خطبه ۲۶ آذر ۱۴۰۰

خطبه اول

تقوا

«فَمَنْ یَعْمَلْ مِثْقالَ ذَرَّهٍ خَیْراً یَرَهُ ؛ وَمَنْ یَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّهٍ شَرًّا یَرَهُ» ۷-۸ / زالزال

پس هرکه به وزن ذره ای نیکی کند آنرا می بیند و هرکه به وزن ذره ای بدی کند آنرا می بیند.

این دو آیه به صراحت به مسئله تجسم اعمال در قیامت اشاره دارند، ماحصل آن ها این است که در قیامت، هرکسی عمل خود را می بیند حتی اگر به وزن سنگینی یک ذره باشد که بسیار ناچیز است چه خوب و چه بد، چه خیر و چه شر. پس باید مواظب حرف ها، عمل ها، نگاهها، قضاوت ها و … بود که پرهیزکاران شدیداً به این امر توجه دارند. چه خوب است ما هم متوجه این امر باشیم.

سبک زندگی دینی(تعامل با خود)

اصل پنجم: حفظ تن و حرمت اضرار به نفس

انسان دارای جسم و روح است و این دو را خدای حکیم برای مقصد و مقصود خاصی به او عطا کرده است و درواقع هردو امانت های او هستند و کسی حق ندارد در مورد اینها خیانت روا بدارد، رسول خدا(ص) فرمودند: … و السمعُ امانه و البصرُ امانه و اللسانُ امانه و القلبُ امانه و لا ایمانَ لِمَنْ لا امانَهَ لَهُ ( موسوعه/ احادیث اهل البیت۸/۳۷۰).

وقتی اینها امانت درنزد انسان باشند او نباید در نگهداری آنها کوتاهی کند و خیانت نماید، یعنی که باید شدیداً از تن و اجزای آن حفاظت به عمل آورد و نباید از نگهداری آنها غفلت بورزد و چنین است جان آدمی؛ چرا که روح انسان به عنوان نفخه الهی به انسان داده شده بنابراین نباید به آنها آسیبی وارد شود یا به آن ضرری رسانده گردد چرا که ( لا ضرر و لا ضرار فی الاسلام)، اسلام اجازه نداده تا کسی به خود و یا به دیگری ضرر رساند. به خاطر همین مسئله است که هرگونه تن آزاری و یا انتحار و خود کشی، حرام و گناه بزرگ شمرده شده است.

چند نکته اساسی:

  1. ارزش و اهمیت تندرستی: سلامتی و امنیت دو نعمتی هستند که بسیاری از مردم در آنها مغبون اند(الأمنُ وَ العافِیَهُ نِعمَتانِ مَغبوُنٌ فیها کَثیرٌ مِنَ النّاسِ). الجامع الصغیر۱/۴۷۷

رسول خدا: ای علی هر کس شراب را برای غیر خدا ترک کند خدا او را به شراب بهشتی سیراب سازد، فَقَالَ عَلِیٌّ ع لِغَیْرِ اللَّهِ قَالَ نَعَمْ وَ اللَّهِ مَنْ تَرَکَهَا صِیَانَهً لِنَفْسِهِ یَشْکُرُهُ اللَّهُ عَلَى ذَلِک(مکارم الاخلاق/۴۳۳)

 و نیز فرمودند: هرکس روز و شب را سپری کند و سه نعمت را در اختیار دارد نعمت دنیا بر او تمام است. مَن أمسى و أصبحَ و عِندَهُ ثَلاثٌ فقد تَمَّت علَیهِ النِّعمَهُ فی الدُّنیا : مَن أصبَحَ و أمسى مُعافىً فی بَدَنِهِ ، آمِنا فی سَرْبِهِ ، عِندَهُ قُوتُ یَومِهِ ، فإن کانَت عِندَه الرّابِعَهُ فَقد تَمَّت علَیهِ النِّعمَهُ فی الدُّنیا و الآخِرَهِ ؛ و هُو الإیمانُ(الکافی۸/۱۴۸).

هر که شب و روز خود را سپرى کند و از سه چیز برخوردار باشد نعمت دنیا بر او تمام شده است : کسى که بام و شامش را در تندرستى و آسودگى خاطر گذراند و خوراک روز خود را داشته باشد و اگر چهارمین نعمت را هم داشته باشد، نعمت دنیا و آخرت را کامل دارد و آن نعمت ایمان است.

آری؛ زندگی بدون سلامتی گوارا نیست.

  • (توجه به عوامل سلامتی: پیدا است برای حفظ سلامتی باید به عوامل سلامت آفرین و موانع آن توجه ویژه ای داشت تا سلامتی حاصل گردد و از آن حفاظت به عمل آید.

یک- کنترل غذا خوردن و رعایت بهداشت: با مراعات این ها می توان سلامت بدن را تضمین کرد. حضرت علی(ع) می فرماید: مَنْ أَکَلَ الطَّعَامَ عَلَى النَّقَاءِ وَ أَجَادَ الطَّعَامَ تَمَضُّغاً وَ تَرَکَ الطَّعَامَ وَ هُوَ یَشْتَهِیهِ وَ لَمْ یَحْبِسِ الْغَائِطَ إِذَا أَتَى لَمْ یَمْرَضْ إِلَّا مَرَضَ الْمَوْت‏ (مکارم الاخلاق/۱۴۶).

و نیز به امام حسن(ع) فرمود: می خواهی به تو چهار خصلت بیاموزم تا از زحمت درمان بی نیاز گردی؟ عرض کرد آری. فرمود: لا تَجلِسْ علَى الطَّعامِ إلاّ و أنتَ جائعٌ ، و لا تَقُمْ عَنِ الطَّعامِ إلاّ و أنتَ تَشتَهیهِ ، و جَوِّدِ المَضغَ ، و إذا نِمتَ فاعرِضْ نَفسَکَ علَى الخَلاءِ ، فإذا استَعمَلتَ هذا استَغنَیتَ عَنِ الطِّبِّ (خصال/۲۲۹).

پیامبر اکرم(ص) فرمود: معده، خانه هر دردی است و پرهیز پایه هر درمانی است پس چیزی بخور که با تو سازگار باشد. آری، اگر در خوردن و آشامیدن مراعات حد وسط بشود انسان چندان آسیبی نمی بیند. بعضی خیال می کنند حفظ سلامتی به زیاد خوردن است در حالی که به درست و به اندازه مصرف کردن است.)

خطبه دوم

حدیث

عن فاطمه (س) فی المناجاه: اللّهُمَّ بِعِلمِکَ الغَیبَ ، و قُدرَتِکَ عَلَى الخَلقِ ، أحیِنی ما عَلِمتَ الحَیاهَ خَیرا لی ، و تَوَفَّنی إذا کانَتِ الوَفاهُ خَیرا لی (بحار۱/۲۲۵).

خدایا تو را به علم غیبت و توانائیت بر آفرینش سوگند می دهم که مرا تا وقتی می دانی زنده بودن برایم بهتر است زنده بداری و هرگاه مرگ برایم بهتر بود بمیرانی.

مناسبت ها

  1.  شهادت حضرت زهرا(س): بنا به روایتی ۱۳ جمادی الاول سال ۱۱ ه.ق در سن جوانی به شهادت رسید. ۷۵ روز پس از رحلت پدر بزرگوارش. هرچند عمر ایشان کوتاه بود ولی دارای فضایلی بی‌مانند بود. آن حضرت از سه ویژگی برجسته برخوردار بود:

یک- خانه داری، همسرداری و فرزند پروری.

دو- ورود به عالم سیاست پس از ارتحال پدرش و در حمایت از ولایت امیرالمؤمنین(ع).

سه- اهل عبادت و بندگی خالص بودن.

 کمتر کسی است که بتواند بین این سه خصوصیت جمع کند ولی صدیقه طاهره توانست چنین کاری بکند. آن حضرت دارای سه عنوان ارزشمند و افتخار آفرین بود:

  1. ام ابیها: مادر پدر بودن. وقتی رسول اکرم(ص) در سال دهم بعثت عمو و همسرش را از دست داد شدیداً غمگین و محزون شد حضرت فاطمه که غمگسار پدر بود به عنوان امّ‌ابیها شناخته شد و پیامبر مهر مادری را از ایشان دریافت می کرد.
  2. امّ‌الائمّه: مادر امامان. با پرورش و تربیت حسنین( مادر دو امام شد) و البته با ولادت دیگر امامان، مادر امامان لقب گرفت.

 3- امّ‌الاسلام: با خطبه خواندن و بیان حقایق و دفاع از ولایت علی(ع) در حقیقت مادر اسلام لقب گرفت. آری او با این فضایل بی‌مانند سرانجام مظلومانه به شهادت رسید.

  • بازی تکراری آمریکا و اروپا در مذاکرات وین همچنان ادامه دارد. بازهم بهانه جویی ها برای حفظ تحریم های ظالمانه و متهم کردن ایران به عدم همکاری و البته بازهم ایستادگی ایران در مقابل باج خواهی های ظالمانه و توضیح و تبیین مواضع کشورمان توسط نمایندگان دیپلماسی در فضای مذاکرات و شورای امنیت که امیدواریم گوش شنوایی برای این روایت ها پیدا شود که به قول حضرت آقا: دیگران سعی می کنند اتفاقات را به گونه ای که خود می پسندیدند روایت کنند و نباید روایت گران ما از این موضوع غفلت کنند.
  • وحدت حوزه و دانشگاه: آیت الله دکتر محمد مفتح که هم حوزوی بود و هم دانشگاهی و ریاست دانشکده الهیات را در تهران بر عهده داشت توسط گروه فرقان  در ۲۷آذر ۵۸ به شهادت رسید که آنروز را روز وحدت حوزه و دانشگاه نامیدند تا اتحاد به وجود آمده میان قشر دانشجو و روحانی حفظ شود تا کشور در مسیر پیشرفت مسائل مادی و معنوی قرار گیرد. خواست دشمن تفرقه و جدایی میان این دو قشر است که البته در برهه ای از زمان هم موفق شده است باید هر دو قشر هشیار باشند.
  • تذکرات پایانی:
  • فاطمیه اول از امشب(شب شنبه) آغاز می شود. همه سعی کنیم حرمت آنرا حفظ کنیم و در جلساتی که به این عنوان در هر کجا تشکیل می شود شرکت کنیم. این نکته را هم یادآوری می کنیم که در بعضی از جاها فاطمیه اول و دوم را با هم طی ۲۰روز گرامی می دارند. در بعضی از نقاط هم سه شب به عنوان فاطمیه اول و سه شب فاطمیه دوم را ارج می نهند که مقام معظم رهبری روی این نحوه عزاداری صحه می گذارند.
  • از سوی شبکه دامپزشکی شهرستان نکاتی را جهت رعایت یادآوری کرده اند که باید در جای خودش به صورت تفصیلی از آن صحبت کرد که البته همه اینها برای سلامت جامعه مفید است مثل خودداری از خرید پرندگان و مرغ های عرضه شده توسط دست‌فروشان که شاید عامل انتقال بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان باشند که به سرعت به انسانها هم سرایت می کند و خواسته اند در صورت برخورد به ۱۲۵۱ گزارش کرده و نکته مهم تر اینکه کشتارگاه دام شهرستان دارای نقایص و اشکالاتی است که می باید توسط شهرداران محترم اردستان و زواره در اداره آن مرتفع گردد که این خیلی ضروری است.  

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*