خطبه ۲۰ تیرماه ۹۳

IMG_0199

 

خطبه اول

تقوا در قرآن

« لا یستوی اصحاب النار و اصحاب الجنه ،اصحاب الجنه هم الفائزون»(الحشر ۲۰)یاران آتش و اهل بهشت برابر نیستند ، اهل بهشت همان رستگارانند .

 • در قرآن کریم در موارد زیادی از شیوه مقایسه استفاده شده از جمله در همین جا و نظیر – هل یستوی الذین یعملون و الذین لا یعلمون-
 • همانگونه که جهنم و بهشت یکسان نیستند اهل آن دو هم مثل هم نیستند چه اینکه بهشتیان رستگارانند.
 • البته پر واضح است که رستگاری بی جهت حاصل نشده و نخواهد شد بلکه فوز رستگاری علل و عواملی دارد از جمله آنها پاکی، پاکدستی، پاکدلی، پاک چشمی، پاک ورزی و در یک کلمه پاک زیستی می تواند باشد که این طهارت و پاکیزگی در پرتو یاد خدا، تقوای الهی و توجه به وظیفه، شناخت آن  وعمل به وظیفه می باشد. امید است بتوانیم در این عرصه گامهایی برداریم.

حیات طیبه( معنوی)

دومین ارتباط عبارت است از«ارتباط با خدا» برای ایجاد چنین ارتباطی باید سه گام اساسی برداشت: ۱- معرفت  ۲- محبت  ۳- اطاعت.

الف- معرفت: در قرآن کریم آمده است: سنریهم آیاتنا فی الافاق و فی انفسهم حتی یتبین لهم انه الحق ( فصلت/۵۳)ما بزودی نشانهای خود را در بیرون و در درون جان آنها نشان خواهیم داد تا مشخص شود برای آنان که او (خدا) حق است. و در جای دیگر هدف از آفرینش را علم و آگاهی مردم می داند- لتعلموا ان الله علی کل شیء قدیر( طلاق/۱۲)تا بذانید که خداوند بر هر کاری قدرت دارد.  در دعاها به ما یاد داده اند که از خود او بخواهیم تا خودش را به ما بشناسد( اللهم عرفنی نفسک…) وقتی انسان او را شناخت دیگر رغبتی به غیر او ندارد. حاضر است همه هستی اش را فدای او و دستوراتش کند. آنکس که تو را شناخت جان را چه کند              فرزند و عیال و خانمان را چه کند

     دیوانه کنی هر دو جهانش بخشی                     دیوانه تو هر دو جهان را چه کند

گفتنی است خدا را باید با توجه به صفات و نشانه هایش در هستی شناخت مثل توجه کردن به این صفات:

 • علم: واعلموا ان الله بکل شیء علیم. بقره/۲۳۱، علیم بذات الصدور، الا یعلم من خلق. ملک/۱۴، الم یعلم بان الله یری(علق۱۴) توجه به علم او، کنترل نفس را به دنبال دارد.
 • قدرت: تبارک الذی بیده الملک و هو علی کل شیء قدیر. (ملک/۱)
 • رأفت: الرحمن الرحیم، ارحم الراحمین، در دعای امام سجاد(ع) می خوانیم:… برأفتک التی لا تنفد- صحیفه دعای۴۵٫ و در دعای دیگری می خوانیم: یا من سبقت رحمته غضبه.
 • عدالت: ان الله لا یظلم الناس شیئاً( یوسف/۴۴) و ما ربک بظلام للعبید( فصلت/۴۶). توجه کردن به صفاتی این چنین به خوبی می تواند معرفت و آگاهی ما را نسبت به حق تعالی افزایش دهد و ارتباطمان را با او مستحکم تر سازد.

ب- محبت: اگر معرفت صادق بود به دنبال آن محبت و دوستی می آید. در فقراتی از دعاهای عارفانه عارفان، این عشق و محبت نسبت به خداوند به روشنی دیده می شود مثل آنچه در دعای کمیل آمده است: هبنی صبرت علی حرّ نارک فکیف اصبر علی فراقک و امام سجاد در دعای ابوحمزه می گوید: به دوزخیان اعلان می کنم که تو را دوست دارم. آری این حب و عشق است که به انسان رشد عطا می کند و او را از دیگران ممتاز می نماید.     در ضمیر ما نمی گنجد به غیر دوست کس          هر دو عالم را به دشمن ده که ما را دوست بس.

ج- اطاعت: در چند جای قرآن به صراحت آمده است که اطیعوا الله و در برخی آیات برای تشویق مؤمنان به پاداش اطاعت از خدا هم اشاراتی دارد. اگر به معنای واقع معرفت و ولایت و محبت بود اطاعت نیز به دنبال خواهد آمد.  رشته ای بر گردنم افکنده دوست       می کشد هر جا که خاطر خواه اوست.

راههای اثبات و تثبیت اطاعت: با برداشتن گام های اساسی برای ارتباط با خدا باید به راهکارهایی اندیشید که این ارتباط تداوم یابد و اثربخش باشد. پاره ای از آن راهکارها عبارتند از:

۱-       دعا: دعا ارتباط میان بنده و خالق، قطره با دریا، عدم و تمام هستی است. دعا زیباترین جلوه بندگی انسان است. دعا مغز عبادت است ( الدعا مخ العباده). خداوند در قرآنش می گوید: و اذا سألک عبادی عنی فانی قریب اجیب دعوه الداع اذا دعان فلیستجیبوا لی و لیؤمنوا بی لعلهم یرشدون( بقره/۱۸۶). خود دعا کردن یک ارزش است حتی اگر به صورت ظاهر مستجاب نشود و یا به زودی به اجابت نرسد.

۲-       نماز: قوی ترین عامل ارتباط میان بنده و خالق، نماز است همانگونه که معراج مؤمن و نور است و ملاک قبولی اعمال و مرز میان کفر و ایمان، ترک و انجام نماز است.اقیموا الصلاه ، اقم الصلوه لذکری- بیانگر اهمیت این فریضه الهی است. دستور است هرگاه به مشکلی برخورد کردید به نماز متوسل شوید.

۳-       توکل: در کارها او را وکیل قرار دادن و در همه امور به او توکل کردن آدمی را مرتبط با خالق خود می کند( و علی الله فلیتوکل المؤمنون).

۴-       توبه و انابه: از آنجا که انسان همواره در معرض خطا و گناه است و با گناه و خطاهایش ارتباطش با خدا ضعیف می شود لذا شایسته است همواره و پیوسته در حال آمرزش خواهی و توبه و انابه باشد. پیامبر اکرم فرمودند: من روزی هفتاد بار استغفار می کنم. انسان تائب، محبوب خداست( ان الله یحب التوابین).

کسی که محبوب خدا باشد به خودش واگذار نمی شود. با توبه می توان به خدا نزدیک شد و از لطف بیکران او برخوردار گشت و پرونده سیاه را به سفید مبدل ساخت( اولئک یبدّل الله سیئّاتهم حسنات). نمونه ای از انسان توبه کار را می توان شاهد آورد. مانند توبه فضل بن عیاض و…نمونه روشن این مطلب است.

خطبه دوم

تقوا در حدیث

الامام المجتبی(ع): خطب خطبه حمد الله و صلی علی النبی و قال: ایهاالناس ان اکیس الکیّس التّقی و احمق الحمق الفجور.

ای مردم عاقل ترین عقلاء پرهیزگار است و نادان ترین نادانها گنهکار می باشد.[ بالاترین مرتبه زیرکی، در تقوا پیشگی و پست ترین مرحله نادانی و حماقت، فسق و گناه پیشگی است]

شاید علت اینکه انسان متقی خردمندترین افراد است این باشد که  انسان متقی حاضر است برای حفظ ازآتش  دنیای زودگذر و لذتهای فانی بگذرد و این عاقبت اندیشی اوست که او را در زمره عاقل ترین ها قرارش داده است و علت احمق ترین بودن انسان گنهکار هم این است که نقد گناه را رها نمی کند تا به سعادت آینده و اخروی نایل شود.

در بیانی توصیه شده است تا همگان خود را ملازم با تقوا بدانند و خویشتن را بدان عادت دهند. الزموا التقوی و استعیدوها.

مناسبت ها

 1. میلاد کریم اهلبیت(ع): خدای متعال در نیمه ماه رمضان سال سوم هجری فرزندی به علی (ع)و فاطمه(ع) عطا فرمودند که نامش را حسن گذاردند. مولود نیمه رمضان با القابی همچون سبط، امین، حجت و مجتبی شناخته می شود. آن حضرت را کریم اهلبیت می نامند. نقل است سه بار همه اموال خود را در راه خدا انفاق کردند و دو بار نصف اموال و سرمایه اش را به فقرا بخشید. بر این اساس روز ولادت ایشان را روز اکرام نامید اند تا شیعیان با پیروی از آن حضرت به اطعام فقیران و یتیمان بپردازند و در این عرصه هم میهنانمان با همکاری کمیته امداد در این حرکت خداپسندانه اقدام می کنند زمینه ای فراهم شده تا مردم به یاری ستاد دیه برای آزادی زندانیان بی گناه اقدام نمایند که هفته گذشته در شهر ما هم جشن گلریزان شکل گرفت و دهها میلیون تومان جمع آوری گردید البته زمینه برای کمک های مردمی هم چنان باز و مفتوح است. میلاد آن حضرت گرامی باد.
 2.  سخنان هم مقام معظم رهبری: ایشان در جمع مسئولان نظام در هفته ای که گذشت مطالب بسیار مهم، اساسی و کلیدی را بیان کردند که در اینجا به پاره ای از عناوین برجسته این سخنان توجه می کنیم:

الف- درس هایی از ادعیه ماه مبارک رمضان، نیت خالص و تکیه بر عمل و دوری از خواب آلودگی، تنبلی و بیکاری، دلزدگی، سهل انگاری، سخت دلی، غافل شدن و گیج خوردن.

ب- غافل نشدن از مکاید شیطان که سعی در اختلال در دستگاه محاسباتی دارد و کارش تطمیع و تهدید استیعوهم (یعدهم و یمنی هم و ما یعدهم الشیطان الا غروراً).

ج- دشمن ما هم سعی در ایجاد اختلال در محاسبات مسئولان ما دارد و تهدید و تحریم را در دستور کار خود داشته و دارد و جز این هم از آمریکا دشمن اصلی ما کاری ساخته نیست. او حمله نظامی نمی تواند بکند چون برایش هزینه دارد همین دو کار را انجام می دهد.

د- در خطاب به مسئولان: اگر قوی نباشید زور خواهید شنفت [ مواظب باشید] فرصت ها زود به اتمام می رسد.نگویید نمی گذارند – قبلاً هم می گفتند- شما در مجلس، در دولت، در قوه قضائیه و در نیروهای مسلح توانایی دارید. از اینها استفاده کنید نگذارید لحظه ای بیکار بگذرد. حاشیه سازی و حاشیه پردازی نکنید مسئولین محترم قوای سه گانه جلساتشان را مرتب داشته باشند.

ه- من از همه توانی که در اختیارم هست استفاده خواهم کرد برای کمک به دولت، دولت را تأیید می کنم مثل همه دولتهای گذشته و به مسئولان بلند پایه دولت آن هایی که می شناسم اعتماد دارم.

د- نسبت به دولت کنونی نقد دلسوزانه و منصفانه داشته باشید نه مچ گیری.

د: با شعار اعتدال که شعار خوبی است مؤمنان را کنار نزنند.

ه- در باب مذاکرات هسته ای و حمایت از تیم مذاکره کننده هم مطالبی بیان فرمودند که امید است مجموع این رهنمودها مورد توجه همگان قرار بگیرد.

 1. روز عفاف و حجاب: روز ۲۱تیر ماه سال ۱۳۱۴ که یادآور فاجعه مسجد گوهرشاد مشهد مقدس است را روز «عفاف و حجاب» نامیده اند. در آن روز تعدادی قابل توجه از مؤمنان که در اعتراض به کشف حجاب در مسجد گوهرشاد جمع شده بودند و به استماع سخنان سخنرانان مذهبی و معترض به مسئله کشف حجاب که به دستور رضاخان عملیاتی شده بود می پرداختد مورد هجوم نیروهای رضاخانی قرار گرفتند و صدها تن کشته و مجروح و دستگیر شدند آنروز را به همین نام نامگذاری کردند تا ارزش و جایگاه این دو مقوله برای مردم ما بیشتر آشکار گردد.

 اسلام برای پیروان خود هم بر حجاب تکیه کرده هم بر عفاف، که این دو همواره با هم مطرح می شوند. حجاب زمینه ساز عفاف است و عفاف برآمده از حجاب. حجاب جزء ضروری دین است و نمیتوان آنرا یک امر زاید، تشریفاتی و فردی تلقی کرد. دستور صریح قرآن و سفارش پیشوایان دینی ما است.

حجاب دارای آثار فردی و اجتماعی است و هویت واقعی یک زن مسلمان را نشان می دهد و چون دارای نقش بسیار مهمی است لذا دشمنان این همه تأکید دارند تا آنرا از زنان و دختران اسلامی بگیرند. در اینجا به پاره ای از فواید و منافع حجاب اشاره می کنیم:

الف- آرامش روانی: اگر زن با پوشش مناسب ظاهر شود هم خود او آرامش دارد هم مردانی که در کوچه و بازار با او برخورد دارند.

ب: پایداری خانواده: جلوه گری های بیرون از منزل با بی حجابی، مردان را نسبت به خانواده خودشان دلسرد می کند و این موجب فروپاشی خانواده می گردد.

ج: کاهش مفاسد و استواری جامعه: صفحه حوادث جراید به خوبی نشانه دهنده این موضوع است که بسیاری از مفاسد و بی ثباتی در جامعه معلول بدحجابی است.

د: حفظ ارزش و مقام زن: هرچه زن با وقار تر باشد با ارزش تر خواهد بود.

ه: سلامت نسل آینده جامعه یکی دیگر از فواید حجاب است.

نکته: حجاب و عفاف خاص زنان نیست مردان هم باید به شکلی پوشیده و عفیف باشند.

 1. تجاوز و وحشی گری اسرائیل: رژیم صهیونیستی با ادعای واهی کشته شدن ۳ شهرک نشین توسط حماس، تجاوز وحشیانه خود را به غزه آغاز کرده که تا به حال به کشته و مجروح شدن صدهاتن از مردم بی گناه انجامیده و این در حالی است که آمریکا، آلمان و فرانسه حمایت خود را از آن اعلان کرده اند و شورای بی خاصیت امنیت هم تشکیل جلسه داده تا موشک پرانی حماس را توبیخ کند و دبیر کل سازمان ملل هم اظهار تأسف کند و عربهای بی غیرت هم مشغول تماشا کردن این کشتار بی رحمانه اند و درصدد تقویت آدم کشان داعشی در منطقه هستند. وجدان بشریت هم گویا به خواب رفته یا به تاراج برده شده است . این همه درنده خویی را می بینند و دم بر نمی آورند. در کجا رسم است نوجوان ۱۶ ساله ای را چاقو آجین کنند و زنده زنده در آتش بسوزانند که اسرائیلی ها انجام دادند!. البته مکر خدا بالاترین مکرهاست و به زودی آتش خشم الهی دامن همه ستمگران را خواهد گرفت. ما امیدواریم این بار هم غزه پیروز میدان باشد با دست خالی و در حال محاصره غذایی و تسلیحاتی. وسیعلم الذین ظلموا ای منقلب ینقلبون.

سخن پایانی

۱-       ۲۰تیرماه روز جهانی جمعیت است. با توجه به این که شهرستان ما در استان در زاد و ولد مقام آخر و در وفات مقام اول یا دوم را دارد شایسته است برنامه ریزی صورت پذیرد تا جمعیت ما زودتر و بیشتر از دیگر جاها پیرو و فرتوت نشود. لازمه اش ترغیب جوانان به ازدواج و تشویق به زاد و ولد بیشتر است.

۲-       روز ۲۵ تیرماه روز بهزیستی و تأمین اجتماعی است که امید می رود این نهاد هم مورد توجه قرار بگیرد تا ما شاهد هرچه بیشتر خدمت به محرومین و افراد زیر پوشش این نهاد مقدس باشیم.

۳-       روز ۲۳تیرماه روز خلق حماسه مردم در مقابله با فتنه سال ۷۸ است که رهبری داهیانه  مقام معظم رهبری با یک اشاره بساط فتنه انگیزان را جمع کرد و باعث پیدایش همبستگی ملی در دفاع از ولایت فقیه شد.

۴-       بهره گیری از لیالی ارزشمند محتمل القدر مورد انتظار است. ان شاء الله هیچ کس از این فیوضات محروم نگردد.

تشکر و تقدیر از حضور همگان.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*