خطبه ۱ مرداد ۱۴۰۰

خطبه اول

تقوا

« و تزوّدوا فانّ خیر الزّاد التّقوی» بقره/۱۹۷

و برای خود توشه برگیرید که بهترین توشه تقواست.

انسان موجودی مسافر است از خدا آمده و به سوی او باز می گردد(انّا لله و انّا الیه راجعون) و مسافر، زاد راه و توشه می خواهد مسلم است توشه مسافر آخرت، از جنس آب و نان و فرش و پول و امکانات مادی نیست بلکه از جنس معنویت و تقوا است. آری این است بهترین زاد راه و توشه مسافر سفر ابدی.

ولایت و امامت(غدیر)

اشاره: در دهه ولایت و امامت و در آستانه غدیر خم قرار داریم لذا مناسب است تا مقداری در این خصوص سخن به میان آید. سر سلسله امامان معصوم ما، حضرت علی(ع) است. آن حضرت دارای فضایل بیشماری است. ابن عباس می گوید رسول خدا فرمود: لو انّ الرّیاض اقلام و البحر مداد و الجنّ حسّاب و الانس کتّاب ما احصوا فضائل علی بن ابی طالب( خوارزمی-المختصر۱/۱۷۲) و جانشین پیامبر یعنی علی(ع).

در قرآن کریم آیاتی وجود دارند که به نوعی در ارتباط با آن حضرت اند مثل: آیه لیله المبیت( و من النّاس من یشری نفسه…) و آیه زکات در رکوع، آیه انفاق و آیه نجوا(۱۲مجادله).

مفسران گفته اند: افراد متشخص و ثروتمند گاه و بیگاه وقت شریف پیامبر را می گرفتند و با ایشان نجوا می کردند و این کار هم وقت ایشان را می گرفت هم باعث غم و اندوه افراد تهیدست و فقیر می شد اینجا بود که این آیه نازل شد: یا ایّهاالّذین امنوا اذا ناجیتم الرّسول فقدّموا بین یدی نجواکم صدقه ذلک خیر و اطهر فان لم تجدوا فانّ الله غفور رحیم. امر فرمود برای نجوا با حضرت صدقه بدهید، این دستور باعث می شد تا افراد امتحان بشوند و اگر عملیاتی شد به نفع فقیران تمام شود. اما پس از نزول آن، کسی حاضر نشد با حضرت به صورت خصوصی گفتگو کند مگر یک نفر و آن حضرت علی(ع) بود. ایشان فرمود: من یک دینار داشتم آنرا به درهم درآوردم و هر بار که می خواستم با حضرت صحبت کنم بخشی از آنرا صدقه می دادم. در آیه بعد که می گوید: آیا شما ملاحظه کردید که صدقه دهید، بسیار خوب، شما توبه کنید که خدا توبه تان را می پذیرد. فاقیموا الصّلاه و آتوالزّکاه و اطیعواالله و رسوله. پس از آن، این آیه نسخ شد یعنی حکم آن که موقت بود برداشته شد و افتخاری برای علی(ع) باقی ماند. ابن عمر گفته بود علی از سه افتخار برخوردار بود که اگر یکی از آنها برای من بود برایم از بسیاری از شتران سرخ مو و پرقیمت بهتر بود: ۱- ازدواج او با فاطمه   ۲- پرچمداری در خیبر   ۳- آیه نجوا(تفسیر نمونه).

بله کسی در فضیلت پس از رسول خدا به علی(ع) نمی رسد. اکنون باید گفت چه کسی جز امیر المؤمنین می تواند وصیّ پیامبر باشد همو که در ۱۸ ذیحجه سال ۱۰ هجری توسط پیامبر با ابلاغ وحی به مردم معرفی شد.

خطبه دوم

حدیث

قال الامام الهادی(ع): من هانت علیه نفسه فلا تامن شرّه(تحف العقول).

کسی که حرمت خود را نگه ندارد و به خودش اهانت کند از شر او در امان مباش.

از قدیم گفته اند احترام امامزاده را باید بیش از همه متولی نگه دارد. اگر شخصی برای خودش احترامی قائل نبود قطعاً دیگران هم برای او حرمت نگه نمی دارند. بنابراین وقتی کسی اینگونه بود و باکی نداشت که درباره اش چه بگویند و چگونه بیندیشند مسلماً در فکر حرمت گزاری به دیگران هم نیست پس نباید از شر او ایمن بود و احساس امنیت کرد.

مناسبت ها

 1. ولادت امام هادی(ع): ایشان در ۱۵ذیحجه در مدینه به دنیا آمدند و پس از چند سال معتصم عباسی حضرت را از مدینه به سامرا فرا خواند و امام در مسیر خودشان به نجف رسیدند و در محضر جدشان به زیارت پرداختند که زیارت غدیریه یادگار آن بزرگوار است که به تعبیر بعضی ها جزء موثق ترین زیارت ها است که به دست ما رسیده و سند قرآنی جامعه کبیره است که از آن به شناسنامه امامان یاد می شود. در این زیارت(غدیریه) به بیش از ۳۰آیه قرانی برای فضیلت امام علی(ع) استفاده شده و حضرت با القابی و عناوینی شایسته مخاطب واقع شده است مانند: امیرالمؤمنین، وارث علم الیقین، سفیرالله فی خلقه، الحجّه البالغه علی عباده، صراط مستقیم، نبأ عظیم، یعسوب الدّین، اوّل من آمن بالسّیّد المرسلین، امام المتّقین و … . ضمناً به فضائل حضرت هم اشاراتی صورت گرفته و از شهادت عمار و امیر المؤمنین و سید الشهدا(ع) هم سخن به میان آمده است.

بله ما در آستانه ولادت این بزرگوار هستیم و در آستانه عید غدیر خم که سزاوار است بهتر و بیشتر گرامی داشته شود تا بیش از این در دنیا غریب نماند. به هر صورت برای هر دو مناسبت تبریک ویژه به محضر نمازگزاران داریم.

 1. روز نماز جمعه: در۵ مرداد سال ۵۸، اولین نمار جمعه پس از انقلاب به فرمان امام راحل و به امامت آیه الله سید محمود طالقانی در تهران اقامه شد و لذا آنرا روز نماز جمعه نامگزاری کرده اند تا مردم ما بیشتر با این فریضه الهی و سیاسی انس بگیرند و آشنا شوند چرا که به قول امام راحل: این یک نماز عادی نیست از عنایت هیا خداوند بر جمهوری اسلامی است و به فرموده مقام معظم رهبری: نماز جمعه روح فرهنگی هر شهر است و نماز جمعه قرارگاه است قرارگاه ایمان، تقوا، بصیرت و … .

برخی از ویژگی های نماز جمعه:

 • تنها نمازی است که یک سوره به نامش در قرآن وجود دارد.
 • تنها نمازی است که برای سه رکن آن(خطیب، مخاطب و خطبه) شرایطی وجود دارد.
 • تنها نمازی است که حد نصاب برای اقامه آن وجود دارد و باید به جماعت خوانده شود.
 • تنها نمازی است که تشویق ها و هشدارهایی سنگین برای اقامه و ترک آن وارد شده است .
 • و بالاخره تنها نمازی است که اقامه آن نیاز به اذن حاکم شرعی دارد.

بله این نماز سیاسی و عبادی که دشمن شکن است سالها بود که اقامه نمی شد و الان نزدیک به ۹۰۰ نماز جمعه در کشور اقامه می گردد که یک دهم آن در استان ما و سه مورد در شهرستان ما اقامه می شود و اردستان در این خصوص جلوتر از بسیاری از شهرها بوده است.

یاد و نام امامان محترم جمعه کشور از آغاز تا امروز چه آنانکه به شهادت رسیدند و چه کساین که از دنیا رفتند را گرامی می داریم و نیز یاد همه آنان که در برپایی حج مساکین نقش داشتند در قالب مجری، مؤذن، قاری و اعضای ستاد را گرامی داشته و به روان پاک درگذشتگانشان دورد می فرستیم و به خصوص از امام جمعه محترم و فقید حضرت آیه الله شریعتی و حاج آقای کمال طباطبائی نژاد امام جمعه موقت و اعضای شهید و متوفای ستاد نماز جمعه اردستان یاد می کنیم و برای همه آنان غفران الهی را خواهانیم و از کلیه دست اندرکاران برپایی این کنگره عظیم هفتگی تقدیر و تشکر می کنیم که بی هیچ چشمداشتی در حال تلاش و فعالیت هستند اعم از برادران و خواهران و بالخصوص از امامان محترم موقت که گاهی به آنان زحمت داده می شود تشکر و قدردانی می کنم.

 1. نکته های پایانی در حد یادآوری:
 • خروج آمریکا از افغانستان پس از ۲۰سال بدون هیچ دستاوردی با بر جای گذاشتن پرونده سیاه آدمکشی و ایجاد ناامنی، دلیل بر شکست آمریکا است.
 • پنجم مرداد سالروز عملیات مرصاد است که باعث شکست حمله نظامی منافقین در غرب کشور شد و فروغ جاویدان آقایان به سقوط جاویدان آنها انجامید. این اتفاق در سال ۶۷ افتاد که البته در ۷مرداد ۱۳۶۰ رجوی و بنی صدر از کشور به فرانسه گریختند. وقوع این دو در مردادماه مفهوم خاصی دارد چرا که هر دو حادثه نشان شکست نفاق و منافقین بوده است.
 • در آستانه تشکیل دولت جدید، دشمنان درصدد مشکل آفرینی هستند مثل آنچه در خوزستان اتفاق افتاد که می توانست وجود نیاید اگر بسیج همگانی برای رفع مشکل کم آبی که الان صورت گرفته قبلاً انجام می گرفت ما شاهد این اتفاقات تلخ نبودیم. امیدواریم تدبیر و درایت مسئولان، اجازه سوء استفاده های اینگونه ای را ندهد تا دولت جدید بتواند بر اوضاع مسلط شود.
 • در پایان از همه بزرگواران که در همه عرصه ها حضور داشته و دارند و نیز از امامان محترم موقت جمعه که در این چند هفته قبول زحمت فرمودند تشکر می کنیم.

 

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*