خطبه 24 بهمن 1393

DSC02916

 

خطبه اول

قرآن

«وماالحیوة الدنّیا الا لعب و لهو و للّدارالاخرة خیر للّذین یتّقون افلا تعقلون»(انعام 32)

وزندگي دنيا جز بازي و سرگرمي نيست و قطعا سراي باز پسين براي كساني كه پرهيز كاري مي كنند بهتر است . آيا نمي انديشيد؟

  • دنیا سرگرمی و بازیچه ای بیش نیست(لهو: سرگرمی که بدون هدف باشد را گویند و لعب: بازیگری است که نوعی هدف ولو غیر معقول دارد)
  • آن که به او دلبندد در واقع اسیر سرگرمی و بازیگری است که در نهایت طرفی نمی بندد چرا که هرچه را نپاید دلبستگی را نشاید.
  • خانه آخرت مایه خیر است برای افراد با تقوا آنان دنیا را داده و آخرت به چنگ آورده اند. در هر صورت این وضعیت چه نگاه به دنیا و چه آخرت باید مایه تعقل باشد.

خانواده

[ عوامل تحکیم خانواده]18- نیکی و احسان

جامعه شناسان می گویند: هرچند عمل به قانون نقشی اساسی در اداره هرچه بهتر جامعه دارد و در اغلب موارد لازم و ضروری است اما هیچ گاه نمی توان از عاطفه و احساس، بی نیاز بود چرا که قانون خشک است و عاطفه و احساس عمالی است برای تلطیف روابط میان اعضای یک جامعه و از آنجا که خانواده هم یک جامعه کوچک است اگر بخواهد به خوبی و درستی اداره شود باید رنگ و بوی عاطفه و احساس در این اجتماع کوچک احساس شود. بی تردید احسان و نیکی می تواند این مطلب را عملیاتی و کاربردی کند که نتیجه اش استحکام بخشی به خانواده خواهد بود. در فرهنگ دینی ما احسان و نیکی جایگاهی بس رفیع و شایسته دارد. قرآن کریم در سوره مبارکه نحل آیه 90 می فرماید: ان الله یأمر بالعدل و الاحسان و ايتا ء ذی القربی و ينهی عن الفحشاء و المنکر و البغی یعظکم لعلّکم تذکّرون- همانا خداوند به دادگری و احسان و نیکوکاری و بخشش به خویشاوندان فرمان می دهد و از فحشا و زشتکاری و ستم نهی می کند او شما را اندرز می دهد باشد که پند گیرید.

رسول خدا فرمودند: این آیه جامع ترین سخنان را در باب تقوا درخود دارد. این آیه حاوی سه امر( عدالت، احسان و بخشش به خویشاوندان) و سه نهی( فحشاء، منکر و ستم) می باشد. حضرت امام محمد باقر(ع) هرگاه خطبه نماز جمعه را می خواند در پایان خطبه خود این آیه را قرائت مي فرمود و عرض می کرد: خدایا ما را از جمله کسانی قرار ده که متذکر این موعظه می شوند و موعظه برای آنان سودمند خواهد بود. (تفسیر نمونه ج11 /ذیل آیه)

نکته: از این که خدای متعال پس از سفارش به رعایت عدالت به احسان و نیکی دستور داده اند اهمیت این معنا برای همگان مشخص می گردد.

افزون بر آن روایات فراوانی در این خصوص وجود دارند که اهمیت احسان را می رسانند که به پاره ای از آنها اشاره می گردد:

احسان در رأس ایمان قرار دارد. احسان بهترین توشه برای معاد است . اگر قرار باشد احسان در قیافه شخصی ظاهر گردد بهترین چهره ها را خواهد داشت. احسان باعث ناراحتی و خراشیدگی چهره شیطان می گردد و قلب او را جریحه دار می کند. احسان باعث افزایش محبت و زیادتی دوستان است. بالاحسان تملک القلوب- با نیکوکاری است که می توان مالک دلها شد. توصیه شده به همگان از جمله به کسانی که با شما بدی کرده اند نیکی کنید. {احسن الی من اساء الیک.} با توجه به این همه تأکید و بیان نقش احسان آیا در تأثیر آن بر روی رفتار دیگران شک و تردید باقی می ماند؟. حال اگر فرض کنیم این احسان بخواهد در مورد اعضای خانواده آن هم از سوی سرپرست آن صورت پذیرد بینید چه تأثیر شگرفی بر جای خواهد گذاشت. قطعاً چنین کاری دلهای اعضای خانواده را به هم مهربان تر و همه را نسبت به خانواده دلگرم تر خواهد کرد. همه اعضای خانواده از جمله مادر آن مجموعه با تمام وجود عاشق زندگی شده و از هرگونه فروپاشی و دلزدگی جلوگیری خواهند کرد. رسول مکرم و به تبع ایشان، امامان معصوم(ع) که پایه گذار و توسعه دهنده و سفارش کننده به احسان به خانواده بوده اند دوست داشته و دارند تا پیروان اینان هم اینگونه باشند چرا که با احسان و نیکی کردن است که پایه های خانواده محکم و مستحکم می گردد.

چند نمونه:

1-                   امام راحل که زندگی اش مورد توجه همگان است پیوسته با سخن و عمل در صدد نشر احسان به خانواده بوده است. گفته اند بارهای بار از خانم خود حلالیت می طلبید و می فرمود تو حق بزرگی به گردن من داری مرا حلال کن!!!.

2-                   علامه طباطبائی پس از فوت همسرش بسیار نگران و گریان بود. شاگردانش به او تسلی خاطر می دادند و ایشان می فرمود: اونه تنها برای من یک زن بود که یک همکار بود و موقع نوشتن و مطالعه به من پیوسته خدمت می کرد و مرتب سر قبر او حاضر می شد.

3-                   استاد مطهری نهایت احترام و احسان را نسبت به خانواده اش داشت و به بچه ها آموزش می داد که باید به مادرتان احترام کنید.

خطبه دوم

حدیث

علی(ع): فمن اشعر التقوی قلبه برز مهله وفاز عمله فاهتبلوا هبلها و اعملوا للجنة عملها. فان الدنیا لم تخلق لکم دار مقام. بل خلقت لکم مجازاً لتزودوا منها الاعمال الی دار القرار فکونوا منها علی اوفاز و قربوا الظهور للزیال. (نهج البلاغه خ132)

كسي كه جامه تقوا بر قلبش بپوشاند كارهاي نيك او اشكار گردد ودر كارش پيروز شود از فرصت كسب تقوا را از دست ندهيد و عملي را كه شما را به بهشت مي برد انجام دهيد چرا كه دنيا براي شما جايگاه دائمي قرار داده نشده بلكه بعنوان گزرگاه براي شما افريده شده تا از ان براي سراي ماندگار اعمالي انجام دهند پس شما آماده كوچ كردن باشيد و مركب هاي راهوار براي حركت مهيا كنيد .

مناسبت

  1. حضور پر شور مردم در تظاهرات 22 بهمن: امسال هم با وجود تبلیغات سهمگین دشمنان انقلاب اسلامی و علیرغم مشکلات اقتصادی و برخی ناهنجاری های سیاسی و اجتماعی، مردم فهیم و با شعور و موقعیت شناس کشورمان به ندای رهبری پاسخ دادند و برای حفظ مکتب و انقلاب و تداوم راه شهیدان و جهت مجد و عظمت میهن اسلامی با تمام وجود به صحنه آمدند و برای سی و ششمین سال ثابت کردند که انقلاب خود را دوست دارند و هر مقدار که لازم باشد در صحنه حضور می یابند و شور و حماسه و عزت می آفرینند. درود بر این ملت بیدار که به قول حضرت امام: با راهپیمایی های اخیر پشت جنایتکاران پلید خصوصاً آمریکا را لرزاند(من) با تمام وجود قدردانی می نمایم. من در اینجا خود را کوچکتر از آن می دانم که زبان به وصف و تقدیر از آنان بگشایم. در تمام دنیا ملتی به خوبی مردم ایران پیدا نمی شود. ملت ایران امروز همه ثابت کردند به دنیا که ملتی هستند زنده و متعهدند به عقاید خودشان.[ ما نیز از امت خداجوی ایران تقدیر و تشکر می کنیم]
  2. پاسخ قاطع امام راحل به توهین کننده به پیامبر اعظم(ص): وقتی امام راحل از خباثت جنون آمیز سلمان رشدی و محتوای کتاب توهین آمیز او( آیات شیطانی) مطلع شد با شجاعت تمام به مقابله با این توطئه انگلیسی پرداخت و در 25/11/1367 با صدور اعلامیه ای حکم اعدام نویسنده مرتد این رمان سراسر توهین به پیامبر اسلام را صادر کرد و از عموم مردم دنیا خواست تا نویسنده و ناشر این کتاب شیطانی را از پای درآورند و بدانند که اگر در این راه کشته شوند شهید محسوب می شوند. این دستور قاطع که با مخالفت های بی جای مستکبران و دولت های حامی سلمان رشدی و مخالف اسلام مواجه شد آن چنان اثرگذار بوده و هست که تا به امروز که 26 سال از صدور آن می گذرد خواب راحت را از چشمان نویسنده گرفته است. جالب اینکه پس از رحلت امام عده ای خواستند با وساطت نزد مقام معظم رهبری این حکم را ملغی سازند که ایشان هم با قاطعیت تمام فرمودند: این حکم باید اجرا شود. اگر آن توهین با این حکم مواجه نمی شد معلوم نبود کار توهین کننده ها به کجا می رسید. دشمنان با توهین به پیامبر اسلام می خواهند تا دین را تلطیف کرده و جنگ مذهبی به راه بیندازند و به مسلمانان لطمه بزنند که ان شاء الله موفق نخواهند شد.
  3. رهنمودهای راهگشای مقام معظم رهبری: ایشان در دیدار با فرمانده و پرسنل نیروی هوایی در 19 بهمن سال جاری با اشاره به مذاکرات هسته ای 1+5 با ایران به چند مطلب اساسی اشاره کردند که مورد توجه اهل تحقیق در داخل و خارج قرار گرفت. معظم له با تأیید روند گفتگوی هیأت ایرانی با طرف های مقابل یادآور شدند: 1- هرگونه توافقی باید یک مرحله ای و روشن، واضح و غیر قابل تفسیر و تأویل باشد.2- در یک توافق هسته ای همه تحریم ها باید یکباره و یکپارچه لغو شوند.3- هر توقفی باید همراه با حفظ حرمت و جایگاه رفیع ملت ایران باشد.

این بیانات روشنگر یکبار دیگر رشته های دشمن را پنبه کرد و مخالفان را سراسیمه کرد چرا که آنها می خواستند در یک مرحله روی کلیات توافق صورت پذیرد آنگاه به تدریج به مسائل جزئی تر بپردازند و در هر مرحله ای بهانه ای جدید ساز کنند و از این طریق به خواست خود نایل شوند و در عین حال تحریم ها را هم به حال خود نگه دارند که حضرت آقا این توطئه را هم خنثی کرد.

  1. نگاهی به چند رویداد خارجی:

الف- یمن: با اوج گیری تظاهرات سراسری مردم یمن به رهبری جنبش انصارالله معروف به حوثي ها و استعفای رئیس جمهور(منصور هادی) و نخست وزیر این کشور، یمن وارد مرحله خلأ قدرت شد که بنا به تحلیل آگاهان، این اتفاق حکایت از یک توطئه داشت که می خواستند با كودتایی نظامی قضیه را به سمت دلخواه خود سوق دهند و بار دیگر نظام دیکتاتوری را مثل نظام علی عبدالله صالح در آنجا مستقر کنند. آقای عبدالملک الحوثی رهبر انصارالله این جریان را شناخت و خنثی کرد. این جنبش با دعوت از صاحب نظران به تنظیم و قرائت بیانیه قانون اساسی پرداخت و مجلس را منحل کردند و به جای آن شورای ریاست جمهوری موقت متشکل از 5 نفر و مجلسی با 551 عضو تشکیل داد. این حرکت ، هم خلأ قدرت را پر کرد هم کشور را از توطئه نجات داد. گرچه مثل همیشه این حرکت مردمی و انقلابی به مذاق آمریکا خوش نیامد و کشورهای خلیج فارس موضع گرفتند اما در حال حاضر طرحی موفقیت آمیز است.

ما امیداواریم این کشور مهم و حساس بتواند استقلال واقعی خود را به چنگ آورد و دشمنان خود را مأیوس سازد چنانکه آمریکا و انگلیس سفارت خانه های خود را به حال تعلیق درآورده اند. نوع حرکت آنان به حرکت مردم انقلابی ایران ماند که ان شاء الله موفق خواهد بود.

ب- عربستان سعودی: با مرگ ملک عبدالله و زمامداری ملک سلمان روند این کشور وارد مرحله ای تازه شده است. هرچند امید نمی رود تغییر تازه ای و تحول عمیقی در این کشور به وجود آید ولی برکناری بعضی از چهره های تند و خشن و جایگزینی تعدادی دیگر نگاهها را به خود جلب کرده است. وجود زندانی های فراوان در آن مملکت و حاکمیت شاهزاده ها و در اختیار گرفتن زمام امور که تعدادشان به 7000نفر می رسد حاکی از یک سری مشکلاتی است. مقامات عربستان کمترین انتقادی را بر نمی تابند و شدیداً برخورد می کنند. اخیراً شخصی را که در وبلاگ خود به انتقاد از پلیس امر به معروف پرداخته بود را به 10سال زندان و هزار ضربه شلاق محکوم کرده اند. رایف بدوی در حال گذران محکومیت خویش است. این جامعه بسته قطعاً نمی تواند دوام بیاورد.

سخن پایانی

در پایان گرامی می داریم بیست و نهمین سالگرد روحانی مجاهد حجة الاسلام سید عباس موسوی دبیر کل حزب الله لبنان را که در سال 1370 در 27 بهمن توسط صهیونیست ها هدف قرار گرفت و او به همراه زن و فرزندش در آتش سوختند. صهیونیست ها ماشین ایشان با همراهانش را با هواپیما هدف قرار دادند و به شهادت رساندند. بنا به تعبیر رهبر بزرگوار انقلاب( حضرت آیه الله خامنه ای) جوانی پرشور و با انگیزه بود. در یک جلسه که 7 ساعت به طول انجامید به طرح مسائل و مباحث خودی پرداخت.

هم چنین یاد و نام شهدای قیام تبریز را در 29 بهمن 56 که برای نکوداشت شهدای قم صورت گرفته بود را گرامی می داریم.

و از همه کسانی که در برپایی و شکل دهی تظاهرات 22 بمن نقش داشتند و از تمام مردم شرکت کننده نهایت تقدیر و تشکر را داریم و نیز برای مردم بحرین که چهارمین سالگرد آغاز انقلاب خود را گرا می می دارند آرزوی موفقیت داریم.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*