خطبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۰

خطبه اول

تقوا

«یا ایّهاالّذین امنوا اتّقوالله و کونوا مع الصّادقین« توبه/۱۱۹

ای کسانیکه ایمان آورده اید از خدا پروا کنید و با راستگویان باشید.

در آیه کوتاه در خطاب به مؤمنان به دو چیزامرشده است:۱- مراعات تقوای خداوند به مؤمنان و پرهیز از ارتکاب حرام و ترک واجب.  ۲- همراه و همگامی با صادقان، که نمونه روش و مصداق اتمّ آن امامان معصوم(ع) هستند و این تعبیر نشان می دهد که در هر زمان باید محبت الهی(پیشوای صادق) وجود داشته باشد. البته همراهی با آن بزرگواران در تبعیت و پیروی از ایشان است که آن هم فرع بر شناخت آنان می باشد. [ معرفت، ولایت و اطاعت]

شهادت امام صادق(ع)

جعفربن محمد از مادری به نام فاطمه یا قریبه درسال ۸۰ یا ۸۳ ه.ق در مدینه به دنیا آمد و پس از شهادت پدرش ۲۴سال امامت شیعیان را بر عهده داشت و سرانجام در ۲۵شوال ۱۴۸ توسط زهری که به دستور منصور به او خوارانده شد به شهادت رسید و در جوار پدرش در بقیع به خاک سپرده شد. زندگی سراسر درس آن بزرگوار به عبادت و بندگی و تعلیم و تربیت و نیز راهنمایی و دستری از شیعیان و جز این ها می گذشت.

آگاهان معاصر آن حضرت در این خصوص گفته اند:

 • ما ایشان را در یکی از سه حالت دیده ایم: نماز، روزه و ذکر.
 • با توجه به موقعیت پیش آمده(اختلاف بین امیه و بنی عباس) ایشان بیشترین استفاده را برای نشر احکام دین و بیان عقاید حقه و تربیت شاگردان داشت و با افکار منحرف مبارزه می کرد. به طوریکه گفته شد هزاران شاگرد در رشته های مختلف تربیت کرد مثل: فقه، عقاید، شیمی، اخلاق و علوم دیگر. الان هم روایات نقل شده از آن بزرگوار به قدری در همه ابواب زیاد است که اگر آنها را بردارند چندان حدیثی باقی نمی ماند.
 • در علم نیز پیشتاز همگان بودند مخصوصاً در کمک به دیگران. هشام بن سالم می گوید: آن حضرت در شب هنگام کیسه ای از نان و غذا و پول بر دوش می کشید و به صورت ناشناس به در خانه های مسکینان می رفت و آن را به آنان تحویل می داد. وقتی به شهادت رسید و این کمک ها قطع شد فهمیدند که انفاق کننده در دل شب، امام صادق(ع) بوده است.

آن حضرت همیشه کمک قابل توجهی توسط یک فردی به بعضی ها داشت و توصیه می کرد نگویید دهنده این کمک ها کیست. آن شخص اینها را می گرفت و دعا می کرد وبا گلایه ازایشان می گفت: جعفربن محمد با اینکه وضع خوبی دارد اما به ما کمکی نمی کند او هم موقع شهادت حضرت فهمید که کمک ها از کیست.

از آن بزرگوار نقل شده که فرمودند: در شگفتم از کسی که از چهار چیز بیم دارد چگونه به چهار کس پناه نیم برد: ا- از کسی که می ترسد و از ذکر حسبناالله و نعم الوکیل غافل است. ۲- از کسی که اندوهگین است و ذکر لااله الا انت سبحانک انّی کنت من الظّالمین نمی گوید. ۳- از کسی که مورد مکر است و ذکر و افوّض امری الی الله ان الله بصیر بالعباد نمی گوید. ۴- طالب زیبایی های دنیا است و ماشاالله لا قوّه الابالله نمی گوید.

خطبه دوم

حدیث

قال الامام الصادق(ع): ان شئت ان تکرم فلن و ان شئت ان تهان فاخشن- اگر می خواهی گرامی باشی ملایم و مهربان باش و اگر می خواهی خوارشوی خشن باش.

هر چه کنی به خود کنی      گر همه نیک و بد کنی.

اگر برخورد خوب و نرمی داشته باشی عزیز و گرامی خواهی شد و اگر خشن و تند بودی مکافات آنرا که خواری است درخواهی یافت.

مناسبت ها

 1. سالروز ارتحال امام خمینی(ره): در سال ۱۲۸۱ه.ش[۱۳۲۰] قمری در خمین متولد شد و در سن ۸۷سالگی در ۱۴خرداد۱۳۶۸ ش دیده از جهان فرو بست. او از معدود شخصیت های روحانی شیعی است که انقلابی را پایه گذاری کرد و حکومت ۲۵۰۰ساله را سرنگون نمود و جمهوری اسلامی را شکل داد که حالا این نظام چهل و سومین سال خود را سپری می کند. ضمن عرض تسلیت سی ودومین سال رحلت ایشان و عرض تبریک سی و دومین سال انتصاب حضرت آقا برای رهبری انقلاب به چند ویژگی برجسته امام راحل اشاره می کنیم:

۱- علم و آگاهی: ایشان در تراز عالمان نخست جامعه شیعی بوده و هست.

 • حکمت و دانایی: او علاوه بر علم، از حکمت و فرزانگی هم برخوردار بود.
 • رأفت و مهربانی: در سرما و گرما و سختی ها بسان مردم زندگی می کرد.
 • زهد و قناعت: اصلاً دل بستگی به دنیا نداشت( زندگی ساده یا داشت).
 • مردم داری و مردم واری(حتی حاضر نبود موقع موشکباران به پناهگاه برود).
 • توسل و توکل.
 • تواضع و افتادگی.
 • هجرت و جهاد.
 • پاسداری از اسلام و حرمت گذاری به مردم
 • مظلومیت و محبوبیت.
 1. قیام ۱۵خرداد: حضرت امام پس از مخالفت علنی با دستگاه حاکمه و آمریکا و اسرائیل، سرانجام در نیمه خرداد ۱۳۴۲ توسط عوامل شاه از قم دزدیده شد و به تهران برده شد که مردم باخبر شدند و در حمایت از ایشان به خیابانها ریختند و قیام سراسری و خونین خرداد ۴۲ شکل گرفت. هزاران نفر کشته و مجروح و دستگیر و زندانی شدند و این قیام تاریخی در حافظه ملت و تاریخ جاودانه ماند و از آن تاریخ تا به امروز بیش از نیم قرن می گذرد اما همچنان نام و یاد آن زنده است و موجب گشایش در امور.

سالها می گذرد حادثه ها می آیند     انتظار فرج از نیمه خرداد کشم.

ایشان فرمودند: پانزده خرداد را بشناسید و مقصد آنرا و کسانی را که آنرا دنبال کردند و مخالفین آنرا بشناسید.پانزده خرداد برای اسلام بود و به اسم اسلام بود و به مبدئیت اسلام و راهنمایی روحانیت. قیام کنندگان هیچ نظری جز اسلام نداشتند. امیدواریم ما بتوانیم با آشنایی بهتر و بیشتر با ۱۵خرداد، پاسدار آن باشیم و اجازه ندهیم عده ای بیگانه از ۱۴ و ۱۵ خرداد، آن نهضت عظیم را تاراج و مصادره کنند یا اهدافش را تغییر داده و تحریف کنند.

 1. انتخابات پیش رو: هم امام هم مقام معظم رهبری هموراه مردم را برای شرکت در انتخابات دعوت کرده و آنرا تکلیف شرعی و قانونی می دانند. به چند فراز از سخنان حضرت آقا اشاره می کنیم:
 • همیشه روی حضور حداکثری اصرار کرده ام.
 • انتخابات مال رهبری نیست همه باید بیایند.
 • کشور مال شماست مال ملت است منتها امثال حقیر هم وظیفه داریم که ملت عزبز را آگاه کنیم.
 • به کسی نمی گویم به چه کسی رای می دهید این تشخیص خود مردم است.
 • کسی از رای رهبری مطلع نخواهد شد.
 • تأکید می کنم مردم باید آزادانه بتوانند انتخاب کنند.
 • هرکس بخواهد با نتیجه آراء ملت دربیفتد بنده در مقابلش می ایستم. بله حضرت ایشان همواره به حضور حداکثری مردم در انتخابات تاکید دارند ولی دشمنان به عکس، مردم را مأیوس و از حضور منع می کنند. قدر مسلم حضور باشکوه مردم پشتوانه نظام خواهد بود. حالا هرکسی هم سر کار بیاید بهتر می تواند خدمت کند. همه باید دیگران را به این امر مهم دعوت کنیم تا ان شاالله رئیس جمهوری با کفایت و با دیانت و با برنامه و کارنامه درخشان انتخاب بشود و نیز شوراهای اسلامی شهر و روستا با گزینش بهترین ها شکل بگیرند.
 1. تذکرات پایانی:
 • ۱۴خرداد روز حمایت از کودکان قربانی خشونت است.(کودکان یمن و فسطین)
 • ۱۵خرداد روز جهانی محیط زیست است. امیدمندیم قدردان محیط زیست سالم باشیم و مانع از تخریب آن گردیم.
 • سقوط بنیامین نتانیاهو از اریکه قدرت پس از ۱۲سال مداوم و ۳سال قبل از آن. و این برکناری ذلت بار شک نکنید که ثمره آه و ناله مظلومان فلسطینی بوده که ما امیدواریم همانطور که رهبرمان فرمودند باید محاکمه و مجازات بشود که چه تعداد از دانشمندان ما را به شهادت رساند و چقدر باعث خرابکاری در کشورمان شد اما ناکام و ناشاد و نامراد از صفحه سیاست محو شد.
 • ما از وضع انتقال مرکز ۱۱۸مخابرات از شهرستان به مرکز استان گله مندیم چرا که هم باعث تضییع وقت مردم می شود هم پاسخگویی درست انجام نمی گیرد. راستی چرا یک عده ای اصرار دارند مردم را ناراحت کنند .قبلاً خدمات به خوبی انجام می گرفت اما الان خیر.

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*