خطبه ۳ دی ۱۴۰۰

خطبه اول

تقوا

«تُوبُوا إِلَى اللَّهِ جَمیعاً أَیُّهَا الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُون‏» نور/۳۱

و شما ای مؤمنان همگی به سوی خدا بازگردید تا (بر مشکلات دنیا و آخرت) پیروز شوید.

از آنجا که همه ما در معرض گناه و معصیت قرار داریم از اینرو لازم است همگان به سوی خدا رجوع کرده و توبه کنیم. توبه یعنی بازگشت از گناه و پشیمانی از آن و عزم بر ترک آن برای همیشه و آمرزش خواهی از خداوند. دستور این است که همگی به سوی او بازگردید تا شاید رستگار شوید.

توبه کردن شیوه پرهیزکاران است.

سبک زندگی دینی

۲- توجه به عوامل سلامتی

یک- کنترل غذاخوردن و رعایت بهداشت: با مراعات این ها می توان سلامت بدن را تضمین کرد. حضرت علی(ع) می فرماید: «مَنْ‏ أَکَلَ‏ الطَّعَامَ‏ عَلَى‏ النَّقَاءِ وَ أَجَادَ الطَّعَامَ تَمَضُّغاً وَ تَرَکَ الطَّعَامَ وَ هُوَ یَشْتَهِیهِ وَ لَمْ یَحْبِسِ الْغَائِطَ إِذَا أَتَى لَمْ یَمْرَضْ إِلَّا مَرَضَ الْمَوْت». (مکارم الاخلاق/۱۴۶)

و نیز به امام حسن(ع) فرمود: می خواهی به تو چهار خصلت بیاموزم تا از زحمت درمان بی نیاز گردی؟ عرض کرد آری. فرمود: لَا تَجْلِسْ‏ عَلَى‏ الطَّعَامِ‏ إِلَّا وَ أَنْتَ جَائِعٌ وَ لَا تَقُمْ عَنِ الطَّعَامِ إِلَّا وَ أَنْتَ تَشْتَهِیهِ وَ جَوِّدِ الْمَضْغَ وَ إِذَا نِمْتَ فَاعْرِضْ نَفْسَکَ عَلَى الْخَلَاءِ فَإِذَا اسْتَعْمَلْتَ هَذَا اسْتَغْنَیْتَ عَنِ الطِّب.(خصال/۲۲۹)

پیامبر اکرم(ص) فرمود: معده، خانه هر دردی است و پرهیز، پایه هر درمانی است پس چیزی بخور که با تو سازگار باشد.

آری؛ اگر در خوردن و آشامیدن مراعات حد وسط بشود انسان چندان آسیبی نمی بیند. بعضی خیال می کنند حفظ سلامتی به زیاد خوردن است درحالی که به درست و به اندازه مصرف کردن است.

دو- استراحت دادن به بدن: با توجه به اینکه بدن در حال کار کردن برایش خستگی آور است لذا باید برای استراحت بدن جهت تداوم سلامتی برنامه ریزی داشت. امام صادق(ع) می فرماید: مَنْ‏ بَاتَ‏ سَاهِراً فِی‏ کَسْبٍ‏ وَ لَمْ یُعْطِ الْعَیْنَ حَظَّهَا مِنَ النَّوْمِ فَکَسْبُهُ ذَلِکَ حَرَامٌ. (الکافی۵/۱۲۷). کسی که شبانه کار کند و با نخوابیدن به چشمان استراحت ندهد ( و موجب اضرار به آن کشور) آن کارش حرام است.

امام هشتم می فرماید: خوارک به موقع و به اندازه به تن قدرت و نیرو می بخشد(بحار۵۹/۳۱۶)

سه- پرهیز از آسیب رساندن به بدن: توصیه شده موقع رجوع به پزشک مبادا بیماری را پنهان کنید که این نوعی خیانت به بدن است ( من کتم مرضه خان بدنه). غرر/۲۸۲

پیشوای ششم شیعه می فرماید: اسراف در اموری است که مال را تباه کند و به بدن زیان برساند..(الکافی۴/۵۳)

چهار- پیشگیری از بیماری ها؛ با صدقه دادن، رعایت بهداشت دست و کوتاه کردن ناخن و حفظ بدن از سرمای فصل های سرد و کم خوری و پوشیدن لباس مناسب می توان از بیماریها جلوگیری کرد.

خطبه دوم

حدیث

قال الامام الرضا(ع): مَنْ‏ جَلَسَ‏ مَجْلِساً یُحْیَا فِیهِ أَمْرُنَا لَمْ یَمُتْ قَلْبُهُ یَوْمَ تَمُوتُ الْقُلُوب.(وسائل۱۳/۵۵۲)

هرکس در مجلسی بنشیند که امر ما در آن احیا می شود در وقتی که دلها می میرند قلبش نخواهد مرد.

آری؛ احیاء امر امامان باعث حیات دلهاست. نباید در هر مجلسی نشست و وقت گذرانی کرد. باید نشست و برخاست در جایی باشد که به سود انسان باشد و موجب احیاء آدمی گردد نه باعث مرگ روحی و روانی او.

مناسبت ها

  1. میلاد حضرت عیسی مسیح(ع): مشهور در نزد مسیحیان این است که ایشان در ۲۵دسامبر(۴دیماه) در ۲۰۲۱ سال پیش به دنیا آمد. ما این میلاد مبارک را به همه موحدان عالم تبریک می گوئیم. به تعبیر قرآن کریم، ایشان و مادرشان حضرت مریم(س) آیات الهی اند .و به تعبیر خودش عبدالله است. این پیامبر بزرگ همانند دیگر انبیای الهی دعوت کننده مردم به توحید و عدالت و مبارزه ظلم و ظالم بود. اگر مسیحیان جهان در عمل و نه تنها در لفظ ،خود را پیرو ایشان می دانند باید نسبت به ضعیفان مهربان باشند و دست از ظلم و چپاول و غارت و کشت و کشتار مردم جهان بردارند. ولی متأسفانه امروز هرچه از پیروان ادعایی حضرت مسیح دیده می شود ظلم و ستم به مردم بیچاره است. نمونه اش رهبران آشوبگر و ستم گستر آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان و … هستند. نگاه کنید در عراق و افغانستان و سوریه و دیگر کشورها چه جنایاتی مرتکب شدند و چند دهه است که چه ظلم ها و ستم ها که به ملت ما روا نمی دارند. تحریم، تهدید، تحقیر که گویا پایانی برایش قابل تصور نیست حتی دارو را تحریم کردند آیا اینها از تعالیم مسیح چیزی را می دانند؟ یا احترام اسم ایشان را نگه می دارند؟
  2. ۲٫    رزمایش اخیر سپاه در دریا و پیام مهم آن به آمریکا و رژیم صهیونیستی: با تکرار تهدیدهای رژیم صهیونیستی این نوع رزمایش ها و پاسخ دادن به تهدیدها از سوی مسئولان مربوط، هدف این مانور دشمن شد و کار خود را کرد. سردار رشید ( فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء) می گوید: از هر مبدأ و مسیری که حمله آغاز شود ما همانجا را می کوبیم.

به تعبیر بعضی از تحلیل گران، تهدید به حمله از سوی آمریکا با شکست های اخیرش در افغانستان و عراق و … به یک طنز تبدیل شده است اما از آنجا که جهانخواران دستشان در یک کاسه است گفته شده آمریکا، غرب آسیا  را به انگلیس واگذار کرده و خودش سودای شرق آسیا را دارد و نگران کاهش قدرتش در آن منطقه است و می خواهد جلو رشد و گسترش نفوذ چینی ها را بگیرد. در هر حال دیگر حنایشان رنگی ندارد.

  • روز بصیرت و میثاق امت با ولایت: روز نهم دیماه در تقویم تاریخ ما به این عنوان ثبت شده است چرا که در سال ۸۸ پس از هشت ماه التهاب و فتنه آفرینی در کشور و جسارت به عاشورا و مقدسات دینی در ۹دیماه مردم با قیام سراسری خود، بصیرت و آگاهی و زمان شناسی و میثاق خود را با رهبری به تماشا گذاشتند و حماسه ای ماندگار را رقم زدند.
  • تذکرات پایانی:
  • ü   سوم دیماه روز صدور اولین شناسنامه و روز ثبت احوال گرامی باد.
  •  شهادت سفیر ایران در نزد دولت نجات ملی یمن، حاج حسن ایرلو که از جانبازان شیمیایی دوران دفاع مقدس بود اخیراً با بیماری کرونا به شهادت رسید را به خانواده اش و ملت ایران تسلیت می گوئیم. پیداست عاقبت راه انتخابی ایشان همین سرنوشت است چنانکه نقل شده سردار دلها حاج قاسم سلیمانی با حضور در منزل ایشان به هنگام عزیمت آقای ایرلو به یمن به خانواده اش یادآور می شود که بدانید ایشان در این مأموریت به شهادت می رسد و البته خانواده اش مانع رفتن او نمی شوند و چنانکه نقل شده سفیر کشورمان چند روز پیش در تماس با پسرشان گفته بود حاج قاسم را در خواب دیدم و به من گفت در دنیا ماندنت بس است ما منتظر تو هستیم حاج حسن آقا. یاد و نام ایشان گرامی باد. امیدواریم با مجاهدت های این عزیزان و مردم و رزمندگان یمن به زودی شاهد پیروزی مردم یمن به ائتلاف ظالمانه باشیم.
  •  با توجه به گسترش احتمالی سویه جدید کرونا(امیکرون) مسئله واکسیناسیون را جدی بگیریم و بر مراقبت ها بیفزاییم تا کمتر آسیب ببینیم.
  • ۶ دیماه یازدهمین سالگرد درگذشت اولین امام جمعه اردستان حاج آقا شریعتی  گرامی باد. 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*