خطبه ۲۹ آذر ۹۲

DSC02421

خطبه اول:تقوا در قرآن

… فاتقوا الله ما استطعتم و اسمعوا و اطیعوا و انفقوا خیر لانفسکم (تغابن -۱۶)

((… پس تا می توانید تقوای الهی را پیشه کنید و گوش دهید و اطاعت کنید و انفاق کنید که برای شما بهتر است.))

–      در این بخش از آیه به مؤمنان دستور می هد ۱- تقوای الهی را تا سر حد توان رعایت کنند ۲- سخن حق را بشنوند ۳-اطاعت نمایند ۴- از مال خودشان انفاق نمایند. قطعا عملیاتی کردن چنین دستوری العمل هایی باعث سعادت دنیایی و آخرتی انسان می گردد.

خانواده سالم:

[ بایدها و نبایدها] ۵- مراعات حجاب و پوشش لازم

اصل حجاب از ضروریات دین مبین اسلام است که هیچ مسلمانی نباید به خود اجازه رد و انکار آن را بدهد . هم قرآن کریم هم سنت نبوی و نیز رهنمودهای عترت پیامبر صلی الله علیه و آله در این زمینه به قدری روشن و واضح به این امر مهم و حیاتی پرداخته اند که جای هیچ شک و شبهه ای باقی نمی گذارند. هر چند عده ای معلوم الحال همواره بوده و هستند و می خواسته و می خواهند که این اصل اساسی را زیر سؤال برده و احیانا آنرا به دوره کهن و گذشته مربوط می دانند و بدینوسیله می خواهند اظهارنظری بنمایند و یا خود را از قید و بند آن برهانند. به خواست خداوند ما دراین ارتباط به حکم قرآن کریم در این خصوص اشاره می کنیم و به سخنان معصومین علیهم السلام استناد می جوییم و به بیان فلسفه و اهمیت آن با توجه به وقت و سقف محدود می پردازیم.

حجاب در قرآن :

 خداوند در سوره احزاب آیه ۵۸ می فرماید : (( یا ایها النبی قل لازواجک و بناتک و نساءالمؤمنین یدنین علیهم من جلابیبهن ذلک ادنی ان یعرفن فلا یوذین و کان الله غفورا رحیما)) :

بگو ای پیامبر به همسران،‌دختران و زنان افراد باایمان که روپوش های خود را به خودشان نزدیک گردانند،‌این نزدیک تر است که آنان شناخته شوند و مورد اذیت قرار نگیرند و خداوند آمرزشگر مهربان است.

توضیح:

 ۱- جلابیب به معنای لباس بلند یا مقنعه و یا چیزی شبیه به چادر است که خداوند می گوید به زنان بگو که آنها را به خودشان نزدیک گردانند

۲-       در شأن نزول آیه گفته شده،‌زن ها موقع رفت و آمد به مسجد برای نماز مغرب و عشا گاه گاهی مورد اذیت و آزار جوانان هرزه قرار می گرفتند. جوانان هرزه معمولا در مورد دست انداختن کنیزان یا زنان هرزه بودند که دستور آمد خانم ها با نزدیک کردن لباس ها بر خودشان، سر و تن را بپوشانند تا به صلاح ودرستی شناخته شوند و مورد اذیت و آزار قرار نگیرند.

گفتنی است قبلا خانم ها وقتی روسری خود را  روی سر می انداختند آنرا از پشت گوش عبور می دادند و قسمتی از سر و گردن آنها پیدا بود،‌لذا چنین دستوری صادر شد.

افزون بر آیه یاد شده در سوره نور آیه ۳۰ و ۳۱ نیز دستوراتی در این ارتباط وجود دارد که حکم حجاب به خوبی از آن قابل استفاده است.

در ذیل آیه ۳۱سوره نور شأن نزولی نقل شده که جوانی از انصار با زنی روبرو شد که حجاب خوبی نداشت. توجه جوان به او جلب شد و هم چنان به مسیر ادامه می داد تا سرش  به قطعه استخوان یا شیشه ای که به دیوار بود برخورد کرد و مجروح شد . او گفت من خدمت پیغمبر می رسم و قضیه را برای ایشان بازگو خواهم کرد. در خدمت پیامبر بود که قصه اش را بازگفت و آیه نازل شد:

(( قل للمؤمنین یغضوا من ابصارهم و یحفظوا فروجهم… و قل للمؤمنات یغضضن من ابصارهن و یحفظن فروجهن… و لا یبدین زینتهن الا لبعولتهن … ))

بازگویی مسئله یاد شده یعنی رعایت حلال و حرام ،‌مراعات حجاب و حفظ خانم ها از دیدگان نامحرمان.

حجاب در حدیث :

 از امام علی علیه السلام نقل شده (( … فان شده الحجاب ابقی علیهن )): هر چه بیشتر خانم ها در پس پرده حجاب باشند محفوظ تر می مانند. ( میزان الحکمه، ج ۲ ، ص۴۸۰ )

رسول خدا صلی الله علیه و آله در توصیف بی بند و باری زنان آخرالزمان می فرماید : دو گروه از دوزخیان را هنوز ندیده ام گروهی که تازیانه هایی مانند دم گاو در دست دارند و مردم را با آن می زنند و – نساء کاسیات عاریات ممیلات مائلات رئوسهن کاسنمه البخت المائله لا یدخلن الجنه و لا یجدن ریحها و ان ریحها لیوجد من مسیره کذا و کذا:

و دسته دوم : زنانی که پوشش تن نما دارند و برهنه اند و کج راهه می روند و دیگران را نیز به کجروی تشویق می کنند. سرهایشان همچون کوهان شتر خراسانی فروهشته است . اینان به بهشت نمی روند و بوی بهشت را که از فاصله چنین و چنان (بسیار زیاد) به مشام می رسد استشمام نمی کنند.

نکته: لسان العرب می نویسد:مائلات : زنانی که با کرشمه راه می روند یا روسری خود را کج یا تا نیمه بر سر می گذارند – ممیلات: به زنانی که به دیگران یاد می دهند مانند آنها باشند در بی حجابی و با ناز و کرشمه راه رفتن. به قولی مائلات : زنانی هستند که  موهای خود را همانند زنان بدکاره شانه می کنند و ممیلات: زنانی که دیگران را اینگونه آرایش می کنند.

خطبه دوم:

تقوا در حدیث :

امام علی علیه السلام : ((…. فاتقوا الله الذی ان اسررتم علمه و ان اعلنتم کتبه …)) ( نهج البلاغه ۱۸۲) : تقوای خدایی را پیشه کنید که اگر پنهان کاری کردید خدا می داند و اگر آشکارا کاری را انجام دادید ثبت می کند. یعنی شما در همه حال تحت نظر هستید و باید مراقب باشید. چه اینکه او عالم و دانای همه نهان ها و آشکارهاست.

مناسبت ها:

۱-  اربعین حسینی (علیه السلام) : یک هزار و سیصد و هفتاد و چهارمین اربعین حسینی را گرامی داشته و به عموم شیعیان تسلیت عرض می کنیم. گرامیداشت اربعین شهادت، آن هم برای هزار و چند صدمین مرتبه، خاص اباعبدالله علیه السلام است و بس- اربعین هنگامه به بار نشستن شهادت عاشورائیان با ارشاد و خطبه خوانی های زینب کبری و امام سجاد علیهم السلام است. شاید به همین خاطر است که زیارت اربعین این همه فضیلت دارد و یکی از پنج نشانه های مؤمن شمرده شده است راستی حیرت آور است، با وجود خطرات جانی، مشکلات بین راهی، این همه عاشق سر از پا نشناس اکثرا با پای پیاده و بعضا با پای برهنه چندین شبانه روز پیاده روی می کنند تا خود را به حرم امام حسین علیه السلام برسانند و عرض ادبی داشته باشند. حدس مسئولان این است که امسال حدود ۲۰ میلیون نفر در اربعین شرکت کنند. بگذار دشمنان از ناراحتی نابود شوند بگذار وهابیون و سلفی ها و تروریست ها از خشم و کینه بمیرند . این همان پیش بینی پیامبراست که فرمود: با قتل اباعبدالله حرارتی در دل مؤمنان ایجاد می شود که هرگز به سردی نمی گراید ( السلام علیک یا اباعبدالله ).

۲-  میلاد حضرت مسیح علیه السلام: چهارشنبه آینده که مصادف با اول ژانویه می باشد بنا به نقل تاریخ رایج ما سالروز میلاد حضرت عیسای مسیح است که به نظر ما ایشان از جمله پیامبران اولوالعزم است که مژده آمدن پیامبر اسلام را داده است و در آخرالزمان نیز از آسمان فرود آمده و پشت سر حضرت مهدی نماز خواهد خواند و در حدود ۶ قرن قبل از پیامبر ما می زیسته است. مسیحیان ایشان را آخرین پیامبر الهی می دانند و عقاید نادرستی نسبت به ایشان دارند. او را ابن الله می دانند و یکی از سه خدا بشمار می آورند (اب، ابن و روح القدس) و نام ایشان را یدک می کشند و به اسم مسیحیت متأسفانه به آن پیامبر و همه مردم عالم جفا می کنند. الان بیشتر رؤسا و ملت ها مسیحی اند. آنها رفتارشان با رفتار این پیامبر هیچ ثباتی ندارد. امام راحل فرمودند ظلم به مردم به اسم مسیحیت ظلم به مسیح است. از کلیساها می خواهیم علیه ظالمان مدعی مسیحیت مبارزه کنند. او طرفدار مظلوم بود و برای عدل قیام کرد و دعوت کرد. این که نقل می کنند مسیح گفته اگر کسی به سمت راست صورت تو سیلی زد آن طرف صورتت را هم بیاور تا سیلی بزند، غلط است، این حرف شیطان است نه حرف مسیح. مسیح طرفدار مظلوم بود و دشمن ظالم. در هر صورت ما این میلاد بزرگ را گرامی داشته و به مسیحیان و مسلمانان تبریک عرض می کنیم.

۳-  نیم نگاهی به چند رویداد:

الف) در سال ۲۰۱۳ که آخرین روزهایش سپری می شود کشور عراق شاهد خونین ترین سالهای پس از روی کار آمدن دولت مردمی بوده است. ۷ هزار نفر کشته و هزاران مجروح، محصول حملات تروریستی بوده که یک مورد اخیرش در حدود ۲۰ قربانی و چند مجروح ایرانی بود که برای خط لوله گاز عراق در آنجا به فعالیت مشغول بودند که یاد و نامشان گرامی باد. اخیرا گفته شده تعدادی از زندانی های خطرناک از زندان ابوغریب و کاظمین فرار کرده اند که خود حکایت از ناامنی های جدید دارد. حملات به زائران حسینی هم دستور کارشان بوده و هست و خواهد بود. امیدواریم بزودی ریشه کن شوند.

ب) در سوریه، همین تکفیری ها هر وقت در میدان جنگ از ارتش شکست می خورند دست به جنایات هولناکی می زنند مثل قتل عام هشتاد نفر از یک منطقه کارگری ، قطعه قطعه کردن اجساد، گروگان گیری  از زنان و مردان و کودکان این ها انجام می گیرد و حقوق بشری ها ناظرند و خفقان گرفته اند. سازمان ملل هم که راجع به سلاح شیمیایی تحقیق کرده و گزارش داده هیچ نامی از تروریست های استفاده کننده از این سلاح ها نبرده است. بشار جعفری با اشاره به آمریکایی ها می گوید : نمی شود در یک زمان هم آتش افروز بود و هم آتش نشان. یعنی شما با علم و اطلاع به مخالفان ما که سلاح شیمیایی به کاربردند کمک می کردید و بعد هم مدعی شدید که نباید این سلاح ها به کار برده شود.

ج) در مصر هم اوضاع سیاسی مناسبی حاکم نیست . رئیس جمهور موقت خواسته تا مردم در انتخابات بزرگ تصویب قانون اساسی شرکت کنند و مقامات دولتی می گویند اگر کسی شرکت نکند باید جریمه پرداخت کند و مخالفان که طیف وسیعی هستند می گویند زیر بار تصویب قانون اساسی نظامیان نمی روند از سوی دیگر احمد شفیق نامزد ریاست جمهوری و نخست وزیر مبارک و دو پسر مبارک از سوی دادگاه بی گناه شناخته می شوند و قرار است محمد مرسی و مسئولان اخوان المسلمین به جرم خیانت محاکمه بشوند که برخی حدس می زنند شاید به اعدام محکوم گردند.

د) مذاکره ۱+۵ با ایران در ژنو که متوقف شده بود از سر گرفته شد که خیلی امید به آینده آن وجود ندارد چرا که هر لحظه ممکن است باز آمریکا به دلیل روحیه استکباری اش قراردادها را نقض و کار را به تعطیلی بکشاند.

حضرت آقا فرمودند : مذاکره یا رابطه با آمریکای مستکبر عهد شکن مانع تهدید و تعرض ظلم نیست و مشکلی را حل نمی کند. اساس کار ایستادگی دولت و ملت است. به راستی هم مطلب اینگونه است این گردنکشی و استکبار علیه هر کشوری که بخواهد، اعمال می کند مثلا همین دو روز گذشته معاون سر کنسول هندوستان با یک میلیارد و چند صد میلیون نفر ، که یک خانمی بوده در نیویورک دستگیر و با عریان کردن کامل او به تفتیش بدنی پرداخته اند و بعد هم در سلول مخصوص معتادان زندانی اش کرده اند که صدای هندی ها را درآورده و دولت هم خوب عکس العمل نشان داده است و جالب اینکه حاضر به عذرخواهی نشده اند . اینان چنین دولت بی عاطفه ای هستند؟…

در هر صورت ما امیدواریم تیم مذاکره کننده با درایت کامل اوضاع را زیر نظر داشته باشند و هر کجا دیدند منافع ملی نادیده گرفته می شود و یا از خطوط قرمز نظام عبور صورت می پذیرد همانجا مذاکرات را رها کرده و با سربلندی تمام به موضع اولی خود بازگردند.

سخن پایانی:

روز پنجشنبه روز حفاظت هواپیمایی توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است از چند سال پیش که این نیروی مقتدر و کارآمد این مسئولیت را به عهده گرفته است حتی یک مورد ناامنی در مسیر هواپیما یا هواپیما ربایی نداشته ایم که ما این موفقت بزرگ را به همه سپاهیان پاسدار تبریک می گوییم. همچنین برای برگزارکنندگان رزمایش فدائیان حریم ولایت در جنوب آرزوی سلامتی و توفیق داریم .

توصیه می شود مانند همه ساله اربعین پاسداشته شود و عزاداری مطلوب صورت پذیرد و دهه پایانی صفر هم تشکیل و حضور در جلسات از یاد نرود.

با تشکر و قدردانی از همه اقشار که در نماز جمعه همانند گذشته حضور پرشوری  دارند.

تصویب مجمع عمومی سازمان ملل ( طرح رئیس جمهور کشورمان که در شصت و هشتمین مجمع رسمی سازمان ملل عنوان شد مبنی بر جهان خالی از خشونت و افراط گری) باعث افتخار نظام و مردم ماست.

سالگرد تشییع و به خاک سپاری شهدای گمنام در اردستان گرامی می داریم.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*