خطبه ۱۴ شهریور ۹۳

DSC02916

 

خطبه اول

قرآن

و انّ هذا صراطی مستقیماً فاتّبعوه و لا تتّبعوا السّبل فتفرّق بکم عن سبیله ذلکم وصّیکم به لعلّکم تتّقون.(انعام ۱۵۳)و بدانید این است راه راست من پس از آن پیروی کنید و از راه های دیگر که شما را از راه وی پراکنده می سازد پیروی نکنید اینها است که خدا به آ ن سفارش کرده است باشد که به تقوا گرائید.

۱-              عمل به دستورات و پرهیز از نواهی الهی مصداق روشن راه راست است که دعای همیشگی ما در نماز می باشد.( اهدنا الصراط المستقیم)

۲-              راه راست یکی بیش نیست و لذا نباید از راههای پراکنده رهسپار شد که انسان را از راه خدا باز می دارد.

۳-              توصیه به رفتن در مسیر مستقیم الهی برای رسیدن به درجه تقواست یعنی که هر راهی منتهی به تقوا نمی گردد بلکه راه راست است که این خصوصیت را دارد چرا که برآمده از اطاعت خدا و پرهیز از گناه است.

امام رضا(ع)

نیم نگاهی به زندگی امام هشتم(ع): در یازدهم ذیقعده سال ۱۴۸ه.ق خدای متعال فرزندی به موسی بن جعفر(ع) داد که نامش را علی گذاشتند. این مولود که از بهترین فرزندان آن امام بزرگوار بود به رضا ملقب شد و پس از ایشان به امامت نائل آمد. امام علی بن موسی(ع) مدتی با هارون الرشید و پس از آن با فرزند او امین و سپس با دیگر فرزندش مأمون معاصر بود. مأمون عباسی برای پایان دادن به هفتاد سال جنایت و جسارت علیه خاندان پیغمبر و برای جلب توجه دوستداران اهلبیت(ع) حضرت را به بهانه ولایتعهدی از مدینه به مرو آورد و چون دید عنایت و توجه مردم به علی بن موسی(ع) افزایش یافته درصدد قتل آن حضرت برآمد و سرانجام امام رضا(ع) را مسموم نموده و در طوس( مشهد فعلی) به خاک سپرده شد. سلام الله علیه یوم ولد و یوم استشهد و یوم یبعث حیاً. میلاد مسعود آن امام معصوم مبارک و میمون باد.

بهره ای از سخن امام هشتم(ع): لا یکون المؤمن مؤمناً حتی تکون فیه ثلاث خصال: سنّه من ربّه و سنّه من نبّیه و سنّه من ولیّه. اما السّنّه من ربّه فکتمان السّر و اماالسنّه من نبیّه فمدا راه النّاس و اما السّنّّّه من ولیّه فالصّبر فی البأساء و الضّرّاء.(تحف العقول)

امام(ع) در این بیان به سه خصلت و صفت پسندیده اشاره می کند که موجب کمال ایمان انسان مؤمن می گردد. این سه خصلت به ترتیب برگرفته از سنت خدا و سنت رسول و ولی خدا می باشند:

۱-              کتمان سر (رازداری): این خصلت الهی در همه زمینه های فردی، خانوادگی، اجتماعی و سیاسی پسندیده و ارزشمند است. باید این خصلت را از خدا آموخت که همه چیز را از همه بندگانش می داند اما آنرا افشا نمی کند. گویند حضرت موسی(ع) برای آمدن باران با گروهش دعا می کرد خطاب آمد گنهکاری در میان شماست و مانع این کار است موسی اعلان کرد گنهکار از جمع ما خارج شود تا مشکل ما حل شود آن شخص عاصی توبه کرد و در دم دعا مستجاب شد و باران باریدن گرفت. موسی عرض کرد خدایا پس چه شد؟ کسی خارج نشد اما دعا به اجابت رسید؟ فرمود: آن شخص گنهکار توبه کرد، عرض کرد او را به من بشناسان فرمود: خیر؛ راز بنده ام را افشا نمی کنم!!!

همگان باید به هوش باشیم مبادا به بهانه سیاسی، شخصی، اجتماعی به عنوان افشاگری راز پوشیده مردم را فاش کنیم که گناهی است بس بزرگ.

۲-              مداراه الناس(مردم داری): رسول خدا فرمود: بعثت بمداراه النّاس. من برای مدارای با مردم برانگیخته شدم و نیز فرمود: همانگونه که مأمور به توحید شدم مأمور به مدارای با مردم هم شدم مدارا یعنی با مردم کنار آمدن، با سختی ها و درشتی های آنان ساختن، کوتاه آمدن از حقوق شخصی تا امور خود و مردم بگذرد.

پیامبر اعظم(ص) چنان با مردم مدارا داشت که دوست و دشمن دست به دهان از روی تعجب مانده اند. اشخاصی ناسزا می گفتند و توهین می کردند و قصد مسموم کردن او را داشتند اما از همه گذشت می کرد. او به دیدار یک یهودی رفت که هر روز به او سنگ می زد و بر سرش خاشاک می ریخت از یک زن یهودی که زهر در غذای او ریخته بود درگذشت. این مدارا کردن را همه به ویژه مسئولان ما از پیامبرشان بیاموزند.

۳-              فالصبر فی البأساء و الضرّاء( پایداری در برابر ناملایمات زندگی): این سنت را باید از ولی خدا آموخت. اولیاء الهی( علی و فرزندانش) همه از این خصلت زیبا در حد عالی برخوردار بودند. در مشکلات توانفرسا و طاقت سوز آن چنان صبر کردند که شهره آفاق شدند. مولا علی(ع) فرمود: صبرت و فی الحلق شجی و فی العین قذی- من همانند کسی که استخوان در گلویش و خار در چشمش باشد صبر کردم. نه تنها خود صبر می کرد که به دیگران نیز سفارش به صبر داشت و از آن به منزله سر برای ایمان یاد می کرد. حضرت فاطمه(س) نیز اسطوره صبر و مقاومت بود در شعری که منسوب به ایشان می باشد آمده است :آن چنان مصیبت های سنگین بر من وارد شد که اگر بر روز روشن وارد می شد آنرا به شب تاریک بدل می کرد و نیز صبرامام  حسن(ع) و مقاومت امام حسین(ع) و استواری بقیه امامان مثل زدنی است. خود امام هشتم(ع) در مقابل سختی ها تحملی بی مانند داشت. نقل شد پس از نماز جمعه در هر هفته تقاضای مرگ از خدا می کرد. باید دید چه مقدار سختی بر ایشان وارد می شده که اینگونه از خدا تقاضا می کند.

نکته: همانگونه که امام هشتم(ع) در حدیثی فرموده اند اگر مردم به عمق سخنان ما پی می بردند ( لاتّبعونا) تابع ما می شدند. به راستی اگر جامعه ایمانی ما همین یک حدیث را عملیاتی و کاربردی کند به یقین به برکات فراوانی دست می یابد. با عمل کردن به این سخن نورانی مشکلات اخلاقی و روانی جامعه مرتفع می گردد و مردم طعم شیرینی زندگی را می چشند.

بسیار به جاست اگر مردم ما با الگوگیری از پیشوایان معصوم خود الگویی برای دیگران باشند.

باید از ایشان درس تواضع، بندگی، اخلاص، ایثار، سخاوت، شجاعت، جوانمردی، رازداری، مردم داری و پایداری آموخت. باید با مردم بود و در خدمت مردم و به آنان عشق ورزید چه اینکه:التّودّد الی الناس نصف العقل- مهرورزی با مردم نیمی از خرد است.

خطبه دوم

حدیث

حسن بن جهم قال سألت الرضا(ع) فقلت له جعلت فداک ما حدالتوکل؟ فقال لی: ان لا تخاف مع الله احداً قال قلت: فما حد التواضع قال ان تعطی الناس من نفسک ما تحب ان یعطوک مثله قال قلت: جعلت فداک اشتهی ان اعلم. کیف انا عندک؟ قال: انظر کیف انا عندک.(مسند الامام الرضا (ع ) ۲۷۴ عیون اخبار الرضا (ع) ج۲ص۴۹)

حسن ابن جهم می گوید به امام هشتم عرض کردم فدایتان بشوم توکل به چه معنا است به من فرمود توکل آ ن است وقتی با خدا باشی از هیچ کسی هراس نداشته باشی . گفتم تواضع  چیست فرمود تواضع آ ن است که به مردم آن چیزی را عطا کنی که دوست داری آنرا به تو بدهند . عرض کردم دوست دارم بدانم موقعیت من در نزد شما چگونه است ؟فرمود نگاه کن ببین موقعیت من در نزد تو چگونه است (تو نیز در نزدمن اینگونه هستی)

۱-              بهترین تعریف از واژه های اخلاقی و عقیدتی را باید از معصوم(ع) شنید و در این میان توکل و تواضع از این قبیل اند.

۲-              توکل را عباره اخرای تقوا باید دانست.

مناسبت ها

  1. یادی از نخبگان این امت:

 الف- شهید آیهالله علی قدوسی دادستان انقلاب اسلامی کشور که انسانی وارسته و متعهد و متقی بود در ۱۴ شهریور سال ۱۳۶۰ توسط منافقان کوردل در محل کارش به شهادت رسید.

ب- مرحوم آیه الله سید محمود طالقانی اولین امام جمعه تهران پس از پیروزی انقلاب اسلامی که عمری را در تحصیل و تهذیب نفس و مبارزه با طاغوت سپری کرد و رنج زندان و تبعید مکرر را بر دوش کشید و بهره گیری از قرآن کریم و نهج البلاغه امیر المؤمنین(ع) را عمومی نمود و سرانجام در ۱۹ شهریور سال ۵۸ رخ در نقاب خاک کشید. امام راحل ایشان را ابوذر زمان نامید و مصداق واقعی عالم اسلامی معرفی کرد.

 ج- شهید آیه الله سید اسدالله مدنی امام جمعه تبریز بود که پس از هجرت از همدان به آن سامان توانست فتنه حزب خلق مسلمان را در نطفه خفه کند شدیداً اهل تعبد و مبارزه و معنویت بود. خودش می گوید همواره دو چیز ذهن مرا مشغول کرده بود یکی اینکه آیا من از سادات و از نسل حضرت زهرا(س) هستم  و دوم آیا من هم به شهادت می رسم؟ با التماس و درخواست از محضر امام حسین(ع) یک شب ایشان را به خواب دیدم که به من فرمود یا بنّی انت مقتول- پسرم تو به شهادت میرسی. من مطمئن شدم که از سلاله زهرا (س)هستم و سرانجام به شهادت می رسم. این بزرگوار در ۲۰ شهریور سال ۶۰ ه.ش توسط یک منافقی به شهادت رسید و دومین شهید محراب لقب گرفت درود خدا به روان پاک نامبردگان و همه خدمتگزاران صدیق و صادق باد.

  1. قیام ۱۷ شهریور سال ۵۷: هر چند رژیم سفاک شاهنشاهی جنایات و کشتار فراوانی در سابقه خود داشت اما هیچ کدام به وسعت کشتار ۱۷ شهریور نبودند. مزدوران شاه که دیر هنگام خبر حکومت نظامی را اعلان کرده بودند مردم پر شماری را که طبق معمول به خیابانها آمده بودند به رگبار بستند و هزاران نفر را کشته و مجروح ساختند. این اتفاق در روز جمعه ۱۷ شهریور ۵۷ شکل گرفت. امام فرمود: ملتی که ۱۷ شهریور را پشت سر نهاده نمی توان با توطئه های فرمایشی و بزدلانه مرعوب و سست کرد.
  2. خیزش دوباره مسلمانان انقلابی: هر چند مسلمانان انقلابی و آزادیخواه در چند کشور به پا خاستند و حاکمان مستبد کشورشان را سرنگون کردند مثل تونس، لیبی، مصر و چندین کشور هم تا آستانه موفقیت پیش رفتند. اما مستکبران که این اوضاع را نمی پسندیدند برای انحراف انقلاب ها از مسیر خودشان دست به کار شدند و تا حدودی هم موفق شدند و مدتی این تب و تاب فروکش کرد اما مجدداً صداهای اعتراض آمیز علیه استبداد حاکمان به گوش می خورد مثل کشور ۲۵ میلیونی یمن که ۴۵ درصد آن شیعه هستند در چند هفته اخیر با رهبری عبدالملک الحوثی شیعی زیدی مجدداً خروش برداشته و با راهپیمایی صدها هزار نفری در صنعا( پایتخت یمن) توانستند دولت را ساقط کنند و می روند تا به حقوق حقه خود برسند. این امر باعث وحشت حکام عرب منطقه و حاکمان غربی شده است که در یمن منافعی دارند. این حرکت ویرانگر نشان داد هر جا وحدت باشد و اطاعت از رهبری واحد مطرح باشد پیروزی هم نصیب آن ملت خواهد شد.

انقلاب مردم بحرین هنوز تداوم دارد و تحرکاتی در عربستان سعودی هم دیده و شنیده می شود. مردم دنیا دریافته اند اگر بخواهند می توانند با وحدت و مقاومت به نتیجه مطلوبی برسند چنانکه مردم فلسطین خواستند و توانستند و ملت های دیگر هم وضعیتی مشابه داشته و دارند.

  1. داعش زائیده عرب ها و غربی ها و کابوس آنان!! طراحی غرب و دلارهای عرب، این گروه پلید را به وجود آورد. هدف آنان این بود که این گروه رابه جان مردم شیعه بیندازند لذا ابتدا در سوریه و سپس در عراق و می خواستند پس از آن آنها را به ایران سوق دهند به قول یکی، داعش یعنی: دلارهای آمریکایی علیه شیعه!! حالا که جنایات وحشیانه آنها مثل اعدام هزاران نفر در عراق، سر بریدن خبرنگاران و تهیه فیلم از ایشان، هتک حرمت نسبت به دختران و زنان و تهدیدات علیه منافع غربی ها و بعضی از حکام عرب علنی شده اکنون عزا گرفته اند که چه باید کرد. کشورهای اروپایی که تعدای نیرو از کشورشان در جمع داعش دارند نگران بازگشت آنها هستند و عربستان اخیراً اعلان کرده که ۸۸ نفر از داعشی ها را که قصد ورود و خرابکاری در کشور سعودی را داشتند دستگیر کرده که ۴۸ نفر از تبعه خودشان اند. در هر صورت ( عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد) این کشورها حیله کردند تا ایران را ناامن کنند حالا خودشان احساس ناامنی می کنند. این پیامدها را مسئولان ایرانی و سوری پیش بینی می کردند و اعلان هم کردند ولی گوش شنوایی وجود نداشت.

جهان اسلام متأسفانه دچار حماقت و تحجر گروههایی است که به نام اسلام فعالیت می کنند ولی بویی از اسلام نبرده اند مثل همین وهابیت. اخیراً یک مفتی عربستانی پیشنهاد داده تا جسد پیامبر را از مسجد النبی به قبرستان بقیع انتقال دهند وبه صورت ناشناس دفن گردد. اگر چنین ایده پلیدی عملی شود جهان اسلام دچار فتنه ای عظیم خواهد شد.

سخن پایانی

  • · اجلاس خبرگان رهبری در تهران با دیدار از مقام معظم رهبری به پایان رسید. معظم له ضمن تحلیلی از اوضاع و شرایط داخلی و خارجی مثل همیشه بر وحدت و همدلی همه مردم و مسئولان با یکدیگر و تقویت دولت تأکید فرمودند.
  • · اعمال تحریم های جدید از سوی آمریکا علیه کشورمان در حین انجام مذاکرات ایران با ۱+۵، راستی و درستی سخن رهبری را آشکار فرمود: در طول این مدت که مذاکرات ادامه دارد دشمنی آمریکا کم نشده و بر لیست تحریم ها هم افزوده شده است. اظهار نظر رئیس جمهور( روحانی) وزیر خارجه( ظریف) و سخنگوی وزارت خارجه(افخم) در این خصوص به جا و در خور تقدیر است.
  • · تشکر و سپاس از حضور نمازگزاران در نماز جمعه.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*