خطبه ۳۰ خرداد ۹۳

IMG_0199

 

خطبه اول

تقوا در قرآن

یا ایهاالذین امنوا اتقوا الله حق تقاته و لا تموتن الا و انتم مسلمون. آل عمران/۱۰۲

ای کسانیکه ایمان آورده اید تقوای الهی را آنچنان که شایسته است رعایت کنید و جز با دین اسلام نمیرید.

عن ابی بصیر قال: سألت ابا عبدالله(ع) عن قول الله عزو جل« اتقوا الله حق تقاته» یطاع فلا یعصی و یذکر فلا ینسی و یشکر فلا یکفر: ابا بصیر گوید از امام صادق(ع) در مورد این سخن خدا پرسیدم که «آن چنان که شایسته است حق تقوای الهی را مراعات کنید» ایشان فرمودند: رعایت حق تقوای الهی این است که: خداوند مورد اطاعت و فرمانبرداری قرار گیرد نه عصیان و نافرمانی و پیوسته از او یاد شود و مبادا که فراموش گردد و نعمت های او مورد سپاس قرار گیرد نه اینکه نسبت به آنها کفران صورت پذیرد. (وسائل الشیعه ۱۱/۱۸۶)

نکته: تقوا هم درجاتی دارد که اوج آن همان چیزی است که امام صادق(ع) به آن اشاره فرموده اند یعنی: اطاعت محض، ذکر همیشگی و سپاسگزاری از نعمت های الهی.

خانواده سالم

[ بایدها و نبایدها] ۸- تهیه غذای حلال و پرهیز از لقمه حرام.( ادامه بحث خمس) خمس به چه چیزهایی تعلق می گیرد؟

تمام فقهای شیعه عقیده دارند که خمس در هفت مورد واجب می شود: ۱- منفعت کسب  ۲- معدن  ۳- گنج  ۴- مال حلال مخلوط به حرام  ۵- جواهری که از غواصی در دریا به دست می آید  ۶- غنیمت جنگی  ۷- زمینی که کافر ذمّی از مسلمانی بخرد.

قابل توجه اینکه دو مورد از این موارد هفتگانه است که بیشتر مورد نیاز و ابتلاء است و مورد بحث و بررسی ما قرار می گیرد: یکی منفعت کسب و دیگری مال حلال مخلوط به حرام.

همانگونه که قبلاً نیز یادآور شدیم با توجه به عبارت« ما غنمتم من شیء» که در سوره انفال آیه ۴۱ آمده است بزرگان ما فتوا داده اند که منفعت کسب مورد خمس می باشد. چرا که غنیمت در مقابل غرامت کاربرد دارد و مخصوص غنیمت جنگی نیست زیرا: ۱- اگر خاص غنیمت جنگی می بود باید به جای «من شیء» می فرمود« من الحرب» و این خود نشان می دهد که هر نوع غنیمتی را شامل است.

۲- گاه ممکن است مطلبی در مورد خاصی بیان شده باشد ولی شکل یک قاعده کلی به خود بگیرد مثل:« لا تکلف نفس الا وسعها( بقره/۲۲۲) » « هیچکس جز به اندازه توان تکلیفی ندارد» که در مورد شیر دادن دایه آمده است ولی به عنوان یک قانونی عمومی مطرح است یعنی که داشتن توان و قدرت شرط تکلیف است.

۳- بیان پیامبر اکرم و عمل آن حضرت بر اساس آیه« ما اتاکم الرسول فخذوه و ما نهاکم عنه فانتهوا» آنچه را پیامبر آورده بگیرید و آنچه را که شما را از آن نهی کرده ترک کنید- حشر/۷- برای ما حجت است. بر این اساس است که ما تعداد رکعات نمازهای واجب، تعداد شوطهای طواف خانه خدا و آنچه مورد تعلق زکات است را از قول و عمل آن حضرات استفاده کرده و مورد عمل قرار می دهیم که البته مسئله مربوط به خمس نیز درست از همین قبیل می باشد که از بیان و عمل ایشان استفاده می کنیم.

۴- از روایات پیشوایان معصوم(ع) نیز همین مطلب استفاده می گردد مثلاً: از حضرت امام صادق نقل است که درباره آیه خمس فرمودند: «هی و الله الا فاده یوماً بیوم»  به خدا سوگند منظور ار غنیمت در این آیه همان درآمد روزانه افراد می باشد.( تهذیب ۱/۳۹۰) امام هشتم(ع) در پاسخ به سؤالی در مورد خمس می فرمایند:« فی کل ما افادا الناس من قلیل او کثیر» خمس در دستاورد و کسب افراد چه کم و چه زیاد واجب می شود.( وافی ۱۰/۳۰۸)

امام محمد تقی(ع) فرموده اند:« الخمس بعد المئونه» خمس وقتی واجب می شود که از مقدار مصرف برای امور ضروری زندگی چیزی اضافه بیاید و حضرت علی(ع) در جواب از سؤالی درباره اختلاط مال حلال به حرام می فرماید: اگر صاحبش را می شناسی آنرا رد می کنی وگرنه یک پنجم آن را بپرداز تا باقی آن برای شما حلال گردد. ( خمس و زکات / محسن قرائتی)

خطبه دوم

تقوا در حدیث

اعلموا عبادالله ان التقوی دار حصن عزیز و الفجور دار حصن ذلیل لا یمنع اهله و لا یحرز من لجأ الیه الا و باالتقوی تقطع حمه الخطایا و بالیقین تدرک الغایه القصوی. (نهج البلاغه/خطبه ۱۵۷)

بندگان خدا بدانید که پرهیزگاری خانه ای است چون دژ استوار و ناپارسایی بی بنیاد و خوار، نه ساکنانش را از آسیب نگهبان است و نه کسی که بدان پناه برد در امان است بدانید که با پرهیزگاری می توان ریشه های خطاها را برید و با یقین به نهایت درجه بلند می توان رسید.

تقوا خانه ای است که ساکنانش احساس آرامش و امنیت می کنند و بی تقوایی بی بنیاد است که نه نگهدار اهل و ساکنان خود است و نه پناهنده به آنرا حفظ می کند با تقوا می توان ریشه خطاها را قطع کرد.

مناسبت ها

 1. شهادت دکتر مصطفی چمران: سی و یکم خرداد سال ۱۳۶۰ سالگرد شهادت مردی است که به گواهی امام و رهبر معظم انقلاب،« جنگجویی پرهیزگار و معلمی متعهد بود که کشور اسلامی ما به او و امثال او احتیاج مبرم داشت. تواضع او، مهربانی او و صمیمیت او چیزهای جالبی بود، فردی بود که با دوستانش حالت برادرانه خیلی صمیمی داشت از بهترین خصوصیات او این بود که اهل تظاهر به معنای مطرح کردن خود در جامعه نبود.» چمران که در خانواده مذهبی و زحمت کش به دنیا آمده بود با استعداد و پشتکار خود برای ادامه تحصیل به آمریکا رفت و پس از اخذ دکترا و داشتن زندگی همراه با انواع امکانات به قول خودش همه را طلاق داد و به لبنان آمد تا در خدمت محرومان باشد و پس از انقلاب به ایران بازگشت و در خدمت نظام قرار گرفت. با وجود این که وزیر دفاع بود و نمایندگی مردم را هم داشت لکن از جبهه غافل نبود و با تشکیل گروه چریکی،جنگ نامنظم را هدایت می کرد و در آزاد سازی مناطق کردستان و جنوب نقشی به سزا داشت و سرانجام در دهلاویه به شهادت رسید. یادش گرامی و نامش جاودانه باد.
 2. هفته قوه قضائیه: اول تیرماه هفته قوه قضائیه آغار می گردد. قضاوت و قاضی در فرهنگ دینی ما و نیز در قانون اساسی جایگاهی والا و اساسی دارد. این جایگاه به خاطر نقش برجسته این دستگاه می باشد. رهبر معظم انقلاب در سالهای متمادی در این خصوص سخن گفته اند که در اینجا به پاره ای از این رهنمودها به صورت فهرست اشاره می کنیم:
 • تکلیف اصلی قوه قضائیه اقامه قسط و عدل است. تکیه ای که روی عدل شده روی هیچ چیز دیگر نشده است.
 • استقرار عدالت در گرو  مبارزه با فساد می باشد. تکلیف ما این است که عدالت را در جامعه مستقر کنیم و این هم جز با مبارزه علیه فساد در افزون طلبی انسانهای مفتخوار و سوء استفاده کن امکان پذیر نیست.
 • حجم فعالیت ها در مبارزه مفاسد راضی کننده نیست. پیامد عدم مبارزه با فساد، اختلاس چندهزار میلیاردی است.
 • خشکاندن ریشه فساد مستلزم اقدام همه جانبه قوای سه گانه است.
 • لازم است دولت در مبارزه با مفاسد سینه سپر کند. مبارزه با فساد یک حرکت علوی است و قاطعیت علوی را لازم دارد.

ما هم ضمن گرامیداشت این هفته و عرض تبریک و خسته نباشید به همه کارکنان دستگاه قضا، تقاضا مندیم ترتیبی اتخاذ کنند تا ما شاهد اطاله دادرسی نباشیم و در عین حال که دقت به خرج می دهند به رسیدگی ها سرعت نیز ببخشند و قوه قضائیه را از لوث وجود برخی افراد کار چاق کن و واسطه گر پاک کنند و داد مظلوم را از ظالم بستانند و با جرائم مشهود برخورد کنند و با مظاهر فساد چه از نوع اخلاقی چه اقتصادی و چه اجتماعی و چه خانوادگی برخورد کنند. امیدواریم با اعمال قانون، جامعه در مسیر سعادت و رشد و کمال قرار گیرد و همه احساس امنیت و آرامش نمایند.

 1. روز جهانی مبارزه با مواد مخدر: پنجم تیرماه به همین عنوان اختصاص یافته است. ما امیدواریم دنیا در این شعار خود صادق باشد. چنانکه در ایران این مبارزه به صورت جدی جریان دارد و همواره فدایی می دهد همه باید بدانند که این ماده خانمان سوز چه به صورت سنتی و چه صنعتی واقعاً یک بلای بزرگی برای خانواده و جامعه است همه باید تلاش کنند تا استفاده از آن به حداقل برسد و ما شاهد حتی یک معتاد هم نباشیم.
 2. عراق در آتش گروه داعش: گروه متحجر سلفی وهابی که اخیراً با همدستی نیروهای بعثی به اشغال بخش وسیعی از خاک عراق پرداختند تا نیات شوم آمریکا و اسرائیل را با دلارها و سلاح های کشورهای مرتجع منطقه مثل عربستان و قطر عملیاتی کنند بزرگترین لطمه به حیثیت اسلام و مسلمانان وارد ساخته و می سازد و نوعی نفرت فراگیر را در میان افکار عمومی مردم دنیا باعث می شوند. این گروه، که خود را دولت اسلامی عراق و شام می داند در ابتدا بخشی از القاعده بود که الان با آن گروه زاویه گرفته و در شام علیه النصره – علیه گروه هم پیمان سابق خود- اسلحه می کشد در سوریه دست به جنایات بزرگی زده اند و هم اکنون در عراق مشغول جنایت می باشند. این گروه که بی رحمی و قساوت آنها زبانزد همگان است با اندک بهانه ای سر افراد را می برند، زنان و دختران را اسیر و کنیز خود می دانند، مردم را تیرباران می کنند و اخیراً در عراق چند جوان را که در موصل مشغول تماشای مسابقه جام جهانی فوتبال بوده اند به اعدام محکوم کردند و کلیساهای مسیحیان و مراکز شیعیان را تخریب می نمایند. برخی از آنها برای مهریه عروس ۵۰ سر بریده را هدیه می برند و در یک کلمه به صغیر و کبیر و زن و مرد و شیعه و سنی رحم نمی کنند و به اصطلاح می خواهند امارت اسلامی تشکیل دهند که به لطف الهی تیرشان به سنگ خواهد خورد. با ورود آنها به مناطقی وسیع از عراق که نزدیک بود بغداد را هم تصرف کنند و سامرا را در اشغال بگیرند آیت الله سیستانی فتوای مقاومت در برابر آنها را صادر کرد و علمای اهل سنت همراهی کردند و حدود ۱٫۵ میلیون نفر بسیج شده اند تا در مقابل وحشی گری داعش بایستند و یک وحدت عمومی به وجود آمده است که اگر تداوم پیدا کند قطعاً ریشه آنها خواهد خشکید. سکوت مجامع بین المللی و مدعیان مبارزه با تروریسم و موضع گیری دو پهلوی آمریکا قابل توجه است. ما امیدواریم با نابودی آنها مراکز عبادی و متعلق به اهلبیت از شر آنها در امان بماند که البته شیعه ساکت نخواهد نشست.

سخن پایانی

 • یاد و نام شهدای حرم مطهر امام هشتم(ع) که در ۳۰/۳/۱۳۷۳ توسط منافقان در روز عاشورا به شهادت رسیدند را گرامی می داریم.
 • اول تیرماه سالگرد تأسیس سازمان تبلیغات اسلامی است که در سال ۱۳۶۰ با حکم امام راحل شکل گرفت ما برای همه مبلغان آرزوی سلامتی و توفیق داریم.
 •  از عموم نمازگزاران و مستقبلین از ماه مبارک رمضان به ویژه هیأت امنای مساجد تقاضا می کنیم با غبار روبی و گرد گیری و عطر افشانی فضا را برای بندگان خوب خدا فراهم نمایند.
 • به مردم شریف و متدیّن منطقه تبریک می گوییم که در پرداخت زکات مقام اول را در استان به دست آوردند و در هفته گذشته در مرکز شیخ بهایی نجف آباد توسط مسئولین تجلیل به عمل آمد.
 • تشکر و قدردانی از عموم شرکت کنندگان در نماز جمعه.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*