خطبه ۵ آذر ۱۴۰۰

خطبه اول

 تقوا

«یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا…… وَ لا تَنابَزُوا بِالْأَلْقابِ…» حجرات/۱۱

سومین نهی موجود در این  آیه عبارت است از یاد کردن دیگران با لقب های زشت و زننده و ناروا. افراد را با لقب های زشت صدا نزنید یا لقب های زشت به آنان ندهید چرا که زشت است پس از ایمان آوردن، افراد را با اسم و لقب بد یاد کردن.

نقل شده دختر حیّی بن اخطب همسر پیامبر اکرم[ گریه کنان نزد ایشان آمد و از اینکه عایشه به او گفته یهودی زاده اظهار ناراحتی کرد. رسول خدا[ فرمود: چرا نگفتی پدرم موسی و عمویم هارون و همسرم محمد(ص) است، آنگاه این آیه نازل شد.

انسانهای مومنین واقعی و با تقوا از این نوع برخوردها به دورند و افراد را با لقب های زشت نمی خوانند.

سبک زندگی دینی: تعامل با خود

یادگیری و دانش اندوزی: در آیات و روایات به این مسئله توجه زیادی دیده می شود مانند: هَلْ یَسْتَوِی الَّذینَ یَعْلَمُونَ وَ الَّذینَ لا یَعْلَمُونَ (زمر/۹)- آیا آنانکه می دانند با آنها که عالم نیستند مساوی اند؟ یَرْفَعِ اللهُ الَّذینَ آمَنُوا مِنْکُمْ وَ الَّذینَ أُوتُوا الْعِلْمَ دَرَجاتٍ (مجادله/۱۱)_ خداوند به مؤمنان درجه و به دانشمندان درجاتی عطا می کند. یعنی انسان عالم مؤمن به مراتب ارزش و اعتبارش بیشتر و بهتر است.

رسول خدا(ص): اغْدُ عَالِماً أَوْ مُتَعَلِّماً وَ إِیَّاکَ أَنْ تَکُونَ لَاهِیاً متلذذاً(بحار۱/۱۹۴)- یا عالم باش یا درصدد آموختن، وقت خود را در بیهودگی و خوشگذرانی صرف مکن. و نیز فرمود: حضور در مجلس عالم از حضور در تشییع جنازه هزار نفر و هزار عیادت بیمار بهتر است(مستدرک۲/۴۸۲).

ایضاً: کسی که به مسجد رفت و آمد کند تا دانشی مفید بیاموزد یا به دیگران یاد دهد پاداش عمره و حجی کامل خواهد داشت(منیه المرید/۱۰۶).

علی(ع): فَتَعَلَّمُوا اَلْعِلْمَ مِنْ حَمَلَهِ اَلْعِلْمِ وَ عَلِّمُوهُ إِخْوَانَکُمْ کَمَا عَلَّمَکُمُوهُ اَلْعُلَمَاءُ (کتاب السرائر۳/۵۹۵)- دانش را از صاحبان علم بیاموزید و به برادرانتان به گونه ای که عالمان به شما یاد داده اند آموزش دهید.

چند نکته اساسی:

 1. علم آموزی زمان و مکان و استاد نمی شناسد.
 2. ز گهواره تا گور دانش بجوئید(اطلُبوا العِلمَ مِنَ المَهدِ إلَى اللَّحْدِ).
 3. اُطلُبوا العِلمَ ولَو بِالصِّینِ – دانش بطلبید گرچه با رفتن به چین باشد.
 4. خُذُوا الْحِکْمَهَ وَ لَوْ مِنَ الْمُشْرِکِینَ – حکمت را فرار گیرید هرچند از مشرک.
 5. البته توصیه این است وقتی امکان داشت شما علم را از عالمان مسلمان متعهد بگیرید.
 6. علم مفید ومورد نیاز باید مطلوب انسان باشد. وقتی پیامبر در مسجد دیدند که مردم دور فردی جمع شده اند و او را علامه می خوانند و معلوم شد که او به نسب مردم آشنا است فرمود: ذَاکَ عِلْمٌ لَا یَضُرّ مَنْ جَهِلَهُ – این دانشی است که اگر کسی یاد نداشته باشد ضرری متوجه او نیست. آنگاه خودشان به عنوان نمونه علم مفید را یادآوری کردند(آیَهٌ مُحْکَمَهٌ أَوْ فَرِیضَهٌ عَادِلَهٌ أَوْ سُنَّهٌ قَائِمَهٌ). و در تعبیر امام کاظم(ع) آمده است: خَیرُ العُلومِ ما أصلَحَکَ – بهترین دانش آن است که در مسیر اصلاح تو باشد.

امام رضا(ع) کسی را که به احیاء امرشان بپردازند مورد رحمت خدا می داند و در معرفی چنین شخصی می فرماید: یَتَعَلَّمُ عُلُومَنا و یُعَلِّمُها النّاسَ (معانی الاخبار/۱۸۰).

 • علم باید مورد عمل قرار گیرد وگرنه وبال انسان خواهد بود.

در تعابیر روایات آمده است: عالم بی عمل مثل درخت بی ثمر است یا مثل رودخانه بدون آب است.

“علم چندانکه بیشتر دانی     چون عمل در تو نیست نادانی”

در قیامت از شخصی می پرسند: هلّا عملت؟ چرا به وظیفه ات عمل نکردی؟ گوید نمی دانستم، به او می گویند: هلّا علمت؟ چرا نرفتی یاد بگیری؟

امام صادق(ع) می فرماید: عالم اگر به علمش عمل نکند موعظه اش بر دلها نمی ماند و اثر نمی کند همانند اینکه باران روی قله کوه نمی ماند پس باید به علم عمل کرد.

 • هیچ کس در هیچ مرحله ای از یادگیری نباید باز بایستد البته علم در کودکی و نوجوانی بیشتر در جان انسان می ماند ولی کسی حق ندارد بگوید از من گذشته است و در مسیر علم آموزی و دانش افزایی نباشد.

در حدیث آمده: آنروز که بر علم من افزده نشود بر من مبارک نخواهد بود.

 • آداب یادگیری ویاددهی باید مراعات گردد مثل: ادب و تواضع شاگرد در برابر استاد، تواضع و صبر و حوصله استاد در مقابل شاگرد، خالص کردن نیت برای خدا، صبوری در آموزش،تملق گویی از استاد، دوری از انگیزه های دنیایی، پرسشگری و یاداشت کردن و یاد دادن به دیگران(مفاتیح الحیاه)

خطبه دوم

حدیث

قال علی(ع):

طُوبَی لِمَنْ ذَکَرَ المَعادَ، وَعَمِلَ لِلْحِسَابِ، وَقَنَعَ بِالْکَفَافِ، وَرَضِیَ عَنِ اللهِ (نهج البلاغه قصار/۴۴)- خوشا به حال کسی که به یاد معاد باشد و برای حسابرسی قیامت کار کند و با قناعت زندگی کند و از خدا راضی باشد.

کسی که اینگونه باشد قطعاً رستگار است البته انسان متقی اینگونه عمل و اندیشه دارد و لذا رستگار هم هست.

مناسبت ها

 1. سالروز تشکیل بسیج: پس از ۱۳ آبان ۵۸ که لانه جاسوسی آمریکا توسط دانشجویان پیرو خط امام فتح شد و تهدیدات آمریکا شکل جدی به خود گرفت امام راحل در ۵ آذر همان سال(۲۲ روز پس از فتح لانه جاسوسی) فرمان تأسیس بسیج را صادر کرد و شجره طیبه شکل گرفت که تا به امروز در میدان های ختلف رفعی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، سازندگی و … خوش درخشیده و اکنون درخت تناوری است و دشمن شناس است و دشمن ستیز و در خدمت مردم و نظام بوده و هست. بنیانگذار بسیج خود را بسیجی می خواند و از خدا می خواست که با بسیجیان  محشور فرماید. مقام معظم رهبری ضمن تجلیل و ستایش از بسیج و بسیجی برای آن مشخصاتی را بر می شمرد: اخلاص در عمل، خدامحوری، حضور در میدانهای سخت، همراهی مجاهدت و ایمان و عمل و بصیرت، حفظ اندیشه های شهادت طلبی، تلاش عاشقانه و مؤمنانه، حضور با اراده و همت بلند و پیشرو در میدانهای سخت. جالب است که ما از هر قشری بسیجی داریم: سپاهی مثل همت و باکری و خرازی و …، ارتشی مثل صیاد، و بابایی و …، دانشمند مثل چمران کاظمی آشتیانی، هنرمند مثل آوینی، نوجوان وجوان از نسل اول و دوم تا امروز مثل حسین فهمیده و ابراهیم هادی و محسن حججی. توصیه های آقا: حضور در همه میادین، غافلگیر نشدن، ارتباط با مساجد، اطلاع رسانی خدمات به مردم
 2. یادی از چند شهید برجسته: الف- شهید بزرگوار و دانشمند هسته ای دکتر محسن فخری زاده مهابادی که پس از ده سال رهگیری توسط صهیونیست ها سرانجام طی یک عملیات پیچیده در ۷ آذر سال ۱۳۹۹ به شهادت رسید. به ایشان گفته بودند مقداری به خودتان رسید و کمتر کار کنید ایشان گفته بود من بیدار می مانم تا خواب از چشمان نتانیاهو گرفته شود. موقع شهادت ایشان، نخست وزیر وقت اسرائیل گفته بود شنبه آرامی را پشت سر گذاشتیم. روحش شاد و دشمنش نابود باد.  

ب- شهید دکتر مجید شهریاری که ایشان هم دانشمند هسته ای بود که توسط دشمن در ۸ آذر سال ۱۳۸۹،یعنی ده سال بعد از شهادت او فخری زاده به شهادت رسید.

ج- شهید آیت الله سید حسن مدرس که مورد علاقه فراوان امام خمینی بود و فراوان از ایشان نام می برد و تجلیل می کرد و می فرمود: نمایندگانی مثل مدرس را انتخاب کنید. او گفته بود خدا به من دو چیز نداده است: یک- ترس و دو- طمع. گفته بود اینکه می بینید من هر چیزی خواسته  باشم می گویم به این علت است که نه ترس دارم که چیزی را از دست بدهم و نه به چیزی دلبستگی دارم. پول و هدیه از مقامات داخلی و خارجی را رد می کرد و آزاد زندگی کرد و به شهادت رسید .

 • تذکرات پایانی:
 • هشتم آذرماه قرار است مذاکرات هسته ای پس از وقفه چند ماهه از سر گرفته شود و لذا در آستانه آن آمریکا سعی دارد با ایران هراسی مجدد، کشورها را علیه ما بشوراند مثل فرانسه، انگلیس و آلمان و کشورهای عربی و به ویژه کشورهای منطقه خلیج فارس که امیدواریم راه به جایی نبرد و مسئولین ما با دست پر از این مذاکرات بیرون آیند.
 • صحبت برخورد با حقوق بگیران نجومی اخیراً داغ شده است امیدواریم افرادی که ۴۰، ۵۰، ۷۰ تا ۲۱۵ میلیون حقوق ماهانه دریافت می کنند دستشان از کیسه بیت المال کوتاه گردد تا شاهد عدالت اجتماعی باشیم در این بخش.
 • مسئه آب در کشور کم آب ما الان مسئله ساز شده است انتظار می رود مسئولان محترم تدبیری به کار ببرند تا نگرانی های مردم ۴ استان کم بشود.
 • بنا به توصیه وزارت نفت باید در مصرف گاز صرفه جوئی داشت تا مبادا قطع گاز در سرمای زمستان بینجامد ویا به قطع برق دچار گردیم.
 • هم چنان توصیه می شود افراد واکسن نزده برای دریافت واکسن اقدام کنند و خانواده ها با رعایت شرایط بهداشتی بچه ها را به حضور در مدارس تشویق کنند تا از فیض آموزش باز نمانند( البته هشدارهای و راهنمایی های مسئولان باید جدی گرفته شود).

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*