خطبه ۱۰ مرداد ۹۳

DSC03204

خطبه اول

قرآن

ان للمتقین عند ربهم جنات النعیم- افنجعل المسلمین کالمجرمین: ( قلم/۳۴-۳۵ )

۱- جایگاه پرهیزگاران بهشت پر نعمت است- هر نوع تلذذ و بهره جویی در آن وجود دارد.

۲-  مسلماً مکان ایشان با مکان مجرمان فرق دارد.( گویند مجرمان گفتند اگر قیامتی باشد قطعاً وضع ما بهتر و یا مساوی مسلمانان خواهد بود که این آیه نازل شد).

۳- ادعای صرف پذیرفته شدنی نیست باید دلیل آورد بر اینکه اینها مساوی اند.

در چند آیه بعدی می گوید آیا دلیل عقلی، نقلی- گواه و شاهدی- بر این معنا دارند؟

حیات طیبه

[ اشاره: سومین رکن حیات طیبه ارتباط با خلق خداست که در دو بخش ارائه می گردد. الف- ارتباط با خویشان، ب- ارتباط با همکیشان.]

ادامه ارتباط با همکیشان: همین که انسان به حقیقتی مثل خدا و معاد و نبوت ایمان آورد با دیگر ایمان آورندگان به این مجموعه نوعی ارتباط عقیدتی پیدا می کند و طبعاً با آنها حشر و نشر خواهد داشت و مجموعه اینگونه انسانها نسبت به یکدیگر حقوق و وظایفی پیدا می کنند که باید نسبت به آنها آگاه و پایبند باشند. این حقوق و وظایف که متقابل هم هست در فرهنگ دینی ما جایگاهی بس رفیع و شایسته دارد به ویژه اگر مؤمنان خود را نسبت به یکدیگر نزدیک تر از دیگران احساس می کنند و افزون بر عقیده به مبدأ و معاد و نبوت وبه امامت معصومان(ع) هم معتقد باشند بدون تردید در این صورت پیوندها عمیق تر و وظایف متقابل دقیق تر خواهد شد.در این زمینه به یک حدیث بسیار زیبا توجه می کنیم:

 حقوق مسلمانان بر یکدیگر از دیدگاه امام صادق(ع): معلی بن خنیس از حضرت پرسید مسلمان بر مسلمان چه حقی دارد؟ حضرت فرمود: اگر بگویم و عمل نکنی بیچاره می شوی. معلی اصرار کرد و امام فرمود مسلمان بر مسلمان هفت حق دارد: ۱- ایسر حق منها ان تحب له ما تحب له ما تحب لنفسک و تکره له ما تکره لنفسک. ۲- و الحق الثانی ان تجتنب سخطه و تتبع مرضاته و تطیع امره. ۳- و الحق الثالث ان تعینه بنفسک و لسانک و یدک و رجلک. ۴- و الحق الرایع ان تکون عینه و دلیله و مرآته. ۵- و الحق الخامس ان لا تشبع و یجوع و لا تروی و یظمأ و لا تلبس و یعری. ۶- و الحق السادس ان یکون لک خادم و لیس لاخیک خادم فواجب ان تبعث خادمک فتغسل ثباته و تصنع طعامه و تمهد فراشه. ۷- و الحق السابع ان تمر قسمه و تجیب دعوته و تعود مرضه و تشهد جنازته و اذا علمت ان له حاجته تبادره الی قضائها و لا تلجئه الی ان یسأ لکها و لکن تبادره مبادره فاذا فعلت ذلک وصلت ولایتک بولایته و ولایته بولایتک.(وسایل الشیعه احکام العشره حدیث ۷ باب ۱۲۲)

  • اولین حق و آسان ترین حق مسلمان بر مسلمان این است که آنچه برای خود می پسندی برای دیگر مسلمانان نیز بپسندی و آنچه برای خود نمی پسندی برای دیگران هم مپسندی.
  • دومین حق آن است که از کارهایی که باعث خشم و غضب وی می شود اجتناب کرده و به دنبال رضایت و خشنودی او باش و امرش را اطاعت کن.
  • حق سوم این است که با مال و جان و زبان و دست و پا کمکش کنی.
  • حق چهارم این که برای او همچون چشم و راهنما و آیینه باشی.
  • حق پنجم این که مبادا تو سیر باشی و او گرسنه و تو سیراب باشی و او تشنه و تو پوشیده باشی و او برهنه.
  • و حق ششم این که اگر تو خادم داری و او ندارد لازم است خادمت را به خانه اش بفرستی تا لباس هایش را بشوید و غذایش را آماده کند و رختخوابش را بگستراند.
  • حق هفتم این که سوگندش را تصدیق کنی و دعوتش را اجابت نمایی و هنگام بیماری به عیادتش بروی و هر زمان فوت کرد در تشییع جنازه اش حضور یابی و هر زمان اطلاع پیدا کردی که نیازی دارد قبل از آنکه از تو کمک بخواهد آن را برآورده کنی. اگر این حقوق هفتگانه را مراعات کنی حق مسلمان را به جا آورده ای و حق ولایت را انجام داده ای.

حکایت: گویند سید بحرالعلوم شبانه یکی از شاگردانش را احضار کرد و مورد عتاب قرار داد که چرا به همسایه فقیرت رسیدگی نداشته ای؟ او می گوید نمی دانستم!!! استاد می گوید اگر می دانستی و کمک نمی کردی که من تو را مسلمان نمی دانستم.[ همه ناراحتی من  این است که چرا خبر نداشته ای].

نکته: مؤمن باید نسبت به برادر ایمانی خود همانند آیینه باشد یعنی: ۱- عیب هایش و خوبی هایش را با هم به او بگوید. ۲- عیب ها را آهسته و پیش رو تذکر دهد. ۳- عیب رابه اندازه و نه بیشتر و بزرگتر گوشزد کند. ۴- بدون سر و صدا و آبروریزی بگوید. ۵- حتی اگر طرف ناراحت شد و طرف را توبیخ کرد باز از وظیفه خود که عیب نمایی است دریغ نورزد.

خطبه دوم

حدیث

قال موسی بن جعفر(ع) لبعض شیعته: اتق الله و قل الحق و ان کان فیه هلاکک فان فیه نجاتک. ای فلان اتق الله ودع الباطل و ان کان فیه نجاتک فان فیه هلاکک.(بحار الانوارج۷۵ص۳۲۰)امام کاظم (ع) به یکی از شیعیان خود فرموداز خدا بترس و حق را بگو گر چه هلاکت تو در آن باشد چرا که نجات واقعی تو همان حق گوئی توست . فلانی از خدا بترس و باطل را رها کن گرچه نجات تو در آن باشد که هلاکت تو در باطل گرائی خواهد بود .

مناسبت ها

۱٫ سخنان مقام معظم رهبری در روز عید فطر: معظم له در نماز عید فطر و نیز در دیدار با مسئولان کشور و سفرای کشورهای اسلامی ،ضمن تجلیل از راهپیمایان در روز قدس به مسئله غزه اشاره کردند و آن را اول مسئله جهان اسلام دانستند و از مقاومت و پایداری و شجاعت مردم غزه ستایش کردند. ایشان فرمودند با این که مردم غزه در محاصره کامل غذایی و دارویی و حتی برق و آب هستند و عزیزترین کسان خود را از دست می دهند اما در مقابل حملات وحشیانه اسرائیل سر خم نمی کنند. حضرت آقا از حمایت های آمریکا و انگلیس و دیگر قدرت های استکباری از رژیم جلاد و کودک کش اسرائیل و سکوت مجامع بین المللی و بی تفاوتی کشورهای اسلامی انتقاد کردند و بر لزوم کمک های همه جانبه فلسطینی ها و مسلح کردن کرانه باختری تأکید ورزیدند و پیروزی را از آن مردم مظلوم دانستند. ما هم امیدواریم این رهنمودها مورد توجه همه کشورهای اسلامی قرار بگیرد و قدری به خود آیند و ببینند وقتی آمریکا حمایت هه جانبه تبلیغاتی و سیاسی و اخیراً تسلیحاتی از رژِم اشغالگر قدس دارد چرا مسلمانان به همکیشان خود کمک نکنند!. این باعث تأسف است که شنیده شود عربستان، امارات، اردن، مصر و برخی دیگر از کشورهای عرب نه تنها کمکی به فلسطینی ها نکرده و نمی کنند که با دلارها و تبلیغات خود مشوق اسرائیل دراین کشتار وحشیانه هستند. در حالی که در همه جا تظاهرات به نفع مردم غزه است اما هیچ خبری در کشورهای عربی نیست. آیا وجدان آنها به خاموشی گراییده که در برابر ۱۴۰۰ شهید و ۸۰۰۰مجروح بی پناه ساکت اند؟ مصیبت آنقدر سنگین است که یک مقام سازمان ملل در مقابل دوربین در برنامه زنده تلویزیونی گریه می کند که چرا مدارس مربوط به سازمان ملل که پناه جویان در آنها هستند مورد هدف قرار می گیرد( و سیعلم الذین ظلموا ای منقلب ینقلبون).

۲٫ روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی: سه شنبه ۱۴ مرداد به همین نام شناخته می شود. از نظر اسلام انسان گل سرسبد آفرینش است و از اعتبار و ارزش وحقوق ویژه ای برخوردار است و حقوق او به رسمیت شناخته شده و محترم است. در حدیث آمده که مال و آبرو و خون انسان مؤمن محترم است و کسی حق تعرض به او را در این خصوص ندارد. اما در مجامع امروز دنیا با همه شعارهای دهان پر کن که می دهند حقوق بشر اصلاً رعایت نمی شود. در میان ابرقدرت های فعل، آمریکا جلودار است اما بیش از همه کشورها از گذشته تا به حال حقوق بشر را بیشتر نقض کرده است. یک نمونه تاریخی آن در بمباران ناکازاکی و هیروشیما در سال ۱۹۴۵ که در ۱۵ مرداد اتفاق افتاده ۱۶۰ هزار نفر از مردم بی گناه را مجروح کرد و یا به قتل رساند و حاضر به عذرخواهی هم نشد و بلکه توجیه کرد که برای جلوگیری از کشتار بیشتر ما این بمباران را انجام دادیم. در هجوم به کشورها در کمک به کودتا در کشتار مردم بی گناه در عراق، افغانستان، پاکستان و در حمایت و پشتیبانی از آدمکشان قرن حاضر و تشویق و ترغیب اسرائیل برای کشتار مردم فلسطین، آمریکا گوی سبقت را ربوده است و جالب اینکه باز هم وقیحانه دم از حقوق بشر می زند و به کشورهایی مثل ایران خورده می گیرد که چرا هم جنس بازی مجاز نیست و این نقض حقوق بشر است!!!

امروز این حقوق بشر توسط جانیانی دیگر به اسم اسلام هم متأسفانه نقض می شود مثل گروههای داعش و القاعده. اخیراً ادعا کرده اند که اجنه هم با ابوبکر بغدادی بیعت کرده و مسلمان شده اند و سپاهی از جن در خدمت او هستند !و مردم را به زور به کارهای خلاف وا می دارند و از مردم می خواهند تا دختران خود را به ازدواج با آنها درآورند و به تخریب مساجد و مقابر بزرگان دین می پردازند و اخیراً در موصل دست یک کودک را به خاطر دزدی یک کفش قطع کرده اند!!!

۳٫ شهادت عبرت آمیز شهید شیخ فضل الله نوری: ایشان که از افراد مؤثر در برپایی مشروطیت بود به خاطر سر دادن شعار مشروطه مشروعه مورد غضب قرار گرفت و با توطئه انگلیسی ها که به قول امام راحل نفوذ روحانیت را در تحریم تنباکو توسط میرزای شیرازی و در فتوای جهاد علیه انگلیسی در عراق از میرزای شیرازی دوم و نفوذ شیخ فضل الله نوری در مشروطیت را دیده بودند دستگیر و محاکمه شد و سرانجام در ۱۱ مرداد ۱۲۸۸ به دار آویخته شد. محاکمه او توسط یک روحانی بنام شیخ ابراهیم زنجانی صورت گرفت و جنازه اش مورد اهانت قرار داده شد. این حکایت درس عبرتی است برای همگان که مبادا با ورود به میدان اختلافات با دست خودمان خود را بشکنیم و فجایعی رخ دهد که هرگز قابل جبران نباشد.

سخن پایانی

  • هشتم شوال سالروز تخریب بقاع متبرکه در بقیع است که توسط وهابی ها در سال ۱۳۴۴ ه.ق صورت گرفته است یعنی در حدود ۸۱ سال پیش انجام گرفته است. ما ضمن اعلان انزجار از این عمل نابخردانه به روان پاک ائمه بقیع و دیگر صحابیان پیامبر اعظم که مقبره اشان تخریب شده درود می فرستیم.
  • تشکر ویژه داریم از حضور پرشور مردم در راهپیمایی بزرگ قدس و حضور در نماز عید فطر و نماز جمعه امروز.
  • حمایت از مردم مظلوم غزه را به هر شکل که بتوانیم باید ادامه دهیم هم دعا کنیم هم کمک کنیم هم در اعتراض به کشتار وحشیانه اسرائیل خون آشام شرکت فعال داشته باشیم.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*