خطبه ۱۵ مهر ۱۴۰۱

خطبه اول

تقوا

«یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا کُونُوا قَوَّامِینَ بِالْقِسْطِ شُهَدَاءَ لِلَّهِ وَلَوْ عَلَىٰ أَنْفُسِکُمْ أَوِ الْوَالِدَیْنِ وَالْأَقْرَبِینَ» نساء/۱۲۴

خداوند در این آیه از مؤمنان می‌خواهد که در راه اجرای عدالت با تمام توان ایستادگی کنند و در مورد لزوم، برای رضای خداوند شهادت دهند گرچه به ضرر خودشان یا پدران و مادران و خویشانشان باشد این یعنی فرمان خدا را اجرا کردن و از هوای نفس پرهیز نمودن و در یک کلمه تقوا پیشه کردن نظیر این تعبیر با کمی‌تفاوت در سوره نساء آمده است(کُونُوا قَوَّامِینَ بِالْقِسْطِ شُهَدَاءَ لِلَّهِ).

سبک زندگی دینی

اصل دوازدهم: تفریحات سالم و ورزش

انسان ها می‌توانند با بهره گیری از تفریحات سالم و ورزش مناسب، برای تقویت خود جهت انجام کارهای دنیایی و آخرتی موفقیت هایی را به دست آورند و برای آرامش و آسایش خودشان اقدام نمایند. رسول خدا(ص) می‌فرماید: اِلهَوا وَالعَبوا فَإِنِی أکرَهُ أن یُرى فی دینِکُم غِلظَهً (الجامع الصغیر ۱/۲۳۹)- به سرگرمی‌و بازی بپردازید زیرا دوست ندارم سخت گیری و خشونت در دینتان مشاهده شود.

حضرت علی(ع) در تفسیر (وَلَا تَنسَ نَصِیبَکَ مِنَ الدُّنْیَا) ( قصص/۷۷) می‌فرمایند: سلامتی، فراغت، جوانی، نشاط، بی نیازی و ثروت، خود را فراموش نکن و با بهره گیری سالم از آن ها در پی آخرت باش(الدعوات/۱۲۲).

امام کاظم(ع) می‌فرمایند: تلاش کنید شبانه روز خود را در چهار بخش تنظیم کنید، (سَاعَهً لِمُنَاجَاهِ اَللَّهِ وَ سَاعَهً لِأَمْرِ اَلْمَعَاشِ وَ سَاعَهً لِمُعَاشَرَهِ اَلْإِخْوَانِ وَ اَلثِّقَاتِ اَلَّذِینَ یُعَرِّفُونَکُمْ عُیُوبَکُمْ وَ یُخْلِصُونَ لَکُمْ فِی اَلْبَاطِنِ وَ سَاعَهً تَخْلُونَ فِیهَا لِلَذَّاتِکُمْ فِی غَیْرِ مُحَرَّمٍ) (تحف العقول/۴۰۹)- یک بخش برای مناجات با خدا، بخش دوم برای تأمین هزینه زندگی، بخش سوم همنشینی با برادران مورد اعتماد و بخش چهارم برای لذت جویی از حلال.

شاکله اصلی تفریحات و لذت بردن؛ حلال بودن و مفید بودن است که می‌تواند سرور و شادمانی بیافریند و مایه طراوت روح گردد. در برخی روایات ما آمده است که تیراندازی، اسب سواری و شناگری جزء همین امور مجاز و مورد تأیید هستند و محبوب رسول خدا(ص) و ایشان توصیه فرموده اند که در این ها مسابقه بدهید و تیراندازی و شنا را به پسرانتان بیاموزید(النوادر/۴۹).

در نقل هایی هم آمده است که از یک سری کارها و برنامه هایی ناروا بپرهیزید مانند: مهره بازی، تیله بازی، جویدن سقز، پوشیدن لباسی که آدمی‌را انگشت نما کند و گشودن دکمه‌های لباس که از خصلت‌های قوم لوط است(خصال/۳۳۱).

امام باقر(ع) می‌فرمایند: انواع بازی‌های قمار جزء مَیسِر شمرده می‌شود و در قرآن کاری شیطانی شمرده شده است(مجمع۳/۷۳).

نکته اساسی: ممکن است یک نوع بازی و تفریحی باشد که خود به خود در آن اشکالی نباشد اما با شرط بندی حکم قمار پیدا می‌کند و حرام می‌شود. اما بازی هایی مثل فوتبال، والیبال و رشته های دیگر ورزشی با رعایت اخلاق و مسائل شرعی نه تنها ناپسند نیست بلکه می‌تواند مفرح و مفید نیز باشند.

خطبه دوم

حدیث

رسول الله(ص): إنَّ المَعصِیَهَ إذا عَمِلَ بِهَا العَبدُ سِرّا لَم تَضُرَّ إلاّ عامِلَها و إذا عَمِلَ بِها عَلانِیَهً و لَم یُغَیَّر عَلَیهِ أضَرَّت بِالعامَّهِ.(بحار۱۰۰/۷۴).

وقتی بنده ای گناه پنهانی انجام دهد تنها خود او زیان می‌بیند و هرگاه آنرا علنی انجام دهد و توبه نکند به عموم مردم زیان می‌رساند.

مناسبت ها

 1. تحلیل رهبری از حوادث اخیر: معظم له در جمع دانش آموختگان نیروهای مسلح مطالبی ایراد فرمودند که عصاره آن عبارت است از:
 2. اظهار تاسف از اتفاق دردناک درگذشت دختر جوان(مهسا امینی).
 3. موضع گیری زود هنگام و بدون تحقیق یک عده ای در این خصوص.
 4. مظلوم واقع شدن نیروی انتظامی‌ و بسیج با اتهامات ناروا.
 5. مرگ این دختر جوان بهانه ای شد برای بهانه جویان که اگر این هم نبود بهانه ای دیگر پیدا میکردند تا کشور را ملتهب کنند.
 6. قطعاً پشت سر این قضایا آمریکا و اسرائیل قرار دارد به دلیل موضع گیری رئیس جمهور آمریکا و مجلس نمایندگان در حمایت از آشوبگران.
 7. در این قضایا رسانه های معاند و جمعی از ایرانی‌های خائن خارج از کشور قرار دارند.
 8. جرم اغتشاشگران یکسان نیست بعضی را باید با هدایت آزاد کرد و دیگران را که جرمی‌ مرتکب شده اند باید طبق قانون مجازات شوند.
 9. قوم کرد و بلوچ طرفدار نظام و مردمی‌ فهیم‌اند و طبعاً آلت دست بیگانگان می‌شوند.
 10. آغاز هفته نیروی انتظامی: سیزدهم مهرماه آغاز هفته نیروی انتظامی ‌است. شعار امسال این نیرو(پلیس، خادم مردم – مردم، حامی ‌پلیس) می‌باشد.

کار ذاتی پلیس، حفظ امنیت گسترده و همه جانبه است یعنی امنیت جان، مال، عرض و آبروی همه شهروندان. حضور پلیس در هر جامعه ای نظم آفرینی، فساد ستیزی و مقابله با اشرار و مفسدان، قاچاقچیان و در یک کلمه نا امنی آفرینان است. هر اندازه پلیس از حمایت مردم برخوردار باشد به همین میزان در انجام وظیفه اش موفق تر خواهد بود. به راستی آنان که در صدد تضعیف این نیروی خدوم هستند که در همه جا از مرز گرفته تا مرکز کشور، از روستا تا شهر از هوا تا زمین و دریا گرفته در پایانه ها و ترمینال ها و فرودگاههای کشور، در حقیقت تیشه به ریشه امنیت کشور می‌زنند و بر سر شاخه نشسته و بن می‌برند. در کجای دنیا سراغ دارید که عده ای ماشین پلیس آتش بزنند و پلیس را به شهادت برسانند و در عین حال مورد تشویق قرار بگیرند؟ در این حوادث اخیر این اتفاقات رخ داد و متأسفانه بعضی از عوامل ناآگاه داخلی با تحریکات خارجی ها همین تضعیف را انجام داند آن هم به بهانه دفاع از شخصی که در مرکز پلیس جان داده و هنوزحکم قضایی  در این خصوص صادر نشده است.

ما در اینجا حمایت خود را از نیروی انتظامی ‌اعلان نموده و خواهان برخورد قضایی با کسانی هستیم که با برخورد با پلیس زمینه ی ناامنی را در کشور فراهم کرده اند. خیلی از کسبه و فروشندگان از این آشوب ها بنا به گفته خودشان متضرر شده اند.

آیا با شایعه سازی و تحریک مردم برای حمله به پایگاههای انتظامی ‌مثل آنچه در سیستان و بلوچستان انجام گرفت و تعدادی از نیروهای نظامی ‌و انتظامی‌ به شهادت رسیدند مورد تأیید هیچ عاقلی هست؟ قطعاً این گونه کارها همواره محکوم بوده و هست.

در اظهارات دستگیر شدگان آمده است: با عضو کردن ما در بعضی از کانال ها و ارسال برنامه های آموزشی برای خرابکاری و تشویق برای آتش زدن اماکن دولتی، اموال خصوصی، بانک ها و ماشین ها و حمله به پلیس و کشتن آنها وعده های پولی زیادی  می‌دادند. یکی از کسانی که دستگیر شده به شخص راهنمایی کننده گفته است به من یک ماشین پراید بدهید تا دیگر در اغتشاشات شرکت نکنم.

 • ضمن تشکر از حضور مردم حامی ‌انقلاب و پلیس و حضور خانم های محجبه برای دفاع از حجاب و عفاف پیشاپیش فرا رسیدن هفته وحدت از ۱۲ تا ۱۷ ربیع الاول را تبریک گفته و مجد و عظمت اسلام و مسلمین را خواستاریم.    

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*