خطبه ۱۹ آذر۱۴۰۰

خطبه اول

تقوا

«إِنَّا نَحْنُ نُحْیِی الْمَوْتَى وَنَکْتُبُ مَا قَدَّمُوا وَآثَارَهُمْ وَکُلَّ شَیْءٍ أَحْصَیْنَاهُ فِی إِمَامٍ مُبِینٍ» ۱۲/یس

ما مردگان را باز زنده می‌گردانیم و کردار گذشته و آثار وجودی آینده‌شان همه را ثبت خواهیم کرد، و در لوح محفوظ و روشن خدا (یا قلب امام خلیفه اللّه) همه چیز را به شماره آورده‌ایم.

یکی از شئونات حق تعالی اِماته و احیاء(میراندن و زنده کردن) است. در اینجا با تأکید می فرماید: این مائیم که مردگان را زنده می کنیم و آنچه را از پیش فرستاده اند و نیز آثار عملکردشان را که بعداً برایشان حاصل شود را ثبت و ضبط می کنیم یعنی هم آثار ماتقدم و هم آثار ماتأخر مردم را می آوریم و محاسبه می کنیم و همه چیز را در امام مبین احصاء و شماره می کنیم. پس باید به هوش بود و درست عمل کرد درست باید مانند پرهیزکاران بود که هم خوب می فهمند و هم خوب عمل می کنند.

سبک زندگی دینی

مناسب است تا به یک تمثیلی که در آثار سعدی آمده است اشاره کنیم:

یکی روبهی دید بی دست و پای      فرو ماند در صنع و لطف خدای

در این بود درویش شوریده رنگ     که شیری درآمد شغالی به چنگ

او در تعجب بود که دید شیری، شغال به چنگ، از راه رسید و بخشی از طعمه اش را خورد و بقیه آنرا نزد روباه رها کرد و رفت و روباه هم مشغول خوردن باقیمانده طعمه شیر شد. درویش شوریده رنگ با خود گفت وقتی خدا اینگونه روزی می رساند چرا خودم را به زحمت بیندازم؟ چند روزی به کنجی خزید و منتظر ماند دید هیچ کس نه خویش و نه بیگانه برایش چیزی نیاورد از محراب عبادتش شنید:

برو شیر درنده باش ای دغل                 مینداز خود را چو روباه شل

خدا را بر آن بنده بخشایش است          که خلق از وجودش در آسایش است

آری سعدی می خواهد بگوید از تو حرکت و از خدا برکت. با تلاش و فعالیت هم خود را اداره کن هم به دیگران کمک برسان و این منطق دقیقاً منطق دین ما است.

ب- رهنمودهای تنبیهی(هشداری)

 1. تنبلی فسادآور است، علی(ع): إن یَکُنِ الشُّغُلُ مَجهَدَهً ، فَاتِّصالُ الفَراغِ مَفسَدَهٌ (الارشاد۱/۲۹۸).
 2. انسان تنبل و بیکار مبغوض خدا است، الصادق(ع): اَبْغِضُ الْخَلقِ اِلَی اللهِ جَیفهٌ بِاللَّیْلِ، بَطّالُ بِالنَّهارِ (بحار۸۴/۱۵۸).
 3. تنبلی به دین و دنیا ضرر می زند، الکَسَلُ یُضِرُّ بالدِّینِ و الدُّنیا (تحف/۳۰۰).

ابن عباس می گوید: وقتی پیامبر جوانی را می دید و از او خوشش می آمد، قَالَ لَهُ حِرْفَهٌ؟ (می‌پرسید شغلی هم داری؟) اگر گفتند: خیر،  قَالَ: سَقَطَ مِنْ عَیْنِی (او از چشم من افتاد).

 • نه سستی کن نه سربار دیگران باش، الصادق(ع): و لاتَکُنْ واهِنا یُحَقِّرُکَ مَنْ عَرَفَکَ (تحف/۳۲۰)، و َ لَا تَکُونُوا کُلُولًا عَلَى النَّاسِ. (کافی۵/۷۲).

نکته: کار و تلاش تنها در کار با دست خلاصه نمی شود بلکه کارهای فکری، علمی، طبابت، مهندسی، برنامه ریزی، اقتصادی، سیاست گذاری و … نیز کار است و ارزش خاص خود را دارد و در خیلی از موارد مؤثرتر و ماندگارتر و نافع تر از کار با دست هم می باشد.

خطبه دوم

حدیث

قال رسول الله(ص): لا تَنظُرُوا إلى صِغَرِ الذَّنبِ ولکنِ انظُرُوا إلى مَنِ اجتَرَأتُم (بحار۷۴/۱۶۸).

به کوچکی گناه نگاه نکنید بلکه به کسی نگاه کنید که معصیت او را انجام می دهید.

در روایات ما هشدار داده شده که بدانید: گناهان صغیره راه را برای انجام گناهان کبیره باز می کنند سعی کیند مرتکب گناهان صغره نشوید.

مناسبت ها

 1. ولادت حضرت زینب(س) و روز پرستار

نام زیبای او رساننده روح بزرگ اوست و راستی چه اسم با مسمایی! زینت پدر. آری او دارای کمالاتی بود که ایشان را از دیگران ممتاز نموده است. برخی از کمالات معنوی آن حضرت عبارت است از:

یک- معرفت، او نسبت به خدا و رسول و امامان معصوم(ع) شناخت کامل داشت و لذا هرگز راه را گم نکرد و مسیر را عوض نکرد.

دو- بصیرت، خودآگاهی اش به حدی بود که می دانست در کجا چه بگوید و چه کاری انجام دهد و در هیچ زمان و مکانی برخلاف وظیفه اش عمل نکرد.

سه- شجاعت، با تحمل داغهای فراوان و رسیدگی به اسیران و پاسداری و پرستاری از بیماران و رنجدیدگان معذلک در رویارویی با کوفیان و شامیان و در مواجهه با یزید و ابن زیاد چنان شجاعتی به خرج داد که همگان انگشت به دهان ماندند و توانست ورق را به نفع شهیدان کربلا برگرداند و جبهه مقابل را رسوای روزگار سازد و این نبود مگر با عنایت الهی و شجاعت بی نظیر آن بانو که او را لَبْوَهُ الْهاشِمیه(شیرزن بنی هاشم) خوانده اند.

این روز بزرگ را به همگان و به ویژه به پاسداران سلامت(پرستاران) گرامی و تبریک و تهنیت می گوئیم و برای زحمات ایشان در همیشه ایام به ویژه در دوران سخت کرونایی که هنوز هم ادامه دارد تشکر و قدردانی می نمائیم و امیدواریم مسئولان امر همچنان نگاه ویژه خود را نسبت به ایشان داشته باشند و اجازه ندهند خاطرشان آشفته شود و یا حق و حقوق آنان پایمال گردد. ما با تمام وجود روزشان را تبریک می گوئیم.

 • گزارش صد روزه دولت سیزدهم:

آقای دکتر رئیسی(رئیس جمهور) در گزارش به مردم به بعضی از کارهای انجام گرفته در این مدت اشاره کردند و به کارهای در دست انجام هم اشاراتی داشتند که در مجموع قابل تقدیر است. ایشان در بخش پایانی گزارش خود در مصاحبه تلویزیونی از همه مسئولان خواستند تا تلاش خودشان را افزون کنند و به مراجعات مردم بدون فوت وقت پاسخ دهند. حضور مستقیم در بین مردم داشته باشند و در یک کلمه مردمی باشند چنانکه دولت ما دولت مردم است. راستی اگر همگان همانند رئیس جمهور پرتلاش، دلسوز و حاضر در صحنه باشند مردم نسبت به آنان دگرم تر و نسبت به آینده امیدوار خواهند شد.

 • کوشش مسئولان و تلاش دشمنان:

به موازات فعایت سیاسی مسئولان به ویژه در مورد برجام برای رفع تحریم های ظالمانه، دشمن ما به خصوص رژیم صهیونیستی هم فعالانه برای ضربه زدن به مذاکرات برجامی، حضور دارد و گاهی هم تهدید به حمله نظامی می کند که آگاهان می گویند این اظهار نظرها حاکی از ترس و ضعف آنها است و گفته اند اگر دست از پا خطا کند دیگر چیزی به نام اسرائیل وجود خارجی نخواهد داشت.

 • تذکرات پایانی:
 • ü   امروز(جمعه ۲۹ آذر) روز جهانی حقوق بشر است که ناقضان اصلی حقوق بشر خود را به دروغ پرچمدار این عنوان جا زده اند و دیگران را متهم به نقض حقوق بشر می کنند در حالیکه همه جنایت های دنیا زیر سر آنها است.
 •  یاد و نام شهید محراب آیت الله دستغیب را در ۲۰ آذر گرامی می داریم.
 •  توصیه شده به صورت انفرادی، اجتماعی در خطا و در علن برای رفع مشکلاتتان دعا کنید و به خصوص برای آمدن باران که البته نماز استسقاء هم داریم که با آداب خاصی گزارده می شود.
 •  پیشنهاد برای پیگیری جهت کاهش تعرفه های برق در منطقه گرمسیر ما.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*