خطبه ۲۳ مهر ۱۴۰۰

خطبه اول

تقوا

«وَ مَنْ یُطِعِ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ وَ یَخْشَ اللَّهَ وَ یَتَّقْهِ فَأُولئِکَ هُمُ الْفائِزُونَ» نور/۵۲

و هرکس فرمان خدا و رسول را اطاعت کند و خداترس و پرهیزکار باشد چنین کسان را پیروزی و سعادت خواهد بود.

در این آیه شرط رستگاری و کامیابی در اطاعت از خدا و رسول و ترس از خدا و پرهیز از مخالفت با فرمانش معرفی شده است.(گفت: کار با سعی است نی با ادعا)، تنها ادعا کارسز نیست بلکه اگر ادعای تدین و ایمان داری همراه بود با اطاعت عملی و ترس از خدا و پرهیز از محرمات(که عصاره تقوا هم همین است) می‌تواند زمینه ساز رستگاری انسان‌ها باشد.

شهادت امام عسکری(ع)

اشاره: هشتم ربیع الاول سالروز شهادت امام عسکری(ع) است ضمن عرض تسلیت به محضر فرزندش و شیعیان جهان، مختصری پیرامون آن حضرت عرض می‌کنیم. ایشان که نامش حسن و کنیه اش ابومحمد و القابش نقیّ، زکیّ و عسکری است از امام هادی و حدیثه(سوسن) متولد شد و در ۲۲سالگی عهده دار امانت شد و پس از ۶سال که معاصر بود با المعتز، المهتدی و المعتمد در سن ۲۸سالگی توسط معتمد عباسی به شهادت رسید.

گفته شده برادرش جعفر کذاب به نزد عبیدالله آمد(وزیر معتمد) و گفت منصب امامت را به من واگذار کنید تا در مقابل، ۲۰هزار دینار به شما بدهم. او گفت احمق، این همه تلاش شد تا خلافت از چنگ اهلبیت رها شود حالا آنرا به تو بدهیم، تو اگر واقعاً امام باشی لازم نیست که به تو واگذار گردد.

با وجودی که امام در محاصره و زندان و تحت نظر بود اما از چند کار غافل نبود: ۱- تلاشهای علمی  2- ایجاد شبکه ارتباطی با شیعیان  3- پشتیبانی از آنان  4- آماده سازی مردم برای دوران غیبت مهدی(عج).

یک حکایت جالب: در دوره معتمد عباسی، مسلمانان تا سه روز دعا کردند و باران نیامد روز چهارم جاثلیق و جمعی به بیابان رفتند و یک راهب دست به دعا برداشت و باران بارید. این کار بر خلیفه سنگین آمد و با امام که در زندان بود در میان گذاشت و ایشان با حضور در جمع آنان و مشاهده راهب، به یکی فرمود بین انگشت او یک چیزی است او را بیرون بیاور و بگو حالا دعا کن. موقه دعای راهب ابرها  رفتند و بارانی نبارید. امام فرمود: او به استخوانی از یکی از پیامبران دست یافته بود و دعا می‌کرد و باران می‌آمد.

حکایت دوم: احمد بن اسحاق گوید خواستم از امام بعد از امام عسکری(ع) سوال کنم که ایشان فرمود: خدا زمین را خالی از حجت نمی گذارد گفتم امام بعد از شما کیست؟ وارد اتاقی شد و طفل سه ساله ای را آورد و نشان داد و فرمود اگر تو فرد محترمی نبودی آنرا به تو نشان نمی دادم. او همنام و هم کنیه پیامبر است و چونان خضر و ذوالقرنین عمرش طولانی است و غیبتی خواهد داشت و بسیار در شک می‌افتند و تنها افراد ثابت قدم اعتقاد به او خواهند داشت. او ظهور می‌کند و جهان را از عدل پر می‌کند چنانکه از ظلم پر شده باشد.

خطبه دوم

حدیث

الامام العسکری(ع): إِتَّقُوا اللّهَ وَ کُونُوا زَیْنًا وَ لا تَکُونُوا شَیْنًا، جُرُّوا إِلَیْنا کُلَّ مَوَدَّه وَ ادْفَعُوا عَنّا کُلَّ قَبیح، فَإِنَّهُ ما قیلَ فینا مِنْ حَسَن فَنَحْنُ أَهْلُهُ وَ ما قیلَ فینا مِنْ سُوء فَما نَحْنُ کَذلِکَ۰

از خدا بترسید و زبور ما باشید و ننگ ما نباشید دوستی ها را به سوی ما جلب کنید و زشتی‌ها را از ما دفع کنید که به راستی هرچه خوبی درباره ما گفته شود ما شایسته آن هستیم و هر بدی درباره ما بگویند ما اینگونه نیستیم.

مناسبت‌ها

  1. در آستانه هفته وحدت: آغاز آن از دوازده ربیع‌الاول تا هفدهم است که بین دو روایت معروف اهل سنت و شیعه است که در مورد ولادت پیامبر(ص) وجود دارد. امیدواریم مسلمانان با توجه به اشتراکات فراوانی که دارند مثل خدا، معاد، قرآن، قبله، حج، نماز، روزه و… بتوانند در زمینه وحدت گام بردارند و در کمک به یکدیگر کوشا باشند.
  2. روز پیوند اولیاء و مربیان: بیست‌وچهارم مهر با این نام شناخته می‌شود اگر شرایط آموزش و پرورش عادی بشود و پای دانش آموزان به مدارس باز شود پیوند این دو قشر اثرگذار است که می‌تواند زمینه ساز رشد هرچه بیشتر فرزندانمان باشد. گرچه در شرایط کرونایی هم نباید اولیاء از سرنوشت فرزندانشان و مربیان از دادن تربیت صحیح و آموزش سالم و مفید، غافل باشند.

ان شاءالله وزیرمان معرفی بشود و اداره شهر ماهم دارای مدیر گردد و این دو از قید سرپرستی رها بشوند هم چنین سایر ادارات که با سرپرستی اداره می‌شوند.

  • آخرین روز هفته نیروی انتظامی، ضمن گرامیداشت یاد و نام همه شهیدان به ویژه شهیدان نیروی انتظامی برای این نیروی کارآمد و هوشمند، موفقیت و اقتدار آفرینی در حوزه امنیت را خواستاریم.
  • جنایت اخیر داعش زیر چتر طالبان: در هفته گذشته در چنین روزی داعش با به کارگیری یک نیروی مزدور(ایغوری) چینی برای عملیات انتحاری در مسجد جامع خان آباد قندوز افغانستان نزدیک به ۱۵۰نفر را به شهادت رساند و بیش از این تعداد را مجورح کرد که محکومیت فراوانی از سوی مراجع و بزرگان عالم دین و سیاست را در پی داشت. ما نیز ضمن محکومیت شدید این اقدام جنایت کارانه از حکومت طالبان می‌خواهیم تا خود را مسئول امنیت واقعی مردم افغانستان بداند و از وارد آمدن خسارت به جمعیت شیعه به خصوص در بخش هزاره جلوگیری به عمل آورد. شیعیان در آن منطقه آواره شده وخیلی از اموال آنان مصادره شده و جنایت‌ها در حال افزایش است. البته برخی تحلیل می‌کنند که این حرکات توسط آمریکا هدایت و رهبری می‌شود.
  • اشارات پایانی:
  • انتخابات در عراق در میان امّا و اگرها برگزار شده که تحلیل خیلی‌ها این است که جبهه مقاومت و ضد آمریکایی احتمالا زمام امور دولت را در دست خواهد گرفت هرچند هنوز تا مشخص شدن نتیجه نهایی، زمان زیادی وجود دارد. امیدواریم انتخابات مجلس عراق زمینه تفاهم بیشتری برای ربطه با ایران فراهم کند. 
  • یکشنبه دهم ربیع الاول سالروز ازدواج مبارک حضرت محمد(ص) با خدیجه کبری(س) است. ضمن عرض تبریک این روز، امیدواریم زمینه ازدواج جوانان بهتر و بیشتر فراهم گردد تا خانواده‌های بیشتری شکل بگیرند و بهشت‌های روی زمین(خانواده‌ها) افزایش یابند.
  • دوشنبه ۲۶مهر روز تربیت بدنی و ورزش است. امیدواریم با فراهم شدن زمینه حضور ورزش دوستان و ورزشکاران در میدان‌های ورزشی، شادی و نشاط همه اقشار به ویژه جوانان را فرا بگیرد و با کم شدن سایه شوم این بیماری(کرونا) شاهد راه اندازی مجدد ورزشگاهها و استخر شنا باشیم که اگر مشکلی در این خصوص وجود دارد رفع و دفع شود تا هیچ مانعی برای انجام ورزش برای همگان به خصوص برای جوانان باقی نماند(البته فراموش نشود آنانکه واکسن نزده اند هرچه زودتر اقدام کنند تا جامعه زودتر به سلامت مطلوب نزدیک گردد).
  • سالروز شهادت شهید اشرفی اصفهانی(شهید محراب) روز جمعه ۲۳ مهر ۱۳۶۰، و سالروز رحلت آیه الله مهدوی کنی (پنج شنبه ۲۹مهر ۱۳۹۳) را گرامی می‌داریم.
  • از حضور همگان در نماز، نهایت تشکر را داریم.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*