خطبه ۱/۱/۹۳

DSC03086

 

خطبه اول

تقوا در قرآن

انّه من یتّق و یصبر فانّ الله لا یُضیع اجرالمحسنین. (یوسف ۹۰): براستی هر آنکس که تقوا پیشه کند و صبر نماید قطعا خداوند پاداش نیکوکاران را از بین نمی برد.

این سخن را خداوند از یوسف صدیق نقل می کند. او در جواب برادرانش که وقتی او را شناختند بیان فرمود: آری قطعاً اینگونه است: هر کسی که از تقوا وصبر برخوردار باشد[ پاداشی خواهد داشت] و حقیقتاً اینگونه است که او پاداش نیکوکاران را ضایع و نابود نمی کند.

انسان می تواند با کسب تقوا و تحمل دشواری ها به مقام محسنین برسد و وقتی اینگونه شد هرگز پاداشش از بین نمی رود.

عید نوروز

اولین روز از اولین ماه سال جدید را که به نوروز شهرت دارد و در روز جمعه(امروز) واقع است گرامی داشته و به همگان تبریک گفته و برای امت اسلامی به ویژه مردم کشورمان خیر و سلامتی از خدای متعال خواستاریم و با صمیم قلب می خوانیم: یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبراللیل و النهار یا محول الحول و الاحوال حول حولنا الی احسن الحال. این فقرات که در لحظه سال تحویل بر زبانها جاری می شوند دارای مضمون بلندی هستند. اولاً تمام دگرگونی های دلها و دیدگان را به خدا نسبت می دهند و ثانیاً او را تدبیر کننده شب و روز معرفی می نمایند و ثالثاً خدا را تحویل برنده سال و دگرگون کننده حالات می دانند و پس از آن خواننده از او می خواهد که حالات ما انسان ها را به بهترین حالت ها تغییر داده و مبدل سازد. این دعا می آموزد که سر نخ همه امور به دست اوست (توحید افعالی) و باید پیوسته بهترین ها را درخواست نمود و از عقب گرد و یا درجا زدن  پرهیز کرد چه اینکه هر کس دو روز او مساوی باشد مغبون است یعنی زیان دیده و هر کس دیروزش از امروز او بهتر باشد ملعون می باشد. پس بکوشیم از جهل به علم و آگاهی، از خودخواهی به خدا خواهی، از بخل به انفاق، از فردگرایی به جمع گرایی، از اختلاف به وحدت، از بی عدالتی به انصاف، از ریاء به اخلاص و در یک کلمه از عبودیت شیطان به بندگی رحمان برسیم که همه سعادت ما در این امر خواهد بود. حدیثی در باب نوروز: مرحوم مجلسی نقل کرده از معلی ابن خنیس که در روز نوروز خدمت امام صادق(ع) رسیدم فرمود: اتعرف هذا الیوم؟ آیا می دانی امروز چه روزی است؟ گفتم فدایت شوم: هذا یوم تعظمه العجم و تتهادی فیه : این روزی است که ایرانیان آن را گرامی می دارند و در آن به یکدیگر هدیه می دهند. امام (ع) فرمود: سوگند به آن خانه کهن که در مکه است جز این نیست که این یک ریشه کهن دارد من برایت توضیح می دهم تا آن را بدانی ای معلی ، روز نوروز همان روزی است که خداوند در آن از بندگان پیمان گرفت تا او را بپرستند و هیچ شریکی برای او قرار ندهند و به فرستادگان او ایمان آورند و نیز به حجت های او و به امامان (ع). و هو یوم طلعت فیه الشمس و ما من یوم نیروز الا و نحن نتوقع فیه الفرج لانه من ایامنا و ایام شیعتنا حفظته العجم و ضیعتموه انتم و هو اول یوم من سنه الفرس: نوروز نخستین روزی است که خورشید در آن طلوع کرد هیچ نوروزی نیست مگر این که ما در آن روز منتظر فرج هستیم زیرا نوروز از روزهای ما و شیعیان ماست. ایرانیان آنرا حفظ کرده اند و شما آن را از دست نهادید. نوروز نخستین روز از سال ایرانیان است.

در نقلی دیگر آمده است در نوروز هدیه ای برای علی(ع) آوردند فقال ما هذا: قالوا یا امیرالمؤمنین الیوم النیروز فقال (ع): اصنعوا لنا کل یوم نیروز، فرمود: این چیست؟ گفتند امروز نوروز است حضرت فرمود: هر روزمان را نوروز کنید.

نوروز یعنی روز نو. امیدواریم همراه با طبیعت روزهای خوب و نو داشته باشید.

خطبه دوم

تقوا

ب: قالت فاطمه الزهراء (س): من اصعد الی الله خالص عبادته اهبط الله عزوجل الیه افضل مصلحته: کسی که عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا بفرستد پروردگار بزرگ، برترین مصلحت او را به سویش خواهد فرستاد.نهج الحیات ص۲۳۰

عبادت خالص عبادت اهل تقوا و همراه با تقواست. اینگونه عمل است که بالا می رود و برکات آسمانی را به سمت صاحبش سرازیر می کند وگرنه عمل غیرخالص ( عمل غیر اهل تقوا) اساساً بالا نمی رود.

مناسبت ها

  1. پیام نوروزی مقام معظم رهبری و شعار سال: همانگونه که انتظار می رفت در ادامه شعار سال گذشته(حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی) مسئله اقتصاد مورد توجه قرار گرفت و مقام معظم رهبری امسال را سال( اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی) قرار دادند. ما امیدواریم بنا به فرموده خود ایشان در سالهای گذشته مسئولان ما با آن برخورد شعاری تنها نداشته باشند بلکه تلاش کنند تا در عمل، به محتوای آن عمق ببخشند و آنرا عملیاتی و کاربردی کنند. سیاست ها و رهنمودهای معظم له در زمینه اقتصاد و فرهنگ و دغدغه های فکری ایشان را در سالهای گذشته همه می دانند و می دانیم بنابراین سزاوار است با عزم ملی و مدیریت جهادی پای در این میدان بگذارند تا هم به وظیفه دینی و ملی خود عمل کرده باشند و هم دل دوستان و هموطنان را به دست آورند و نیز دشمن را مأیوس سازند. اگر اینگونه شد ان شاءالله خداوند خشنود و مردم نیز شادمان خواهند شد.
  2. تقارن نوروز با ایام فاطمیه: ضمن عرض تبریک مجدد و عرض ارادت و تسلیت ایام فاطمیه(س) بر اساس توصیه بزرگان دین همه ما باید خودمان را موظف بداینم تا شئون دینی و ولایی رعایت شود و حرمت فاطمیه پاس داشته شود. چنانکه در بعضی از سال های گذشته که ایام عید مصادف بود با ایام عزاداری امام حسین(ع) مردم ما شعار تحویل سال خود را یا حسین قرار دادند و رسم عزاداری را بر رسم سنتی خود ترجیح دادند و همه هم از این امر ابراز رضایت می کردند. امسال هم توجه داشته باشیم که در بین ۲ فاطمیه این مراسم را برگزار کنیم. البته از بعضی از مراجع پرسش شده تکلیف ما چیست؟ فرموده اند: اگر روزهای ۲۴،۲۵ و ۲۶ ( مطابق با ۱۲، ۱۳ و ۱۴ جمادی الاولی) را به عنوان فاطمیه اول و روزهای ۱۲، ۱۳ و ۱۴ فروردین مطابق با ۱، ۲ و ۳ جمادی الثانی به عنوان فاطمیه دوم گرامی بدارید و مراسم برپا کنید و در بقیه ایام از کارهای خلاف شرع بپرهیزید مانعی ندارد. در هر صورت امیدواریم در عمل به این رهنمود موفق باشیم.
  3. نگاهی به مهمترین رویدادهای سال ۹۲: ۱- برگزاری انتخابات ریاست جمهوری با شرکت بیش از ۷۰ درصد از واجدان رأی که به پیروزی دکتر حسن روحانی از میان ۶ رقیب انتخاباتی انجامید و بار دیگر دشمن را مأیوس و ناکام کرد و حماسه سیاسی مورد نظر حضرت آقا شکل گرفت و بازتاب وسیع و فراگیری در میان مردم دنیا داشت.

 ۲- حضور مردم در راهپیمایی بزرگ و دشمن کوب ۱۳ آبان که با اما و اگرهایی توأم بود و به لطف خداوند برگ دیگری از بخش حماسه سیاسی کتاب انقلاب را ورق زد!!!

۳- حماسه آفرینی پر شکوه و خیره کننده مردم در ۲۲ بهمن سنگ تمامی بود که ملت آنرا در میدان سیاست گذاشت و معادلات جهانی را به نفع ملت و کشور تغییر داد. حقیقتاً این یک پدیده کم نظیری بود.

۴- مذاکرات و توافق هسته ای و اثبات بی اعتمادی به آمریکا در سال ۹۲ آن هم در اول آذرماه شکل گرفت که در آن غنی سازی در یاران به رسمیت شناخته شده و قرار بر آن است که تحریم ها برداشته شود اما در این میان بی اعتمادی به قول و قرار های آمریکایی ها همچنان ادامه دارد…

۵- دیدار هیأت اروپایی و به دنبال آن دیدار کاترین اشتون( مسئول هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا) از ایران با حاشیه هایی که به همراه داشت و دیدار دزدانه و خارج از عرف دیپلماتیک آنان با افراد مسئله دار و حامی جریان فتنه و همزمان گزارش دبیر کل سازمان ملل( بان کی مون) و احمد شهید( نماینده ویژه سازمان ملل) در مورد حقوق بشر و ادعای نقض آن از سوی آنها مسئله ای بود که انتظارش می رفت یعنی همان چیزی که مقام رهبری بارها پیش بینی کرده بود که دشمن درصدد بهانه جویی برای ادامه تحریم و تحمیل فشار بر کشور ما است و مسئله هسته ای بهانه است اگر این حل شود حقوق بشر و … را بهانه خواهد کرد و چنین هم شد. اخیراً آمریکا و اروپا اعلان کرده اند تحریم ها سر جای خودش هست چون حقوق بشر در ایران نقض شده است. به فرمایش رهبری این از لطیفه های خنده دار روزگار است که آمریکا مدافع حقوق بشر بشود کسی که ابتدایی ترین حق مردم را نادیده می گیرد هزاران زندانی سیاسی دارد. شکنجه در آنجا قانونی است و اجازه تحقیق در اموری مثل هولوکاست داده نمی شود و زندانهای ابوغریب و گوانتانامو دارد و…

۶- گلایه چندین باره حضرت آقا راجع به مغفول ماندن مسئله فرهنگ و مظلومیت آن که در جمع خبرگان رهبری صورت پذیرفت.

۷- شکست ژنو ۲ بدون ایران در مورد حل و فصل مسائل سوریه ابتدا ایران را دعوت کردند و سپس آنرا پس گرفتند از همان اول مشخص شد که این اجلاس بدون بازیگر اصلی( ایران) محکوم به شکست است دلیلش آن است که پس از چند ماه بار دیگر اخضر ابراهیمی ( نماینده دبیر کل) به ایران آمده تا راه حلی برای مسئله سوریه پیدا کند. حقیقتاً وضع مردم به ویژه کودکان سوری نگران کننده است در یک اردوگاه فلسطینی در یکی از مناطق سوریه به خاطر گرسنگی مردم گربه و سگ را شکار می کنند تا برای نمردن از گوشت آنها استفاده کنند و میلیونها آواره داشته و دارد. البته ارتش به پیروزیهای خوبی دست یافته اما پشتیبانی قدرتهای استعماری از تروریست ها مانع بازگشت آرامش به آن کشور است.

۸- آشکار شدن چهره برخی از خیانتگران و سوء استفاده از موقعیت ها که توسط برخی مقامات قضایی افشا شده است.

۹- سوء استفاده برخی افراد معلوم الحال از وضعیت پیش آمده توهین به مقدسات دینی مردم مثل ولایت علی(ع) و سند اصلی اسلام مانند قرآن جدا مایه تاسف و تعجب می باشد و امیدواریم شاهد تکرار اینگونه مسائل نباشیم.

  سخن پایانی

  • سپاس از خداوند که به ما فرصت یکساله عطا فرموده و ما را به سال جدید رسانید تا بتوانیم بنده خوب او باشیم و سالی دیگر را با تلاش و فعالیت آغاز کنیم.
  • سپاس از مردم خوب و حق شناس که در همه صحنه ها حضور دارند و حضور خواهند داشت.
  •  تقاضا از مسئولان رده بالا که گوش به فرمان رهبری باشند و پیوسته در مسیر خدمت باشند و خیانت گران را از خود برانند تا نامی نیک از خود برجای بگذارند.
  • پیشنهاد به مسئولان محلی که همه در خدمت به منطقه و مردم تلاش و کوشش مضاعف داشته باشند و کار و تلاش و خدمت را وظیفه خود بدانند و هیچ چیز را مثل اختلاف سلیقه و خط مشی سیاسی مانع از خدمت ندانند. و ما هم چنان از بزرگواران مانند نماینده مجلس، فرماندار، شهردار، شورا و سایر مقامات مسئول می خواهیم با نشست های صمیمی و کاری فضایی مطلوب و دلپذیر به وجود آورند تا مشکلات اصلی جامعه مثل بیکاری، مشکل مسکن و ازدواج جوانان حل شود.
  • در پایان ضمن تشکر از همگان قرار است ان شاء الله در یک سفر زیارتی دعا گوی شما باشیم ضمن حلالیت طلبی از همه شما التماس دعا داریم. همیشه در پناه حق موفق باشید.   والسلام

 

DSC03108 DSC03081 DSC03082 DSC03084 DSC03089

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*