خطبه ۱۳ دیماه ۹۲

DSC02421

خطبه اول

تقوا

توصیه به تقوا به دلیل اینکه « ان اکرمکم عندالله اتقیکم».

آنکه تقی است کریم است و آنکه اتقی است اکرم می باشد.

آیا بهتر نیست که آدمی از دنائت و پستی به کرامت و شایستگی برسد؟ راه رسیدن به آن موفقیت کسب تقوای الهی است و پرهیز از محرمات او. پس بکوشیم تا متقی باشیم و برخوردار از کرامت.

خانواده سالم

[بایدها و نبایدها) ۵- مراعات حجاب و پوشش لازم

خداوند در قرآن در سوره نور آیه۳۱ در فرمانی به مؤمنان( زنان با ایمان) دستور می دهد که آنان باید در حفظ نگاه و دامن خود کوشا باشند و «لا یبدین زینتهن» و زینت خود را آشکار نکنند مگر برای دوازده گروه که محارم ایشان به حساب می آیند و بعضاً جزء محارم نیستند و عدم مراعات این دستور مشکلی ایجاد نمی کند. مفسران در این که منظور از زینت چیست اختلاف نظر دارند که تفسر نمونه به این جمع بندی می رسد که: مراد از زینت هایی که نباید خانم ها آشکار کنند زینت هایی است که معمولاً پنهان است مثل لباسهای زینتی مخصوصی که در زیر لباسهای عادی یا چادر می پوشند قرآن از آشکار کردن آنها نهی کرده است. برخی منظور از آنرا زیور آلاتی گرفته اند که نباید موقعی که در معرض استفاده هست مثل گوشواره، دستبند و خلخال به نامحرم نموده شود چون طبیعتاً با نشان داده شدن به دیگران بخشی از بدن هم نمایانده می شود و این کار حرام است.دستور این است که زنان با ایمان نباید زینت خود را آشکار کنند و بلکه باید آن را در پوشش قرار دهند مگر برای این گروهها: ۱- شوهرانشان ۲- پدرانشان ۳- پدران شوهرانشان ۴- پسرهایشان ۵- پسران همسرانشان ۶- برادرانشان ۷- پسران برادرانشان ۸- پسران خواهرانشان ۹- زنان هم کیششان ۱۰- بردگان ۱۱- پیران و طفیلی هایی که تمایلی به زن ندارند( افراد سفیه و ابلهی که میل جنسی ندارند ۱۲- کودکانی که از مسائل جنسی آگاه نیستند.

وقتی قرآن می گوید خانم ها باید خود را به جز از این گروهها بپوشانند به خوبی روشن می گردد که این حکم لازم الاتباع و لازم الاجرا است. دقت نظر قرآن به حدی است که می گوید اگر زنان ، خود را به خانم های هم کیش خود نشان دهند مانعی ندارد. یعنی نمی توانند خودشان را به زنان غیر مسلمان نشان دهند چرا که شاید آنها برای شوهران کافر خود خصوصیات زنان مسلمان را بیان کنند و این روا نیست.

خطبه دوم

حدیث

قال رسول الله(ص): من رزق التقی فقد رزق خیر الدنیا و الاخره: کسی که تقوای الهی نصیب او بشود خیر دنیا و آخرت روزی او خواهد شد.نهج الفصاحه ج۱ ص ۱۵۹

همه انسان ها طالب خیر و سعادتند.

 در این حدیث شریف راه رسیدن به خیر و سعادت دنیا و آخرت تقوا دانسته شده است.

معلوم می شود همگان این توفیق را ندارند که می فرماید« من رزق» چه اینکه اگر همگان می رسیدند دیگر گفتن چنین جمله ای معنا نداشت.

گام اول باید توسط خود انسان برداشته شود تا گام دوم برای او برداشته شود. (من رزق   –  فقد رزق)

مناسبت ها

  1. حلول ماه ربیع الاول: پس از دو ماه عزاداری و سوگواری ، با حلول ماه ربیع الاول، امت پیامبر و شیعیان علی وارد فضایی متفاوت می شوند و ورود سومین ماه قمری را گرامی داشته و با شکرگزاری به درگاه خداوند به ذکر و دعا روزه داری می پردازند. اولین روز از این ماه یادآور دو خاطره بزرگ است. یکی هجرت پیامبر از مکه به مدینه و دیگری فداکاری امیرالمؤمنین(ع) که برای حفظ جان پیامبر حاضر شد تا در بستر ایشان به استراحت بپردازد و آن حضرت بتواند شبانه از مکه خارج گردد. آن حادثه به عنوان لیله المبیت معروف گشت. در حدیث آمده است که خداوند به جبرئیل و میکائیل فرمود می خواهم عمریکی از شما را طولانی تر قرار دهم کدامیک به نفع دیگری عمل می کنید؟ هر دو خواهان عمری طولانی تر بودند. فرمود حالا به زمین بروید و علی را ببینید و محافظت کنید که حاضر است جانش را فدای پیامبر کند. جبرئیل بالای سر و میکائیل پایین پا قرار گرفتند و جبرئیل گفت: مبارک باد بر تو ای علی که خدا به وسیله تو بر فرشتگان مباهات می کند. آیه « و من الناس من یشری … (بقره ۲۰۷) نازل شد.
  2. سلگرد شهدای هویزه: در ۱۶ دیماه سال ۱۳۵۹ تعدادی از دانشجویان که به فرمان امام داوطلبانه به میدان جنگ رفته بودند در هویزه مظلومانه به شهادت رسیدند که به همین مناسبت آن روز را روز دانشجو نامگذاری کردند یاد و نام همه شهیدان به بوژه شهدای دانشجو گرامی باد.
  3. ابلاغ پیام امام به گورباچف:

در ۱۳ دیماه ۱۳۶۷ حضرت امام نامه ای را تنظیم کردند و به آقایان جوادی آملی و محمد جواد لاریجانی و خانم مرضیه دباغ مأموریت دادند تا آنرا به آخرین صدرهیأت رئیسه اتحاد جماهیر شوروی تحویل دهند. حدس و گمانهای زیادی در محافل سیاسی دنیا راجع به محتوای آن شکل گرفت ولی واقعیت غیر از این بود. امام در در این نامه تاریخی رهبر شوروی را به معنویت و خدا دعوت کرد و پیش بینی کرد به زودی از کمونیسم و سوسیالیزم در دنیا خبری نخواهد بود و هشدار داد مبادا در دام غرب بیفتد که متأسفانه این اتفاق افتاد یعنی نزدیک شدن روسیه به غرب که اخیراً آقای پوتین این مسیر را قدری تغییر داده است. به روان پاک امام راحل سلام و درود می فرستیم.

  1. اجرای توطئه شوم کشف حجاب:

دشمنان اسلام به ویژه غربی ها که از مظاهر دینی وحشت داشته و دارند درصدد برآمدند تا ۳ کشور مسلمان ترکیه، افغانستان و ایران را از حجاب و عفاف دور کنند و به ترویج بی حجابی در آن ها بپردازند. در ترکیه کمال آتاتورک و در افغانستان امان الله خان و در ایران رضا خان را انتخاب کردند. در تنها سفری که رضا خان به ترکیه داشت شدیداً تحت تأثیر قرار گرفت و به اطرافیان خود گفت زنان ما هم باید مثل زنان ترکیه چادر را کنار بگذارند تا از تمدن عقب نمانند. زمزمه کشف حجاب در کشور پدید آمد تا بالاخره در ۱۴ دیماه سال ۱۳۱۴ رسماً فرمان کشف حجاب را صادر کرد و خود او با همسر مکشفه اش همراه با زنان وزرا و مقامات عالی که همه بی حجاب بودند در دانشسرای عالی دختران حضور یافتند و این برنامه شیطانی کلید خورد. علما و متدینین مقاومت و مخالفت کردند ، مشهد قیام کرد و تعدادی کشته و مجروح شدند و خانم ها از حضور در جامعه همراه با حجاب منع شدند و این نیت پلید عملیاتی شد ولی هرگز به لطف الهی نتوانستد به صورت کامل این توطئه را اجرا کنند.

  1. قیام مردم قم در اعتراض به مقاله ساواک علیه امام راحل:

با رحلت حاج آقا مصطفی خمینی و شکسته شدن فضای امنیتی و آگاهی مردم به ویژه جوانها از مسائل مربوط به امام راحل، رفته رفته در همه جا سخن از رهبر تبعیدی و جنایات شاه و عمال او بود. دستگاه حاکمه برای کنترل هرچه بیشتر و انحراف افکار عمومی، دست به کار شد و با دستور شاه، ساواک مأمور شد تا یک مقاله ای که سراپا توهین به مرجعیت به ویژه شخص امام تهیه و در روزنامه اطلاعات ۱۷ دیماه ۱۳۵۶ به چاپ برساند. این مقاله موجی از نفرت را پدید آورد و اولین جرقه را در میان مردم و طلاب و مراجع در قم به وجود آورد. اعتراض خودجوش شکل گرفت و مردم و طلاب به منازل مراجع رفتند و آنان هم روشنگری کردند و هم به مردم جهت دادند تا روز ۱۹ دی وقتی از منزل آیه الله حسین نوری بر می گشتند مورد هجوم نیروهای شاه قرار گرفته که عده ای شهید و خیلی ها مجروح شدند. رهبر معظم انقلاب در جمع مردم قم که خدمت ایشان رسیده بودند از ۱۹ دی این گونه یاد کردند: ۱۹ دی مبدأ تاریخ تحولات جدید دینا. ۱۹ دی یوم الله نقطه عطف عزیمت در نهضت. ۱۹ دی اولین حرکت بزرگ مردمی بر ضد رژیم شاه. ۱۹ دی پاسخ مؤمنانه و قهرمانانه به نیاز زمان است . ۱۹ دی یک حرکت هوشمندانه و به جا.

آنچه ۱۹ دی را به وجود آرود: بصیرت، احساس تکلیف و حضور به موقع بود و همین هم موجب پیروزی شد.

و این درس بزرگ باید برای آیندگان به ویژه جوانان تبیین شود حقیقتاً ۱۹ دی مبدأ تحولات عظیم در کشور و به تبع آن در دنیا بود. در گرامیداشت چهلمین روز شهادت مردم قم، تبریز قیام کرد و شهیدانی تقدیم گردید و در چهلم شهادت آنان مردم یزد به پا خاستند و شهید دادند و همین طور سلسله وار جریان به پیش رفت تا به پیروزی انقلاب اسلامی انجامید.

  1. نیم نگاهی به چند اتفاق:

الف- دهن کجی غربی ها به ویژه آمریکا و برخی از هم پیمانانش به ملت ایران و کارشکنی آنها در مورد پیشرفت مذاکرات هسته ای با جواب قاطع مجلس و مسئولان انرژی هسته ای مواجه شد که قدری فضا را متفاوت کرد. مثل طرح نمایندگان برای مکلف ساختن دولت جهت تولید اورانیوم تا سطح ۶۰ درصد و اعلان آمادگی برای به کارگیری سانتریفیوژهای جدید نسل۲ در تجهیزات هسته ای از سوی رئیس سازمان که این خود نوعی هشدار به کار شکنان بود و ما امیدواریم آنان سر عقل بیایند و تا این اندازه خودشان را برای اسرائیل غاصب کوچک و خرج نکنند.

ب- دستگیری ماجدالماجد عربستانی که با پول آن کشور به ناامنی در لبنان پرداخته و بمب گذاری مقابل سفارت ایران را به عهده گرفته بود موجی از سؤال و ابهام را به وجود آورده است که ما امیدواریم دنیا به حقایق موجود پی ببرد و بداند چه کسی در سوریه و لبنان و عراق آتش افروزی می کند.

ج- درگیری ارتش عراق با نیروهای القاعده در شهر الانبار که به هلاکت تعدادی از آنها انجامید و دستگیری گروهی از آنان و اقرار به اینکه اینان با پول و هدایت عربستان به ایجاد ناامنی در عراق می پردازند، نکته ای جالب توجه است.

د- انفجار بمبی دیگر در ناحیه ضاحیه بیروت پس از انفجار چند روز قبل که به کشته شدن وزیر سابق دارایی لبنان انجامید باز رد پایی از عربستان را نشان می دهد.

ه- بعضی از اخبار و تحلیل ها بیانگر این حقیقت است که قطر، عربستان و اسرائیل برای نابودی مقاومت در منطقه متحد شده اند و به صورت هماهنگ عمل می کنند که دیر یا زود این آتش افروزیها دامن آنان را خواهد گرفت و نابودشان خواهد کرد. ان شاءالله

سخن پایانی

  • گرامی می داریم یاد و نام استاد سید علی اکبر پرورش را که مردی متدین،آگاه به مسائل قرآن و نهج البلاغه، انقلابی، خودساخته، اهل بیان و قلم و در خدمت اسلام و انقلاب و رهبری بود و در هفته گذشته درگذشت. ایشان نماینده خبرگان در تدوین قانون اساسی بود. دو دوره در مجلس قانونگزاری حضور داشت، سه سال در شورای عالی دفاع ، چند سال وزیر آموزش و پرورش بود و در یک کلمه شب و روز خود را در خدمت به مردم سپری کرد. روحش شاد و با اولیاء الهی محشور باد.
  • تشکر و قدردانی از سوگواریهای خوب ایام محرم و صفر.
  • تقاضا برای مراعات شئون جامعه در برگزاری جلسات عروسی و مراسم شادی ؛ مواظب باشیم برنامه ها خارج از نزاکت نباشد. مزاحمت برای دیگران به وجود نیاید و حرمت جامعه حفظ گردد. ان شاءالله همگان موفق و مؤید باشید.((والسلام علیکم))

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*