نماز جمعه ۱۳ اسفند ۱۴۰۰

خطبه اول

تقوا

«وَ لِمَنْ خافَ مَقامَ رَبِّهِ جَنَّتانِ*فَبِأَیِّ آلاءِ رَبِّکُما تُکَذِّبانِ» الرحمن/۴۷-۴۶

و هر که از مقام(قهر و کبریایی) خدایش بترسد او را دوباغ بهشت خواهد بود. پس کدامین نعمتهای پروردگارتان را انکار می کنید؟

در این آیه به کسانی که خوف از مقام پروردگارشان دارند وعده دو بهشت داده شده است. پیداست که این وعده الهی است که در آن تخلف وجود ندارد. بله آنانکه ترس از مقام عدل خدا یا ترس از ایستگاههای خوفناک قیامت دارند دو جنت است یکی مادی و دیگری معنوی. در حدیث آمده آنکه می داند خداوند ناظر حال اوست او را می بیند و سخن او را می شنید از جمله کسانی است که خوف از مقام پروردگارشان دارند طبعاً چنین کسانی همان پرهیزگارانند.

سبک زندگی دینی[تعامل با خود]

بهداشت و سلامت قلب: افزون بر رعایت بهداشت و تأمین سلامت جسم و عقل باید به بهداشت و سلامت قلب هم توجه ویژه ای داشت. منظور از قلب در بحث ما قلبی نیست که در فیژیولوژی از آن بحث می شود یعنی آن قطعه گوشت صنوبری شکل که مرکز پخش و نشر و گردش خون است بلکه منظور ما آن حقیقتی است که مرکز احساس و عواطف و ایمان و بغض و حب و یا احیاناً کفر و نفاق و امثال آنها می باشد. جالب است بدانیم در قرآن کریم به بیست نوع قلب به همین معنایی که گفتیم اشاره شده است مانند قلب سلیم، قلب مریض، قلب منیب، قلب مخبت، قلب تقی، قلب مهدی، قلب مطمئن، قلب اعمی، قلب متکبر، قلب غافل، قلب مریب و … . در این میان ما با دو عنوان از این قلب کار داریم: یکی قلب سلیم و دیگر، قلب مریض.

در حدیث آمده که رسول خدا فرمود: اَلْقَلبُ ثَلاثَهُ اَنْوَاعٍ: قَلْبٌ مَشْغولٌ بِالدُّنْیَا وَ قَلْبٌ مَشْغولٌ بِالْعُقْبَی وَ قَلْبٌ مَشْغولٌ بِالْمَوْلَی.وَ اَمَّا الْقَلْبُ الْمَشْغولُ بِالدُّنْیَا لَهُ الشِّدَّهُ وَ الْبَلاءُ وَ اَمَّا الْقَلْبُ الْمَشْغولُ بِالْعُقْبَی فَلَهُ الدَّرَجَاتُ الْعُلَی وَ اَمَّا الْقَلْبُ الْمَشْغولُ بِالْمَوْلَی فَلَهُ الدُّنْیَا وَ الْعُقْبَی وَ الْمَوْلَی.

بدیهی است در میان این سه نوع قلب، نوع سوم آن جز بهترین ها است که می تواند دنیا و آخرت را تأمین کند و به پیشگاه ربوبی بار یابد و این همان قلب سلیم است که به تعبیر قرآن کریم در قیامت تنها این قلب مفید و نافع است. «یَوْمَ لَا یَنفَعُ مَالٌ وَلَا بَنُونَ إِلَّا مَنْ أَتَى اللَّهَ بِقَلْبٍ سَلِیمٍ» (شعراء/۸۸ و ۸۹) در قیامت نه مال و نه فرزندان برای ایشان نافع نیستند مگر که انسان با قلب سلیم وارد محشر بشود. در حدیث آمده که منظور قلبی است که هیچ شک و شبهه‌ای و تردید و ناخالصی در آن نباشد( نه شکی در آن باشد و نه شرکی). حال چگونه انسان می تواند دارای چنین قلبی بشود بحثی است که باید مورد توجه قرار گیرد. ما به خواست خدا در راستای بحث خودمان سعی می کنیم تا به اختصار به آن بپردازیم. اجمالاً می گوئیم: با مواظبت و مراقبت شدید در تأمین سلامت قلب و دور نگه داشتن آن از عوامل بیماری و ترک آن، می توان به سلامت قلب رسید و آن را خالص برای خدا قرار داد. امام صادق(ع) می فرماید: القلبُ حَرَمُ اللّه، فلا تُسْکِنْ حَرَمَ اللّه ِ غَیرَ اللّه– دل حریم کبریایی است در آن جز خدا را راه مده. قلب سلیم قلب مثل معصومان(ع) است که از گمراهی مردم ناراحتند مثل پیامبر اکرم(ص) که سنگش می زدند و دعا می‌کرد: اللَّهُمَّ اهْدِ قَوْمِی فَإِنَّهُمْ لَا یَعْلَمُون.

خطبه دوم

حدیث

عن الامام السجاد(ع) فی صلوات الشعبانیه: وَ اعْمُرْ قَلْبِی‌ بِطَاعَتِکَ‌ وَ لَا تُخْزِنِی بِمَعْصِیَتِکَ

خداوندا قلب مرا با طاعت و فرمانبرداری خودت آباد گردان و مرا با معصیت و نافرمانی ات خوار و ذلیل مکن.

در این بخش از دعا عامل مهم آبادانی قلب، پیروی از خداوند عنوان شده و آنچه باعث ذلت و خواری آدمی است معصیت و نافرمانی بیان شده پس باید در فکر آباد نگاه داشتن دل بوده و از معصیت برحذر.

مناسبت ها

  1. ماه شعبان و رویدادهای آن: دومین ماه عبادت و بندگی ماه پیامبر اعظم(ماه شعبان) از راه رسید. ضمن عرض تبریک، امیدواریم سالکان الی الله بتوانند بهره معنوی و شایسته خودشان را در ین ماه که ماه اردوگاه تربیتی است ببرند و خود را برای ماه صیام و قیام(ماه رمضان) که ماه مسابقه عظیم بندگی است مهیا سازند. ما هم می توانیم با روزه گرفتن به هر مقدار که مقدورمان بود، صدقه دادن، صله رحم، اشتغال به دعاهای وارده خاصه صلوات و مناجات شعبانیه و مانند اینها به خدای بزرگ تقرب پیدا کنیم. ان شاءالله در این عرصه تلاش خوبی داشته باشیم تا دست خالی از آن بیرون نرویم. ایام خجسته سه ولادت بزرگ را گرامی داشته و تبریک می گوئیم.

الف- ولادت حضرت امام حسین(ع) و روز پاسدار در سوم این ماه.

ب- تولد حضرت ابوالفضل العباس(ع) و روز جانباز که در چهارم این ماه واقع است.

ج- میلاد مسعود حضرت امام زین العابدین(ع) در روز پنجم.

این ایام را به همگان به خصوص به پاسداران انقلاب و جانبازان سرافراز تبریک ویژه می گوئیم و از خداوند می خواهیم همه ما را جزء دوستداران اهلبیت(ع) قرار دهد و ما را در پیروی عملی از این بزرگواران موفق بدارد.

  • بحران اوکراین و موضع کشورما: امروز وضع به گونه ای است که هر اتفاقی در هر گوشه ای از دنیا بیفتد اولاً همه از آن آگاه می شوند و ثانیاً در مورد آن تحلیل و تفسیر دارند و ثالثاً در مورد آن موضع می گیرند. همه می دانیم که کشور روسیه به کشور همسایه اش اوکراین حمله نظامی کرده و طبعاً از دو طرف تعدادی کشته شده و زیرساخت هایی از اوکراین ویران شده و مردم زیادی از اوکراین آواره شده و جنگ هم ادامه دارد. در این دنیای وانفسا عده ای موافق و بسیاری مخالف آن هستند و دنیای غرب به سرکردگی آمریکا از اوکراین اعلان حمایت کرده اند و تحریم هایی علیه روسیه وضع کردند و کمک های مالی و تسلیحاتی را می خواهند در اختیار اوکراین قرار دهند و تعدادی هم در دنیا هستند که از موضع روسیه حمایت کرده اند. حالا سوال این است که موضع ایران اسلامی چیست؟ باید گفت: موضع کشور ما همان موضع رهبری است که فرمودند: ۱- ما با جنگ مخالفیم و خواهان متوقف شدن آن و روی آوردن به مذاکره هستیم. ۲- آتش افروزی ها در سطح دنیا، غرب آسیا و حالا در اروپای شرقی مربوط به آمریکا است که بحران زا و بحران زیست است و برخلاف تعهد ناتو می خواهند آنرا گسترش بدهند و روسیه احساس خطر کرده و لذا جنگ ایجاد شده است. ۳- این نتیجه اعتماد به آمریکا است که جنگ افروزی می کند و دوستانش را تنها می گذارد. ۴- دنیا چشمان خود را بر جنایت ها در فلسطین، سوریه، یمن بسته است و حالا برای اوکراین ناله سر می دهد.
  • تذکرات پایانی:
  • چهاردهم اسفند روز تأسیس کمیته امداد امام خمینی(ره) و روز احسان و نیکوکاری و آغاز هفته آن است که پرچمدار حرکت به نفع محرومین در این عرصه کمیته امداد است امیدواریم مثل همیشه خیرین محترم و مردم نیکوکار ما نیکوکاری خودشان را نمایان سازند.
  • روز پانزدهم، روز درختکاری است. این سنت حسنه را نگذارید فراموش شود. می شود بنام هریک از اموات یک درخت بکاریم تا هم هوا تلطیف شود هم شادابی و نشاط در جامعه برقرار بماند.
  • در آستانه نوروز امیدواریم انصاف فروشندگان بیش از پیش نمودار گردد و مسئولان تنظیم بازار هم گشت زنی و سرکشی خودشان را داشته باشند تا هیچ اجحافی در حق هیچ کسی صورت نپذیرد.
  • رفته رفته به نیمه شعبان و عید برات و اموات هم نزدیک می شویم در این مورد چند درخواست داریم که انتظار می رود عملیاتی شود:

یک: مراسم برات و عید اموات را فقط در مزار آن هم در شب نیمه شعبان بگیرید.

دو: سعی کنید با حداقل وسیله پذیرایی در مزار حاضر شوید و از اسراف کاری جدا بپرهیزید مثل درست کردن بسته های گران قیمت پذیرایی.

سه: سعی کنید آنچه برای اموات مفید است انجام دهید مثل نماز، روزه، قرآن، صلوات و دعا.

چهار: اجازه دهید با آرامش خاطر هرکه خواست فاتحه ای بخوانید و بگذرد به نظر می رسد نیازی به نصب چندین بلندگو و گرفتن مراسم ویژه نباشد.   

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*