خطبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۱

خطبه اول

تقوا

«مَنْ عَمِلَ صالِحاً فَلِنَفْسِهِ وَ مَنْ أَساءَ فَعَلَیْها ثُمَّ إِلى‌ رَبِّکُمْ تُرْجَعُونَ» جاثیه/۱۵

هرکس کار نیک کند به نفع خود و هرکه بد کند به زیان خویش کرده است آن گاه (برای پاداش نیک و بد) به سوی خود بازگردانیده می شوید.

مشابه این آیه با بیانهای مختلف در قرآن کریم قابل مشاهده است. چنین آیاتی به این حقیقت اشاره دارند بازتاب و عکس العمل هر عملی به عامل آن باز می گردد، اگر کار خوب و شایسته باشد به نفع صاحبش خواهد بود و اگر کار ناپسند بود باز به عامل و صاحبش باز می گردد. پس باید دید ایشان چه کاری را انجام می دهد تا مبادا دچار خسران و زیان ابدی گردد.

سبک زندگی دینی[تعامل با خود]:

[اصل هفتم] خوردن و آشامیدن

از آنجا که خوردن وآشامیدن برای حفظ و نگهداشت بدن ضروری است و در واقع بهره گیری از نعمتهای الهی است که باید در مسیر خدا باشد لذا دستورهایی از دین در این خصوص وجود دارد که بخشی از سبک زندگی دینی را شکل می دهد. امام صادق(ع) از امیر المؤمنین(ع) نقل می کند که پیوسته می فرمود: لَا تَزَالُ هَذِهِ الْأُمَّهُ بِخَیْرٍ مَا لَمْ یَلْبَسُوا لِبَاسَ الْعَجَمِ وَ یَطْعَمُوا أَطْعِمَهَ الْعَجَمِ فَإِذَا فَعَلُوا ذَلِکَ ضَرَبَهُمُ اللَّهُ بِالذُّلِ ( المحاسن/۴۱۰)- امور این امت همواره به خیر و صلاح خواهد بود مادامی که بسان عجم ها(بیگانگان) غذا نخورند و لباس نپوشند پس هرگاه چنین کردند خدا خوارشان می کند.

از این بیان استفاده می شود که امت اسلامی نباید در غذا خوردن و لباس پوشیدن به تقلید از بیگانگان بپردازند و چون خودشان سبک مستقلی دارند باید بر اساس سنت اسلامی خود عمل کنند چه اینکه در غیر این صورت مهر ذلت و خواری بر پیشانی آنان خواهد خورد.

امام صادق(ع) فرمود: أوحَى اللّه ُ إلى نَبِیٍّ مِنَ الأنبیاءِ أن قُلْ لِقَومِکَ : لا تَلبَسُوا لِباسَ أعدائی و لا تَطعموا مَطاعِمَ أعدائی ، و لا تُشاکِلُوا بما شاکَلَ أعدائی ، فَتَکُونوا أعدائی کما هُم أعدائی. وسائل الشیعه : ۱۱/۱۱۱/۱

معلوم می شود نباید در خوردن و پوشیدن از بیگانگان تقلید کرد.

اکنون باید دید در فرهنگ دینی ما در خصوص این دو موضوع چه توصیه ها و رهنمودهایی وجود دارد. برای بیان دیدگاه دینی (سبک زندگی دینی) در مورد این دو موضوع باید گفت در شکل کلی، دو نوع رهنمود موجود است که ما از آنها به (بایدها و نبایدها) در موضوع خوردن و آشامیدن یاد می کنیم.

الف- حلال خوری: یَا أَیُّهَا النَّاسُ کُلُوا مِمَّا فِی الْأَرْضِ حَلَالًا طَیِّبًا (بقره/۱۶۸)- ای مردم از چیزهایی در زمین استفاده کنید که حلال و پاکیزه باشد.

استفاده از غذای حلال، شرط مهم و اساسی برای مسلمانان است چه اینکه غذای حرام و حتی غذای شبهه ناک در روان انسان ها اثرگذار است و او را از پذیرش عبادت و استجابت دعا محروم می سازد و از بسیاری از سعادتها مرحوم می کند ولی اگر انسان از غذای حلال استفاده کند در حفظ و حمایت خداوند قرار می گیرد.

خداوند در معراج به پیامبرش فرمود: یا احمد فإن اُطیبَ مَطعَمُکَ وَ مشرَبُکَ فأنتَ فِی حِفظی و کَنَفی (ارشاد القلوب/۴۰۳). و در نقلی آمده: دعا و عبادت با حرام خواری مثل بناکردن ساختمان روی ریگ یا بر روی آب است(میزان الحکمه).

خطبه دوم

حدیث

الصادق(ع): أحَبُّ إخوانی إلَیَ مَن أهدى إلَیَ عُیوبی. تحف/۳۶۶

محبوب ترین برادرم کسی است که عیب هایم را به من هدیه کند.

کمتر کسی است که دارای عیب نباشد و کمتر کس است که به دقت بر عیب های خود واقف باشد پس چه بهتر که انتظار ببرد تا دوستان نزدیکش عیب های او را به او هدیه دهند و چنین شخصی محبوب ترین انسانها خواهد بود.

مناسبت ها

  1. هفته بهداشت و سلامت و روز جهانی هلال احمر و صلیب سرخ از ۱۷ تا ۲۵ اردیبهشت، هفته بهداشت و سلامت با شعار جهانی” سلامت ما  سلامت سیاره ما “آغاز می شود تا مردم به نقش مهم و حیاتی بهداشت برای تأمین سلامتی خودشان پی ببرند و محوطه اطراف زندگی خود را پاکیزه نگهدارند تا بهتر زندگی کنند. در اینجا مناسب می بینم تا ضمن تقدیر و تشکر از همه دست اندرکاران بهداشت و درمان، به نقش مهم این عزیزان اشاره کنیم که کشور کرونا زده را از مرگ و میر روزانه ۷۰۰نفر به ۷نفر رسانده اند که جا دارد از همه آنان اعم از پزشک، پرستار، کادر بهداشت و درمان تشکر کنم.

روز هجدهم همین ماه که روز جهانی هلال احمر و صلیب سرخ است را گرامی می داریم و به اعضای داوطلب و کمک کنندگان به این نهاد مردمی خسته نباشید می گوئیم. هلال احمر یک نهاد خدمت رسانی به افراد و بلا دیده است فارغ از ملیت، دین، نژاد، جغرافیا و زبان.

با توجه به اینکه ایران چهارمین کشور در آسیا و ششمین کشور در جهان است که در آن حوادث غیر مترقبه روی می دهد و ۶درصد آن روی گسل است و ۲۸۰شهر در معرض زلزله و ۳۵ شهر در معرض خطر سیل است لذا لازم است تا این نهاد و خدماتش بیشتر مورد توجه قرار گیرد و کمک رسانی لازم به آن صورت پذیرد.

هلال احمر شهرستان اعلان کرده در انبار خود به مقدار قابل توجهی نیازمندیها برای امداد و نجات در اختیار دارد که از این بابت باید از مسئول آن و همراهی کنندگان تشکر کرد.

  • ادامه مذاکرات ایران و عربستان: رابطه دو کشور که از سال ۹۴ به این طرف تیره شده بود و با شهادت شیخ نمر و حمله عده ای به سفارت عربستان رابطه کلاً قطع شد و بن سلمان ایران را تهدید کرد و ایران هراسی را به اوج رساند و حمله به یمن و حمایت از تروریست ها و … همه باعث تیره شدن روابط شده بود وقتی فهمیدند همه این ها به ضرر خودشان تمام شده مایل به گفتگو شدند که به نظر می رسد به زودی با ملاقات وزیران خارجه دو کشور، روابط از سر گرفته شود که ما امیدواریم حاکمان عربستان سر عقل بیایند و با همسایه قدرتمندشان ایران کنار بیایند.

در عین حال این ایام مقارن شده با نود و ششمین سال تخریب قبور بقیع(۹۹سال قمری) که جهالت و تعصب وهابیان را یم رساند و ما امیدمندیم آنها یک روزی سر عقل بایند و اجازه دهند بارگاه معصومین بازسازی شود و اجازه دهند شیعیان به راحتی بارگاه امامان خود را زیارت کنند.

  • توانایی و تلاش دولت سیزدهم و انتظار مردم: گرچه با گذشت ۸ماه از آغاز دولت کارهای مهمی را آغاز کرده وسعی در جراحی اقتصادی دارد و می خواهد کار اساسی انجام دهد که کارش قابل ستایش است اما باید گفت: می باید وضعیت و توافق اقتصادی مردم را هم در نظر گرفت تا بیش از این به آنان فشار اقتصادی وارد نشود و توان آنها رو به فرسایش نگذارد.   

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*