خطبه ۴آذر۱۴۰۱

خطبه اول

تقوا

«إِنَّ الَّذِینَ اتَّقَوْا إِذَا مَسَّهُمْ طَائِفٌ مِنَ الشَّیْطَانِ تَذَکَّرُوا فَإِذَا هُمْ مُبْصِرُونَ» اعراف/۲۰۱

کسانی که خود را (از خشم خدا) حفظ می کنند هنگامی که از سوی شیطان وسوسه ای به آنان برسد (خدا را) به یاد می آورند و هر دم(پرده غفلت را کنار می زنند) و بینا می شوند.

در این آیه از هوشیاری متقین سخن گفته شده که وقتی احساس کنند دچار وسوسه شیطانی شده اند (یک شیطانی آنان را وسوسه می‌کند) شدیداً و سریعاً به خود می آیند و بینا شده و حواسشان را جمع می کنند و بینا میشوند.

آری خاصیت تقوامداری همین است. آنان هوشیار، حساس، بیدار و متوجه هستند و به شیطان وسوسه گر میدان نمی دهند.

سبک زندگی دینی

نیکی به والدین: از جمله صله رحم که بسیار به آن سفارش شده نیکی به پدر و مادر است. هیچ چیز حتی شرک نمی تواند مانع از نیکی به آنان باشد بله اگر پدر و مادر مشرک، فرزندشان را دعوت به شرک بکنند در آنجا اطاعت ممنوع است ولی در عین حال به تعبیر قرآن کریم باید با آنها با معروف برخورد کرد. خداوند در قرآنش می فرماید: وَقَضَى رَبُّکَ أَلا تَعْبُدُوا إِلا إِیَّاهُ وَبِالْوَالِدَیْنِ إِحْسَانًا إِمَّا یَبْلُغَنَّ عِنْدَکَ الْکِبَرَ أَحَدُهُمَا أَوْ کِلاهُمَا فَلا تَقُلْ لَهُمَا أُفٍّ وَلا تَنْهَرْهُمَا وَقُلْ لَهُمَا قَوْلا کَرِیمًا (اسراء/۲۱)

نکاتی از این آیه:

 1- فرمان قطعی الهی است که عبادت خالصانه داشته باشید و به پدر و مادر احسان نمائید (خطاب به پیامبر است ولی همگان مورد نظرند).

 2- احسان به والدین به قدری مهم است که آنرا در ردیف توحید آورده است.

 3- از کلمه والدین(بدون قید) استفاده می شود که گرچه مسلمان هم نباشند باید به آنان احسان صورت پذیرد.

 4- از حرف (ب) در بالوالدین استفاده می گردد که فرزند باید خودش شخصاً در خدمت والدین قرار گیرد نه اینکه فقط پول بدهد و آنان را اداره کنند.

 5- از کلمه احساناً که به صورت نکره آمده است می توان فهمید که شامل هر نوع خدمتی می شود( چه مادی و چه معنوی) چه کوچک و بزرگ.

 6- باید به هنگام پیری آنان، بیشتر مراقب رفتار و گفتار بود و هرگز نباید به آنان اخم کرد و سخن توهین آمیزی بر زبان آورد و نباید به آنان اف گفته شود.

 7- مبادا توسط فرزند یا فرزندان مورد تحقیر قرار گیرند و دور گردانیده شوند.

 8- باید با آنان سخنان بزرگوارانه داشت یعنی احترام آمیز و محبت بخش.

 9- و در آیه ی ۲۴ آمده که فرزند باید بال تواضع را برای آنان بگستراند(وَاخْفِضْ لَهُمَا جَنَاحَ الذُّلِّ).

 10- می‌باید مهربانانه و متواضعانه برایشان دعا کرد(وَقُلْ رَبِّ ارْحَمْهُمَا کَمَا رَبَّیَانِی صَغِیرًا) خدایا به آنان رحم کن چنانکه مرا در کودکی تربیت کردند.

قال الباقر(ع): ثَلاثٌ لَمْ یَجْعَلِ اللّهُ (عَزَّوَجَلَّ) لاَحَدٍ فِیهِنَّ رُخْصَهً اَداءُ الامانه الی البرّ و الفاجر و الوفاء بالعهد للبرّ وَالْفاجِرِ وَبِرُّ الْوالِدَیْنِ بَرَّیْنِ کانا اَوْ فاجِرَیْنِ. (کافی۲/۱۶۲)

امام صادق(ع): با ارزش ترین عمل، الصَّلاهُ لِوَقتِها ، و بِرُّ الوالِدَینِ ، و الجِهادُ فی سَبیلِ اللّه ِ عَزَّ وجل.

خطبه دوم

حدیث

قال النبی(ص): یا علی؛ شَرُّ الناسِ مَن باعَ آخِرَتَهُ بِدُنیاهُ،و شَرٌّ مِن ذلک مَن باعَ آخِرَتَهُ بدنیا غَیرِهِ (مواعظ صدوق).

بدترین مردم کسی است که آخرتش را به دنیایش بفروشد و بدتر از آن کسی است که آخرت خود را برای دنیای دیگری بفروشد.

مناسبت ها

  1. سخنان حضرت آقا در جمع مردم استان اصفهان:

این سخنان در دو بخش عرضه شده: ۱- تجلیل  2- تحلیل.

در بخش اول، ایشان از مجاهدت و پیشتازی و شهید پروری و انقلابی بودن و موقعیت شناسی مردم اصفهان سخن گفتند که در یک روز ۳۶۰ شهید را تشییع کردند و در همانحال نیروهایی تازه نفس به جبهه اعزام شدند و اولین شهری بود که در زمان شاه حکومت نظامی شد و بنابراین شایسته است برای رفع مشکل این مردم تلاش شبانه روزی داشت و در بخش دوم تحلیلی داشتند بر وقایع کشور و به مرتجعین و عوامل کمک رسانشان در خارج فرمودند: تا به حال شکست خوردید و در کشاندن مردم به دنبال خودتان ناموفق بودید و کارهایتان موجب تنفر بیشتر مردم شده و می شود و به زودی بساط این اغتشاشات جمع می شود و فرمودند: چگونه شما خود را طرفدار مردم ایران می دانید در حالیکه مردم مسلمانند و برای مسجد، امام حسین(ع)، پرچم، قرآن و مقدسات خودشان احترام قائلند و در ضمن به گوشه هایی از جنایات آنان مثل کشتن شهید عجمیان اشاره فرمودند.

  • هفته بسیج مستضعفین:

پنجم آذر ماه ۵۸ با فرمان امام راحل نهال شجره طیبه غرس شد که اکنون به درختی تناور تبدیل شده است. این نهاد مقدس که امروز شاخ و برگش بر لبنان، عراق، سوریه، یمن و دیگر سرزمین های اسلامی سایه گستر است منشا برکات و خدماتی بوده و هست و در همه صحنه ها لشکر مخلص خدا حضور دارد و به تعبیر مقام معظم رهبری در وسط میدان است. میدان جنگ، سازندگی، خدمت رسانی، فتنه ستیزی، روشنگری، نفاق سوزی و میدان های دیگر.

به خاطر نقش برجسته بسیج است که هجمه هایی سنگین از داخل و خارج توسط عناصر شناخته شده به آن وارد می شود ولی مثل کوه استوار و محکم ایستاده است. در فتنه ی اخیر هم می بینیم که چگونه بسیجیان در کنار نیروی انتظامی و دیگر افراد متعهد مورد بی مهری قرار می گیرند ولی در عین حال با صلابت ایستاده اند. خدمات و زحمات و روحیات آن در همه جا و به ویژه در جنگ تحمیلی قابل ستایش است. نقل قضیه مهدی زین الدین خالی از لطف نیست. با لباس عراقی وارد سنگر فرماندهی دشمن می شود و در آنجا مشغول خوردن چای  است که سرهنگ می رسد و به او سیلی می زند و از سنگر بیرون می کند چندی بعد که اسیر می شود میفهمد که آن سرباز همین فرمانده لشکر است.

  • هفته فرهنگ شهرستان اردستان: در شورای فرهنگ عمومی از پنج آذر تا یازده آذر به عنوان هفته فرهنگ یاد شده و اختصاص یافته است این هم به مناسبت شهادت آیه الله سید حسن مدرس که اصالتاً اهل همین منطقه است و برنامه هایی هم ترتیب داده شده که در حال اجرا بوده و هست و چون با هفته بسیج تداخل دارد لذا بخشی از برنامه ها همانجایی است که توسط بسیج در حال اجرا است افزون بر آن برنامه های دیگری هم هست که در سطح شهرستان اجرا می شود. باید در این فرصت ها به داشته ها، شخصیت ها و فرهنگ شهرستان توجه کرد و آنرا به نسل نو معرفی کرد تا از پیشینه ی تاریخی و فرهنگی خود بی اطلاع نماند. در هر حال با تشکر از همه کسانی که در این عرصه فعالیت می کنند انتظار می رود همگان به ویژه اهالی محترم رسانه در بازتاب دادن ارزشهای منطقه کوشا باشند. یاد و نام شهید مدرس را گرامی داشته و ولادت حضرت زینب(س) و روز پرستار را تبریک عرض نموده و برای همه ی خدمتگزاران در عرصه امنیت، فرهنگ و سلامت آرزوی توفیق داریم.
  • نیم نگاهی به تلاشهای دشمنان:

با گذشت دوماه از آغاز فتنه داخلی با شیطنت خارجی ها، هم چنان دشمنی ها در قالب های مختلف مثل رسانه های دروغ پراکنی سازمان های سیاسی مثل آژانس هسته ای و اتحادیه ی اروپا و بخش های جاسوسی مانند سیا و موساد و اینتلجنت سرویس، علیه کشور و ملت ما ادامه دارد و جنگ ترکیبی در حال تداوم است اما همانگونه که حضرت آقا فرمودند: به لطف الهی آنان نمی توانند کوچکترین آسیبی به نظام برسانند. بله آنان بار دیگر ادعای عدم همکاری ایران با آژانس هسته ای را مطرح کردند که با عکس‌العمل شجاعانه مواجه شدند(افزایش غنی سازی ۶۰درصدی) و اخیراً اتحادیه ی اروپایی گفته ارتباط مجلس ما با ایران قطع خواهد شد ایران اعلان کرد مدتها است ما باهم ارتباط کاری نداریم. و در این راستا ما شاهدیم که هر روز اعتبار و آبروی خودشان در حال کم شدن است مثل مصونیت دادن آمریکا به بن سلمان که روزی می گفتند ما مجازات می کنیم یا با اعلان حمایت از اوکراین حالا دارند  پشت آن کشور را خالی می کنند و می گویند با روسیه  باید مذاکره کرد و کارهایی از این قبیل که نشانه شکست هیمنه آنان است.       

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*