خطبه ۲۰آبان۱۴۰۱

خطبه اول

تقوا

﴿قَالَ یَا قَوْمِ إِنِّی لَکُمْ نَذِیرٌ مُبِینٌ أَنِ اعْبُدُوا اللَّهَ وَاتَّقُوهُ وَأَطِیعُونِ یَغْفِرْ لَکُمْ مِنْ ذُنُوبِکُمْ وَیُؤَخِّرْکُمْ إِلَى أَجَلٍ مُسَمًّى﴾ نوح/۴-۲

(نوح به آنان) گفت ای قوم من، من برای شما هشدار دهنده ای آشکار هستم. (با این پیام) که الله را بپرستید و خود را از (خشم) او نگاه دارید و از من اطاعت کنید. تا بخشی از گناهانتان را بیامرزد و (مرگ) شما را تا زمانی معین به تأخیر اندازد.

همه پیامبران مأموریت داشتند تا با انذار و تبشیر، مردم را به سوی خدا دعوت کنند. در سوره نوح به صراحت آمده که ما نوح را به سوی قومش فرستادیم تا آنها را بیم دهد از عذاب دردناک، او هم پیامش را اینگونه رساند که من برای شما بیم دهنده ای آشکارم خدا را بپرستید و تقوای او را پیشه کنید و از من اطاعت کنید تا خداوند گناهانتان را بیامرزد و اجل شما را تارسیدن مرگ حتمی به تأخیر بیندازد.

عبادت، تقوا و اطاعت از رهبر آسمانی، محتوای انذار نوح پیامبر است.

سبک زندگی دینی

موارد و اولویت در صله رحم

از آیات و روایات استفاده می شود که موارد و مصادیق صله رحم عبارتند از: والدین(پدر و مادر)، خانواده، فرزند، دختر، پسر، همسر، شوهر، برادر، خواهر، سایر ارحام نسبی، خویشاوندان سببی مانند پدرزن، مادرزن، داماد، عروس و … که البته تعدادی از این ها به سبب ازدواج جزء ارحام محسوب می شوند.

با توجه به گستردگی ارحام و عدم توانایی افراد برای رسیدن و رسیدگی به همه ی آنان باید در میان آنها به رعایت اولیت پرداخت و در صله رحم آن اولویت و مراتب را در نظر آورد. بر پایه ی روایات، مراتب صله رحم به این شرح است: ۱- پدر و مادر که در این دو، مادر مقدم است.  2- برادران و خواهران  3- دیگر اقوام نسبی(عشیره، عموها، عمه ها، داییها، خاله ها، عموزاده ها و…).  4- بستگان سببی(دامادها و عروس ها).

رسول خدا(ص) فرمود: پنج دانه خرما یا پنج گردو یا پنج دینار و درهم را که انسان می خواهد مصرف کند با ارزش ترین نفاق ها آن است که به والدین انفاق کند؛ دوم بر خود و خانواده اش؛ سوم به نزدیکان تهیدستش؛ چهارم به همسایگان فقیر؛ پنجم در راه خدا که از نظر پاداش، کمترین است.

امام حسین(ع) از قول پیامبر اکرم(ص): اِبدَأْ بِمَن تَعُولُ: اُمَّکَ و أباکَ و اُختَکَ و أخاکَ، ثُمّ أدناکَ فَأدناکَ و قال لا صَدَقَهَ و ذُو رَحِمٍ مُحتاجٌ (الاختصاص/۲۱۹). از خانواده خود آغاز کن اول به مادرت و پدرت، خواهرت و برادرت، سپس با رعایت مراتب نزدیکان هر یک به تو نزدیک ترند وقتی خویشاوندی نیازمند وجود دارد صدقه به دیگران نمی رسد.

نکته: برخی در محاسبات خود اشتباه می کنند که خویشاوند فقیر را نادیده می گیرند و در مکانهای دیگر و یا به افراد دیگری خیررسانی می کنند.

رسول مکرم به امیر المؤمنین(ع): سِرْ سَنتَینِ بِرَّ والِدَیکَ، سِرْ سَنهً صِلْ رَحِمَکَ؛ برای نیکی به والدین خود دوسال و برای پیوند خویشاوندی یک سال سفر کن. (الفقیه/۴/۳۶۹)

آری برای حفظ ارتباط ارزش آن را دارد که انسان مسیر طولانی را به مدت یکسال یا دوسال بپیماید و صله رحم کند تا مبادا مشمول مجازات قطع صله رحم گردد.

خطبه دوم

حدیث

علی(ع): أعدَلُ السِّیرَهِ أن تُعامِلَ النّاسَ بِما تُحِبُّ أن یُعامِلُوکَ؛ عادلانه ترین روش این است که با مردم آنگونه رفتار کنی که دوست داری با تو چنان کنند. (غرر الحکم)

باید در همه امور انسان خودش را ملاک قرار دهد و ببیند چه چیزی برای خود می پسندد آنرا برای دیگران هم بپسندد و چه چیزی را برای خود روا نمی دارد آنرا برای دیگران روا ندارد.

مناسبت ها

  1. سالگرد ارتحال علامه طباطبائی: ایشان در ۲ آبان سال ۱۳۶۰ دار فانی را وداع گفتند. شخصیتی که در داخل و خارج کشور شناخته شده بود و نوشته هایش در حوزه و دانشگاه مورد تدریس است و تفسیر شریف المیزان آن بزرگوار باعث اعتبار و عظمت تشیع است. به فرمایش شاگردش آیت الله جوادی آملی: پس از ۷۰۰سال که از نوشتن مجمع البیان می گذشت این اولین تفسیر جامع و ماندگار شیعه بود که به جهان عرضه شد. استاد مطهری می گوید: حالا زود است باید صد سال آینده مردم بفهمند که علامه چه شخصیتی بوده است. هم ایشان می گوید: علاقه من به استادم به خاطر عشق و ارادتی است که به ساحت مقدس معصومین(ع) است. ایشان روزه اش را با بوسه بر ضریح حضرت معصومه(س) باز می کرد. روز رحلت ایشان را روز کتاب و کتابخوانی اعلان کرده اند تا توجهات مردم به این سمت متمایل شود و فرهنگ مطالعه در بین آنان رواج پیدا کند. چقدر مناسب است همه و به ویژه جوانان، بخشی از وقت خود را به کتابخوانی اختصاص دهند و مسئله نذر کتاب رواج پیدا کند و همه با کتاب مأنوس باشیم. در ۲۵ آبان سال ۷۷ شاهد غروب شخصیتی کم نظیر مثل علامه محمدتقی جعفری بود که نام و یاد ایشان را گرامی می داریم.
  2. موفقیت های پی در پی نظام: در هفته ای که گذشت اعلان شد که سپاه ماهواره بر قائم ۱۰۰ را که قادر است ماهواره ۸۰کیلویی را در ۵۰۰کیلومتری زمین قرار دهد رونمایی شد که این موفقیتی است بس بزرگ و برای دشمن، هراس آفرین. مسئولین هوا و فضا اعلان کرده اند قادرند برد موشک را تا ۱۲۵۰۰ کیلومتری برسانند و این یعنی در دسترس بودن همه ی اروپا و حتی آمریکا که تنها آمریکا ادعا کرده تا ۱۱۰۰۰ کیلومتر می تواند موشک هایش را با کلاهک هسته ای بفرستد. این قدرت نمایی برای رفع و دفع جنگ از سر کشور است چرا که احتمال رأی نیاوردن بایدن توجه به پیروزی های جمهوری خواهان درکنگره آمریکا وجود دارد و از طرفی ممکن است باز یک ترامپی دیگر و یا همان ترامپ روی کار بیاید و نتانیاهوی جنگ طلب هم اخیراً در مجلس خودش توانسته رأی بیاورد و لذا چنین قدرت بازدارنده ای لازم و ضروری است. یک چنین قدرتی مسلماً با اغتشاشگری تعدادی محدود از بین رفتنی نیست. دشمنان باید دریافته باشند که مخالفت و دشمنی آن هم اینگونه که نزدیک به دو ماه است به راه انداخته اند راه به جایی نخواهند برد و ملت بیدار است و در ۱۳ آبان امسال نشان داد که هم چنان آمریکا را دشمن خود می داند.
  3. یادی از دو شهید و یک حماسه: امروز(۲۰آبان) یادآور شهادت سردار بزرگ حاج حسن تهرانی مقدم(پدر موشکی ایران) است. این بزرگوار که درواقع ناجی کشور از شر دشمنان بود با پیگیری و مجاهدت و ابتکار توانست توان قدرت موشکی ما را از بالا ببرد و آنرا به اینجایی که الان هست برساند. تأثر حضرت آقا از شهادت ایشان و ابراز علاقه شان به این شهید که در سال ۱۳۹۰ در روز عید غدیر به شهادت رسیدند و نیز علاقه متقابل این شهید به حضرت آقا کاملاً نشان از شخصیت شهید تهرانی مقدم دارد که یاد و نامش را گرامی می داریم و نیز باید از شهید مهدی زین الدین فرمانده لشکر علی بن ابیطالب قم یاد کینم که در همین روزها شاهد سالگرد شهادتشان هستیم.

و نیز یاد همه ی شهیدان بزرگوار و به ویژه یاد ۳۰۰شهید که در یک روز در اصفهان تشییع شدند و آن روز را(۲۵ آبان) روز حماسه و ایثار مردم اصفهان نامیدند را گرامی می داریم. آیا مردم این نوع حماسه ها را از یاد می برند و انقلاب را به دست ضد انقلاب می سپارند؟

در پایان انتظار داریم از شورای محترم شهر که پیگیر انتخاب شهردار باشند و مقامات بالادستی هم در این زمینه یاری کنند تا شهر بدون شهردار نماند.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*