خطبه ۳۰ مهرماه

خطبه اول

 تقوا

« یَا أَیُّهَا النَّبِیُّ اتَّقِ اللَّهَ وَلا تُطِعِ الْکَافِرِینَ وَالْمُنَافِقِینَ إِنَّ اللَّهَ کَانَ عَلِیمًا حَکِیمًا» احزاب/۱

این آیه در خطاب به پیامبر اسلام می فرماید: ای پیامبر تقوای الهی را پیشه کن و از اطاعت کافران و منافقان برحذر باش که خداوند دانا و حکیم است.

از این آیه می آموزیم که همه افراد نیاز به تذکر و یادآوری دارند حتی پیامبر بزرگوار اسلام که مستقیم مورد خطاب این آیه شریفه است. البته او همواره مواظب بوده و هست که هیچ خلافی مرتکب نشود وقتی حال او اینگونه باشد و اینطور مورد خطاب قرار بگیرد وضع ما روشن است که باید چگونه باشیم و تا چه حد مواظب و مراقب!

ولادت پیامبر اعظم(ص)

اشاره: میلاد دو نور مبارک باد ( پیامبر خاتم و امام صادق«ع»)، به همین مناسبت امروز بحثی مختصر پیرامون مولود بزرگ هفده ربیع خواهیم داشت.

در۱۷ربیع الاول عام الفیل از مادرش آمنه به دنیا آمد. پیش از تولد ایشان عبدالله(پدرش) از دنیا رفته بود. در لحظه تولد اتفاقاتی در سطح دنیا افتاد که نشان می داد آینده جهان توسط این مولود دست‌خوش تغییر خواهد بود و چنین نیزشد. چهل سال بعد که ایشان به پیامبری برانگیخته شد با دریافت فرمان الهی توانست تحولی عظیم در مردم به وجود آورد که هنوز هم ادامه دارد و تا دامنه قیامت تداوم خواهد داشت. رسالت اصلی او تعلیم و تزکیه و تلاوت آیات الهی بود تا بدینوسیله مردم را از تاریکی های جهل و گمراهی و حیوانیت به نور و روشنایی و انسانیت برساند.

 یکی از دستورالعمل های دریافتی آن حضرت از خداوند این است(خُذِ الْعَفْوَ وَأْمُرْ بِالْعُرْفِ وَأَعْرِضْ عَنِ الْجَاهِلِینَ /اعراف/۱۹۹). از امام صادق(ع) نقل شده آیه ای جامع‌تر از این آیه در مسائل اخلاقی در قرآن نیست. خداوند به پیامبرش دستور عفو، امر به معروف و اعراض از جاهلان را می دهد. منظور از عفو، گذشت و آسان گیری و عذرپذیری و در یک کلمه مدارای با مردم است. حضرت رسول نحوه رسیدن به مدارات را از جبرئیل سؤال می کند و او هم از خداوند می پرسد و جواب می شنود: «یا محمد اِنَّ اللَّهَ یَأمُرُکَ أنْ تَعْفُوَ عَمَّنْ ظَلَمَکَ وَ تَصِلَ مَنْ قَطَعَکَ وَ تُعْطِیَ مَنْ حَرَمَکَ». و رسول گرامی هم به آن عمل می کند، چنانکه در مورد زن یهودی که قصد مسموم کردن حضرت را داشت از او گذشت(فعفی عنها) و گذشت از ظلم و ستم مردم مکه در فتح مکه(اذهبوا انتم الطلقاء) و در مورد دوم هم پیامبر اعظم به همه نیکی ها دستور داد از کف خانه تا سطح جامعه مثلا در مورد نماز(کان یامر اهله بالصلوه) و همین امر را به مردم گوشزد می کرد و نیز در باب زکات و حجاب. او طبق دستور از جاهلان که ایشان را مجنون، ساحر،شاعر و … می خواندند به نیکی اعراض می کرد ( او به کسانی که سنگش زده بودند دعا کرد: اللَّهُمَّ اهْدِ قَوْمِی فَإِنَّهُمْ لَا یَعْلَمُون) شاگردش امیرالمؤمنین هم اینگونه بود چنانکه مالک اشتر هم اینطور بود.

خطبه دوم

حدیث

الصادق(ع): یابن جندب! اَلاِسلامُ عُریانٌ، فَلِباسُه الحَیاءُ، وَ زینَتُهُ الوَقارُ وَ مُرُوءَتُهُ العَمَلُ الصّالِحُ وَ عِمادُهُ الوَرَعُ و لکل شیء اساس و اساس الاسلام حبنا اهل البیت.

توصیه ها: حیا و شرم، وقار و سنگینی، عمل صالح، پارسایی و محبت اهلبیت.

مناسبت ها

 1. نقش امام صادق(ع) در توسعه و تعمیق فرهنگ دینی

با ادامه دادن راه امام باقر(ع) و تربیت صدها شاگرد توانست اسلام ناب را معرفی و حفظ کند و پایه گذار مذهب جعفری باشد که البته چیزی جز اسلام ناب محمدی(ص) نبود. جمله ای است معروف: اِرتَدَّ النّاسُ بَعدَ الحُسَینِ اِلَّا ثَلاثَه، یکی از آنها یحیی بن ام طویل بود که در مسجدالنبی در خطاب به شیعه های ظاهری می گفت: راه ما از راه شما جدا است و بقیه مردم چیزی نمی گفتند معلوم می شود این حالت ارتداد و تردید صحیح بوده است و امام سجاد(ع) فرمود: در تمام حجاز بیست نفر بیشتر نیستند که به واقع دوستدار ما اهلبیت باشند. و یکی از یاران امام باقر(ع) به ایشان گزارش داد: اگر همه شیعیان را سر سفره ای جمع کنیم و برایشان یک گوسفند ذبح کنیم و همه از گوشت او بخورند تمام نمی شود. بله رفته رفته با آشنایی با منطق دین و قرآن آن هم با زبان امام صادق(ع) شیعیان بیشتر و بیشتر شدند.

 • حرکت هایی امیدبخش در کشور:

الف- سفرهای استانی رئیس جمهور(آقای رئیسی) و درک مشکلات و چاره جویی برای آنها.

ب- دستور ایشان مبنی بر تشکیل ستاد ویژه برای تثبیت قیمت های اجناس ضروری مردم.

ج- مبارزه با فساد و مفسدین اقتصادی با احکام صادره از سوی قوه قضائیه.

د- ایجاد پیدایش دیپلماسی فعال در عرصه سیاست، بازرگانی و نظامی مانند ارتباط‌گیری با مسئولان ارشد کشورها، سفر مهم سردار باقری به پاکستان و روسیه با توجه به تنش هایی که در مرزهای شمال کشور به وجود آمده و تحولات افغانستان و رزمایش قدرتمند نیروهای نظامی و رونمایی از موشک کروز دریایی با برد ۲۰۰۰ کیلومتر.

 • جنب و جوش دشمنان قسم خورده نظام اسلامی و مسلمانان جهان

الف- تحریک داعش برای برهم زدن اوضاع امنیتی افغانستان با هدف قرار دادن شیعیان آن هم در دو جمعه پیاپی و کشتن و مجروح کردن صدها تن به قصد رو در رو قرار دادن شیعه و سنی و ایجاد جنگ مذهبی و طایفه ای.

ب- ایجاد جنگ داخلی در لبنان برای تضعیف جبهه مقاومت که نمونه اش را در حمله نیروهای لبنانی به سرکردگی سمیر جعجع به حزب الله و أمل، دیدیم که تظاهرات مسالمت آمیز داشتند در مورد قاضی پرونده بندر بیروت که البته سید حسن نصرالله هم تحلیل خوبی داشت و هم تهدید جدی به جعجع.

ج- انفجارات اخیر در سوریه به قصد برهم زدن امنیت به وجود آمده.

د- درگیر کردن همسایگان افغانستان مثل ایران و چین و روسیه با مشکلات موجود در منطقه.

نکته مهم: شرط موفقیت تلاشها برای بهبود اوضاع و ناکام گذاشتن توطئه های دشمنان، توکل بر خدا و هوشیاری و بیداری و استقامت در مسیر است و کسب تقوای الهی(إِنْ تَصْبِرُوا وَ تَتَّقُوا لاٰ یَضُرُّکُمْ کَیْدُهُمْ شَیْئاً) و گوش به فرمان سخنان مقام معظم رهبری داشتن.

 • سخن پایانی

ضمن تقدیر و تشکر مجدد از شورای اسلامی شهر برای معرفی شهردار اردستان و تشکر از استاندار محترم برای صدور ابلاغ شهرداری به شهردار و تبریک به آقای مصطفی ایراندوست. چند نکته ای که در حضورشان گفتیم در اینجا در حضور شما بازگو می کنیم:

 1. شهردار موفق کسی است که با حفظ روحیه ایمانی و مردمی و با توکل بر خدا به کار مشغول گردد.  
 2. شهردار باید دارای طرح و برنامه باشد و از مشورت شورا و دیگر افراد صاحب نظر استفاده کند.
 3. ارتباط نزدیک با مردم داشته و با مشکلات آنان آشنا گردد.
 4. از نقدهای سازنده استقبال کند.
 5. به مردم گزارش کار بدهد.
 6. جلو تبعیض های احتمالی را بگیرد و قانون را ملاک کار خود قرار دهد.
 7. افزون بر کارهای عمرانی و رفاهی از کارهای فرهنگی هم غفلت نورزد.
 8. و در همه حال بر خدا توکل کند و رضایت او را ملاک قرار دهد.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*