خطبه ۱۱ مهر ۹۳

DSC02916

 

خطبه اول

قرآن

« ان المتقین فی جنات و عیون- ادخلوها ها بسلام آمنین- و نزعنا ما فی صدورهم من غل اخواناً علی سرر متقابلین- لا یمسهم فیها نصب و ماهم منها بمخرجین».(حجر ۴۵تا۴۸)

 • o پاداش اهل بهشت هم جنبه مادی دارد و هم معنوی.فی جنات- سلام و امنین
 • o نعمت در صورتی دل نشین خواهد بود که خوف زوال در آن نباشد.
 • o پرهیزکاران که در دنیا اهل کینه نسبت به یکدیگر نبودند در آنجا هم کینه ای نخواهند داشت.
 • o اینان برادر وار زیسته اند که در آنجا هم مهربانانه رودر روی هم نشسته اند.
 • o نه سختی و مشقت و رنج برای ایشان هست و نه از آنجا اخراج خواهند شد.

خانواده سالم

[ عوامل تحکیم خانواده]۲- خوش رویی و خوش خوئی:

در زیر سقف خانه قرار است اعضای خانواده در کمال آرامش و آسایش زندگی کنند و همه از آن لذت ببرند. این مهم عملیاتی نمی شود جز در پرتو خوش و برخوردی نیکو همان چیزی که مورد تأیید و تأکید اسلام عزیز می باشد. همان خصوصیتی که از جمله امتیازهای بی مانند آورنده اسلام به شمار می رود. خدای متعال در سوره قلم آیه ۴ در خطاب به پیامبر اعظم (ص) می فرماید: انک لعلی خلق عظیم- حقاً که تو ای پیامبر بر خلقی عظیم استوار می باشی. قرآن کریم در بیان این مطلب از ابزار و ادوات تأکید فراوانی استفاده کرده تا ضمن بیان حتمیت آن به اهمیت خلق عظیم هم اشاره کرده باشد. آگاهان می گویند یکی از عوامل اساسی در پیشرفت سریع اسلام همان خلق نیکوی پیامبر اکرم بوده است. خوش رویی و خوش خلقی ایشان در برخورد با همه افراد چه دوست و آشنا چه غریبه و نا آشنا چه در میدان سیاست و چه در وادی اجتماع چه با فرد و چه با جمع چه در حال خوشی و سرحالی و چه در هنگام مشکلات و گرفتاری کاملاً مشخص و چشمگیر بوده است و همگان بر این مطلب شاهد و گواهند. پیامبر اسلام نه تنها خود اینگونه بود که دیگران را هم به خوش رویی و خوش خویی با دیگران و به ویژه با اهل و عیال و در محیط خانه و خانواده توصیه و سفارش می فرمود. انس بن مالک می گوید: از آن گرامی پرسیدند ایمان کدام یک از مؤمنان کامل تر است؟ قال(ص): احسنهم خلقاً مع اهله. (تحکیم خانواده ص ۳۸۳)فرمودند: آنکه با خانواده اش خوش اخلاق تر باشد. در بیانی دیگر فرموده اند: احسن الناس ایماناً احسنهم خلقاً و الطفهم باهله و انا الطفکم باهلی- شایسته ترین مردمان از جهت ایمان کسی است که خوش اخلاق ترین آنها باشد و با خانواده اش مهربان تر باشد و من مهربان ترین شما با خانواده ام هستم. پیامبر اخلاق و زندگی ،این دستورالعمل را از خدای خود آموخته که در قرآنش دستور می دهد تا مردان که سرپرست خانواده اند با خانواده (زنانشان) به شایستگی رفتار کنند.( و عاشروهن بالمعروف)نساء/۱۹٫ این دستور را در حالی به مردان می دهد که می فرماید حتی اگر شما از همسرانتان ناخشنودهم باشید مراعات این خوش رفتاری را از دست ندهید چرا که چه بسا چیزی را خوش ندارید ولی خداوند خیر فراوانی را در آن برایتان قرار دهد. دستور به خوش رفتاری جز اوّلی ترین و اساسی ترین چیزهایی است که رعایتش لازم است و باعث تحکیم خانواده می گردد. رسول خدا فرمود: حسن الخلق یثبت الموده – خوش خویی دوستی را استوار می کند.(تحف العقول ۴۵)

تجربه نشان داده آنها که خوش رو و خوش هستند هم خودشان از آرامش بیشتری برخوردارند هم دیگران و به ویژه اعضای خانواده آنان در آسایش و آرامش می باشند و دلگرم به زندگی هستند. افراد متدین نوعاً اینگونه اند و چنانچه از این خصلت زیبا کمتر برخوردارند باید بکوشند تا اینگونه باشند.

در حالات امام خمینی از قول یکی از نوه هایش آمده است: هر کسی از خانواده امام به دیدار ایشان می رفت احساس می کرد آقا خیلی دوستش دارد همه ما این احساس را داشتیم که امام بیشتر از همه به ما علاقه دارد. امام خصوصیاتی داشتند که قابل صحبت نیست من هنوز یادم نمی آید که به اتاق امام وارد شده باشم و ایشان لبخند نزده باشد.خانواده و امام خمینی ص ۱۵۷

خطبه دوم

حدیث

النبی(ص): الا انبئکم باکیس الکیسین و احمق الحمقاء؟ قالوا بلی یا رسول الله. قال: اکیس الکیسین من حاسب نفسه و عمل لما بعد الموت و احمق الحمقاء من اتبع نفسه هواه و تمنی علی الله الامانی.بحار ج ۷۰ ص ۶۹

آیا به شما خبر ندهم که زیرکترین زیرکها و احمقترین کودنها چه کسی است؟گفتند:بله یا رسول الله فرمود زیرکترین زیرکان کسی است که به حساب نفس خود برسد و برای بعد از مرگ عمل کند و نادانترین نادان ها کسی است که خودش را تابع هوای نفس خودش کند و آرزوهای دست نایافتنی از خداوند داشته باشد.

 • o مطالب مهم در قالب سؤال مطرح می شود تا بهتر در ذهن جای گیرد.
 • o زیرک ترین کس آن است که اهل محاسبه باشد و نادان ترین کسی است که آینده نگر نباشد.

مناسبت ها

 1. اشاره ای به سه روز تاریخی: الف- هشتم ذیحجه روز حرکت حجاج به سمت عرفات است که یوم الترویه نام دارد. از سوی دیگر یادآور خروج امام حسین(ع) از مکه به قصد عراق است که اما و اگرهایی رابه دنبال داشت و توانست موجی را در میان امت به خواب رفته آن روز به وجود آرود که چرا فرزند رسول خدا که فرزند مکه و منی و زمزم و صفا است در هنگام شروع مراسم و مناسک حج به جای رفتن به عرفات به سمت کوفه می خواهد برود؟ و این خود سرآغازی بود برای بیدار کردن افکار خفته و متوجه کردن دلهای مرده!!!

ب- نهم ذیحجه: روز عرفه است. روز نیایش و دعا و روز وقوف حاجیان در سرزمین عرفات. خواندن دعای امام حسین(ع) در آن روز و دعای صحیفه سجادیه و انجام سایر اعمال مثل روزه داری مورد تأکید و تأیید است و شهادت حضرت مسلم(ع) هم در همین روز قرار دراد که هم آنرا گرامی داشته و هم عرض تسلیت داریم.

ج- روز دهم: عید قربان. این عید بزرگ را به همه مسلمانان تبریک گفته و امیدواریم روز وحدت و معنویت برای همه مسلمانان عالم باشد.( الذی جعلته للمسلمین عیداً) روزه آن حرام است و قربانی دادن برای حاجیانی که سالها قبل مشرف شده اند سنت است. چه بهتر اگر در شرایط کاملاً بهداشتی، قربانی ها ذبح شوند و در اختیار نیازمندان مستقیم یا توسط کمیته امداد قرار داده شوند. نماز عید ان شاء الله مثل دیگر جاها اقامه خواهد شد. از خدا می خواهیم به ما هم توفیق حضور در محضرش را در عید قربان عطا فرماید.

 1. روز نیروی انتظامی: ۱۳ مهر آغاز هفته این نیروی مردمی و خدوم است. ما این روز را گرامی داشته و به تمامی پرسنل و فرماندهی و کارکنان این نیرو تبریک می گوییم و برای آنان در تمامی عرصه ها به ویژه در زمینه ایجاد و حفظ نظم و انضباط و امنیت آرزوی توفیق داریم.
 2. دستاوردهای سفر ریاست جمهوری به نیویورک: آقای دکتر حسن روحانی در رأس هیأتی برای شرکت در اجلاس شصت و نهم مجمع عمومی سازمان ملل عازم نیویورک شد و توجه جهانیان را به جمهوری اسلامی، طرح ها و پیشنهادهای نظام در مورد مسائل ملی و بین المللی جلب کرد و در مجموع سفری موفقیت آمیز و پربار بود که به برخی از این دستاوردها اشاره می کنیم:

الف- دیدار با ۹ نفر از رؤسای جمهور و پنج نخست وزیر که این دیدار ها در نوع و حد خود می تواند بسیار اثرگذار باشد.( هرچند نخست وزیر انگلیس- دیوید کامرون- پس از این دیدار حرفهای نامربوطی در مجمع زد که باعث انتقاد خیلی هاشد ولی بقیه دیدار کنندگان از این ملاقات ها راضی بودند].

ب- سخنرانی در مجمع و بیان دیدگاههای نظام در خصوص مسائل هسته ای، مبارزه با تروریسم، پرهیز از خود سری در جنگ با داعش، لزوم دفاع از مردم فلسطین که در نوع خود جالب بود.

ج- مصاحبه با شبکه های معروف آمریکایی PBS وCNN  و دیدار با محققان، اساتید و دانشجویان اندیش کده های آمریکایی و حضور در جمع ایرانیان و بیان مواضع و دیدگاههای جمهوری اسلامی ایران.

د- همزمان شدن این سخنرانی و دیدار ها و مصاحبه ها با ادامه مذاکرات هسته ای ایران با ۱+۵ بر پربارتر شدن این سفر و جلب توجه جهانیان افزود و ایران را در کانون توجهات دنیا قرار داد و برای چندمین بار در دنیا از نقش برجسته ایران و مظلومیت همراه با مقاومت مردم پرده برداری شد. پس از پایان مأموریت در نیویورک ریاست جمهوری به جمع سران کشورهای حاشیه دریاچه خزر پیوست که در آستاراخان روسیه برای بحث و بررسی مسائل ویژه همسایگان شمال تشکیل شد و با پوتین رئیس جمهور روسیه و رئیس جمهور آذربایجان جداگانه دیدار و گفتگو کرد که آن هم جالب و پربار بود.

 1. روز جهانی کودک و روز جهانی پست: ۱۶ مهر روز جهانی کودک است و ۱۷ مهر روز جهانی پست که ما فرصت را غنیمت شمرده و هر دوی آن ها را گرامی داشته و به دست اندرکاران این دو مناسبت خسته نباشید می گوئیم.

هر چند دنیا شعار می دهد و بر روی عنوان های یاد شده از جمله روز جهانی کودک مانور خوبی دارد ولی در عمل هیچ نقطه امید بخش و روشنی دیده نمی شود چرا که در طی چند هفته گذشته بود که جهان شاهد کشتار صدها کودک در غزه بود اما با بی توجهی از کنار این جنایات صهیونیست ها گذشت. اما در این میان منطق ما با آنها متفاوت است ما هم روز جهانی کودک را بزرگ می شماریم هم به ۹ مهر توجه می کنیم که روز همبستگی با کودکان و نوجوانان فلسطینی است  و ما کمک های خود را هرچند ناچیز برای بازسازی غزه خواهیم داشت.

 1. تحولات منطقه در یک نگاه:

–      حمله خودسرانه آمریکا با عنوان جنگ نیروی های ائتلاف علیه داعش اما و اگرها و تحلیل های و انتقادهایی را در پی داشته است به خصوص که زیر ساخت های سوریه بیشتر مورد هدف قرار می گیرند تا داعشی ها و از طرفی به بهانه کوبیدن یک گروه تروریست به گروههای تروریستی دیگر پر و بال می دهند که این یعنی سیاست یک بام و دو هوا.

–      امضای پیمان امنیتی افغانستان با آمریکا یک روز پس از سوگند خوردن احمد زی رئیس جمهور جدید افغانستان می تواند پیامدهای ناگوار برای منطقه داشته باشد.

–      اجازه مجلس ترکیه به دولت برای حضور نظامی در عراق و سوریه هم خطرناک است و هم مناقشه برانگیز.

–      پیوستن نیروهای تازه نفس از جمله زنان و دختران اروپایی به نیروی داعش نشان می دهد که مبارزه علیه آن ها به شکل خودسرانه تنها مشکل را حل نکرده که افزایش نیز داده است.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*