خطبه ۲۹ مرداد ۱۴۰۰

خطبه اول

تقوا

« یا ایّهاالّذین امنوا اهل ادلّکم علی تجاره تنجیکم من عذاب الیم- تؤمنون بالله و رسوله و تجاهدون فی سبیل الله باموالکم و انفسکم ذلکم خیر لکم ان کنتم تعلمون». صف/۱۱-۱۰

ای مؤمنان آیا شما را بر تجارتی راه نمایم که شما را از عذابی دردناک می رهاند؟ به خدا و رسولش ایمان آورید و در راه خدا با مال و جانتان جهاد کنید این برایتان بهتر است اگر می دانستید.

در این آیه از مؤمنان خواسته شده تا به سمت تجارت نجات بخش بروند(هل ادلّکم – آیا شما را هدایت و دلالت کنم بر آن؟)، در واقع نوعی ایجاد آمادگی برای دریافت مطلب است. در آیه بعد تجارت نجات بخش را معرفی نمی کند: ۱- ایمان به خدا و پیامبرش.  ۲- جهاد در راه خدا با مال و جان،همان کاری که شهیدان کربلا انجام داده اند. در پایان این را بهترین و بافرجام تر از دیگر کارها معرفی می کند.

اهلبیت(امام حسین«ع»)

۳- امام حسین(ع) صاحب نفس مطمئنّه است. در حدیث امام صادق(ع) آمده است:سوره فجر را در هر نماز واجب و مستحب بخوانید(فانّها سورهالحسین بن علی«ع») که سوره حسین بن علی است هر کس آن را بخواند با حسین بن علی(ع) در قیامت در درجه او از بهشت خواهد بود. در آخرین آیه از همین سوره آمده است: یا ایّتهاالنّفس المطمئنّه ارجعی الی ربک راضیه مرضیّه فادخلی فی عبادی و ادخلی جنّتی. ابابصیر از امام صادق(ع) نقل کرده: یعنی الحسین بن علی(ع) قدر مسلم یکی از مصداق ها و نمونه های روشن نفس مطمئنه(جان آرامش یافته)امام حسین (ع)است. چرا که با وجود یارانی اندک و دشمنانی پرشمار در روز عاشورا آن چنان آرامشی داشت که هر بیننده و شنونده خاطرات کربلا را شگفت زده می کرد. آری او با قرآن، ذکر و دعا و مناجات و نماز به اطمینان رسیده بود. راوی می گوید: من ندیدم انسانی همانند حسین که این همه داغ و رنج دیده باشد و در عین حال از آرامش خاص برخودار باشد.( و من قتل مظلوماً فقد جعلنا لولیّه سلطاناً)، امام صادق(ع) فرمودند: این آیه در درباره شهادت امام حسین(ع) است.

۴- محبت و دوستی اهلبیت: قل لا اسئلکم علیه اجرا الّا المودّه فی القربی(شوری/۲۳)- بگو ای پیامبر در برابر انجام رسالتم از شما خواستار اجر و پاداشی نیستم جز مودت و دوستی خاندانم.

بنای پیامبران الهی بر این بوده است که در برابر کار پر زحمت رساندن پیام الهی به مردم، هیچ چشمداشتی از امت ندانسته باشند( ان اجری الا علی الله)، در این آیه به همین مسئله تصریح شده است. البته یک ذیل و استثنائی هم دارد و آن اینکه: من مزدی جز دوستی و محبت به خاندانم را از شما نمی خواهم که در آیه ای دیگر آمده است همین را هم که به سود شما است من مطالبه می کنم.

تعبیر(القربی- خویشاوندان نزدیک) بیانگر این است که باید نسبت به اهلبیت او محبت داشت و این عشق ورزیدن به آنان لازم و ضروری است و امام حسین(ع) یکی از آن بزرگواران است. امام سجاد(ع): وقتی حضرت علی(ع) به شهادت رسید با امام حسن خطبه خواند و فرمود: انا من اهل البیت الّذین افترض الله مودّتهم علی کلّ مسلم فقال تبارک و تعالی، قل لا اسئلکم… . (مستدرک الصحیحین/۷/۱۷۲)

خطبه دوم

حدیث

الامام الحسین(ع): لا یأمن یوم القیامه الا من خاف الله فی الّدنیا. ( فرهنگ سخنان امام حسین(ع)/۱۰۲)

در روز قیامت کسی در امان نیست مگر آن کس که در دنیا از خداوند می ترسد.

ترس امروز که باعث اطاعت از خدا و پرهیز از معصیت اوست باعث امنیت و آرامش فردای قیامت خواهد بود.

مناسبت ها

  1. تداوم رسالت عاشورا: بنا به نقلی روز شنبه ۱۲محرم سالروز شهادت امام زین العابدین است که البته در ۹۵هجری، این اتفاق افتاده است. بی تردید زنده ماندن حادثه عاشورای ۶۱ معلول روشنگری های حضرت زینب و امام سجاد(ع) بوده که هم چنان تداوم دارد. امام چهارم(ع) با خطبه خواندن، با بروز احساسات لطیف و حکایت کردن ماجرای کربلا به بیان مظلومنیت عاشورائیان و ظلم و ستم یزیدیان پرداخته است و لذا ایشان را به حق پاسدار حماسه کربلا و حزن شهیدان نامیده اند. شهادت مظلومانه اش را تسلیت می گوئیم و امیدواریم ما بتوانیم با پیدا کردن درک درست از حادثه عاشورا و عزاداری دارای شورو شعور عالی، حافظ و نگهبان این رویداد بی نظیر باشیم. اجر و پاداش الهی نصیب کسانی باد که در برپایی عزاداری سالار شهیدان تلاش می کنند و یا با مرثیه خوانی و نوحه سرایی و سخنرانی در زنده نگهداشتن این نهضت الهی فعالیت می کنند. توصیه می کنند دست از روضه های خانگی برندارید که این هم خالی از لطف نیست.
  2. روز جهانی مسجد: در ۳۰مرداد ۱۳۴۸ش، رژیم صهیونیستی مسجد الاقصی را به آتش کشید و با ترفندی از خاموش شدن آتش جلوگیری می کرد تا بدینوسیله آنرا تخریب کند و به خواست شیطانی اش برسد. چند سال پیش از سوی سازمان کنفرانس اسلامی بنا به پیشنهاد ج.ا.ا این روز به عنوان روز جهانی مسجد در تاریخ ثبت شد تا هم توجه کافی مسلمانان به مسجد الاقصی صورت پذیرد و هم به مسجد به عنوان پایگاه توحیدی که نقشی برجسته در زندگی مسلمانان داشته و دارد توجهی ویژه پدید آید. امیدواریم مساجد نقش سنگر بودن خود را بازیابند و همانند گذشته پایگاه خدمت رسانی به مسلمانان باشند و محل عبادت و نیایش و آموزش و تهذیب و تعاون و همیاری و …
  3. اتفاقات سریع افغانستان: طالبان که ۲۰سال پیش با تصرف افغانستان توسط آمریکا از حکومت ساقط شده بودند مجدداً بدون مقاومت نیروهای دفاعی و ارتشی افعانستان توانست در مدت کوتاهی آنرا در اختیار بگیرد که خیلی ها می گویند درواقع این آمریکا بود که شکست خورد و از آنجا رانده شد . ما امیدواریم اینها بتوانند با مشارکت دیگر گروهها به تشکیل حکومت مورد قبول همگان و جامعه جهانی بپردازند و مستقلاً کشور را اداره کنند.
  4. اشاره به چند رویداد:
  • ۲۹/۵ (امروز) روز تجلیل از اسرا و مفقودان است، روزشان گرامی باد.
  • ۱/۶ (دوشنبه) روز بزرگداشت ابن سینا روز پزشک است که امیدواریم روزشان مبارک باشد. همه ما قدردان زحمات پزشکان هستیم.
  • ۲/۶(سه شنبه) آغاز هفته دولت است. یاد و نام شهیدان دولت به ویژه شهیدان رجائی و باهنر را گرامی داشته و به دولت سیزدهم تبریک می گوئیم و امیدواریم مجلس هرچه زودتر و بهتر در تشکیل دولت جهادی و و لایی کوشا باشد و به وزرای لایق و شایسته رأی اعتماد بدهد تا کابینه هرچه زودتر تشکیل گردد و خدمت رسانی اش را آغاز کند.
  • ۴/۶(پنج شنبه) روز کارمند است، به کارمندان هم تبریک و خسته نباشید می گوئیم و از آنان می خواهیم خود را برای خدماتی شایسته و پیوسته در دولت جدید مهیا کنند.
  • ضمن تشکر و سپاس از همگان به ویژه کادر درمان و پزشکی و پرستاری انتظار داریم مسئله واکسیناسیون، جدی تر پیگیری شود تا هرچه زودت مردم واکسینه شوند و از مردم هم انتظار داریم برای سلامت خودشان بهتر و بیشتر به مراعات پروتکل ها اهمیت بدهند.

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*