خطبه ۲۲ اسفند ماه ۹۳

DSC02916

 

خطبه اول

قرآن

« قل یا عبادالّذین امنوا اتّقوا ربکم لّذین احسنوا فی هذه الدّنیا حسنه و ارض الله واسعه انما یوفّی الصابرون اجرهم بغیر حساب» (زمر/۱۰)

بگو ای بندگان من که ایمان آورده اید از پروردگارتان پروا بدارید ، برای کسانی که در این دنیا خوبی کرده اند نیکی خواهد بود و زمین خدا فراخ است. بی تردید شکیبائیان پاداش خود را بی حساب به تمام خواهند یافت.

۱-                   پیام رسانی وظیفه مردان با رسالت است. ۲- هیچ کس نباید به هیچ حدی قانع باشد حتی اگر ایمان دارد باید تقوا پیشه کند. ۳- پاداش نیکی، حسنه است.۴- اجر و پاداش صابران بی کم و کاست به آنان داده می شود.( صبر بر سه قسم است در برابر معصیت،در برابر مصیبت،در برابر سختی ها)

خانواده سالم

[عوامل تحکیم خانواده] ۱۹- رعایت امانت داری

به همان اندازه که امانتداری و شخص امین، مورد ستایش و تکریم است به همان میزان خیانت در امانت و انسان خائن، درخور نکوهش و اهانت می باشد. خدای متعال در سوره مؤمنون آیه ۸ از جمله نشانه های انسان های با ایمان رستگار را رعایت امانتداری و ایستادگی بر عهد و پیمان می داند. (والذین هم لاماناتهم و عهدهم راعون.) وقتی خانواده ای شکل می گیرد و زن و شوهر زیر یک سقف زندگی مشترک خود را آغاز می کنند باید توجه به این نکته داشته باشند که هر یک امانتی در دست یکدیگر هستند و اساساً زندگی آن دو امانت است و آنها با پذیرش مسئولیت زندگی مشترک در واقع تعهد دینی و اخلاقی سپرده اند که نسبت به تعهدات خود پایبند باشند و از هرگونه ولنگاری و یا بی توجی و یا کم توجهی به موضوع خانواده که طبعاً نوعی خیانت در امانت به حساب می آید بپرهیزند.

در فرهنگ دینی ما در خصوص امانتداری و پرهیز از خیانت در امانت تعابیر بسیار جالب و ارزشمند و هشدار دهنده ای وجود دارد مثل: لا ایمان لاامانه له- رسول خدا فرمود: ایمان ندارد کسی که امانت دار نیست. الامانه تجلب الغناء و الخیانه تجلب الفقر- علی(ع) فرمود: امانت داری توانگری می آورد و خیانت در امانت ناداری.

به زیادی نمازها و روزه ها و حج و بخشش و ناله های شبانه آنها نگاه نکنید و لکن انظروا الی صدق الحدیث و اداء الامانه – بلکه راستگویی و امانت داری شان را بنگرید.(رسول خدا-ص- میزان الحکمه۱/۳۷۲)

از اینگونه تعابیر که تعدادشان در روایات ما کم نیست به خوبی به ارزش و اعتبار و لزوم امانتداری و ناپسند و ضد ارزش بودن خیانتگری می توان پی برد. از این اصل کلی که بگذریم در خصوص امر خانواده توصیه هایی ویژه در این مورد دیده می شود افزون بر آن تجربه هم نشان داده که اگر زن و شوهر امین یکدیگر بودند و از فاش کردن اسرار خانوادگی در نزد دیگران خودداری ورزیدند و با رعایت تقوا و خویشتن داری و پاکی و پاکدامنی در عمل امانت داری کردند به جرأت می توان گفت پایه های زندگی آنان روز به روز محکمتر و استوارتر خواهد شد ولی اگر نسبت به این مسئله بی توجه یا کم توجه بودند و خدای ناکرده در مسیر خیانت نسبت به هم برآمدند همه چیز عوض شده و پایه های زندگی سست و فروپاشی خانواده قطعی خواهد بود. در حدیثی از رسول خدا(ص) نقل شده که فرمود: حق مرد بر همسرش این است که درخانه اش بنشیند و به او محبت و عشق و شفقت بورزد از به خشم آوردن او دوری کند و در پی به دست آوردن خشنودی او باشد و به عهد و پیمانش با او وفا کند از عصبانیت او بپرهیزد. ولا تشرک معه احداً فی اولاده و لا تهینه و لا تشقیه و لا تخونه- کسی را در فرزندانش با وی شریک نگرداند به او اهانت نکند و رنجش ندهد در حضور او و نیز در اموالش به او خیانت نکند.(همان)

نکته: چقدر پرونده خانوادگی در دادگاهها و شوراهای حل اختلاف مطرح است که ریشه در خیانت یا تصور خیانت دارد! اگر مردان و زنان خانواده ، یکدیگر را محرم اسرار خود بدانند و نه بیگانگان را و حریم خصوصی خود را برای خود حفظ کنند و دیگران را در هیچ حدی به حریم خود راه ندهند خیلی از مشکلات حل می شود. متأسفانه بعضی از کانال های ماهواره ای یا نوشته های انحرافی درصدد عادی سازی این موضوع هستند و می خواهند قبح ارتباط با دیگران را که قطعاً خلاف امانتداری است بشکنند و خانواده ها را دچار مشکل بلکه مشکلات فراوان بکنند و تا حدودی هم موفق شده اند.!

سابق بر این، غیرت مردان و حیاء زنان بهترین پشتوانه برای عملیاتی شدن امانت داری در خانواده و بزرگترین مانع برای پیدایش خیانت در امانت خانوادگی بود. اما الان با کمال تأسف چنین ارزشهائی ضد تمدن شمرده می شود و خلاف آنها توصیه می گردد. اگر گفته شود برای حسن امانتداری و پرهیز از خیانت ورزی لازم است تا در سخن گفتن، لباس پوشیدن، ظاهر شدن در جامعه، رفت و آمدها و معاشرت ها، مسافرت رفتن ها، دوست گزینی، ارتباط با دیگران و … دقت لازم به خرج داده شود تا مبادا زمینه ترک امانت داری و یا خیانت ورزی فراهم شود سخن بی جایی نیست. مرد با غیرت و زن باحیا امانت دار است و گریزان از خیانت برعکس مرد بی غیرت و زن بی شرم و حیا خیانت ورز است و به دور از شأن انسانیت و ایمان و تقوا. پس بکوشیم تا جامه ذلت نپوشیم، امین باشیم و نه خائن، انسان مسلمان و متعهد باشیم نه انسان نمای بی دین و غیر متعهد.

خطبه دوم

حدیث

عن الزهراء(س): … فاطلع الشیطان راسه من مغرزه صارخاً بکم فوجدکم لدعائه مستجیبین و للغرّه ملاحظین فاستنهضکم فوجدکم خفافاً و اخمشکم فالقاکم غضاباً- شیطان از کمینگاه خود سر برآورد و شما را به خود دعوت کرد و دید چه زود سخنش را شنیدید و سبک در پی او دویدید و در دام فریبش خزیدید و به آواز او رقصیدید.( زندگانی حضرت زهرا(س) – شهیدی- ص۱۳۱)

مناسبت ها

  1. روز بزرگداشت شهدا: بیست و دوم اسفند سال ۱۳۵۸ طی فرمانی که از سوی حضرت امام صادر شد بنیاد شهید شکل گرفت که انصافاً منشأ خدماتی در عرصه های مختلف فرهنگی و خدمت رسانی به خانواده های محترم شهیدان بوده است و در حال حاضر این بنیاد خدمتگزار، عهده دار خدمت رسانی به ایثارگران اعم از جانبازان و آزادگان نیز هست. سابق بر این سخنی از امام زینت بخش سربرگ نامه های بنیاد شهید بود مبنی بر اینکه اگر کسی همکاری برای خدمت به خانواده های شهیدان با بنیاد نداشته باشد ضد انقلاب است( نقل به مضمون) و حقیقتاً مطلب همین گونه است چرا که شهیدان هرچه  داشتند تقدیم خدا کردند و خانواده ها شان هم در این مسیر صبری ستودنی داشتند و همه ما مدیون آنها هستیم. مسئولان ذیربط روز تأسیس بنیاد را روز بزرگداشت شهدا نامیده اند تا باشد که جامعه ما قدردان زحمات و خدمات و جایگاه و پایگاه شهیدان و خانواده های ایثارگران باشد. ما نیز ضمن گرامیداشت این روز بزرگ از زحمات خادمان شهدا در بنیاد شهید تشکر و قدردانی نموده و برایشان آرزوی توفیق داریم.
  2. توصیه های روشن و جدی مقام معظم رهبری: ایشان در جمع فعالان و مسئولان محیط زیست در حسنیه امام خمینی مطالب مهم، اساسی و مورد لزوم را در باب حفظ محیط زیست بیان فرمودند از جمله:

۱-       این محیط زیست مال همه است و همه باید حساس و فعال باشند.

۲-       باید برای نگهداری آن و جلوگیری از تعرض به منابع ملی همه دستگاهها فعال و متحد باشند تا به بهانه های مختلف این سرمایه های ملی را عده ای تصاحب نکنند سابقاً زمین خواری بود و الان کوه خواری وجود دارد.!

۳-       باید جلو افراد سودجو که قانون را دور می زنند یا عده ای سست عنصر را می خرند گرفت و اجازه نداد دستگاههای مختلف بر سر تصاحب ثروت ملی تنازع کنند و آنرا از استفاده مردم خارج نمایند.

۴-       فرسایش خاک خیلی مهم است باید از افزایش آن جلوگیری کرد مسئله خاک از آب هم مهمتر است.

۵-       من این را گفتم تا مردم به دستگاهها نمره بدهند.

نکته: اگر توصیه ها و هشدارها و رهنمودهای حضرت آقا در همه عرصه ها جدی گرفته می شد و بشود اوضاع مملکت ما خیلی از این وضع فعلی بهتر می بود.

  1. باز هم مسئله هسته ای: مسائل هسته ای ایران به جهت حساسیت ویژه ای که دارد همیشه و به خصوص در این ایام مورد توجه سیاستمداران و افراد مؤثر در کشورهای درگیر بوده و خواهد بود. اخیراً ۴۷ سناتور آمریکایی طی نامه ای در خطاب به مقامات کشورمان اعلان کرده بودند که اگر توافقی هم با ایران صورت پذیرد نهایتاً تا پایان دوره ریاست جمهوری اوباما دوام خواهد داشت و کنگره و مجلس سنا حق دارد آنرا ملغی و بی اثر اعلان کند. این نامه حرف و حدیث هایی را در داخل و خارج آمریکا در پی داشت از جمله موضع گیری وزارت امور خارجه آمریکا و رئیس جمهور آمریکا. در این میان جواب مقام معظم رهبری و وزارت خارجه و شخص وزیر خارجه کشورمان( دکتر ظریف) بسیار خوب و عالمانه بود. ایشان اظهار داشتند اولاً همه دنیا آمریکا نیست ثانیاً همه پیمانهای منعقد شده توسط دولت ها معتبر بوده و با رفتن دولتی و آمدن دولت دیگر لغو نمی شوند. این مطلب در قانون آمریکا هم آمده است که لازم است سناتورهای امضا کننده این نامه از آن آگاه باشند. اینها همه نشان از آن دارد که طرفداران صهیونیست ها نگران حل شدن موضوع هسته ای ایران هستند.
  2. اهمیت، نقش و جایگاه مجلس خبرگان رهبری: مردم نمایندگان خبره را برمی گزینند و آنان بر اساس قانون اساسی عهده دار سه مسئولیت مهم هستند: الف- تعیین رهبر، ب- برکناری رهبر، ج- نظارت بر کار رهبر. تا به حال پس از حضرت امام، مجلس خبرگان به تعیین مقام معظم رهبری حضرت آیه الله خامنه ای در سال ۱۳۶۸ اقدام کرده که گزینشی به جا، حساب شده و بسیار عالی و ستودنی بوده است. خبرگان، نظارت بر عملکرد رهبری را به طور دقیق دارند تا اگر خدای ناکرده مشاهده کردند رهبر جمهوری اسلامی از انجام وظیفه قانونی خود ناتوان شده است به فکر جایگزین باشند. بنابراین عزل رهبری هم در دست خبرگان ملت است. این مجلس هم مانند مجالس دیگر دنیا رئیس ،هیأت رئیسه ، منشی و … دارد که پس از ارتحال آیه الله محمد رضا مهدوی کنی وارد شور شد و با رأی گیری توانست آیه الله شیخ محمد یزدی را به ریاست خبرگان برگزیند. ما امیدواریم این مجلس همانند گذشته بتواند در صیانت از انقلاب اسلامی به نقش حساس خود بپردازند و خاطر مردم را از این بابت آسوده کند و انشاء الله رهبری حضرت آقا تا ظهور حضرت مهدی(عج) تداوم یابد.
  3. تحولات منطقه در یک نگاه:

الف- در یمن تحرکاتی تجزیه طلبانه با پشتیبانی آمریکا و عربستان به چشم می خورد. این تحرکات برای به شکست کشاندن انقلاب مردم یمن است که امیدواریم دشمنان  موفق نشوند و بلکه انقلابیون که ابتکار عمل را در دست دارند در کارشان موفق گردند.

ب- در عراق با پیشروی نیروهای ارتش و مردمی برای باز پی گیری کامل تکریت(زادگاه صدام) به امیدواریها برای شکست داعشی ها تبدیل شده که آرزومندیم ریشه این درخت خبیث در منطقه کنده و خشکانده شود.

ج- در مصر هم چنان درگیری ها و کش و قوس ها میان اخوانی ها و حکومتی ها تداوم دارد و ترکش آن هم بیشتر متوجه فلسطینی ها خواهد شد. که اخیراً از سوی دادگاهی در مصرازحماس به عنوان گروه تروریستی یاد شده است.

د- قدری فراتر از منطقه ، گروه بوکو حرام در نیجریه اعلان بیعت با سرکرده داعش(ابوبکرالبغدادی) کرده که این زنگ خطری است برای جهان اسلام و همه مسلمانان. پیوستن برخی از جوانان غربی به گروهک داعش زنگ خطری برای غربی ها نیز هست. همانها که حامی و بانی این گروهک بوده اند

 سخن آخر

۱-                   یاد و نام شهدای نماز جمعه تهران را که توسط منافقان در ۲۴/۱۲/۶۳ به شهادت رسیدند گرامی می داریم.

۲-                   کشتار بی رحمانه صدها تن از مردم حلبچه که توسط صدامیان با بمب های شیمیایی از پای درآمدند و هزاران تن مجروح شدند را یادآور شده و برای قربانیان این حادثه که در۲۵ اسفند سال ۶۶اتفاق افتاد آرزوی غفران و آمرزش داریم و بر جنایتکاران این رویداد تلخ ،لعن و نفرین می فرستیم.

۳-                   یاد و نام حضرت حجه الاسلام و المسلمین حاج سید احمد خمینی را که در ۲۶/۱۲/۷۳ رحلت کرد گرامی داشته و به روان پاک یار دیرین امام و امین ایشان درود و سلام نثار می کنیم.

۴-                   پیشرفت های علمی و فناوری نیروهای پر توان کشورمان به خصوص در عرصه دفاعی و صنایع نظامی مثل ساخت ناوشکن دماوند و موشک جدید سومار را ارج می نهیم و برای همه خادمان صدیق و صادق نظان آرزوی توفیق بیشتر داریم.

۵-                   تشکر می کنیم از بانیان و شرکت کنندگان مجالس فاطمی و تقاضا می کنیم برای نوروزامسال ،مراعات و ملاحظه حرمت فاطمیه را داشته باشند.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*