خطبه ۵ دی

DSC03016

 

خطبه اول

قرآن

« یا ایهاالنّاس اتّقوا ربّکم ان زلزله السّاعه شیء عظیم- یوم ترونها تذهل کل مرضعه عما ارضعت و تضع کل ذات حمل حملها و تری النّاس سکاری و ما هم بسکاری و لکنّ عذاب الله شدید»(حج ۲-۱)

ای مردم از پروردگار خود پروا کنید ؛چرا که زلزله رستاخیز امری هولناک است . روزی که آنرا ببینید هر شیر دهنده ای آن را که شیر می دهد از ترس فرو می گذارد ؛ و هر ابستنی بار خود را فرو می نهد، ومردم را مست می بینی و حال آنکه مست نیستند؛ ولی عذاب خدا شدید است .

قران کریم از همه مردم می خواهد تا تقوا پیشه گیرند و تقوا منش گردند چرا که سختی های مهمی در پیش است. زلزله قیامت را که فراگیر است و پی در پی و بسیار وحشتناک وقتی خدا بگوید عظیم است معلوم می شود بسیار با عظمت و شکننده است.

لرزش زیاد در قیامت ،زن شیرده را از بچه خود غافل می کند و هر زن باردار از ترس و وحشت ،بارش را بر زمین می گذارد و مردم را مست و حیران می سازد چه اینکه عذاب خدا سخت است( لفظ عظیم وشدید جداقابل دقت است).

خانواده سالم

[ عوامل تحکیم خانواده]۱۲- تلاش برای آگاهی

مدیر خانواده همانگونه که باید به نیازهای مادی افراد تحت تکفل خود توجه نموده و به رفع احتیاجات آنان بپردازد ،در مورد تأمین نیازهای علمی و فرهنگی آنها هم وظیفه ویژه ای دارد. حضرت علی(ع) فرموده اند: مروا اولادکم بطلب العلم(کنزالعمال ج۱۶ص۵۸۴) فرزندانتان را به علم آموزی وادار نمایید. این یک دستور حکیمانه است که اگر مورد توجه و عمل سرپرست های خانواده ها قرار گیرد قطعاً در حفظ بنیاد خانواده تأثیرگذار خواهد بود. هر چند در این جا سخن از اولاد است اما درجای دیگر به توصیه هایی برخورد می کنیم که مدیران خانواده ها باید نسبت به بالا بردن سطح آگاهی تمامی اعضا خانواده اقدام نمایند تا همگان از ثمرات و برکات این آگاهی و دانش لازم بهره مند گردند. در نقلی از حضرات معصوم(ع) رسیده است: العلم اصل کل خیر و الجهل اصل کل بشر- علم و آگاهی اساس و ریشه همه خوبی ها و سعادت هاست و جهل و نادانی ریشه همه بدیها و بدبختی هاست. قرآن کریم با طرح سؤالی از وجدان پاک مردم می فرماید: قل هل یستوی الذین یعلمون و الذین لا یعلمون- آیا دانایان و نادانان یکسان و برابرند؟ طبعاً این دو گروه یکسان و همانند نیستند آنها که اهل علم و اطلاع و آگاهی ویژه اند هدف از یک موضوع مهم و اساسی همانند تشکیل خانواده و فلسفه آن را می دانند و در حفظ و حراست آن و جایگاه شایسته خانواده تلاش و کوشش به خرج داده و از ثمرات و برکات آن بهره مند شده و در نتیجه پایه های این نهاد مهم و اثرگذار را مستحکم نموده و اجازه نخواهند داد تا دستخوش تیر سهمگین حوادث قرار گیرد و یا از شکوه و عظمت آن کاسته شود نظیر بسیاری از مدیران و اعضای خانواده های اهل علم و آگاهی و دانش و بینش. برعکس آنها که نمی دانند و مهم تر از آنها که نمی دانند که نمی دانند با اندک مسئله ای خانه و خانواده و اعضای آن را فدای دم بینی های خود و یا هوسهای شیطانی خویش می نمایند و در مدت زمان کوتاهی آنرا منهدم و نابود می سازند. اکنون خودتان قضاوت کنید آیا این دو گروه با مشخصات یاد شده یکسان و برابرند؟ قطعاً جواب منفی است.

اگر تمامی اعضای خانواده از آگاهی لازم برخوردار باشند بدون تردید از ثمرات آن مثل وظیفه شناسی، استواری، معنویت گرایی و در یک کلمه از انسانیت برخوردار خواهند شد و هرگز حاضر نیستند تابه اصالت های جامعه ایمانی پشت پا بزنند و به زندگی هایی نظیر مدل غربی آن روی آور شوند که دیگر نه از مهر و عاطفه در آن خبری هست و نه از انسانیت اثری. جریان استاد دانشگاه مسلمان شده در آلمان که به خاطر بیماریش از سوی همسر و فرزندش مورد بی مهری قرار گرفته بود برای این موضوع شاهد خوبی می تواند باشد.

اما اگر آگاهی در کار نبود هوس جای عقل را خواهد گرفت و بی منطقی بر خانواده ها حاکم خواهد شد و تبلیغات زهرآگین دشمنان بر اعضای چنین خانواده ای تأثیرگذار می گردد و فروپاشی فرجامش خواهد بود. چنانکه امروزه بسیاری از خانواده های هدف ماهواره ها به این سرنوشت دچار شده اند و در آستانه فروپاشی قرار گفته اند. بسیاری از زوج های جوان که پایشان به دادگاه باز شده است چه در هنگام نقل خاطرات و چه در مقابل قاضی دادگاه خانواده به هیمن مسئله اعتراف می کنند که تحت تأثیر فلان و بهمان برنامه ماهواره ، کارشان به اینجا کشیده شده است. راستی چقدر ساده لوحی است اگر کسی تصور کند می تواند نوشیدنی یا خوراکی مسموم را مصرف کند و از آسیب آن در امان بماند.

در حدیثی از امام صادق(ع) آمده است: العالم بزمانه لا تهجم علیه اللوابس : آنکه نسبت به(حوادث و اتفاقات) زمانه آشنایی داشته باشد از تیر رس چیزهایی که باعث اشتباه انسان می گردد در امان خواهد بود. امیدواریم خانواده ها در مسیر آگاهی های لازم و مفید قرار بگیرند تا از هر حادثه و مشکلی در امان باشند.

خطبه دوم

حدیث

قال الامام العسکری(ع): من الذنوب التی لا تغفر لیتنی لا اوآخذ الا بهذا (تحف العقول )

امام عسگری (ع) فرمودند از جمله گناهی که بخشیده نمی شود این است که انسان بگوید ای کاش جز به همین گناه مجازات نشوم (یعنی گناه را کوچک بشمارد)

افراد پرهیزکار هر گز چنین اندیشه ای ندارند بلکه بر عکس همیشه از انجام گناه بیمناک و هراسان می باشند .

گناه را نباید کوچک شمرد و شرک را نباید در خانه دل و عمل راه داد چرا که خیلی زود انسان از توحید به شرک می رسد.

مناسبت ها

  1. میلاد حضرت مسیح(ع): دیروز(۲۵ دسامبر) سالروز میلاد پیامبر اولواالعزم حضرت عیسی(ع) بود. ایشان در ۶۲۲ قبل از هجرت پیامبر در بیت لحم به دنیا آمد. تولد ایشان از مادر بدون داشتن پدر یک اعجاز بزرگ به شمار می آید. آن حضرت در نزد همه ادیان آسمانی از جمله اسلام محترم است. در حدود ۳۰۰ بار در انجیل و ۲۳ بار در قرآن از او نام برده شده است. عیسی به معنای نجات دهنده و کتاب او انجیل به معنای بشارت دهنده است. قرآن از قول او نقل می کند که من عبدالله و پیامبر خدا هستم اما مسیحیان او را ابن( پسر خدا) می دانند و برای او هم مقام خدایی قائلند. بیشترین پیرو را در جهان، عیسای مسیح دارد. البته مدعیان مسیحی راه او را که طرفداری از مظلومان و مبارزه با ظالمان است را نپیموده و بر عکس همراه ستمگران و دشمن مظلومانند. در هر صورت میلاد آن پیامبر الهی را تبریک گفته و آغاز سال میلادی را گرامی می داریم.
  2. شهادت امام عسکری(ع): هشتم ربیع الاول سالروز شهادت آن امام بزرگوار است. این اتفاق در سال ۲۶۰ هجری در سامرا روی داد. امام حسن عسکری همانند دیگر امامان معصوم توسط خلیفه عباسی به شهادت رسید و در سامرا در کنار امام هادی(ع) به خاک سپرده شد. بقعه و بارگاه مشترک این دو امام را بارگاه عسکریین می گویند. شهادت جانگداز و مظلومانه ایشان را تسلیت عرض می نمائیم. پس از این اتفاق ناگوار، فرزندش حضرت صاحب الزمان(عج) به امامت رسید. این رویداد خجسته در ۹ ربیع الاول گرامی داشته می شود. از آن تاریخ تا امروز ۱۱۷۶ سال می گذرد و هم چنان درپس پرده غیبت به سر می برند و منتظرانش چشم به راه ظهور اویند. انتظار فرج از بهترین و با فضیلت ترین اعمال به شمار می رود. پیروانش باید در دوران غیبت با انجام وظیفه و تکلیف شایسته خود زمینه ساز ظهور باشند و تنها به گفتن عجل علئ ظهوره اکتفا نکنند بلکه باید خود صالح گردند تا در انتظار مصلح بودنشان صادق باشند.
  3. روز بصیرت و میثاق امت با ولایت: روز نهم دیماه در تقویم مبارزات ملت با همین نام شناخته می شود. اصل حماسه نهم دی در تاریخ انقلاب اسلامی ایران اصلی پایدار، ماندگار و بی نظیر است چرا که تجلی حضور مردم نقشه ده ساله دشمنان خارجی و ایادی داخلی آنها را نقش بر آب کرد. مردم ما ده سال قبل از آن( سال ۷۸) شاهد شورش کور کورباطنان داخلی به تحریک خارجی ها بود که با حماسه ۲۳ تیرماه همه چیز به حالت نخستین برگشت و انقلاب مسیر خود را تداوم بخشید. دشمن ده سال فکر کرد تلاش نمود و یار گیری کرد تابلکه بتواند حضور حماسی ۴۰ میلیونی پای صندوق های رأی را مشوّه جلوه دهد و نقشه براندازی را عملیاتی کند. بر این اساس پس از انجام انتخابات دهم ریاست جمهوری ۲۲ خرداد  در سال ۸۸ با شعار تقلب ، مردم را به دو دسته تبدیل کرد و اردوکشی خیابانی را آغاز نمود. نصیحت ها و رهنمودهای مقام معظم رهبری به سران فتنه کارساز نبود. هم چنان آنها به تحریک بیگانگان در شیپور مخالفت می دمیدند تا این که آشوب های خیابانی شکل گرفت عده ای شهید و مجروح شدند و تعدادی از مغازه ها در آتش سوخت و شعله این اختلاف بالا گرفت دشمنان به صف ایستادند و با تبلیغات و کمک رسانی و تشویق های خود، فریب خوردگان رابه مقاومت تشویق می کردند و عملاً کشور را دچار رکود و ایستادگی و هرج و مرج کردند که رهبری انقلاب با ایراد خطبه های تاریخی در نماز جمعه ۲۹ خرداد آب پاک را روی دست همه ریخت و فرمود: من زیر بار این بی قانونی( ابطال انتخابات به بهانه تقلب نمی روم) و اوضاع را کنترل کردند. اما هرازگاهی این آتش زیر خاکستر شعله می کشید تا در راهپیمایی روز قدس مجدداً شعله ور شد و شعارهای هنجار شکنانه به گوش رسید و بالاخره در عاشورای همان سال با حمله به عزاخانه ها و عزاداران و هنجار شکنی در آن روز ماهیت پلید خود را آن فتنه انگیزان نشان دادند و وقاحت را به اوج خود رساندند. اینجا بود که کاسه صبر مردم لبریز شد و دیگر طاقت نیاوردند چون هم به امام حسین (ع) و عزاداران او توهین شد هم به اصل ولایت فقیه بی ادبی صورت گرفت و هم احساس کردند دیگر سکوت روا نیست. به قول حضرت آقا هم آن ۱۳-۱۴ میلیونی ها و هم ۲۵ میلیونی ها همه به صحنه آمدند و در یک نصف روز حرف آخر را زدندو حماسه جاوید ۹ دیماه را شکل دادند. این حماسه بزرگ که برآمده از بصیرت، تجلی روح ایمان، موقع شناسی و اقدام به هنگام بود بساط فتنه گران و فتنه سازان را برچید و طومار آنها را در هم پیچید. حضرت آقا از این حرکت الهی در چندین مورد تمجید نمودند و بارهای بار از فتنه گران به بدی یاد کرده اند.

پیامدهای داخلی و خارجی این حماسه بزرگ:

الف- در بعد داخلی ، اقتدار نظام، تقویت باور معجزه با هم بودن و رفراندوم حمایت از نظام و رهبری را در پی داشت.

ب- در بعد خارجی آشکار شدن دشمنی گسترده غرب با نظام اسلامی و پیوند فتنه با خارج از کشور، باور غرب به قدرت بازدارندگی نظام اسلامی، عزت بخشی به بیداری اسلامی و حفظ استقلال سیاسی کشور.

با توجه به نیات شوم بد دل ها و حرکات ناشایست فتنه گران و حمایت همه جانبه دشمنان خارجی که می خواستند مردم را رو در روی هم قرار دهند و جنگ داخلی راه بیندازند و در نتیجه نظام را ساقط کنند. خداوند متعال با متحرک کردن دلهای بیدار دلان و آوردن آنان به صحنه رویارویی با فتنه انگیزان آنچنان قدرت نمایی صورت گرفت که برای مدت های طولانی کشور و انقلاب را بیمه کرد. پشتوانه این حماسه سراسری راهپیمایی ۲۲ بهمن همان سال بود که با شکوهی بیشتر از همیشه برگزار گردید و دشمن را مفتضح و رسوا ساخت.

امیدمندیم خدای متعال همانند گذشته هم چنان عنایتش به ملت و کشور امام زمان گسترده باشد ان شاء الله.

  1. جهان در یک نگاه:

الف- آمریکا با اعتراف به ناکارآمد بودن تحریم ۵۰ ساله علیه کوبا نشان داد که در صحنه های دیگر هم ناموفق بوده و خواهد بود از جمله در تحریم ظالمانه علیه کشور ما که اخیراً با عربستان و برخی از کشورها تبانی کرده تا نفت را ارزان عرضه کند تا ایران و روسیه آسیب ببیند. وزیر نفت عربستان گفته: اگر قیمت هر بشکه نفت به ۲۰ دلار هم برسد ما از تولید خود کم نخواهیم کرد؟؟.

ب- عربستان به خاطر سرکوب و کشتار تعدادی از مردم خود در شرق این کشور تحت فشار افکار عمومی و مخالفت مردم شیعه آن سامان قرار گرفته است.

ج- در بحرین هم چنان آل خلیفه با پشتیبانی نیروهای عربستانی به سرکوب مردم می پردازند.

د- سفر دکتر علی لاریجانی(رئیس جمهور) به خاکریزهای مقاومت( سوریه، لبنان و عراق) می تواند منشأ ثمرات و اثرات باشد از جمله در استحکام نیروهای مبارزه علیه داعشی ها که امیدواریم بیش ازز پیش موفق باشند.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*