خطبه ۱۲ دیماه ۹۳

DSC03016

 

خطبه اول

قرآن

« الذین امنوا و تطمئن قلوبهم بذکرالله الا بذکرالله تطمئن القلوب»(رعد ۲۸)

همان کسانی که ایمان آورده اند و دلهایشان بیاد خدا ارام می گیرد اگاه باش که با یاد خدا دلها آرامش می یابد.

 • یکی از نشانه های هدایت یافتگی با توجه به آیه قبل؛ ایمان و آرامش قلبی و روانی است.
 • تنها عاملی که باعث اطمینان و آرامش واقعی است یاد خدا می باشد. از کلمه -الا- حصر استفاده می شود.
 • · هر چیز دیگری غیر از یاد خدا در موقع بروز مشکل و خطر سنگین ، رنگ می بازد و قدرت اطمینان بخشی اش کاهش یا پایان می یابد مثل مقام، شهرت، پول، ریاست، عنوان و …بنا بر این افرادی که می خواهند به آرامش برسند تنها با یاد خدا و در پیش گرفتن مسیر تقوا می توانند به این مهم دست یازند.
 • · خانواده سالم

[ عوامل تحکیم خانواده] ۱۳- ایجاد تربیت دینی

ارزش های دینی و مسائل معنوی نه تنها در تأمین آخرت انسان نقشی اساسی دارند بلکه به دنیای او هم آرامش و آسایش می بخشند. قرآن کریم به صراحت می فرماید: الا بذکرالله تطمئن القلوب/رعد/۲۸- آگاه باشید تنها در پرتو یادخدا است که دلها به آرامش می رسند. اگر اعضای خانواده  در پرتو تربیت دینی قرار بگیرند و به آداب اسلامی و اخلاق قرآنی و در یک کلمه به توصیه های وحیانی متخلق و متأدب گردند قطعاً همگی وظیفه شناس می شوند و به رعایت حقوق یکدیگر می پردازند و در نتیجه زندگی راحت و آسوده ای خواهند داشت و از تفرق و اختلاف و جدایی و فروپاشی در امان می باشند. حضرت علی(ع) در خطاب به کمیل می فرماید: یا کمیل مر اهلک ان یروحوا فی کسب المکارم یدلجوا فی حاجه من هو نائم( نهج البلاغه، حکمت ۲۵۷)- ای کمیل به خانواده ات فرمان بده که روزها در پی کسب خصلت های والای انسانی بروند و شبانگاهان در پی رفع نیازهای خفتگان. حضرت در این رهنمود تأکید دارند تا اعضای خانواده تحت تربیت دینی قرار گیرند یعنی به کسب بزرگواری ها(مکارم) بپردازند و نیازمندان را از یاد نبرند. در بیانی دیگر از رسول خدا نقل شده است که مکارم اخلاق عبارت است از: عفو و گذشت نسبت به ظلم و ستمی که بر او روا داشته است عطا و بخشش نسبت به آنکه آدمی را محروم کرده است و ایجاد رابطه و وصل ارتباط با کسی که قطع رابطه نموده است. راستی اگر خانواده ای در پی کسب چنین خصلت های روحی و ارزشهای دینی بود آیا به زودی زندگی اش دچار تلاطم خواهد شد؟ آیا اندک ناملایمی بحران زده می شود؟ قطعاً خیر. پیامبر اکرم(ص) فرمودند: اکرموا اولادکم و احسنوا آدابهم یغفرلکم( الحیاه۱۰/۳۳۹): به فرزندان خود احترام بگذارید و آنان را نیکو تربیت کنید تا خداوند شما را بیامرزد. هم چنین به علی(ع) وصیت می کند:…… و ان تؤدب نفسک و اهلک و ولدک و جیرانک علی حب الطاعه- خود و خانواده و فرزندان و همسایگانت را تربیت کن تا آنجا که توان داری.

راستی چه زیانکارند آنانکه از تربیت دینی بهره ای ندارند و خانواده های خود را در آن مسیر قرار نمی دهند!! این گونه کسان هم خود ضرر می بینند هم فرزندان خویش را در معرض انواع و اقسام زیان ها قرار می دهند. ممکن است عده ای بگویند در این دوره و زمانه تربیت دینی نه ممکن است و نه ضروری و لازم و استناد می کنند به شعر سعدی که فرمود: تربیت نیکو نگیرد آنکه بنیادش بد است        تربیت نا اهل را چون گردکان بر گنبد است. ولی به همانها باید گفت: در روزگاری که به حیوانات زبان بسته و بی عقل و شعور آموزش می دهند و آنها را به دلخواه خود تربیت می کنند چرا باید از تربیت و آموزش اخلاقی فرزندان آدم که عقل و شعور دارند مأیوس شد؟ بله ممکن است عده ای بگویند این دور و زمانه روزگار پول و غوغای مادیات است و مسائل معنوی و تربیت دینی جایگاهی نداشته و باصطلاح تاریخ مصرف آن گذشته است؟ باید سوگمندانه به آنها یادآور شد که درک درستی از موضوع زندگی و خانواده وجود ندارد که اینگونه نظرها ابراز می شود چرا که مردان روزگار به اخلاق زنده اند و اخلاق و تربیت دینی جز خمیرمایه فطری انسانهاست و هرگز از جذابیت و اثربخشی نمی افتد و در همه زمانها و مکانها جایگاه مناسب خود را داشته و دارد و خواهد داشت. امروز هم آنکه اخلاقی تر و رشد یافته تر و معنوی تر و تربیت یافته تر است از احترام و قداست بهتر و بیشتری نسبت به دیگران برخوردار است.

شاید نگرانی و دلواپسی پیشوای مسلمانان(حضرت محمد- ص-) نسبت به این موضوع بوده که ایشان را واداشته تا ضمن یک پیش بینی از اوضاع و احوال آینده مردم بیزاری خود را از بی توجهان به تربیت دینی ابراز نماید. آن حضرت به برخی کودکان نگریست و گفت: ویل لاولاد آخر الزمان من آبائهم. فقیل یا رسول الله من آبائهم المشرکین؟ فقال لا. من آبائهم المؤمنین لا یعلّمونهم شیئاً من الفرائض و اذا تعلّموا اولادهم منعوهم و رضوا عنهم بعرض یسیر من الدنیا فانا منهم بریء و منی براء.( الحیاه۱۰/۳۴)وای بر فرزندان اخر الزمان از دست پدرهایشان .گفته شد از دست پدرهای مشرکشان ؟فرمود خیر از پدر های مومن آنان . ایشان به فرزندان خود واجبات را یاد نمی دهند و اگر خود آنان بخواهند چیزی یاد بگیرند آنها را منع می کنند و به متاعی اندک از دنیا رضایت می دهند. من از آنان بیزار و آنان نیز از من بیزار اند .

خطبه دوم

حدیث

قال رسول الله(ص): یأتی علی الناس زمان اذا سمعت باسم الرجل خیر من ان تلقاه فاذالقیته خیر من ان تجرّبه و لو جرّبته اظهر لک احوالاً دینهم دراهمهم و همّتهم بطونهم و قبلتهم نساؤهم یرکعون للرّغیف و یسجدون للذّرهم حیاری سکاری لا مسلمین و لا نصاری. بحار۷۴/۱۶۶روزگاری بر مردم خواهد آمد که وقتی اسمی از کسی بشنوی بهتر است از اینکه با او ملاقات کنی و چون با او برخورد کردی بهتر است تا او را بیازمائی و چون او را ازمودی برای تو حالتهائی اشکار می شود ؛ دین آنان درهم و دینار همه فکرشان متوجه شکمشان است زنان انها قبله های ایشان اند برای یک قرص نان رکوع می کنند و در مقابل درهم سجده می نمایند ، ایشان سرگردان و مست می باشند نه مسلمان اند و نه نصرانی !

مناسبت ها

 1. ۱۲ ربیع الاول آغاز هفته وحدت: بنا به روایتی پیامبر اکرم(ص) در دوازدهم ربیع الاول عام الفیل( ۵۳ سال قبل از هجرت) در مکه به دنیا آمد. البته روایت مشهورتر در نزد شیعه هفدهم ربیع الاول است. نظر به این که بیشتر اهل سنت به روایت اول عقیده دارند از این رو بنا به پیشنهاد امام راحل از ۱۲ تا ۱۷ ربیع الاول به عنوان هفته وحدت نامگزاری شد تا زمینه جذب دلها به یکدیگر بیشتر فراهم گردد و از هرگونه اختلاف و درگیری و دشمنی و کینه توزی میان فرقه ها و مذاهب اسلامی جلوگیری به عمل آید. این کار به لطف خدا در ایران اسلامی به خوبی جواب داده و توانسته برخی از کشورهای اهل سنت را هم تحت تأثیر قرار دهد. ما امیدواریم روزی فرا برسد که دنیا شاهد عملیاتی شدن- و اعتصموا بحبل الله جمیعاً – مسلمانان باشد و همه در برابر دشمن مشترک به صف بایستند و از تعصبات درونی و خشک و از توطئه های بیرونی دشمنان مشترکشان در امان باشند و چنانکه مقام رهبری در پیام حج خود فرمودند مسلمانان روی ۳ موضوع هم هدف باشند:۱- اسلام ناب  ۲- وحدت  ۳- مسئله فلسطین. اگر مسلمانان وحدت می داشتند نباید شاهد رنج و زحمت و آوارگی مسلمانان فلسطین می بودند. اسرائیل از تفرقه مسلمانان استفاده کرده و این چنین در روز روشن جنایت می کند و آمریکا حمایت می نماید. نمونه اش وتوی قطعنامه شورای امنیت توسط آمریکاست. این قطعنامه می گوید: اسرائیل باید از سرزمینی های اشغالی فلسطین در سال ۱۹۶۷ بیرون برود و شهرک سازی نکند ولی آمریکا می گوید خیر. او باید بماند؟! اگر اتحاد مسلمانان می بود نباید نفت کشورهای اسلامی که سرمایه آنهاست با قیمتی اندک به کام دشمنان مسلمانان ریخته شود. علت اختلافات مسلمانان ۲ چیز است: یک- تعصب خشک درونی عده ای سبک مغز که به مقدسات یکدیگر بد می گویند و توهین می کنند. دو- توطئه های دشمنان بیرونی. در انگلیس اجازه داده می شود تا در یک خیابان یک کانال تلویزیونی ماهواره ای بنام شیعه تأسیس شود و علیه مقدسات اهل سنت توهین کند و در خیابان دیگرش به وهابیت اجازه می دهند تا علیه شیعه سخن پراکنی کند این یعنی شگرد روباه پیر ومکار،گفته شده گاهی یک اشپزی را در هیئتی اجیر می کنند تا به راحتی بتواند فیلم مورد نظر خود را تهیه و برای مرکز ویژه جهت ایجاد اختلاف ارسال نماید.
 2. توطئه کشف حجاب در ایران: رضاخان پهلوی با تنها سفری که به ترکیه داشت سخت تحت تأثیر فرهنگ برهنگی قرار گرفت و پس از بازگشت تصمیم گرفت تا آنرا در ایران عملیاتی کند. بهانه اش این بود که حجاب مانع ترقی نیمی از افراد جامعه است و بنابراین باید به حذف و کشف و منع حجاب پرداخت. این نیت شوم را در ۱۷ دیماه ۱۳۱۴ عملی کرد اما با موانعی از قبیل غیرت دینی مردان و عفت اصیل بانوان و مخالفت روحانیون پرنفوذ شیعه مواجه شد. او تلاش کرد تا با توسل به زور ،چادر و چارقد از سر زنان بکشد و با روحانیون برخورد خشن انجام دهد که البته تا حدودی موفق شد ولی در مجموع به خواست خودش نرسید. وقتی رضا خان شنید که آیت الله بافقی به حضور خانواده بی حجاب رضا خان در صحن حضرت معصومه اعتراض کرده خودش شخصاً در قم حضور یافت و با مشت و لگد به جان این پیر مرد افتاد آنقدر او را زد که دنده هایش شکست و بعد هم او را به حضرت عبدالعظیم تبعید کرد. در عین حال بودند زنانی که برای حفظ حجاب خود از منزل خارج نمی شدند و تا زنده بودند دست از این حجاب ( دستور الهی) بر نداشتند.
 3. رزمایش بزرگ محمد رسول الله(ص): این رزمایش بزرگ که در محدوده ای به وسعت دو میلیون و ۲۰۰ هزار کیلومتر مربع در مدت ۶ روز به میدان داری نیروی دریایی ارتش ج.ا.ا انجام گرفت. بنا به نظر آگاهان جزء بی سابقه ترین رزمایش ها بود که توانست اقتدار و عظمت نیروهای مسلح و آمادگی آنها را برای حفظ و حراست از هوا و دریا و زمین را نشان دهد. برای دشمنان پیامش این بود که ما آماده دفاع از آب و خاک کشورمان هستیم و به همسایگان هم این پیام را داشت که ما خواهان صلح و دوستی و امنیت منطقه هستیم. این رزمایش در دنیا بازتابی وسیع و فراوان داشته است. خبرگزاری ها، دولتها، ونظامیان دنیا تحلیل های جالبی در این خصوص داشته اند که نقطه مشترک همه این ها اقتدار و عظمت و آمادگی نیروی مسلح ایران است در این رزمایش، نیروهای ۳ گانه و سپاه پاسداران هم حضور داشتند. مقام رهبری نماینده ای را برای ابلاغ پیام فرستادند و ریاست جمهوری( دکتر روحانی) هم شخصاً در این مانور حضور یافتند.
 4. اتفاقات جدید در بحرین و عراق: نزدیک به ۴ سال است که مردم بحرین برای رسیدن به حقوق شهروندی و اجتماعی و سیاسی خود علیه نظام حاکم( آل خلیفه) به تظاهرات مسالمت آمیز پرداخته اند و در این مدت رژیم سفاک بحرین با کمک گرفتن از نیروهای نظامی عربستان به سرکوب مردم حق طلب مشغول است و هرازگاهی عده ای را می کشد تعدادی را زندانی و به حبس های طولانی مدت محکوم می کند و گاهی به عالمان شناخته شده آن دیار مثل شیخ عیسی قاسم اهانت می کند و اخیراً به بازداشت شیخ علی سلمان رئیس جمعت(الوفاق) اقدام کرده که خون مردم را به جوش آورده و مقامات سیاسی دنیا را به اعتراض واداشته است. چندی قبل که باصطلاح انتخابات مجلس را برگزار کرد و با تحریم گسترده مردم مواجه شد و از این بابت نتوانست به خواست خودش برسد می خواهد ناراحتی اش را با این نوع کارها جبران کند که از قضا عکس آنرا نتیجه داده و می دهد. هم پیمانان سنی او و کشورهای قدرتمند و حامی این شیخ نشین هم زبان به اعتراض گشودند و اقدام سرکوبگرانه آل خلیفه را محکوم کردند. ما نیز به نوبه خود این حرکت زشت را محکوم کرده و خواهان توجه اساسی به خواست مردم آن دیار هستیم. مردمی که اکثراً شیعه اند و بدون هیچ توجیهی مشتی اقلیت ظالمانه بر آنها حکومت می کنند.

و در عراق به لطف الهی شاهد هستیم که گروه تروریستی داعش روز به روز در حال کاهش قدرت و ریزش نیرو است و پیوسته در حال تحمل شکست هایی پی در پی. هر چند آبرویی در دنیا نداشتند اما این مختصرهم که بوده از بین رفته است. آنچه از این ها مشهود است کشتار بی رحمانه است. اخیراً ۱۵۰ زن و دختر را در فلوجه به خاطر امتناع از ازدواج با داعشی ها اعدام کرده اند و دهها نفر از نیروهای خودشان که نوعاً غربی بوده و قصد جدا شدن از آنها را داشته اند به جوخه اعدام سپرده اند. تعجب در این جاست که گفته می شود آمریکا با وجود اعلان حمایت لفظی با آنها برای آنان سلاح می فرستد تا از خود دفاع کنند.

چند نکته پایانی

 1. ۱۳ دیماه ۶۷ یادآور ابلاغ پیام امام راحل به گورباچف آخرین صدر اعظم هیأت رئیسه شوروی سابق است که در آن پیش بینی نابودی کمونیسم و نصیحتی برای گورباچف و مقامات شوروی بود.
 2. ۱۴ دیماه سالروز شهدای هویزه است که در سال ۱۳۵۹ تعداد قابل توجهی از دانشجویان به فرماندهی شهید سید بزگوار علم الهدی مظلومانه در آنجا به شهادت رسیدند و آنرا روز شهدای دانشجو نامگذاری کردند. هم چنین یاد و نام سردار تقوی که اخیراً در سامرا به شهادت رسید را گرامی می داریم.
 3. از ۶ تا ۱۲ دیماه به عنوان سوادآموزی نامگذاری شده تا همگان دست به کار شوند و با تشویق و راهنمایی و همکاری با نهضت سوادآموزی به ریشه کنی بی سوادی بپردازند.
 4. اجلاس نماز در خوزستان که با پیام مقام معظم رهبری همراه بود در روزهای پایانی هفته برگزار شد که امیدواریم منشأ اثرات و ثمرات مفیدی باشد.
 5. هفته ثبت احوال از ۳ تا نهم دیماه. عرض خسته نباشید و  آرزوی توفیق برای همگان داریم.

در پایان از همگان قدردانی و تشکر ویژه به عمل می آوریم.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*