خطبه ۱۰ دی ۱۴۰۰

خطبه اول

تقوا

«اقْتَرَبَ لِلنَّاسِ حِسابُهُمْ وَ هُمْ فی‏ غَفْلَهٍ مُعْرِضُون‏» انبیاء/۱

روز حساب مردم بسیار نزدیک شده و مردم سخت غافل اند و اعراض می کنند.

قرآن حکیم هشدارهایی به انسان ها می دهد که اگر به آنها توجه شود امید به نجات و رهایی هست. به عنوان نمونه در این آیه می فرماید: زمان حسابرسی مردم نزدیک و نزدیک تر شده در حالی که آنان در حال غفلت اند و از حق اعراض و رویگردانی دارند. به تعبیر مولا علی(ع) الْغَفْلَهُ أضَرُّ الأْعْداءِ: غفلت زیانبارترین دشمن انسان است. گاهی انسان با ثروت گاهی با تمام و گاهی با عناوین ساختگی از آینده اش غفلت می ورزد البته در این میان کسانی هستند که به محض دیدن آثار غفلت سریعاً به خود می آیند و هشیار می شوند مانند پرهیزکاران و اهل دل.

حضرت زهرا(س)

در آستانه فاطمیه دوم: طبق روایت ۹۵روز، سوم جمادی‌الثانی(پنجشنبه آینده) سالروز شهادت حضرت فاطمه(س) است. ضمن عرض تسلیت و دعوت به حضور در مجالس ایشان به یکی از القاب آن حضرت اشاره می کنیم. السلام علیک ایتها الصدیقه الشهیده

صدّیق به کسی می گویند که بسیار راستگو است و یا آنکه عملش سخن او را تصدیق می کند. یعنی حرف و عملش یکی است. قرآن کریم به حضرت یوسف، صدّیق و به مادر عیسی بن مریم، صدّیقه می گوید.

بسیار به جاست اگر ارادتمندان آن بانو با تأسّی از ایشان، در زندگی شان صادق باشند همان چیزی که مورد تأکید پیشوایان دینی ماست.

امام صادق(ع) می فرماید: شما فریب زیادتی نماز و روزه دیگران را نخورید چرا که ممکن است چنین حالتی به صورت عادت برای آنها در آمده باشد (وَلکِنِ اخْتَبِروهُمْ عِنْدَ صِدْقِ الْحَدیثِ وَأداءُ الأمانَهِ – آنها را با دو خصلت راستگویی و امانت داری بیازمایید).

شایسته است همه ما صادق باشیم در خانه، در کارخانه، در بازار، در کوچه و خیابان نسبت به همگان. چنانکه حضرت صدّیقه کبری اینگونه بود. او به همسرش می گوید: یا اباالحسن رُوحی لروحِکَ الْفِداءُ و نَفْسی لِنَفْسِکَ الْوِقا یا اَبَالحَسَنْ اِن کُنْتَ فی خیرٍ کُنْتُ مَعَکَ و اِنْ کُنْتَ فی شَرٍّ کُنْتُ مَعَک) و در این اظهارات صادق بود و این صداقت را تا آخر حفظ کرد و لذا مولا علی در فراقش آنگونه می گریست و مویه می کرد.

محبت ورزیدن به چنین بانویی اثرات فراوانی دارد. رسول خدا به سلمان فرمود: یَا سَلْمَانُ مَنْ أَحَبَّ فَاطِمَهَ ابْنَتِی فَهُوَ فِی الْجَنَّهِ مَعِی وَ مَنْ أَبْغَضَهَا فَهُوَ فِی النَّارِ یَا سَلْمَانُ حُبُّ فَاطِمَهَ یَنْفَعُ فِی مِائَهِ مَوْطِنٍ أَیْسَرُ تِلْکَ الْمَوَاطِنِ الْمَوْتُ وَ الْقَبْرُ وَ الْمِیزَانُ وَ الْمَحْشَرُ وَ الصِّرَاطُ وَ الْمُحَاسَبَهُ فَمَنْ رَضِیَتْ عَنْهُ ابْنَتِی فَاطِمَهُ رَضِیتُ عَنْهُ وَ مَنْ رَضِیتُ عَنْهُ رَضِیَ اللَّهُ عَنْهُ وَ مَنْ غَضِبَتْ عَلَیْهِ فَاطِمَهُ غَضِبْتُ عَلَیْهِ وَ مَنْ غَضِبْتُ عَلَیْهِ غَضِبَ اللَّهُ عَلَیْهِ یَا سَلْمَانُ وَیْلٌ لِمَنْ یَظْلِمُهَا وَ یَظْلِمُ‏ ذُرِّیَّتَهَا وَ شِیعَتَهَا. (بحار۲۷/۱۱۶)

ابن عباس گوید موقع وفات رسول خدا چنان گریست که محاسنش تر شد عرض شد سبب گریه تان چیست؟ فَقَالَ أَبْکِی لِذُرِّیَّتِی وَ مَا تَصْنَعُ بِهِمْ شِرَارُ أُمَّتِی مِنْ بَعْدِی کَأَنِّی بِفَاطِمَهَ بِنْتِی وَ قَدْ ظُلِمَتْ بَعْدِی وَ هِیَ تُنَادِی یَا أَبَتَاهْ فَلَا یُعِینُهَا أَحَدٌ مِنْ أُمَّتِی. وقتی فاطمه این را شنید گریست، رسول خدا فرمود دخترم گریه نکن. عرض کرد برای خود گریه نمی کنم وَ لَکِنِّی أَبْکِی لِفِرَاقِکَ یَا رَسُولَ اللَّهِ فَقَالَ لَهَا أَبْشِرِی یَا بِنْتَ مُحَمَّدٍ بِسُرْعَهِ اللَّحَاقِ بِی فَإِنَّکِ أَوَّلُ مَنْ یَلْحَقُ بِی مِنْ أَهْلِ بَیْتِی. همان۴۳/۱۵۶

گفته شده فاطمه که خیلی محزون بود با شنیدن این سخن لبخندی زد یعنی خیلی طول نمی کشد که من با رفتن از این دنیا راحت می شوم.

خطبه دوم

حدیث

عن فاطمه الزهرا(س) انها قالت: فجعل الله طَاعَتَنَا نِظَاماً لِلْمِلَّهِ، وَ إِمَامَتَنَا أَمَاناً مِنَ الْفُرْقَه.

خداوند اطاعت از ما را رشته سامان ملت و امامت را مایه ایمنی از تفرقه قرار داده است. ( احتجاج۱/۱۳۴)

با این بیان همه ما مدیون اهلبیت(ع) هستیم چرا که آنان سامان بخش  و وحدت آفرین اند.  

مناسبت ها

 1.  سالگرد درگذشت علامه مصباح یزدی: ۱۲دیماه ۱۳۹۹ پس از عمری مجاهدت علمی و عملی، جان به جان آفرین تسلیم کرد. به اظهار نظر چند تن از بزرگان درباره ایشان می پردازیم:

امام خمینی(ره): آقای مصباح ذوالشهادتین است یعنی شهادت ایشان معادل شهادت دادن دو فرد عادل است.

علامه طباطبائی: همه آثار ایشان مفید است و هیچ دوریز ندارد.

آیه الله بهجت: در مقابل درخواست از ایشان برای درس اخلاق فرمودند به آقای مصباح مراجعه کنید ایشان مورد تأیید من است و من از ایشان می خواهم درس اخلاق را شروع کنند.

رهبر معظم انقلاب: معظم له در پیام تسلیت خودشان، ایشان را صاحب نظر در مسائل اساسی اسلام، جبران کننده خلأ علامه طباطبائی، دارای مبانی فکری اسلامی، سرریز شدن فضل او به شاگردانش دانستند. نام و یاد ایشان را گرامی می داریم و به روان پاک آن عالم مجاهد و عارف بالله درود و سلام و صلوات نثار می کنیم.

هم چنین نام و یاد عالم بزرگ شیعی آقای شیخ باقر النمر که مظلومانه در ۶سال پیش در ۱۲دیماه توسط آل سعود به جرم حق گویی و حق طلبی و شیعه بودن به شهادت رسید را گرامی می داریم.

 •  شهادت سردار دل ها حاج قاسم سلیمانی: سرباز اسلام و ولایت پس از ۶۳سال زندگی عارفانه و مجاهدانه در سحرگاه ۱۳ دیماه ۱۳۹۸ توسط شقی ترین افراد روی زمین( دونالدترامپ) به همراه ابومهدی المهندس در فرودگاه بغداد به شهادت رسید و او با شهادتش در جهان اسلام و به ویژه در غرب آسیا و به خصوص در سوریه و لبنان، عراق، فلسطین و ایران بیداری آفرید و اوج تنفر از مستکبران را به وجود آورد و کاری کردکه دشمن از شهید سلیمانی بیشتر از سردار قاسم سلیمانی در هراس باشد.

حضرت آقا از همگان به ویژه صاحب نظران خواست تا به تبیین مکتب سلیمانی بپردازند. ما در این مجال اندک به تعدادی از ویژگی های مکتب سلیمانی اشاره می کنیم.

وِیژگی های مکتب سلیمانی:

 1.  اخلاص در عمل: جز خدا در زندگی او چیزی وجود نداشت. اهل ریا و خودنمایی نبود.
 2. در آمیختن علم و عمل: آنچه را می دانست عمل می کرد و در عمل پیشتاز بود.
 3. احترام به همگان به خصوص به بزرگان اعم از افراد عبادی و عالمان بزرگ
 4. دلبستگی شدید به ولایت و امامت و رهبری. توصیه ایشان در این باره قابل توجه است.
 5. همراه سازی علم و تدبیر و شجاعت و احتیاط که مورد تأکید و تأیید رهبری بود.
 6. احساس مسئولیت در برابر مظلومان ( ایران و غیر ایران برایش فرقی نمی کرد).
 7. ۷-  خستگی ناپذیری( چهل سال پوتین را از پا درنیاورد).
 8. ۸-  خداترسی و عدم ترس از غیر خدا.

عالمی گفته بود همه عمر ۷۵ساله ام را حاضرم بدهم ۵ دقیقه عمر حاج قاسم را بگیرم.

 • تذکرات پایانی:
 • از یکشنبه ۱۱دیماه که برابر با یکم ژانویه است سال نو مسیحی آغاز می گردد امیدواریم سالی خالی از خشونت باشد و پر از صلح و صفا.
 • امیدواریم مذاکرات در وین به رفع تحریم های ظالمانه بینجامد و ملت ما بتواند به حقوق هسته ای خودش برسد و از منابع بلوکه شده اش بهره مند گردد هرچند کشورهای اهریمنی به این سادگی این اجازه را نخواهند داد.
 • با تأیید انتخابات مجلس عراق از سوی دادگاه مربوطه بار دیگر تیر آمریکا به خطا رفت و باید جل و پلاسش را جمع کند و از عراق خارج شود و امید است با شکل گیری دولت جدید عراق امنیت بیشتری در آنجا و کشورهای همسایه پدیدار گردد.
 • انتظار همگان این است که با رسوایی هرچه بیشتر ائتلاف سعودی در یمن، مردم مقاوم آن سامان به پیروزی نهایی برسند و در آنجا هم ارباب ستمگر(آمریکای جنایتکار) دست از پا درازتر آن منطقه را ترک کند.
 • ضمن تشکر و سپاس، انتظار می رود در جلسات پیش رو و در تشییع جنازه شهیدان در شهرستان همگان بتوانیم حضور فعال و گسترده داشته باشیم.  

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*