خطبه ۶ آبان ۱۴۰۱

خطبه اول
تقوا
«مَنْ یَتَّقِ اللَّهَ یُکَفِّرْ عَنْهُ سَیِّئاتِهِ وَ یُعْظِمْ لَهُ أَجْرا» طلاق/۵
و هرکس خود را حفظ کند، (خدا) بدیهایش را می پوشاند و پاداشی بزرگ برای او قرار می دهد.
در این آیه از دو اثر مهم تقوا سخن به میان آمده است:
۱- تقوا باعث پوشیده شدن و محو گشتن گناهان و خطاهاست. ۲- موجب اجر و پاداش عظیمی خواهد شد.
بله تقوا منشی آثار و برکات فراوانی دارد از جمله پاکی و رهایی انسان از زشتی های گناهان است و سبب دریافت اجر و پاداش عظیم می گردد.
سبک زندگی دینی
تعامل با همنوعان
در خصوص صله رحم(پیوند با خویشاوندان) حدیث دیگری را از رسول خدا(ص) نقل می کنیم:
مَنْ ضَمِنَ لِی وَاحِدَهً ضَمِنْتُ لَهُ أَرْبَعَهً یَصِلُ‏ رَحِمَهُ‏ فَیُحِبُّهُ اللَّهُ وَ یُوَسِّعُ عَلَیْهِ فِی رِزْقِهِ وَ یَزِیدُ فِی عُمُرِهِ وَ یُدْخِلُهُ الْجَنَّهَ الَّتِی وَعَدَهُ
کسی که یک عمل را برای من ضمانت کند من برایش چهار چیز را ضمانت می کنم، یَصِلُ‏ رَحِمَهُ (کسی که با خویشاوند خود ارتباط بگیرد محبوب خدا شود – فَیُحِبُّهُ اللَّهُ تعالی)،(خداوند در روزی او توسعه می دهد – یُوَسِّعُ عَلَیْهِ فِی رِزْقِهِ)، (عمرش را افزایش دهد – یَزِیدُ فِی عُمُرِهِ)،( و او را به بهشتی که به او وعده داده است داخل نماید – یُدْخِلُهُ الْجَنَّهَ الَّتِی وَعَدَهُ).عیون اخبار الرضا/۲/۳۷
به همین اندازه که صله رحم ارزش دارد و به آن سفارش شده است به همان میزان برای قطع رحم توبیخ و سرزنش شده و پیامدهای ناگواری برایش ذکر گردیده است.
آثار و پیامدهای قطع رحم: در آیه‌ی ۲۵ رعد آمده است آنانکه عهد و پیمان خدا را می شکنند و قطع می کنند آنچه را که خدا امر کرده تا با آن ارتباط برقرار نمایند( وَ یَقْطَعُونَ ما أَمَرَ اللَّهُ بِهِ أَنْ یُوصَلَ) و آنانکه در زمین فساد می کنند لعنت خدا بر آنان است و بد جایگاهی دارند(أُولَٰئِکَ لَهُمُ اللَّعْنَهُ وَلَهُمْ سُوءُ الدَّارِ). از این آیه به خوبی استفاده می شود که اینگونه افراد( قطع کنندگان پیوند با خویشاوندان) مورد لعنت الهی اند و بدجایگاهی خواهند داشت.
پیامبر خدا فرمود: قطع رحم مانع دعا و حجاب آن است. امام باقر(ع) می فرماید: گسستن پیوند با اهل صله رحم از جمله گناهانی است که کیفر زودرس دراد. خصال/۲۳۰
امام صادق(ع) مردی که از عمرش سی و سه سال باقی مانده( فَیَکونَ قاطِعا لِلرَّحِمِ، فَیَنقُصُهُ اللّه ثَلاثینَ سَنَهً وَ یَجعَلُ اَجَلَهُ اِلى ثَلاثِ سِنینَ) چون قطع رحم کرده خداوند عمر سی و سه ی او را به سه سال تقلیل می دهد(کافی۲/۱۵۳).
پیامبر اکرم(ص): بوی خوش بهشت از مسافت هزارساله به مشام می رسد ولی ستم کننده به والدین و قاطع رحم آن را نمی یابد(همان/۳۴۹).
از بعضی از نقل ها استفاده می شود که علت و سبب قطع رحم، بی حیایی و حرص و آز می‌باشد. امام صادق(ع) فرمودند: اگر حیا نبود حق پدر و مادر و صله رحم را مراعات نمی کردند(توحید مفصل/۷۹)، و نیز می فرمایند: إِیَّاکُمْ وَ الشُّحَّ فَإِنَّهُ دَعَا الَّذِینَ مِنْ قَبْلِکُمْ حَتَّى سَفَکُوا دِمَاءَهُمْ وَ دَعَاهُمْ حَتَّى قَطَعُوا أَرْحَامَهُمْ(خصال/۱۷۶). آری بی حیایی است که باعث می شود یک انسان همه ی خوبی ها و خدمات خویشاوندان به خصوص والدین را نادیده انگارد و یا حرص و طمع است که مانع رسیدن به خویشاوندان می گردد. طرف خیال می کند اگر صله رحم کند از مال و ثروتش کم می شود و لذا در این زمینه ورود پیدا نمی کند.

خطبه دوم
حدیث
الامام العسکری(ع): خَیرُ إخوانِکَ مَن نَسِیَ ذَنبَکَ ، وذَکَرَ إحسانَکَ إلَیهِ: بهترین برادر تو کسی است که خطایت را فراموش کند و احسان تو را به خود به یاد آورد.(بحار ۷۸/۳۷۹).
برای بهتر بودن می باید دو چیز را همواره مراعات کرد: یکی، بدی های دیگران را از یاد برد و دیگری خوبی‌های آنان را که به یاد داشت. مراعات این امور رابطه ها را گرم و صمیمی خواهد کرد.
مناسبت ها

 1. ولادت امام عسکری(ع): هشتم ربیع الثانی سال ۲۳۲، مولودی پا به عرصه وجود گذاشت که نامش را حسن گذاشتند. ایشان همانند پدر بزرگوارش تحت نظر بود و در پادگان نظامی(عسکر) نگهداری می شد لذا به عسکری معروف شد. این ولادت فرخنده را به محضر فرزندش امام عصر(عج) و همه شیعیان و پیروانش تبریک و تهنیت می گوئیم. هم چنین تولد با سعادت حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) را در چهارم ربیع الثانی سال ۱۳ه.ق تبریک گفته و امیدواریم مشمول شفاعت این بزرگوار باشیم که زیارتش معادل ثواب زیارت کربلاست.
 2. روز نوجوان و بسیج دانش آموزی: هشتم آبان که سالروز شهادت شهید محمد حسین فهمیده است را به همین عنوان نامگذاری کرده اند تا نوجوانان ما با الگو قرار دادن این شهید عزیز ۱۳ساله که امام راحل ایشان را رهبر خود خواندند مسیر دفاع از ارزشها و کشور و ملت را در پیش گیرند و با پیوستن به اردوی بسیج دانش آموزی در خدمت مردم و کشور و امنیت باشند همانند ۳۶ هزار دانش آموز بسیجی شهید دفاع مقدس.
 3. ایران در مسیر اقتدار: مقام معظم رهبری چندی پیش در مراسم دانش آموختگی دانشجویان نیروهای مسلح اعلان کردند که دشمنان ما می خواهند جلو پیشرفت ما را بگیرند و آنها نمی خواهند ایران قوی (نه تنها جمهوری اسلامی) وجود داشته باشد. راستی هم مطلب اینگونه است. نمونه اقتدار و نیرومندی نظام را در رزمایش ایران مقتدر در منطقه ارس می توان دید و مشاهده کرد. این رزمایش سه روزه که با امکانات مدرن و نیروهای زبده در سطح بالایی انجام گرفت چشم جهانیان را خیره کرد و درواقع پیام (تُرهِبونَ بِه عَدُوَّ اللهِ وَ عَدُوَّکُم) را به تماشا گذاشت. این دستاورد بزرگ نظامی در شرایط ویژه چندین ساله تحریمی به دست آمده است. همینگونه است مانورها و رزمایش هایی که توسط ارتش صورت می یگرد. ایران ضعیف و مستضعفی که یک روز خواهان سیم خاردار بود و به او نمی دادند تا چه رسد به سلاح های پیشرفته جنگی، الان کارش به جایی رسیده که از پهبادهای آن دشمنان در هراس اند و بحث می کنند که پهبادهای اهدایی ایران به روسیه معادله ی نظامی را در جنگ اوکراین تغییر داده است و می دهد هرچند مقامات رسمی، آنرا تکذیب می کنند. (ساخت رصدخانه، نمونه دیگری است)
  دشمن که چشم دیدن این اقتدار را ندارد هر روز توطئه ای جدید علیه کشور و ملت می چیند که بلکه جلو آنرا بگیرد ولی کور خوانده است این بار هم تیر دشمن به سنگ خورد و حتی با پشتیبانی غول رسانه ای دنیای استکبار هم نتوانست هیچ غلطی بکند. شنیدید که یک تجمع ضد ایرانی در برلین علیه کشور و نظام ما شکل دادند که در آن ۱۶نوع پرچم و آرم خودنمایی می کرد از پرچم سلطنت طلب ها گرفته تا منافقین تا تجزیه طلب ها و تا خود فروختگان دیگر!! راستی اینها چگونه می خواهند اختلافات خودشان را حل کنند و باصطلاح آلترناتیو جمهوری اسلامی شوند؟ بله حرکت های ایذایی آنان و پنجه افکندن به چهره جمهوری اسلامی می تواند باعث ناراحتی ملت باشد همانند حمله تروریستی شاگاه چهارشنبه ۴آبان ۱۴۰۱ به نمازگزاران در حرم شاهچراغ شیراز که ۱۵ شهید و بیش از ۲۰ مجروح به جای گذاشت که ما آنرا محکوم کرده و به خانواده های داغدار عرض تسلیت داریم اما بدانند که ملت ما آگاه تر و بیدارتر می شود چنانچه امام خمینی فرمود: بکشید ما را، ملت ما بیدارتر می شود.
 4. اشاره ای به چند موضوع پایانی:
   اظهارات مسئول اتحادیه اروپا(بورل) مبنی بر اینکه اروپا باغ است و دنیا جنگل، باید مواظب باغ بود تا مورد هجوم جنگل قرار نگیرد. از سویی نشان از روحیه استکبار و خود برتر بینی سیاستمداران اروپایی است که در جنایت علیه بشریت کم از آمریکا نیستند. از سوی دیگر مورد ریشخند و تمسخر آگاهان در جهان قرار گرفته است.
   با بازگشت حماس به حلقه ی اتصال به سوریه، مقاومت ۶ضلعی علیه صهیونیست ها در حال شکل گیری است( حزب الله لبنان، انصارالله یمن، کشور سوریه، کشور عراق، کشور ایران و حماس) و این باعث ترس و وحشت صهیونیست ها شده است که هم اکنون مشغول جنایت آفرینی در فلسطین است.
   انتظار می رود دانش آموزان، دانشجویان و عموم مردم در مراسم های ویژه ای که در روز ها و هفته های پیش رو شکل می گیرند حضور چشمگیری داشته باشند تا بار دیگر دشمنان ما ناامید و اربابانشان مأیوس و سرخورده شوند.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*