خطبه ۷ خرداد ۱۴۰۰

خطبه اول

تقوا

« و قیل للّذین اتّقوا ماذا انزل ربّکم قالوا خیراً للّذین احسنوا فی هذه الدّنیا حسنه و لدارالاخره خیر و لنعم دار المتّقین» نحل/۳۰

و به کسانی که تقوا پیشه کرده اند گفته می شود پروردگارتان چه نازل کرده؟ گویند(سراپا) خیر و نیکی را. برای کسانی که نیکی کرده اند در این دنیا پاداشی نیک است و به یقین خانه آخرت بهتر است و بسی نیکوست خانه پرهیزکاران.

برای آنانکه اهل تقوا و احسان اند در همین دنیا پاداشی است مانند اجتماع سالم ، زندگی پاک و پاکیزه که دارای رشد و سعادت است و البته خانه آخرت برای آنها بهتر و نیکوتر است.

این نوع تعابیر و توصیف ها تشویق خوبی است برای کشاندن افراد به وادی تقوا و پاکی و نیکی که انشاالله ما هم بتوانیم در این مسیر حرکت کنیم.

سبک زندگی دینی

الف- حرام خواری: از جمله عوامل جهنمی شدن، حرام خواری است یعنی بدون اجازه و مجوز از مال دیگران استفاده کردن و یا از اموال حرام بهره بردن که در اینجا به دو نمونه آن اشاره می کنیم:

الف- خوردن مال یتیمان: هرچند مال هیچ کس بدون مجوز شرعی، روا نیست اما خوردن مال یتیم که بی پناه و بی دفاع است قباحت بیشتری دارد و صریحاً وعده عذاب  الهی به آن داده شده است(انّ الّذین یاکلون اموال الیتامی ظلماً انما یاکلون فی بطونهم ناراً و سیصلون سعیراً/نساء-۱۰)- کسانی که اموال یتیمان را از روی ظلم می خورند فقط آتش می خورند و به زودی به آتش دوزخ خواهند سوخت.

رسول خدا(ص) فرمود: شرّ المأکل اکل مال الیتیم. (بحار/۷۶/۲۶۷).- بدترین خوردنی ها خوردن مال یتیم از روی ستم است.

به تعبیر بعضی از بزرگان، خورندگان مال یتیم همین الان دارند آتش می خورند ولی متوجه نیستند که البته در قیامت به وضوح برای همگان قابل درک خواهد بود.

ب- رباخواری: در قرآن کریم رباخواری را جنگ با خدا اعلان کرده است و صریحاً از آن نهی شده است(یا ایّهاالّذین امنوا لا تاکلوا الرّبا اضعافا مضاعفه – و اتّقوالله لعلّکم تفلحون و اتّقوا الله الّتی اعدّت للکافرین/ آل عمران ۱۳۱-۱۳۰). در این آیه از مؤمنان خواسته شده تا از رباخواری به صورت مضاعف خودداری کنند و تقوای الهی را پیشه کنند تا شاید رستگار شوند، و شما از آتشی که برای کافران آماده شده بپرهیزید. و سوره بقره آیه ۲۷۵ به طور صریح می گوید: و من عاد فاولئک اصحاب النّارهم فیها خالدون- کسی که به رباخواری بازگردد جزء اصحاب آتش خواهد بود.

در روایات آمده است: رباخواری در تمام کتب آسمانی و در تمام شرایع پیامبران خدا حرام بوده است. اارضا(ع): و هو محرّم علی لسان کلّ شیء و فی کلّ کتاب./ مستدرک۱۳/۳۳۱

بله این هم از موارد حرام خواری است که باعث جهنمی شدن انسان می گردد.

خطبه دوم

حدیث

انس بن مالک می گوید: مردی که عازم سفر بود به نزد رسول خدا آمده و عرض کرد: اوصنی- مرا سفارشی بفرمائید. فقال له: اتّق الله حیثما کنت- فرمود: در هر کجا هستی تقوای الهی داشته باش، و اتّبع السّیّئه الحسنه و خالق النّاس خلق حسن- و کار بد را به کار یک دنبال کن و با مردم به خلق نیکو برخورد کن، و موقع خداحافظی حضرت به او فرمود: خداوند زاد و توشه ات را تقوا قرار دهد و گناهت بیامرزد.(مستدرک۸/۳۰۸)

مناسبت ها

  1. ارتباط تصویری حضرت آقا با نمایندگان مجلس

در آستانه ۷ خرداد(روز قانون و آغاز هفته مجلس) ریاست مجلس گزارشی از عملکرد یکساله ارائه داد آنگاه مقام معظم رهبری مطالب مهم را در این دیدار تصویری بیان کردند که در دو بخش کلی خلاصه می شود:

الف- اهمیت مجلس و عصاره فضایل ملت بودن آن، لزوم توجه مجلس به مسائل اساسی جامعه، پرهیز از انتقادات مضر، تصویب لوایح به جای ارائه طرح ها، ادامه سفرهای رئیس به مناطق مختلف، سرکشی مداوم نمایندگان به حوزه انتخابیه و بودن در کنار مردم و … .

ب- انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ که در ۲۸خرداد برگزار می گردد. دفاع از عملکرد شورای نگهبان، عدم احراز صلاحیت کاندیداها به معنای بی صلاحیتی نیست بلکه به این معناست که شورا نتوانسته احراز کند، تشکر ویژه از رد صلاحیت شدگان که نجیبانه برخورد کردند، حرف و حدیث دشمنان برای دلسرد کردن مرم جهت حضور در انتخابات. اول می گویند مردم نمی آیند بعداً می گویند مهندسی شده بود و سپس بیان می کنند که رئیس جمهور اختیاراتی ندارد. اینها دلسوز نیستند.

  1. پس لرزه های شکست اسرائیل در جنگ ۱۲روزه با غزه:

شادی مردم دنیا به ویژه مسلمانان، سرخوردگی صهیونیست ها و ذلت و خواری حامیان استکباری آنها، و در معرض دید و شنیده مردم دنیا قرار گرفت و این نشان داد که عملیات سیف القدس فلسطینی ها بسیار موفق و درس آموز بوده است و به قول رهبری و سید حسن نصرالله هیمنه اسرائیل شکسته شده و قدس، محور اتحاد همه نیروها و مسلمانان شد.

  1. اشاره به چند مناسبت دیگر:

۷خرداد روز قانون و آغاز هفته مجلس را به مجلسیان تبریک می گوئیم.

۸خرداد یاد و نام سید آزادگان مرحوم حجت الاسلام سید علی اکبر ابوترابی را که در سال ۷۹ به لقاء الهی شتافت گرامی می داریم.

و بالاخره تشکر می کنیم از بانیان اجلاس ۲روزه بررسی نقش اردستان در تاریخ و ادبیات و فرهنگ و هنر را که در دانشگاه پیام نور برگزار گردید با توجه به پیشینه ارزشمند شهرستان نباید اجازه داد این افتخارات بی دنباله باشد و یا فراموش گردد.

  1. توصیه به مردم برای حضور در انتخاباتی که حق خودشان است و درخواست از خدا برای هدایت دلها به سمت کسی که واقعاً می تواند کاری انجام دهد و توصیه به کاندیداها برای رعایت مصالح کشور و اخلاق و ارائه برنامه برای معیشت مردم و رفع بیکاری جوانان و افزایش تولید و کوتاه کردن دست واسطه ها که اینها اولویت مردم است.

ما امیدواریم هم مجلس هم کاندیداها و طرفدارانشان این رهنمودها را جدی بگیرند و ما شاهد حضوری پرشور در انتخابات باشیم که همزمان انتخابات شوراهای روستاها و شهرها هم هست.

نکته مهم: با توجه به اختیارات تصریح شده در قانون اساسی برای ریاست جمهوری که عالی ترین مقام اجرایی است و ریاست هیات وزیران را بر عهده دارد و ریاست شوراهایی مثل: انقلاب فرهنگی، امنیت ملی و اقتصاد را دارد و سفیران را ایشان تعیین می کند و مسئولیت دهها نهاد و شوراهایدیگر را بر عهده دارد امیدواریم بتواند در چهارسال آینده نقش آفرین، تحول آفرین و امیدآفرین باشد و این مائیم که ضمن مشارکت فعال و انتخاب اصلح می توانیم در این باره مؤثر باشیم.

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*