خطبه ۹ خرداد ۹۳

IMG_0199

 

خطبه اول

تقوا در قرآن

« و الذین جاهدوا فینا لنهدینهم سبلنا و ان الله لمع المحسنین (عنکبوت ۶۹)

آنان که در راه ما تلاش و کوشش کنند قطعا ما آنان را  به راه های خودمان راهنمائی می کنیم وخداوند با نیکوکاران است .

 • جهاد مظاهر ومصادیقی دارد مانند جهاد برای کسب علم، کسب روزی، مبارزه با نفس و بارزترین آن مبارزه با دشمنان حق و حقیقت است.
 • چنانچه جهاد  در راه خدا و خالص برای خدا باشد دارای اثرات و ثمرات ارزشمند است.
 • جهاد در راه خدا باعث می شود تا خداوند نیز عنایت و هدایتش ،شامل حال گردد و راههای سعادت و خوشبختی را به رویش بگشاید.
 • و بالاخره همین جهاد و مبارزه خالص و بی ریا در راه خدا موجب می شود تا انسان در وادی احسان وارد شود و جزء محسنان گردد.
 • کسی که جزء نیکوکاران «محسنین» بشود قطعاً از همراهی ویژه پروردگار بهره مند خواهد شد.
 • تأکیدهای موجود در آیه، قطعیت و حتمیت وعده الهی را می رساند پس بیایید تلاش و کوشش خود را برای او خالص کنیم تا رستگار شویم. بدیهی است چنین افرادی با چنین رویکردی کسانی جز پرهیزگاران نخواهند بود.

خانواده سالم

[ بایدها و نبایدها] ۸- تهیه غذای حلال و پرهیز از لقمه حرام.

 خمس: در این خصوص به دو گونه روایت و حدیث برخورد می کنیم که برخی از آنها جنبه تشویقی دارند و به بازگویی آثار و اهمیت ادای خمس می پردازند و دسته دوم روایاتی هستند که جنبه تهدیدی داشته و به پیامدهای ناگوار عدم پرداخت خمس اشاره ای صریح و روشن دارند که به یاری خدا به طور اختصار به بازگویی این دو دسته روایت می پردازیم:

الف- روایات تشویقی: این گروه از روایات به پاره ای از آثار و پیامدهای پرداخت خمس اشاره دارند مانند:

 ۱- پیدایش نسل پاکیزه ( لتطیب ولادتهم) امر به پرداخت خمس بدین منظور است که نسلی پاکیزه از مردم پدید آیند.

۲- پشتوانه اقتصادی مکتب( الخمس عوننا علی دیننا) خمس کمک کار و پشتوانه دین ما است.

۳- پشتوانه اقتصادی سادات فقیراست: ( ان الخمس عوننا علی عیالاتنا، عوننا علی موالینا) خمس،کمک کار اهل و عیال و دوستان ما اهلبیت می باشد.

۴- باعث گوارا شدن درآمدها است: یؤدی خمساً و یطیب له.

۵- موجب زدوده شدن فقر است: … فاعتاهم به عن صدقات الناس. با خمس ،( آل پیامبر) از صدقات بی نیاز می گردند.

۶- باعث شستشوی گناهان و ذخیره سازی آخرت می باشد. فان اخراجه تمحیص ذنوبکم و ما تمهدون لانفسکم لیوم فاقتکم…

–          پرداخت خمس موجب ریزش گناهان و ذخیره سازی قیامت است.

–          گفتنی است این سخنان که از کتابهای معتبر روایی نقل شده از جزوه ( خمس و زکات محسن قرائتی) استخراج گردیده است.

تأمل و درنگ در عناوین یاده شده کافی است تا انسان را به اهمیت و نقش سازنده و آثار بی نظیر خمس آگاه سازد.

ب- روایات هشدار دهنده:

 ۱- عدم پرداخت خمس در ردیف بزرگترین گناهان است. قال الصادق(ع) اکبر الکبائر سبع، الشرک و القتل و اکل اموال الیتامی و عقوق الوالدین و قذف المحصنات و الفرار من الزحف و انکار ما انزل الله: بزرگترین گناهان کبیره اینهایند.

در این میان به خوردن مال یتیمان اشاره صورت گرفته که بزرگان می گویند این چیزی جز ترک خمس نیست.

۲- حلال شمردن آن مرادف خوردن آتش است. علی(ع): …. من استحل منها شیئاً فامسکه فانما یأکل النیران: کسی که مقدار کمی از آنرا حلال بشمارد و از پرداخت آن خودداری کند قطعاً آتش می خورد و حضرت مهدی(ع) می فرماید: … و من اکل من مالنا شیئاً فانما یأکل فی بطنه ناراً و سیصلی سعیراً – کسی که مال ما را بخورد آتش در شکم خود وارد می کند و به زودی عذاب جهنم را خواهند چشید.

خطبه دوم

تقوا در حدیث

عن علی بن الحسین(ع): کان آخر ما اوصی به الخضر موسی بن عمران(ع) ان قال له: لا تعیّرن احداً بذنب و ان احبّ الامور الی الله عز وجل ثلاثه: القصد فی الجده و العفو فی المقدره و الرفق بعبادالله و ما رفق احد باحد فی الدنیا الا رفق الله عزوجل به یوم القیامه و رأس الحکمه مخافه الله تبارک و تعالی.(خصال شیخ صدوق ج۱ص۱۲۵)

 • خضر وصیت کننده است و موسی وصیت شونده ( معلوم می شود مهم است).
 • این هم آخرین وصیت که بسیار با اهمیت می تواند باشد.
 • سرزنش دیگران به خاطر گناهان ممکن است نوعی تکبر و غرور برای انسان بیاورد.
 • محبوب ترین کارها سه چیز معرفی شده است: اعتدال در مصرف، گذشت در قدرت و مهربانی با بندگان خدا که موجب مهربانی خدا با بنده اش در قیامت خواهد شد و بالاخره خوف از خدا در رأس حکمت جای داردکه یکی از اساسی ترین رکن تقوای الهی است.

مناسبت ها

 1. حلول ماه شعبان: دومین ماه از سه ماه پر فضیلت که ماه پیامبر نامیده شده حاوی خاطرات ارجمند و دوست داشتنی است. در دعا می خوانیم {و هذا شهر نبیک }و این ماه پیامبر توست که او در آن به عبادت و نیایش و نماز و روزه می پرداخت.این ماه دروازه ورود به ماه مبارک رمضان است که امید است بر همه بندگان خوب و خالص خدا مبارک باشد. در روزهای نخستین این ماه ما شاهد چند رویداد مبارک هستیم:

الف: سوم شعبان سالروز میلاد حضرت امام حسین(ع) و روز پاسدار. آن حضرت در سال چهارم هجری در مدینه به دنیا آمد و چند سالی در محضر جدش بود و پس از آن در حدود ۳۶ سال محضر پدرش را درک کرد و پس از برادرش به امامت رسید و در سال ۶۰ هجری از مدینه خارج شد و در سوم شعبان همان سال به مکه وارد شدند و در ادامه به سمت کوفه تشریف می بردند که در کربلا محاصره شدند و مظلومانه به شهادت رسیدند. سالروز ولادت آن حضرت را روز پاسدار نامیدند تا پاسداران ما با اقتدا به ایشان در دفاع از اسلام و انقلاب و ولایت همچون مولا و سرورشان زندگی عالمانه و مجاهدانه و خالصانه خود را سپری کنند. این روز را به همگان به ویژه به پاسداران شریف تبریک می گوییم.

ب- چهارم شعبان سالروز ولادت حضرت عباس بن علی(ع) و روز جانباز است. ایشان در سال ۲۶ه. ق به دنیا آمد و به خاطر عشق و ارادت به امام حسین(ع) و فداکاری و جانبازی اش بسیار مورد علاقه برادرش و سایر بزرگان بود که روز ولادتش را روز جانباز نامیده اند. این روز شریف را به عموم جانبازان تبریک گفته و یاد و نام آزاده سرافراز سید علی اکبر ابوترابی را که در چنین روزی در سال ۷۹ به لقاء الله پیوست را گرامی می داریم.

ج- پنجم شعبان ولادت حضرت امام سجاد(ع) است. ایشان در سال ۳۸ ه.ق در مدینه به دنیا آمد که مقدمش گرامی باد. امیدواریم خداوند به ما توفیق شناخت این عزیزان و رهروی راه آنان و اطاعت از رهنمودشان را به همه ما عنایت فرماید.

 1. دو رویداد مهم در خرداد ماه: چهاردهم و پانزدهم این ماه برای ملت ما روزهای خاطره انگیز و فراموش نشدنی به حساب می آیند. ۱۵ خرداد سال ۴۲ سرآغاز نهضت اسلامی به رهبری حضرت روح الله بود که اوج ددمنشی رژیم شاه را نشان داد. مأموران شاه به دستور اربابان آمریکایی او مردم را به رگبار بستند و هزاران نفر را شهید و مجروح کردند گفته شد حدود ۱۵ هزار نفر به شهادت رسیدند. امام پس از رهایی از زندان سخنرانی کرد و فرمود: حادثه ۱۵ خرداد قلب من را به درد آورد آن حادثه عظیم زمینه پیروزی انقلاب را در ۲۲ بهمن ۵۷ فراهم ساخت. انقلاب اسلامی ایران که ریشه در ۱۵ خرداد ۴۲ داشت به رهبری امام پیروز شد و پس از ده سال که از عمر جمهوری اسلامی می گذشت در ۱۴ خرداد ۶۸ قلب تپنده ملت از تپش افتاد و روح خدا به ملکوت اعلی پیوست و موجی از غم و اندوه بر دل دوستداران ایشان در داخل و خارج نشست. در همان روز(۱۴) خرداد مجلس خبرگان رهبری، تشکیل جلسه داد و پس از بحث و بررسی و رأی گیری  برای رهبری فردی که ۴۵ رأی آورد و رهبری شورایی که ۲۰ رأی آورد سرانجام به این نتیجه رسید که حضرت آیه الله سید علی خامنه ای را به رهبری برگزید که این گزینش مبارک ۲۵ سال( ربع قرن) است که ثمرات و برکاتش تقدیم این ملت و نظام می شود. ایشان توانستند با رهبری خردمندانه خود، انقلاب را رهبری کرده و از خطرها و گرداب های توطئه ها به سلامت عبور دهند. عمرشان طولانی و رهبری شان مستدام باد.
 2. اوضاع و احوال منطقه در دنیا: در همین روزها  چند انتخابات در جریان بوده و هست که توجه به آنها و عکس العمل دیگران نسبت به آنها جالب توجه است.

الف- انتخابات مجلس عراق که اکثریت کرسی ها را گروههای شیعی تصاحب کرده اند و جمع قابل توجههی از اهل سنت به تشکیلات و برنامه دولت قانون رای دادنداین ماجرا نشان داد که حنای تبلیغات دشمن چندان رنگی ندارد. گروههای سیاسی اهل سنت فقط ۱۵ کرسی مجلس را به دست آوردند.

ب- انتخابات در اوکراین به پیروزی یک سرمایه دار غرب گرا انجامید که بیش از ۵ میلیارد دلار ثروت دارد و به سلطان شکلات معروف است و از همین الان پیداست که وامدار غرب است و مخالف روسیه.

ج- انتخابات در مصر با حضور ۳۷ یا ۴۴ درصد واجدان رأی که خیلی ضعیف و بی رمق بود و در مجموع به ضرر نظامیان به ویژه عبدالفتاح السیسی کاندید ریاست جمهوری تمام خواهد شد.

د- انتخابات ریاست جمهوری سوریه که برای سوری های مقیم خارج انجام شده و قرار است ۱۳ خرداد در کشور سوریه انجام گیرد با مخالفت و کارشکنی های کشورهایی مثل آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان، عربستان، ترکیه، اردن، امارات و… روبرو شده است. کشورهای به ظاهر متمدن و طرفدار دموکراسی حتی اجازه برگزاری انتخابات در سفارت خانه های سوریه در کشورشان را ندارند و پیشاپیش اعلان کرده اند نتایج آنرا به رسمیت نمی شناسند. آیا این چیزی جز «یک بام و دو هوا» در عالم سیاست نیست؟

ه- انتخابات مجلس اتحادیه اروپا که مخالفان ،رأی قابل توجهی آوردند و از این رویداد به عنوان زلزله سیاسی یاد می شود.

نکته ها: همانگونه که امام فرمودند و مقام معظم رهبری هم بارها بر این معنی تأکید کرده اند: خوی استکباری سلطه طلبان هیچ حدی را در مخالفت با مردم آزاده نمی شناسد و هرچه را مخالف خود ببیند به شدت رد می کند و اساساً نمی تواند نظاره گر آزادی و رشد ملتها  و استقلال آنها باشد و لذا به شکل های مختلف سعی در کارشکنی و تبلیغات منفی دارد که البته راه به جایی نمی برد.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*