خطبه ۲۱ خرداد ۱۴۰۰

خطبه اول

کرامت انسان

«ولقد کرّمنا بنی آدم و حملنا هم فی البرّ و البحر و رزقناهم من الطّیّبات و فضّلناهم علی کثیر ممن خلقنا تفضیلاً» اسراء/۷۰

حقاً که ما فرزندان آدم را کرامت و شرافت بخشیدیم و آنها را در خشکی و دریا سوار کردیم و آنها را از انواع پاکیزه ها روزی نمودیم و آنها را بر بسیاری از آفریده های خود برتری کامل دادیم.

در این آیه به کرامت و بزرگواری فرزندان آدم تصریح شده است و دلیل آن هم سه چیز بیان شده است:

 • برای آنان مرکب هایی قرار دادیم تا بتوانند در خشکی و دریا جابجا بشوند.
 • از پاکیزه ها روزی آنان را قرار دادیم.
 • بر بسیاری از مخلوقات آنها را برتری بخشیدیم.

آری انسان ها به خاطر ساختمان وجودی شان و استعدادهایی که دارند از دیگر موجودات برترند و از کرامت و فضیلت ظاهری و برتریهای معنوی برخوردارند.

در حدیثی از حضرت علی(ع) نقل شده که خداوند فرشتگان را آفرید و تنها در وجودشان، عقل قرار داد بدون شهوت، و در حیوانات شهوت بدون عقل را و در انسان هر دو را، پس آنکه عقلش  بر شهوتش غالب شود از فرشتگان برتر آنکه شهوتش بر عقلش غلبه کند از حیوانات پست تر است(تفسیر نمونه۱۲/۲۰۰)

در هر صورت این آیه می فرماید: نوع انسانها از کرامت برخوردارند و پیداست که کرامت او به خاطر ساختار وجودی و استعدادهای درونی اوست که اگر در مسیر حق و دین خدا قرار گیرد از ملک هم پرّان شود چنانکه رسول خدا به مقام و موقعیتی رسید که جبرئیل به آنجا نمی تواند راه پیدا کند و دیگران هم در حد خود می توانند از موقعیت خوبی برخوردار گردند. بدیهی است این کرامت درجاتی دادر چنانکه در قرآن هم آمده است: انّ اکرمکم عندالله اتقیکم. به قول استاد جوادی آملی، آنکه تقیّ(پرهیزگار) است کریم و آنکه اتقی(پرهیزکارتر) است اکرم می باشد و همانگونه که گفته شد اگر تسلیم شهوت بشود از هر حیوان درنده ای هم پست تر خواهد شد مثل فرعون و نمرود و صدام و ترامپ ونتانیاهو و امثال آنان. در حالات حجاج بن یوسف نوشته اند او گفته بود من دوست داشتم همه مردم دنیا دارای یک سر و گردن می شدند و من آنرا می زدم و همه را می کشتم. امروز داعش و صهیونیست ها هم اینگونه اند(اولئک کالانعام بل هم اضلّ).

خطبه دوم

حدیث

از امام هشتم(ع) نقل شده که شخصی خدمت رسول خدا رسید و عرض کرد: علّمنی خُلُقاً یجمع لی خیرالّدنیا و الاخره. فقال(ص): لا تکذب. (فقه الرضا/۳۵۴)

مردی نزد سرور ما رسول خدا آمد و عرض کرد به من اخلاق بیاموزید که خیر دنیا و آخرت در آن جمع باشد، حضرت فرمودند: دروغ نگو

در ادامه حدیث آمده است آن شخص گفت: من در معرض کاری ناپسند قرار گرفتم اما با یادکرد سخن رسول خدا از آن صرف نظر کردم چرا که اگر آنرا انجام می دادم و از من می پرسیدند آیا تو فلان کار را کرده ای اگر راست بگویم رسوا می شوم و اگر دروغ بگویم بر خلاف دستور پیامبر رفتار کرده ام.

بله در نقلی دیگر آمده است که همه بدیها را در جایی جمع کردند و کلید آنها را شراب قرار دادند( و الکذب شرّ من الشّراب) ولی دروغ از شراب بدتر و آثارش مخرب تر است.

مناسبت ها

 1. آغاز دهه کرامت: فردا اول ماه ذی القعده و ولادت حضرت فاطمه معصومه(س) است که به روز دختر معروف است. این روز را به همگان به ویژه دختران جامعه تبریک و تهنیت گفته و رهروی راه آن بانوی آب و آئینه را برای همه ارادتمندان به ساحت ولایت آرزومندیم.

از طرفی آغاز دهه کرامت است که ابتدایش این ولادت و پایانش تولد حضرت امام علی بن موسی الرضا(ع) است. امیدواریم با حرکت در مسیر امامان بزرگوارمان، جامعه ما جامعه کریمانه و مردمان ما مردم با کرامت باشند. کرامت در پرتو تقوا حاصل می شود( انّ اکرمکم عندالله اتقیکم) و با بلند همتی حاصل می گردد، الکرم نتیجه علوّ الهمّه و در پرتو اخلاق کریمانه مانند: کظم الغیظ(فرو بردن خشم)، چشم پوشی از گناه و یا خطای دیگران و خوش اخلاقی به دست می آید.

قال الصادق(ع): ثلاثه تذلّ علی کرم المرء: کظم الغیظ و غضّ الطّرف و حسن الخلق.

ان شاالله خداوند به ما توفیق دهد تا اولاً با عوامل کرامت ساز آشنا شویم و ثانیاً با عمل به آنها کریم و بزرگوار باشیم.

 

 1. انتخابات مظهر مردم سالاری دینی: مقام معظم رهبری در سخنرانی ۱۴خرداد، یکی از ابتکارات مهم امام خمینی را، تشکیل و تأسیس جمهوری اسلامی دانستند. یعنی حضور مردم را در عرصه تعیین سرنوشت خودشان در پرتو اسلام را ضروری و لازم دانستند و این دو را جداناشدنی از یکدیگر معرفی کردند و این یعنی مردم سالاری دینی، که خود را در انتخابات مختلف نشان می دهد هرچند عده ای از افراد سکولار غیر مذهبی یا مذهبی های سکولار و یا افرد متدین اما نا آشنا با متن اسلام، آنرا قبول ندارند. در هر حال یکی از برهه های حساس پیش رو انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا است که تبلیغات و مناظرات ۷تن از نامزدهای ریاست جمهوری آغاز شده و در جریان است و تبلیغات شوراها نیز در حال آغاز شدن است و ما امیدواریم:
 • تبلیغات صحیح و حساب شده به معرفی هرچه بیشتر نامزدها منجر شود.
 • هرگز باعث سیاه نمایی و دلسردی برای مردم نباشد.
 • موجب حضور حداکثری مردم بشود و به گزینش فرد اصلح ختم گردد.
 • مردم با آزادی و آرامش به تعیین افراد مورد نظر خود در شوراهای اسلامی اقدام نمایند.
 1. اشاره به چند نکته پایانی:
 • ۲۷خرداد سالروز تشکیل جهاد سازندگی به فرمان امام در سال ۱۳۵۸ است. یاد و نام همه آنانکه هم در عرصه آبادسازی روستاها و رونق بخشی به کشاورزی تلاش کردند و هم در جبهه جنگ حضوری معنادار داشتند را گرامی می داریم و امیدواریم همان انگیزه و نیت اولیه در کارکنان و مسئولان وزارت کشاورزی و ادارات کل و شهرستانی دیده شود و کشاورزی ما رونقی دوباره پیدا کند که ما برای تأمین ارزاق خود نیاز به خارج نداشته باشیم.
 • اخیراً تشست رسوایی حاکمان کانادا از پشت بام به زیر افتاد و صدایش به گوش همگان رسید. در آنجا در مدرسه ای متعلق به کاتولیک جنازه ۲۱۵ دانش آموز بومی به دست آمد که اعلان می شد اینها گم شده اند و خبری از آنها نیست و حالا معلوم شده این بیچاره ها را پس از جنایات جسمی و جنسی، سر به نیست کرده اند و پاپ تنها به اظهار تأسف اکتفا کرده است و صدای غربی ها هم به گوش نمی رسد. همانها که مرتب علیه کشور ما فریاد نقض حقوق بشری سر می دهند.
 • در پایان امیدواریم هفته آینده هفته حضور حداکثری را شاهد باشیم و گزینش اصلح.

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*