خطبه ۸ مرداد ۱۴۰۰

خطبه اول

تقوا

«ما یلفظ من قول الّا لدیه رقیب عتید» ق/۱۸

سخنی بر زبان نیاورد جز اینکه مراقبی آماده نزد اوست.

همه باید مواظب سخن گفتن خود باشیم چرا که به تعبیر قرآن کریم هر لفظی که از زبان صادر می شود در کنار آن نگهبانی آماده، وجود دارد. بعضی گفته اند دو فرشته در کنار آن حاضرند یکی رقیب(نگهبان) و دیگری عتید(آماده). باید بدانیم سخن ما هم جزئی از اعمال ما است و باید مراقب باشیم. انسانهای متقی بیش از دیگران مراقب اند( … و قولوا قولاً سدیداً)احزاب ۷۲

حدیث

قال الامام الکاظم(ع): لیس من شیعتنا من خلا ثم لم یرع قلبه – شیعه ما نیست کسی که در تنهایی و خلوت دلش از خدا ترسان نباشد.

برا یک شیعه نباید خلوت و جلوت متفاوت باشد بلکه باید در همه حال به یاد خدا باشد و از مخالفت با او بپرهیزد و دلش از خوف خدا لبریز باشد.

خطبه دوم

مناسبت ها

  1. ذی الحجه ماه حج و ولایت: این ماه برای مسلمانان عموماً و برای شیعیان خصوصاً ماه با عظمت و درس آموزی است. ماه عبادت و بندگی و کلاس تربیتی است. حج به ما می آموزد چگونه باید خدا را بندگی کرد و رویدادهای دیگر مربوط به ولایت و امامت به ما تعلیم می دهد چگونه می توان مانند معصومین(ع) زندگی کرد. پس ذی الحجه درواقع ماه بندگی و ماه زندگی است.

این ماه سرشار از عطر و بوی ولایت است مثل ولادت های امامان، باقر العلوم(ع)، هادی النقی(ع) و موسی الکاظم(ع) و رویدادهایی مثل عرفه، قربان، غدیر، مباهله، خاتم بخشی مولا علی(ع) و نزول سوره هل اتی، روز ترویه و حساس ترین فراز تاریخی یعنی غدیر خم؛ که همه این ها به نوعی بیانگر عظمت و والایی اهلبیت(ع) می باشد که امیدواریم درس لازم را بتوانیم از آنها بگیریم و به خصوص با یاد کرد روز ۲۵ ذیحجه که نزول سوره هل اتی در آن اتفاق افتاده و لذا آنرا روز خانواده نامگزاری کرده اند بتوانیم خانواده ها را صیانت کنیم که هم اکنون دشمنان زیادی دارد.

  1. رویدادهای سیاسی این روزها: الف- آخرین دیدار دولت دوازدهم با مقام معظم رهبری و تذکرات ایشان که برجسته ترین فراز سخنان ایشان بر این نکته بر می گشت که تجربه نشان داده هرجا دولت به بیگانگان( غربی ها و اروپایی ها) تکیه کرده ضرر کرد و هرجا بدون توجه به آنها وارد میدان شد موفق بود. در تأیید فرمایش آقا که آنها را مانع پیشرفت دانست و باعث ابراز دشمنی آنان در هر جا، درخواست جدید برخی از نمایندگان آمریکا است که از دولت خود خواسته اند به آقای رئیسی ویزای ورود به آمریکا برای سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل را ندهد.

ب- در پیش بودن مراسم تحلیف آقای رئیسی و انتظار از ایشان که به اوضاع اقتصادی و معیشتی مردم توجه کند تا امید مردم به زندگی بیشتر شود و دلگرمی آنان افزوده تر گردد.

ج- یاد و نام شهیدان ۶ ذیحجه مکه (۹مرداد۶۶) را گرامی می داریم هم چنین یاد و نام شیخ فضل الله نوری شهید مشروطه را که پیش بینی کرده بود دشمن با عمامه و اسلام کار دارد نه فقط با شیخ فضل الله.

  1. تذکرات پایانی:
  • پنج شنبه ۱۴مرداد(۲۵ذیحجه) روز خانواده و تکریم بازنشستگان است که باید هر دو را پاسداشت و احترام گرفت. سخن آن صهیونیست را نباید فراموش کرد که گفته بود ما باید آرام آرام حساسیت ایرانی ها را نسبت به خانواده از بین ببریم و به روش قورباغه پزی فرانسویهاعمل کنیم که آنرا می پزند بدون اینکه متوجه شود( آرام آرام حرارت را زیاد می کنند تا پخته شود).
  • از دهم تا هفدهم به عنوان هفته شیر مادر اعلان شده و روز دهم روز جهانی شیر مادر است. شبکه بهداشت ضمن توجه دادن به خانواده ها از آنان می خواهد بهترین غذای بچه را که شیر مادر است از یاد نبرند. البته این توصیه را باید با توصیه به ازدواج و پاسداری از خانواده ها تکمیل کرد.
  • و تقاضای پایانی از مسئولان امر که ظاهراً مسئولان بالادستی هستند این است که تکلیف انتخابات شوراهای شهر را روشن کنند تا مردم شیرینی حضور ۹۷درصدی را همواره در کام خود احساس کنند. این کار اندکی تدبیر همراه با احساس مسئولیت می خواهد. امیدواریم ما هم بتوانیم شاهد تحلیف اعضای جدید شورا باشیم.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*