خطبه ۲۳ آبان ۹۳

DSC02421

 

خطبه اول

تقوا در قرآن

ان الله مع الذین اتقوا والذین هم محسنون(نحل ۱۲۸)به یقین خداوند با کسانی است که پروا پیشه کرده اند و کسانی که نیکوکارند.

۱-                      خداوند متعال از خلقش جدا نیست بلکه با آنهاست و بر همه آنها اشراف دارد.

۲-                      درعین حال او نسبت به برخی از بندگانش نوعی معیّت و همراهی ویژه دارد. که در اینجا یک نمونه از آن مشاهده می شود که می فرماید نسبت به پرهیزگاران و احسان کنندگان همراهی و معیّت ویژه دارد.                                                                               (بی دلی در همه احوال خدا با او بود      او نمی دیدش واز دور خدایا می کرد)

۳-                      اگر این مطب برای انسان یقینی شود که خدا با اوست سعی خواهد کرد تا باعث ناراحتی او نشود و رضایت اورا بدست آورد.

 [عوامل تحکیم خانواده ]

۶- احترام متقابل:اسلام دین ادب و تکریم و احترام است . آورنده آن ،بیش از همه و پیش از دیگران به مراعا ت این مسئله مهّم و حیاتی پرداخته و در این میدان از همه جلوتر و پیشتازتر است . دوست و دشمن نسبت به “خلق عظیم” وادب بیمانند وفراوان حضرت محمد(ص) معترفند. او تا به آنجا در تکریم و احترام دیگران می کوشید و به آنان احترام می گذارد و تکریم می کرد که هر کسی تصور می کرد خودش در نزد او از همه محبوب تر و دوست داشتنی تر است. در روایت آمده که آن حضرت حتی در نگاه کردن به یاران خویش نیز رعایت مساوات را می کرد با صدا خنده نمی زد به احدی توهین و بی احترامی روا نمی داشت و در یک کلمه احترام همه را حفظ می کرد و آحاد مردم در نزد او محترم شمرده می شدند. وقتی که یک رهبر بزرگ و توانمندی چون او اینگونه باشد انتظار این است که پیروان او نیز همانند او باشند و چون او احترام دیگران را حفظ کنند و به خصوص در منزل، زن و وشوهر که زیر یک سقف زندگی مشترک دارند تلاش کنند تا در این عرصه به احترام یکدیگراحترام نمایند تا زندگی آنان دلپذیر و دلنشین گردد و از استحکام خاصی برخوردار باشد آری رعایت احترام متقابل است که می تواند نقشی اساسی در این زمینه داشته باشد.

 از آنجا که وظیفه مرد در این مورد سنگین تر است لذا در فرهنگ دینی ما توصیه به مردان بیشتر به چشم می خورد. خداوند در خطاب به مردان مؤمن می فرماید: و عاشروهن بالمعروف- با زنان به خوبی و با رفتار شایسته برخورد نمایید و نیز رسول خدا(ص) فرمودند: من اتخذ زوجه فلیکرمها…(مستدرک ج۱ص۴۱۲)هر کس همسری اختیار کرد باید او را گرامی بدارد. و در بیانی دیگر فرمود: آیا شما را به بهترینتان خبر ندهم؟ من لان منکبه و حسن خلقه و اکرم زوجته اذا قدر (کنز العمال ج۱۵ص۸۳۵) کسی که فروتن و خوش اخلاق باشد و هرگاه ازدواج کرد همسرش را گرامی بدارد.

همانگونه که انتظار می رود مرد خانواده، احترام همسرش را نگه دارد زن خانواده نیز باید اینگونه باشد و این یعنی( رعایت احترام متقابل). مصداقهای این احترام:

۱-          در صدا زدن: ادب اقتضا می کند تا احترام طرف موقع صدا زدن او رعایت شود. زن و شوهر باید تلاش کنند یکدیگر را در کمال احترام صدا بزنند و فرا بخوانند.از رفتار سبک و استفاده از الفاظ نامناسب که بوی تحقیر بدهد باید پرهیز کنند.

۲- در نقل قضا یا برای دیگران: برخی با الفاظی سبک و نامناسب که نشانه بی احترامی است به بیان اتفاقات و موضوعاتی می پردازند که در مورد همسرشان است مثل: این بی عقل، این دست و پا چلفتی، این خسیس، این همسر نفهم و کله پوک و… اینها در شأن یک انسان مسلمان نیست

۲-           در امر و نهی کردن: اگر هر کدام از زن و شوهر سعی کنند دیگران را به کاری وادارند یا از کاری باز دارند از الفاظ احترام آمیز استفاده کنند قطعاً درخواستشان ،بیشتر مورد توجه قرار می گیرد و روابط آنها استوارتر خواهد بود.

۳-

نمونه: ۱- عالمی بیمار شد غذای او را آوردند گذاشتند و رفتند. صبح دیدند که آقا لب به غذا نزده است علت را جویا شدند گفتند دور از دسترس من بود نتوانستم استفاده کنم خانم گفت: می فرمودید نزدیک شما می آوردیم فرمود: شما چنین وظیفه ای ندارید چرا من بی جهت به شما چنین دستوری بدهم؟!!

۲- عالم بزرگی به خاطر سبک کردن نام خانمش در عالم برزخ به عذاب روحی مبتلا است. او به خواب پسرش می آید تا از مادرش بخواهد که از او درگذرد چون نام سکینه را با بی احترامی – سکو- می خواند خانم ناراحت می شده ولی به روی خود نمی آورده است.

خطبه دوم

حدیث

قال الحسین(ع): ان الناس عبید الدنیا و الدین لعق علی السنتهم یحوطونه مادرّت معایشهم فاذا محّصوا بالبلاء قلّ الدیانون.( بحار الانوار ج۷۵ص۱۱۷)همانا مردم بردگان دنیا هستند و دین لقلقه زبان آنهاست تا مادامی که زندگی آنان تامین شود آن را حفظ خواهند کرد و چون زمان امتحان پیش اید دینداران اندک خواهند بود .

۱-          نگاه به زمان و مکان این گفتار، ما را بیشتر متوجه آن می نماید.

توصیف دنیا جالب است-۲

۲-           ۳- و تقسیم مردم و نهایت بیان اینکه نوع  آنان همان حالتی دارند که بیان فرمودند.

مناسبت ها

  1. شهادت امام زین العابدین(ع): حضرت علی بن الحسین که به سجاد و زین العابدین شهرت دارد در کربلا حضور داشت و در جریان اسارت که از کربلا آغاز شد و به کوفه و شام کشیده شد در مسیر راه و در کوفه و شام در حضور عبیدالله بن زیاد و یزید به دفاع و معرفی از اهلبیت(ع) پرداخت و با افشاگری و بیان حقایق و واقعیات که تا آن زمان واژگونه عنوان شده بود توانست در بیداری افکار مردم نقشی به سزا داشته باشد پس از آن نیز در طول ۳۴ سال حیات مبارک خود با یادکرد حادثه عاشورا پاسدار انقلاب خونین کربلا شد. آن حضرت به خاطر خفقان موجود و فاصله گرفتن مردم از اهلبیت در قالب دعا به ترویج معارف دین پرداخت و توانست اسلام را از محو شدن نجات بخشد. افزون بر آن با عمل به دستورات دین عملا اسلام را به مردم معرفی کرد. سی و چهار سال پس از حادثه عاشورا توسط زهر به شهادت رسید. این اتفاق در ۱۲ یا ۲۵ محرم سال ۹۴یا ۹۵ هجری قمری روی داد.
  2. روز بزرگداشت علامه طباطبائی و اغاز هفته کتاب و کتابخانی: بیست و چهارم آبان ماه سال ۱۳۶۰ روز ارتحال علامه سید محمد حسین طباطبائی است. به تعبیر استاد مطهری باید صد سال آینده مردم علامه را بشناسند و بفهمند المیزان او چگونه کتابی است. روز رحلت ایشان را روز کتاب و کتابخوانی و آغاز این هفته است.

 متأسفانه توجه به کتاب و به خصوص کتاب خوانی در جامعه ما بسیار کم شده است در حالی که بنا به فرموده مقام معظم رهبری {کتاب مادر تمدنها و عصاره آنهاست. کتابخوانی یک واجب دینی است. اگر انس با کتاب رواج یابد کتابخوانی نه یک تکلیف، که یک کار شیرین و یک نیاز است و نه تنها جونان که همه نسل ها و قشرها از سر دلخواه و شوق به آن رو خواهند آورد. واقعاً خدا می داند من وقتی یادم می آید که مردم ما مطالعه کردن را بلد نیستند به قلب من فشار می آید. از این بابت ما چقدر داریم هر ساعت خسارت می بینیم}. ما هم امیدواریم توجه به کتاب خواندن نه فقط خریدن و در قفسه گذاشتن رواج یابد.

  1. اشاره به چند رویداد:

الف- ادامه مذاکرات ایران با ۱+۵، این بار در عمان و نزدیک شدن به پایان زمان تعیین شده (سوم آذرماه) و ایستادگی ایران بر اصول خود و مقاومت جبهه استکبار در برابر خواست مشروع جمهوری اسلامی و پخش خبر نامه اوباما به رهبر معظم انقلاب در این بحبوحه حکایت از این دارد که در عین نیاز رئیس جمهور آمریکا به موفقیت در این گفتگو که البته مصرف داخلی برای آنان دارد نشان دهنده خباثت باطن آنان نیز هست چرا که می خواهند وانمود کنند برای نتیجه گیری در مذاکرات ما حاضر شدیم به مقام عالی نظام ج.ا.ا هم نامه نگاری کنیم که اگر شکستی در کار بود بگویند تقصیر کار اصلی، ایران است. با وجود همه این حرف و حدیث ها آمریکایی ها می گویند اگر به توافقی هم دست یافتیم از لغو کامل تحریم ها اثری نیست اگر قرار باشد تحریم ها برداشته شود حدوداً ۱۵ سال زمان می برد!!!

ب- جنایت و خیانت صهیونیست ها و خیزش عمومی فلسطینی ها مسئله ای است که بار دیگر افکار عمومی جهان را متوجه مسجدالاقصی کرده است. از طرف دیگر هیأتی از سوی سازمان ملل مأمور شده تا به بررسی جنایات انجام گرفته در غزه بپردازد که اگر چنین اتفاقی بیفتد تشت رسوایی رژیم صهیونیستی از بام به زیر خواهد افتاد. البته موضع گیری جهان اسلام در این خصوص مهم و حیاتی خواهد بود هرچند دشمن صهیونیستی از به راه افتادن انتفاضه سوم به شدت در هراس است ولی اعلان موضع جهان اسلام در حمایت از قدس مهم و ضروری است.

ج- تداوم ظلم و جنایت علیه مردم بحرین توسط حکومت فاسد: با این که ۷۵% مردم بحرین شیعه و تنها ۲۵% اهل سنت هستند معذالک رژیم فاسد آل خلیفه شیعیان را به ستوه آورده و اخیراً خواسته تا انتخابات مجلس فرمایشی را برگزار کند که مرجعیت شیعه اعلان کرده ما آن را تحریم کرده و خواهان رفراندوم در مورد مشروعیت و یا عدم آن نسبت به حکومت هستیم که مسئله ای مهم و حیاتی است. گروههای سیاسی بحرین ضمن تأیید این طرح از مقامات سازمان ملل خواسته اند تا هم در این زمینه مشارکت کرده هم نظارت نماید. ملت های آزاده دنیا هم تأیید می کنند که اصل آن انجام پذیرد و آل سعود نیروهایش را از آن کشور خارج کند و سازمان ملل هم از آن حمایت نماید.

سخن پایانی

  • تشکر از حضور مردم عزادار در مجالس سوگواری و تقاضا برای تداوم جلسات و شرکت در آن مجالس.
  • و تشکر از همه کسانی که با انفاق و اطعام خویش به عزاداری ابا عبدالله(ع) شور خاصی بخشیدند ان شاء الله خداوند متعال از همگان قبول فرماید.
  • سپاس از امامان جمعه موقت که زحمت کشیدند و نماز را اقامه کردند.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*