خطبه ۳ مرداد ۹۳

DSC03204

 

خطبه اول

تقوا در قرآن

یا ایهاالذین آمنوا اتقوا الله و کونوا مع الصادقین : (توبه /۱۱۹)ای کسانی که ایمان آورده اید تقوای الهی را پیشه کنید و با صادقان همراه باشید.

تقوا برای انسان مصونیت آور است. آدمی را در مقابل وسوسه های شیطانی بیمه می کند و عاقبت خوشی را برای آدمی پدید می آورد. در جای جای قرآن و روایات به این امر توصیه شده و فرموده اند که« و العاقبه للمتقین» فرجام نیکو از آن مردم با تقواست. پس چه خوب است که همگان در این عرصه وارد شویم و جزء پرهیزگاران گردیم.

حیات طیبه(زندگی معنوی)

 سومین رکن حیات طیبه: ارتباط با خلق خدا.

الف- با خویشاوندان

ب- با همکیشان: برای بیان ارتباط نزدیک میان دو انسان همکیش، قرآن کریم از لفظ  برادر استفاده کرده( انماالمؤمنون اخوه. حجرات/۱۰) که این تعبیر بسیار عمیق و رسایی می باشد و در بیانی دیگر به اثبات ولایت میان انسان های هم کیش(مؤمن) می پردازد( و المؤمنون بعضهم اولیاء بعض). در اسلام برای افراد مؤمن و هم کیش حقوق متقابل قرار داده شده و همگان موظف گردیده اند تا آنرا بشناسند و عملیاتی و کاربردی نمایند. بر این اساس لازم است تا مسلمانان عموماً و مؤمنان خالص خصوصاً، ارتباط خود را با یکدیگر محکم و مستحکم نمایند و با یکدیگر تعامل داشته باشند و نه تقابل و تخاصم. چه اینکه افراد جامعه ایمانی مثل اعضاء یک پیکرند که اگر درد و رنجی باشد همگی از آن متأثر شوند و به قول سعدی: بنی آدم اعضای یک پیکرند    که در آفرینش ز یک گوهرند    چو عضوی به درد آورد روزگار   دگر عضوها را نماند قرار. و به دیگر تعبیر افراد با ایمان همانند سرنشینان یک کشتی و یا یک هواپیما و ماشین اند که اگر خدای نکرده دچار حادثه شوند همه با هم آسیب می بینند پس باید با حفظ هوشیاری به انجام وظیفه بپردازند یعنی اول وظیفه شناس گردند و سپس وظیفه پرداز.

نکته: مؤمن نسبت به برادر ایمانی خود نباید بی تفاوت باشد بلکه باید حساس و موقعیت شناس و وظیفه پرداز باشد این حساسیت و موقع شناسی باید در قالب حمایت از برادر ایمانی خود نمودار گردد. این حمایت در سه بخش باید دیده شود.

الف- حمایت مادی: مؤمن باید به تأمین نیازهای برادرش اقدام کند مثل خوراک و پوشاک و سایر نیازمندیها. امام باقر(ع) می فرماید: انجام دادن یک حج نزد من خوشایند تر از آن است که یک برده یا حتی ده برده و یا حتی هفتاد برده را آزاد کنم ولی اگر سرپرستی خانواده های مسلمان را بر عهده بگیرم و گرسنگی آنان را برطرف سازم و برهنگی آنها را بپوشانم و مانع گدایی آن ها شوم این کار برای من از این یک حج یا ده حج یا هفتاد حج بگذارم خوشایندتر است.(ثواب الاعمال ص۱۴۱)

ب- حمایت معنوی: انسان با ایمان باید در ارتقای سطح فرهنگی مؤمن بکوشد و برای او نقد خیرخواهانه داشته باشد و عیب های او را محترمانه و مؤدبانه به او یادآوری کند، رازدار او باشد، به شایعات نسبت به او توجهی نداشته باشد، از اتهام زنی نسبت به او بپرهیزد و لغزشهایش را نادیده انگارد و آبرویش را حفظ کند، با او با خوشرویی برخورد نماید، به عیادتش برود، دعوت او را بپذیرد و… در اینجا تنها به یک حدیث از امام صادق(ع) توجه می کنیم که به خوبی بیانگر لزوم حمایت معنوی و ارزش والای آن نسبت به برادر مؤمن است « احب اخوانی من اهدی الی عیوبی: محبوب ترین برادرانم نزد من کسی است که عیب های مرا به من هدیه دهد»(کافی ج۲ص۶۳۹)

ج- حمایت عاطفی: در این خصوص، مؤمن وظیفه دارد تا به هر شکل ممکن از برادرش غمگساری کند. رسول خدا فرمود: هر کس مؤمنی را شاد کند خدا را شاد کرده است.(کافی ج۲ص۱۸۸) هم چنین وظیفه دارد تا به تکریم و احترام او بپردازد مثل سلام کردن، مصافحه نمودن، به احترام او از جای خود برخاستن، او را در پهلوی خود جای دادن، به عیادتش رفتن، پذیرش عذر عذر خواهان از آنها و… اگر ارتباط افراد با ایمان در این سطح با یکدیگر برقرار بود قطعاً مشکلات از جامعه رخت برخواهد بست یا به حداقل خواهد رسید زیرا با عملیاتی شدن چنین ایده هایی جایی برای عداوت و دشمنی و حسدورزی و کینه توزی وجود ندارد چون همه احساس می کنند در کنار هم هستند و غمخوار و غمگسار یکدیگرند. پس جایی برای کلک زدن و دروغزنی و توطئه برای دیگری وجود ندارد. در تعبیری آمده است: اتقواالله و کونوا اخوهً برره : از خدا بترسید و با هم برادران نیکوکار باشید.

حقوق مسلمانان بر یکدیگر از دیدگاه امام صادق(ع): معلی بن خنیس از حضرت پرسید مسلمان بر مسلمان چه حقی دارد؟ حضرت فرمود: اگر بگویم و عمل نکنی بیچاره می شوی. معلی اصرار کرد و امام فرمود مسلمان بر مسلمان هفت حق دارد: ۱-  ایسر حقّ منها ان تحبّ له ما تحبّ لنفسک و تکره له ما تکره لنفسک .

 ۲- و الحقّ الثّانی ان تجتنب سخطه و تتّبع مرضاته و تطیع امره

 ۳- و الحقّ الثّالث ان تعینه بنفسک و لسانک و یدک ورجلک

 ۴- و الحقّ الرّابع ان تکون عینه و دلیله و مرآته

 ۵- و الحقّ الخامس ان لا تشبع و یجوع و لا تروی و یظمأ و لا تلبس و یعری

 ۶- و الحقّ السّادس ان یکون لک خادم و لیس لاخیک خادم فواجب ان تبعث خادمک فتغسل ثیابه و تصنع طعامه و تمهّد فراشه ۷- و الحقّ السّابع ان تبرّقسمه و تجیب دعوته و تعود مریضه و تشهد جنازته و اذا علمت انّ له حاجه تبادره الی قضائها و لا تلحئه الی ان یسألکها و لکن تبادره مبادره فاذا فعلت ذلک وصلت ولایتک بولایته و ولایته بولایتک.(وسایل الشیعه ،احکام العشره باب ۱۲۲ح۷)

خطبه دوم

تقوا در حدیث

قال علی(ع): علیک بتقوی الله فی الغیب و الشّهاده و لزوم الحقّ فی الغضب و الرضا: بر تو باد به رعایت تقوای الهی در پنهان و اشکار و اینکه پیوسته ملازم حق باشی به هنگام خشم وخشنودی .(غررالحکم س۶۱۸۷)

پرهیزگاری خداوند را در پنهان و آشکار و همراهی حق را در خشم و خرسندی داشته باش.

 گاهی ممکن است انسان در ملأعام گناهی مرتکب نشود اما به دور از چشم دیگران چرا. حضرت می فرماید حتی در پنهانی هم تقوا به خرج بده. از طرفی گاهی انسان موقع غضب از مسیر حق خارج می شود ایشان می فرماید مواظب باش در حال عصبانیت هم از حق فاصله نگیری. این دو دستور اگر عملی شود همه کارها سامان پیدا می کند و آدمی به سعادت خواهد رسید.

مناسبت ها

  1. روز نماز جمعه: اولین جمعه مرداد ماه که اولین نماز جمعه تهران پس از انقلاب با حکم امام توسط آیه اله سید محمود طالقانی اقامه شد را به عنوان «روز نماز جمعه» نامگذاری کرده اند. از تاریخ ۵/۵/۵۸ تا به امروز ۳۵ سال می گذرد و مردم ما در بیش از هفتصد مکان به برپایی نماز عبادی سیاسی جمعه می پردازند که امروز به عنوان یک رکن اساسی فرهنگی برای انقلاب و کشور تبدیل شده و نقش فراوانی در جهت دهی مردم و خنثی سازی توطئه ها داشته و دارد. امام راحل که مجدد این حکم الهی در دوران معاصر بودند تعابیر ارزشمندی را در این خصوص دارند مانند: نماز جمعه نمایشی از قدرت سیاسی اجتماعی اسلام است. نماز جمعه، نماز اجتماعی سیاسی است. نماز جمعه از عنایات حق تعالی و برکات انقلاب است. نماز جمعه که نمایشی از قدرت سیاسی اجتماعی اسلام و پشتوانه نظام است باید هر چه با شکوهتر و پر محتواتر اقامه شود.

 از زمان برپایی نماز جمعه تا این تاریخ که بیش از ۱۵۰۰نماز در تهران اقامه شده و یازده تن از امامان جمعه به عنوان دائم و موقت نقش آفرینی کرده اند. کمترین خطبه با سه مورد از مرحوم آیه الله ربانی املشی بوده و بیشترین آن با ۴۰۰مورد توسط جناب آقای هاشمی رفسنجانی صورت گرفته است و هم اکنون امام جمعه تهران مقام معظم رهبری حضرت آیه الله خامنه ای هستند و امامان جمعه سراسر کشور توسط ایشان( بی واسطه یا با یک واسطه منصوب می شوند) انتظار این است که این جایگاه که متعلق به نظام و اسلام است با حضور همه اقشار مردم به ویژه با حضور جونان هر هفته پرشورتر برگزار گردد در اینجا جا دارد از همه کسانی که در اقامه هرچه با شکوهتر این فریضه الهی تلاش می کنند تشکر و قدردانی بنمائیم.

  1. روز جهانی قدس: رهبر کبیر انقلاب در مردادماه سال ۵۸ با صدور اعلامیه ای در خطاب به همه مسلمانان جهان، آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را «روز قدس» اعلان کردند تا مسلمانان سراسر عالم با برپایی تظاهرات با شکوه خود به حمایت از قدس شریف « اولین قبله مسلمانان» و فلسطینی های مظلوم بپردازند و بغض و کینه خود را نسبت به اسرائیل غاصب و صهیونیست های جانی اعلام نمایند. ایشان که ۲۰ سال قبل از پیروزی انقلاب به مخالفت با این جرثومه فساد پرداخته بودند با اختصاص یک روز به عنوان« روز قدس» تعهد خود را نسبت به این موضوع نشان دادند و اعتراضشان را در خصوص صهیونیست های غاصب علنی و جهانی کردند. همه ساله ملت ما در چنین روزی به میدان می آید و بزرگترین تظاهرات دنیا را برپا می کند. امّا امسال این راهپیمایی جلوه و معنایی دیگر داشته و دارد چرا که رژیم صهیونیستی در حدود ۲۰ روز است که مردم فلسطین را در غزه از هوا و زمین و دریا با بمب و راکت و موشک و گلوله هدف قرار می دهد و در حدود ۸۰۰نفر از آنان را به شهادت رسانده و بیش از۵هزار نفر را مجروح ساخته و صدها منزل و بیمارستان و تأسیسات زیر بنایی را در غزه تخریب کرده که نیمی از کشته شدگان کودکان و زنان بی پناه هستند و ۸۵ درصد از کشته و مجروحان غیر نظامی اند. این ددمنشان اجازه دفن و جمع آوری اجساد شهدا و مجروحان را هم نمی دهند رژیم سفاک صهیونیستی اعلان کرده بیمارستان ها را هم می زنیم چون از آنجا به ما حمله می شود این ها همه در معرض دید سازمانهای عریض و طویل بین المللی انجام می گیرد و عرب های بی غیرت ،غربی های بی شخصیت سکوت اختیار کرده اند و مهمتر از  همه برخی قدرتها به تعبیر مقام معظم رهبری مثل آمریکا و انگلیس خبیث حمایت می کنند و آنرا حق مسلم اسرائیل می دانند هرچند مردم آزاده دنیا این حرکت سبعانه را محکوم کرده و آنرا جنایت علیه بشریت معرفی می کنند.

نیم نگاهی به صهیونیست ها و عکس العمل ها

۱-  آنها بیشترین بنگاههای خبر رسانی را دنیا در اختیار دارند و روزانه ۳ میلیون روزنامه و در هفته ۴ میلیون مجله و هفته نامه فقط توسط « روبرت مردوخ» یهودی منتشر می گردد.

۲-  آنها با وجودی که ۱٫۵ درصد مردم آمریکا را تشکیل می دهند اما ۴۹درصد از کل سرمایه آن کشور دست آنهاست. رؤسای جمهور و نمایندگان شاخص مجالس آمریکا با نظر آنها انتخاب می گردند.

۳-  از سال ۱۹۴۸ که حکومت جعلی اسرائیلی رسمیت پیدا کرده تا به حال حدود ۸۰درصد از خاک فلسطینی را اشغال کرده اند.

۴-  بیش از یکصد قطعنامه و مصوبه سازمان ملل علیه خود را نادیده گرفته اند و به ریش سازمان ملل خندیده اند.

۵-  صهیونیست ها از زمان اشغال تا امروز در سرزمین های اشغالی بیش از ۷۰۰شهر و شهرک و روستا ساخته اند. این ساختمانها را روی زمین های کشاورزی یا خانه های تخریب شده فلسطینی ها بنا کرده اند.

۶-  آنان عملاً در مقابل خواست جامعه جهانی ایستادند و با تصویب قطعنامه های سازمان ملل مبنی بر لزوم عقب نشینی از سرزمین های اشغالی مثل جولان، کرانه باختری، سرزمین سینا مخالفت کردند.

۷-  با ساخت و انباشت سلاح شیمیایی، منطقه را به طور کامل ناامن ساخته است.

۸-  علناً و در روز روشن اعلان کرده و به ترور شخصیت های فلسطینی پرداخته و می پردازند.

۹-  از بازگشت میلیونها آواره به خانه و کاشانه خودشان جلوگیری می کنند.

۱۰-              صهیونیست ها داعیه سلطه بر کل دنیا را دارند و آقایی دنیا را در آینده ازآن خود می دانند.

و اما عکس العملها

قدرت های فاسد و بزرگ که از او می ترسند و هر جنایتی بکند حمایت می کنند از جمله آمریکا که هر قطعنامه ای علیه اسرائیل تصویب بشود وتو می کند و اروپایی ها هم دنباله رو او هستند. سران کشورهای عرب و باصطلاح اسلامی هم همواره در حال انفعال و ضعف بوده و سکوت اختیار کرده و شاهد جنایت های او هستند. یک سری از کشورها مثل ایران و سوریه و حزب الله لبنان و شیعیان در جاهای دیگر به تقویت جبهه مقاومت می پردازند و به حمایت از فلسطینی ها مشغولند که مورد خشم آمریکا و دار و دسته هایش هستند. حضور معنادار و اعتراض های رسمی و گسترده مقامات ایران و راهپیمایی با شکوه امروز در ۷۸۰ شهر کشور نشان این گفته است.

وظیفه و راه حل چیست؟ آنگونه که امام فرمود و مقام رهبری می فرمایند وظیفه آحاد ملت حمایت همه جانبه از مردم فلسطین است و باید با برگزاری رفراندوم تکلیف مردم مشخص شود و این خود باعث اضمحلال آن کشور جعلی می شود. این موضع ماست. جالب این است که گروه منحرف داعش اخیراً اعلان کرده ما به مردم غزه کمک نمی کینم چون شیعه هستند و عده ای از شیعیان کج فهم اعلان می کنند ما کمک نمی کینم چون سنی ناصبی هستند و جمعی نابخرد هم شعار دارند که نه غزه نه لبنان. بهترین موضع از جهت علمی و عملی موضع ایران اسلامی است. حضرت آقا فرمودند باید فلسطینی ها تا آن زمان که رفراندوم می شود مسلح شوند و مثل غزه با سلاح مقاومت کنند که این باعث شده تا عده ای از سربازان اسرائیل فرار کنند یا خودزنی کنند و الان ترس و وحشت سراسر اسرائیل را گرفته است. واقعاً باعث تأسف است که «بان کی مون» دبیر کل سازمان ملل در اسرائیل ذلیلانه از موضع آدمکشان جانبداری می کند و می گوید من هر وقت به اسرائیل می آیم انرژی می گیرم و او از فلسطینی ها می خواهد که موشک باران را متوقف کنند واقعاً باعث تأسف است.

سخن پایانی

  1. تقدیر و تشکر از همگان به خاطر حضور در صحنه های معنوی و راهپیمایی.
  2. عید فطر طبق اعلان تقویم سه شنبه است اگر زودتر اعلان شد که همان است وگرنه روز سه شنبه عید خود را با فطریه و نماز همراه می سازیم.
  3. ۶ مرداد روز مهارت( ترویج و آموزش حرفه و فن) است آنرا گرامی می داریم و طبق درخواست مسئولین این مرکز، افراد جویای مهارت و کار و اشتغال به آنجا مراجعه کنند.
  4. تشکر ویژه از روحانیون، نمازگزاران، برپا دارندگان مراسم و شعایر اسلامی.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*