اهله و ما قیل فینا من سوء فما نحن کذلک. تحف/۷۸۲از خدا بترسید و برای ما زینت باشید نه باعث ابرو ریزی سعی کنید دوستی ها را به سمت ما بکشانید و هر نوع زشتی را ازدور نمائید. چه اینکه هر خوبی که در باره ما گفته شود ما برای آن اهلیت داریم و هر نوع بدی که در باره ما گفته شود ما آنگونه نیستیم .

انسان متقی زینت امام خویش است. شیعه وظیفه دارد با عمل خود مبلغ خوبی برای امام باشد. اهلبیت(ع) مظهر خوبی و نیکی هستند و مبرای از هرگونه بدی می باشند.

مناسبت ها

 1. روز زن و مادر: برای الگوگیری  زنان و مادران جامعه ما از حضرت فاطمه زهرا(س) روز ولادت ایشان را به همین عنوان نامگذاری کرده اند و چه نامگذاری زیبا و شایسته ای است!!

در دوران جاهلیت قدیم و جاهلیت مدرن که به جنس زن توهین شده و می شود اسلام برای این موجود باعاطفه و الهی ارزشی را قائل شده که اگر به آن توجه شود جایگاه واقعی زن شناخته و تبیین می گردد. بر خلاف عصر جاهلیت مدرن که او را ابزار دست مردان هوسران و مایه هوس بازی آنان داشته و می داند اسلام، دختر را مبارک و نعمت معرفی می کند و برای او حقوقی همانند مردان معتقد است و به مردان توصیه می کند تا رفتاری مناسب و در شأن با آنها داشته باشند و می گوید ارزش و مقام او در دوران مادری اش به مراتب بیشتر و بالاتراز موقعیت مردان و پدران است و از نظر انسانیت چیزی کمتر از مردان ندارند. ما این روز را که سالروز تولد امام راحل نیز هست به همگان به ویژه به همه زنان و مادران تبریک عرض می کنم.

 1. رهنمودگیری از سخنان ارزشمند مقام معظم رهبری: روز گذشته حضرت آیه الله خامنه ای در جمع کثیری از مداحان سراسر کشور مطالب بسیار مهم و آموزنده ای بیان کردند که در سه بخش خلاصه می شد:

الف- ارزش و آداب مداحی  ب- تحلیلی پیرامون مسائل هسته ای  ج- مطلبی در باب یمن و تجاوز نظامی عربستان سعودی.

الف- در باب مداحی یادآور شدند که این کار یک فرصتی است که باید غنیمت دانسته شود و از آن استفاده بهینه و معنوی برده شود و از هر کاری که موجب اتلاف وقت یا احیاناً انحراف جوانان است خودداری به عمل آید چرا که ممکن است یک گره کور عقیدتی با حرف مداحان در ذهن جوانان پدید آید که محو و رفع آن امکان پذیر نباشد.

ب- در خصوص مسائل هسته ای و مذاکرات طولانی و نفس گیر ایران با ۱+۵ که در روزهای اخیر به نشر بیانیه ای انجامید و هر کسی برداشت خودش را مطرح کرده و از آن دفاع یا انتقاد می کند مطالب بسیار مهمی را بیان فرمودند که به خاطر اهمیت این سخنان در این موقعیت خطیر، ما نیز به بازگویی برخی از مطالب مطرح شده در حد فهرست می پردازیم.

خلاصه ای از بیانات مهم رهبری.

۱-    من الان در این خصوص (انتشار بیانیه لوزان سوئیس) نه مخالفم نه موافق . چون کاری الزام آور صورت نگرفته، تنها سیاهه ای منتشر شده است.

۲-    من اعتماد به آمریکایی ها نداشته و ندارم و در جزئیات مسئله وارد نمی شوم.

۳-    به مجریان و مسئولان مذاکره اعتماد دارم و حمایت کرده و می کنم و بین ما و مردم چیز محرمانه ای وجود ندارد من مطالب اساسی را به مسئولان به خصوص ریاست محترم جمهور(دکتر حسن روحانی) گفته ام و به عموم مردم هم معرفی می کنم و معتقدم یدالله مع الجماعه.

۴-    در مخالفت ها و موافقت ها نباید عجله و یا مبالغه کرد بلکه باید انصاف را مراعات کرد و دید چه اتفاقی قرار است بیفتد. مسئولان باید مردم را مطلع کنند تا همدلی و هم زبانی واقعی که دستوری نیست ، بدست آید و در این خصوص می باید مسئولان ، دیدگاه مخالفان را هم بشنوند شاید کارساز باشد و در مذاکره بتوان از آن استفاده کرد.

۵-    مذاکرات ما با آمریکا فقط در خصوص هسته ای است و نه در مسائل دیگر ملی یا بین المللی یا منطقه ای و یا چیزهای دیگر.

۶-    جامعه بین الملل، آمریکا و سه کشور اروپایی نیست تا گفته شود نظر اینها نظر جامعه بین الملل است. مگر ۱۵۰کشور که در حدود ۵۰ رئیس از آن کشورها در ۲ سال پیش در ایران جمع شدند(غیر متعهدها) جامعه بین الملل نیستند؟ آنها (آمریکا و شرکایش) بیخود خود را جامعه بین الملل می خوانند!!!

و اما مطالبات رهبری و دیدگاه اساسی من در این خصوص:

۱-    دستاورد هسته ای بسیار مهم است چون توسط جوانان خود ما بدست آمده و برای کشور( صنعت هسته ای) یک ضرورت است. این باید حفظ بشود. جالب است که آمریکا خود از بمب هسته ای علیه مردم استفاده کرده و فرانسه که چند سال پیش آزمایش هسته ای خطرناک داشته ما را از داشتن صنعت هسته ای منع می کنند با این که فتوای شرعی و عقلی ما این است که هرگز نباید به سمت تولید و داشت سلاح اتمی حرکت کرد.

۲-    به طرف مقابل نباید اعتماد کرد.

۳-    تحریم ها باید یکجا و همزمان با قطعی شدن و به نتیجه رسیدن مذاکرات ، لغو شوند.

۴-    نباید به بهانه نظارت به مناطق امنیتی و دفاعی ما دسترسی حاصل شود. نظامیان هرگز ماذون به چنین کاری نیستند.

۵-    هیچ شیوه نظارتی بر تأسیسات هسته ای که بیش از حد معمول باشد ، قطعاً مورد قبول واقع نمی گردد.

۶-    توسعه علمی و فنی هسته ای نباید متوقف شود بله ممکن است پاره ای از محدودیت ها را بپذیرند ولی تعطیلی توسعه علمی و فنی ممنوع است.

ج- و اما در مورد یمن:

۱-    سعودی ها بدعت بسیار بدی را در منطقه گذاشتند. کار آنها نظیر کار صهیونیست ها در حمله به غزه است که شکست خوردند قطعاً این ها هم شکست می خورند چرا که صهیونیست ها از نظر نظامی قدرتمند تر بودند و در یک قطعه از زمینی کوچک موفقیتی نداشتند چه رسد به سعودیها که به مراتب ضعیف ترند و در برابر یک ملت چند میلیونی و ریشه دار یمن موضع گرفته اند.

۲-    جنایت های آنان مثل نسل کشی، تخریب زیر ساخت ها قابل تعقیب بین المللی است.

۳-    ما اختلافاتی با سعودیها داشتیم اما می گفتیم در سیاست خارجی آنها نوعی وقار دیده می شود اما الان یک مشت جوان خام ، توحش ظاهری را بر آن روش قدیمی ترجیح داده اند که قطعاً بینی آنها به خاک مالیده خواهد شد.

۴-    من هشدار می دهم به سعودیها و به آنها می گویم باید این تجاوز را متوقف کنند ما که اینگونه می گوئیم متهم به دخالت می شویم ولی ناامن کردن آسمان یمن توسط سعودی ها و پشتیبانی آمریکا دخالت نیست.!!

 1. تقبیح برخورد ناشایست با زائران ایرانی:

همانگونه که همگان شنیدیم دو مأمور سعودی به بهانه مشکوک شدن به دو نوجوان ایرانی که از میقات و عمره برگشته بودند در فرودگاه جده آنها را مورد اذیت و آزار جنسی قرار دادند که موضوع پس از درز کردن ، تحت تعقیب قرار گرفت و گفته می شود آن دو مأمور خاطی باز داشت شده اند. آنچه مهم است این است که باید سرزمین وحی توسط افرادی پاک و شایسته و امین اداره شود تا همه مسلمانان احساس امنیت کنند. و چنانچه این امنیت اسلامی، قرآن، دینی، انسانی و وجدانی تحت تأثیر قرار گیرد باید برخوردی مناسب صورت پذیرد. این برخورد اگرچه با تعطیلی عمره باشد بسیار به جا خواهد بود. کشوری که ادعا می کند بر اساس سنت پیامبر اداره می شود و مسئولانش خود را خادم الحرمین می دانند هرگز نباید چنین قضایایی در آن اتفاق بیفتد. این موضوع خیلی فراتر از آن خبری است که با زائران شیعه به خصوص ایرانی ها در بقیع و سایر مکانها صورت می پذیرد. ما هم خواهان مجازات خاطیان وعذرخواهی رسمی مقامات سعودی و امنیت برای همه زائران خانه خدا هستیم.

 1. سخن آخر
 • گرامی می داریم روز تأسیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و افتتاح حساب ۱۰۰ امام که در ۲۱ فروردین ۱۳۵۸ صورت گرفت.
 • هم چنین یاد و نام شهید سرافراز ۸ سال دفاع مقدس امیر سپهبد علی صیاد شیرازی را گرامی داشته که در مثل چنین روزی در سال ۱۳۷۸ توسط منافقان کوردل به شهادت رسید.
 • سالروز ارتحال دو مرجع بزرگ آیه الله العظمی سید محمد رضا گلپایگانی و آیه اله العظمی شیخ محمد علی اراکی را که در همین هفته پیش رو واقع است گرامی می داریم و به روان پاک همه شهیدان و خدمتگزاران صلوات و درود نثار می کنیم.
 • در هفته ای که گذشت شاهد حضور دکتر فانی وزیر آموزش و پرورش به منطقه بودیم که مطالب و درخواست هایی در حضور ایشان مطرح شد که امیدواریم مورد توجه و عمل قرار گیرد.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*