خطبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰

خطبه اول

تقوا

« تلک الجنّه الّتی نورث من عبادنا من کان تقیبّاً» مریم/۶۳

این همان بهشتی است که ما بندگان پاک متقی خود را بالخصوص وارث آن می گردانیم.

آن بهشتی که در درجه عالی قرار دارد و برای همگان به آسانی دست یافتنی نیست خاص کسانی است که اهل تقوا هستند.

ارث، به معنای تملیک است و منحصر به انتقال مالی از میت به بازماندگان نیست. براساس حدیثی از پیامبر(ص) هرکس از مومنان وکافران  منزلگاهی در بهشت و منزلگاهی در دوزخ دارد. کافران منزلگاه دوزخی را به ارث می برند و تملیک می کنند و مؤمنان جایگاه بهشتی کافران را.

بله، تقوا زمینه ساز دریافت بهشت است.

ولادت امام رضا(ع)

حضرت علی بن موسی الرضا(ع) در یازدهم ذی القعده سال ۱۴۸ از مادری بنام نجمه یا تکتم در مدینه به دنیا آمد و ۳۵سال از عمر   خود  را در خدمت پدر سپری کرد و پس از ایشان ۲۰سال امامت شیعیان را بر عهده داشت که ۱۰سال آن در عمر هارون و ۵سال در دوره امین و ۵سال در عهد مأمون بود. ۱۷ سال از امامتش را در مدینه و بقیه را به اجبار در مرو گذراند. در تمام دوران امامت خود از راهنمایی و ارشاد شیعیان غفلت نورزید و با مناظرات و راهنمایی ها به پاسداری از قرآن و عقاید حقه پرداخت و همواره با عمل خالص و اخلاق پسندیده   اش به جلب نظرها به اسلام و قرآن می پرداخت. در اینجا به چند نمونه از اخلاق و برخورد شایسته ایشان اشاره می کنیم:

  • او در صدقه و صبر و تواضع و حلم و گذشت از دیگران، سرآمد بود. هرگز کلام کسی را قطع نمی کرد و حاجت دیگران را برآورده نمی ساخت.
  • رفتارش با تهیدستان و خدمتگزاران، انسانی بود. با آنان می نشست و سخن می گفت و همه را سر سفره غذای خود می نشاند و اجازه نمی داد مهمانش کاری را انجام دهد.
  • زندگی اش ساده، خواب و خوراکش اندک و عبادت و خواندن قرآن او، زیاد بود.
  • در مقابل مدّعیان تشّیع حساس بود. چند نفر به خراسان آمده تا خدمت حضرت برسند و گفته بودند ما شیعه هستیم امام اجازه ورود ندادند و تا ۶۰روز این کار تکرار شد سرانجام التماس کردند و راهشان داد اما اجازه نشستن ندادند و وقتی علت پرسیدند فرمودند: شما ادعای دروغ دارید شیعه علی، حسن و حسین و سلمان و ابوذر و مقداد و عمار و محمد بن ابی بکرمی باشند که هیچ مخالفتی در عمل با علی نداشتند ولی شما اینگونه نیستید(لو قلتم انّکم موالیه ومحبّوه و الموالون لاولیائه و المعادون لاعدائه لم انکره من قولکم). گفتند: ما از این اداعا توبه می کنیم می گوئیم ما دوستدار شماییم. امام به دربان خود فرمود ۶۰بار به اندازه آمدن آنان به آنها سر بزن و سلام برسان و امام هدایا و پاداش هایی به آنان داد.
  • و به برادرش زیدالنّار نهیب زد که تو خیال می کنی با معصیت خودت اهل بهشتی؟ اگر اینگونه باشد از موسی بن جعفر هم گرامی تری در نزد خدا. زید گفت: انا اخوک. فقال(ع): انت اخی ما اطعت الله بی عززوجل.

خطبه دوم

حدیث

الامام الرضا(ع): قیل له کیف اصبحت؟ فقال(ع): اصبحت باجل منقوص و عمل محفوظ و الموت فی رقابنا و النّار من ورأتنا و لا ندری ما یفعل بنا(بحار۷۵/۳۳۹)

به امام گفتند: چگونه شب را به صبح آوری(درچه اندیشه ای بودی)؟ فرمود: اجلی ناقص(عمری کوتاه) و عملی محفوظ و مرگی در یمین و آتشی در پیش رو، در حالیکه نمی دانیم با ما چگونه برخورد خواهد شد.

مناسبت ها

  1. و اینک انتخابات ۱۴۰۰: بالاخره روز موعود و لیله القدر ملت فرا رسید و انتخاب بزرگ ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا در جریان است و مردم ما در حال تعیین سرنوشت ۴ساله خود و کشور و انقلاب هستند. امیدواریم همانگونه که رهبری فرمودند: حضور گسترده مردم باعث عزت بیشتر کشور و ناکامی دشمن گردد و رئیس جمهری بر سر کارآید با قدرت هرچه بیشتر و با استفاده از ظرفیت های فراوان کشور و جوانان، بتواند به رفع مشکلات بپردازد و روحیه یأس و ناامیدی که خواست دشمن است را بزداید و نیز اعضای توانمندی برای تشکیل شوراها بتوانند با آراء مردم بر سر کار آیند و کارهای شهرها و روستاها سامان بیشتری پیدا کنند و ما امیدواریم این مسئله تحقق پیدا کند. انتظار دیگر ما این است که شنبه بعد از انتخابات، شنبه وحدت، برادری، اتحاد و تعاون و دوستی باشد و مسائل رقابتی جای خود را به فضای رفاقتی بدهد و ملت ما شاهد خدمات نمایندگان خود در سطح کشور و شهرها و روستاها باشند.
  2. شکست پیاپی جبهه کفر و استبداد: با شکست ترامپ در انتخابات آمریکا و شکست نتانیاهو در اسرائیل و سقوط او از اریکه قدرت پس از ۱۲سال و با ریخته شدن آنان و همفکرانشان به زباله دان تاریخ و مقاومت و پیروزی مردم غزه در جنگ ۱۲روزه اخیر، ان شالله جهان شاهد یک پاکسازی از اشرار خواهد بود و ملت های مسلمان به ویژه مردم تحت ستم فلسطین و افغانستان و عراق و سوریه و لبنان نفس راحتی خواهند کشید و نقش اریان اسلامی، بیش از پیش نمودار و برجسته خواهد شد.
  3. یادآوری چند نکته:

الف- ۳۰خرداد ۱۳۶۰، منافقین اعلان جنگ مسلحانه کردند که شکست خوردند.

ب- همانها در همان تاریخ در سال ۷۳ بمبی را در حرم امام رضا(ع) منفجر کردند که تعدادی شهید و مجروح برجای گذاشت.

ج- ۳۱خرداد سالروز شهادت دکتر مصطفی چمران در سال ۶۰است.

د- اول تیر ۱۳۶۰ با حکم امام، سازمان تبلیغات اسلامی تأسیس شد.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*