خطبه ۲۴ مرداد ماه ۹۳

DSC03204

 

خطبه اول

قرآن

« فکلوا مما رزقکم الله حلالاً طیّباً واشکروا نعمه الله ان کنتم ایاه تعبدون»نحل ۱۱۴پس ،ازآنچه خدا روزیتان کرده است ، حلال وپاکیزه بخورید؛و شکر نعمت خدا را بجا آوریداگر او را می پرستید.

۱-                    استفاده از روزی الهی به صورت حلال و پاکیزه مورد امر قرآن کریم است.

۲-                    باید متوجه بود که هر چه انسان مصرف می کند داده الهی است.(رزقکم الله)

۳-                    نباید آنرا با حرام مصرف کرد. اگر حقوق او ادا نشود مثل خمس و زکات  حرام می کردد.

۴-                    تنها استفاده نباید باشد بلکه شکرگزاری نعمت او هم واجب و لازم است.

۵-                    شکر گزاری( لفظی، قلبی و عملی) میزان عبودیت انسان نسبت به خداست و تقید به چنین امری قطعابر آمده از تقوای الهی است.

حیات طیبه/۷

[ ارتباط با خلقت( آفرینش) چهارمین رکن حیات معنوی است. الف- ارتباط با حیوان]

ب- ارتباط با طبیعت: طبیعت به عنوان یکی از زیباترین جلوه های آفرینش، نشانه ای روشن از قدرت خدا و  بستری مناسب برای بهره گیری و رشد موجودات زمینی از جمله انسان است. قرآن کریم با بیان های مختلف از تک تک انسانها دعوت کرده تا در آفرنیش مطالعه و تفکر کنند. به آسمان های بالای سر، به زمین زیرپا ،به کوههای سر به فلک کشیده ،به دریاهای گسترده به منابع رو زمینی و زیر زمینی، به جنگل ها و دشت ها و صخره ها و تپه ها و هامون ها و خلاصه به ذره تا کهکشان بنگرند تا دریابند همه این ها از عنایات حق تعالی است و باید به عنوان نعمت های الهی مورد تکریم و احترام واقع شوند و انسانها با همه این ها تعاملی درست و ارتباطی سازنده داشته باشند و هیچ کس به خود نباید اجازه دهد که طبیعت را ناسالم یا غیر قابل استفاده و یا تخریب نماید که در این صورت جهان شاهد تخاصم خواهد بود بلکه می بایستی انسانها با آن تعامل داشته باشند.

 برای اینکه کلی گویی نکرده باشیم سعی می کنیم به برخی از آموزه های دینی در این خصوص اشاره نماییم که البته از بابت- مشت نمونه خروار است- خواهد بود وگرنه مطلب بیش از آن است که در اینجا بخواهد بیان شود. آموزه های دینی در راستای تعامل با طبیعت:

۱-                    قرآن می گوید: انا جعلنا ما علی الارض زینه لها لنبلوهم ایّهم احسن عملاً- ما زمین را آراستیم تا شما را بیازماییم و ببینیم کدامیک به نیکی رفتار می کنید( کهف/۷). از این آیه استفاده می شود که طبیعت در اختیار بشر، زینت زمین است و نعمت خداداد است و مایه امتحان بشر و باید به عنوان یک نعمت الهی پاس داشته شود و می باید فردا روز پاسخگویی نعمت الهی باشد چه اینکه خداوند می فرماید: ثم لتسئلنّ یومئذ عن النّعیم ( تکاثر).

۲-                    امام صادق(ع) می فرماید: لا تطیب السّکنی الا بثلاث : الهواء الطّیب و الماء العذب و الارض الخوّاره. زندگی بدون محیط زیست پاک( هوای پاکیزه، آب فراوان و زمین بارور) گوارا نیست و شیرین نمی شود. توجه ویژه به آب و هوا و زمین و حفظ و نگهداری آنها از آلوده شدن و مورد تخریب قرار گرفتن؛ زمینه ساز زندگی گوارا و شیرین است و این کار در گرو ارتباط سالم و تعامل درست با طبیعت است.

۳-                    رسول خدا به غرس درخت به عنوان یک کار شایسته و ارجمند که برای غرس کننده اش پاداشی به اندازه محصول آن در مدت عمرش دارد توصیه می کند و از کندن و قطع درختان نهی می فرماید و می گوید حتی در جنگ ها نیز سربازان و مدافعان اسلام حق قطع درختان را ندراند مگر در صورت ضرورت.

۴-                    در فرهنگ دینی ما از ارتکاب و انجام برخی از گناهان که باعث نزول عذاب و آسیب دیدن طبیعت است نهی شده است و به جریان هایی که در طول تاریخ به خاطر همین امر تحقق یافته اشاره شده تا مایه عبرت برای مردمان باشد نظیر( سیل عرم، طوفان، باد شدید، طوفان نوح، صاعقه ثمود،صرصرعادو…) اگر مردمی خواهان زندگی سالم در دامان طبیعت هستند باید بندگی خودا را در پیش گیرند و از طغیان و سرکشی بپرهیزند که ممکن است دچار عذاب الهی مثل صاعقه، زلزله و دیگر اتفاقات ناگوار در طبیعت بشوند.

۵-                    توصیه های بهداشتی فراوانی در خصوص حفظ محیط زیست و برخورد درست با طبیعت وجود دارد مانند: تمیز نگه داشتن محیط زندگی، جمع آوری زباله ها، گرفتن تارهای عنکبوت، برداشتن موانع از سر راه مردم، جاری کردن نهرها، غرس اشجار و درختان، خودداری از آلوده کردن آب ها، آتش نزدن جنگل ها، اطفای حریق، با طراوت نگهداشتن محیط زیست، خودداری از آلوده کردن هوا و …

نمونه ها: پیشوایان دینی هرگز محیط را آلوده نمی کردند و بلکه بر عکس سعی در از بین بردن آلودگی ها داشتند. نقل شده رسول خدا موقع نماز ملاحظه کردند کسی در گوشه ای از مسجد آب دهان انداخته در همان حال آنرا با چوبی که در اختیار داشتند پاک کردند.

امیر المؤمنین که مرد میدان عبادت و عدالت و شهادت بود هرگز از ایجاد قنوات و غرس درختان غفلت نمی کرد ( نخلستان بزرگ ایشان در مدینه شهرت دارد).

هر یک از امامان ما طبق فراخور حال و موقعیتشان به انجام چنین کارهایی اقدام می کردند.

خطبه دوم

حدیث

عن انس بن مالک قال قال رسول الله(ص): تقبلوا لی بستّ اتقبل لکم بالجنهاذاحدثتم فلا تکذبوا و اذ اوعدتم فلا تخلفوا واذا ائتمنتم  فلا تخونوا و غضّوا ابصارکم و احفظوا فروجکم و کفّوا ایدیکم و السنتکم .(بحارج۷۷ص۱۵۵)انس ابن مالک می گوید رسول خدا فرمود شما شش چیز را به من تعهد دهید تا من بهشت را برای شما تضمین کنم.

۱-موقع سخن گفتن دروغ نگوئید.

۲-وقتی وعده دادید خلف وعده نکنید.

۳-انگاه که امانتی را پذیرفتید خیانت نکنید.

۴-دیدگان خود را از حرام فرو پوشانید .

۵-دامن هایتان را از الوده گی نگه دارید .

۶-دست و زبان خود تان را از آزاررسانی به دیگران حفظ کنید.

پرهیز از دروغگویی، عدم خلف وعده، امانت داری، حفظ نگاه، پاکدامنی و خودداری از آزار دیگران با دست و زبان موجب رفتن به بهشت است و اینها همه نشانگر این است که آدمی اگر با تقوا باشد اینگونه است.

مناسبت ها

  1. سخنان جامع و مهم مقام معظم رهبری در جمع وزیر امورخارجه و نمایندگان سیاسی کشورمان در خارج از کشور: ایشان طبق معمول با ارائه تحلیلی از اوضاع و شرایط دنیا و کشورمان به مطالبی مهم و کلیدی و اساسی اشاره کردند از جمله:

۱-        بنای ما بر تعامل و گفت و گو و ایجاد روابط با دیگر کشورها و دولت ها است که البته دو استثنا دارد یکی رژیم صهیونیستی غاصب و دیگری آمریکای جنایتکار و مستکبر. با وجودی که نزدیک به یکسال است با آمریکایی ها مذاکره صورت می گیرد اما تابه حال هیچ نفعی برای ما نداشته است بلکه آنها بر دامنه خواسته ها و مخالفت ها و تحریم های خود افزوده اند و ما می بینیم که در جنگ غزه هم جانب اسرائیل را گرفته اند.

۲-        مذاکرات هسته ای ادامه می یابد و گفتگو با طرفها از جمله آمریکا در سطح وزیر خارجه تداوم می یابد که البته یک تجربه ذی قیمتی خواهد بود.

۳-        خواست فلسطینی ها در رفع محاصره یک خواست منطقی است که باید عملیاتی شود.

۴-        آنچه در عراق برای تشکیل دولت جدید می گذرد مورد تأیید است و امیدواریم دولت جدید در مواجهه با مشکلات و مبارزه با تروریستها موفق باشد.

  1. بازگشت اولین گروه از آزادگان به میهن اسلامی: ۲۶ مرداد سالروز این حرکت به یاد ماندنی است. آن دسته از رزمندگان که در میان آتش و خون و شهادت و جراحت دوستانشان به اسارت دشمن در آمده بودند پس از سالها تحمل رنج و شکنجه و دوری از خانواده و میهن اسلامی سرانجام دشمن تسلیم شد و اولین گروه از آزادگان را به ایران اسلامی تحویل داد این اتفاق در سال ۱۳۶۹ عملیاتی شد. در اینکه بر آنان در این مدت چه گذشته است باید خودشان بگویند و بنویسند و برای ثبت در تاریخ دست به کار شوند. آنچه در این جا می توان گفت این است که آن عزیزان ،بدترین حالات قابل تصور را تحمل کردند و صادقانه و عاشقانه برای حفظ و اعتلای کشور اسلامی مقاومت کردند و نام نیکی از خود به یادگار گذاشتند. امام در پیغامی به آنان فرمودند: سلام مرا به آزادگان برسانید و بگویید خمینی در فکرتان بودو مقام معظم رهبری فرمودند: آزادگان آبروی این ملت را حفظ کرد. یاد و نام همه آزادگان گرامی باد و به ویژه آزاده سرافراز حاج سید علی اکبر ابوترابی فرد.
  2. کودتای انگلیسی آمریکایی ۲۸ مرداد: آمریکا در طول ۶۰ سال ۴۰ دولت را سرنگون و در ۲۱ کشور دیگر دخالت نظامی کرده است که یکی از آنها کودتا علیه دولت ملی مصدق بود که عامل موفقیت آن کودتا ،جدا شدن مصدق از آیه الله کاشانی بود و البته عوامل دیگری هم داشت مثل: ۱- اعتماد بی اندازه مصدق به آمریکا بود. با اینکه با انگلیس مخالفت کرده بود معذلک آمریکا با همدستی انگلیس کودتای ۲۸ مرداد را شکل داد.

۲-        تسلط بر دستگاههای سیاسی و فرهنگی.

۳-        استفاده از ابزار هنر، روزولت گفته بود ما با یک چمدان پر از مقاله و کاریکاتور به ایران وارد شدیم.

۴-        به صحنه نیامدن مردم به خاطر اختلاف میان مصدق و کاشانی.

نتیجه این کودتا سلطه ۲۵ ساله مجدد محمد رضا پهلوی شد که هیچ اختیاری در عزل و نصب افراد در پست های کلیدی را نداشت و سفیران و وکیلان و وزیران و مقامات دیگر کشور را آمریکا یی ها تعیین می کردند و چون دستشان با پیروزی انقلاب اسلامی کوتاه شد هم چنان مخالفت خود را ادامه می دهند و برای براندازی نظام توطئه می کنند.

  1. روز جهانی مسجد: روز۳۰ مرداد که مصادف با دو خاطره تلخ تاریخی است مثل حمله رضا خان به مسجد گوهرشاد در سال ۱۳۱۴ و کشتار مردم بی دفاع مدافع حجاب و عفاف و دیگری به آتش کشیده شدن مسجد الاقصی توسط صهیونیست ها در ۲۰ آگوست سال۱۹۷۳ میلادی که آن هم مصادف با ۳۰ مرداد ماه بود، آن را بنا به پیشنهاد ج،ا،ا،و با تصویب سازمان کنفرانس اسلامی به عنوان روز جهانی مسجد نامگذاری کردند تا اولاً توجه مسلمانان به عظمت و نقش این مکان تأثیرگذار جلب گردد و بدانند که در صدر اسلام اولین مرکزی که تأسیس شد مسجد بود و اغلب کارها مثل تقسیم بیت المال، قضاوت میان مردم و تعلیم و تربیت در آنجا انجام گرفته است و ثانیاً آنان در حفظ و نگهداری و تأسیس مساجد کوشا باشند و ثالثاً دشمنی دشمنان را با این نوع مکانها یادآور بشوند که در جنگ اخیر غزه تعداد قابل توجهی از مساجد به عمد مورد هدف و تخریب قرار گرفتند.
  2. مقاومت جانانه مردم غزه و شکست خفت بار اسرائیل: جنگ تقریباً یک ماهه اسرائیل با مردم غزه که جنگ رمضان یا ۲۰۱۴ نام گرفت و حدود ۲ هزار کشته و ۱۰هزار مجروح تا الان داشته بنا به اعتراف آگاهان از دوست و دشمن، مقاومت پیروز شد و رژیم کودک کش اسرائیل شکست را پذیرا گشت. اسرائیل در صدد بود تا اولاً مردم غزه را به ستوه آورد ثانیاً تونل ها را نابود کند و ثالثاً جلو موشک های غزه را بگیرد که در همه اینها ناکام ماند جز کودک کشی و تخریب منازل و آبروریزی بین المللی هیچ نصیبی نبرد و مردم غزه پیروز شدند به این دلایل: ۱- داشتن سلاح غافلگیر کننده  ۲- اسیر گرفتن از دشمن  ۳- داشتن پهباد  ۴- ارتقاء توان موشکی  ۵- وارد کردن تلفات سنگین نظامی به دشمن و هلاکت فرمانده تیپ گولانی  ۶- تحمیل خسارت ۳ میلیاردی به دشمن  ۷- به نمایش گذاشتن صبر و مقاومت  ۸- نمایاندن چهره خشن دشمن به دنیا   ۹- همراه کردن مردم آزاده دنیا  ۱۰- تکیه بر ایمان و مقاومت. همین هاست که آنها را در مذاکره  اتش بس دست بالایی داده است.

سخن پایانی

  • آرزومندیم مشکلات کشورهای اسلامی مثل عراق و سوریه با، سر عقل آمدن مخالفان مردم و نظام مردمی آن کشورها و درک حامیان آنها از اوضاع و شرایط منطقه و دریافت ماهیت گروههای تروریستی مثل داعشی ها، به خوبی و به زودی مرتفع گردد و دولت جدید عراق به ریاست حیدر العبادی بتواند بر مشکلات فائق بیاید.
  • امیدواریم بسته ضد تورمی دولت یازدهم اثربخش و ثمر ده باشد و مسائل اقتصادی ما با ارائه راهکارهای عملی توسط مسئولان به سامان خوبی برسد که البته این کار جز با شروع از خودشان و جلوگیری از فسادهای اقتصادی و ریخت و پاش های بی مورد انجام پذیر نخواهد بود.
  • هفته آینده ان شاء الله هیأت های مذهبی با عزاداری خیابانی به پایگاه عبادی سیاسی نماز جمعه وارد خواهند شد و عزاداری شایسته ای را برای ششمین پیشوای شیعه امام صادق (ع) شکل خواهند داد.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*