خطبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

خطبه اول

تقوا

« الم اعهد الیکم یا بنی آدم ان لا تعبدوا الشّیطان انّه لکم عدوّ مبین» یس/۶۰

ای آدم زادگان، آیا به شما سفارش ننمودم که شیطان را نپرستید زیرا که او دشمن بزرگ شماست؟

این سوره که قلب قرآن نام دارد دارای حقایق مهم و با ارزشی است. در اینجا خطاب به آدمیزادگان (بنی آدم) می فرماید: آیا من با شما از در عهد و پیمان و وصیت در نیامدم و به شما نگفتم که عبادت شیطان را نکنید(اطاعت او را نداشته باشید) چرا که او دشمن آشکار شما است؟ دشمنی او با شماها از زمان استکبار او و رانده شدنش از جایگاه خودش به خاطر سجده نکردن به آدم، آشکار شد آنگاه که گفت: لئن اخّرتن لاحتنکنّ ذرّیّته الاّ قلیلاً(اسرا/۶۳) و افزون بر آن ما هشدارهای دیگری هم داده بودیم مثل: یا بنی آدم لا یفتننّکم الشّیطان کما اخرج ابویکم من الجنّه/ اعراف ۳۷، و لا یصدّنّکم الشّیطان انّه لکم عدّو مبین(زخرف/۶۲).

بله ما به شما گوشزد کرده بودیم که از او اطاعت نداشته باشید( و ان اعبدونی هذا صراط مستقیم- از من عبادت و اطاعت داشته باشید که این راه راست است) راه راست یکی بیش نیست اما دشمن خیلی دارد که شیطان از آن دشمن هاست. البته کار شیطان، غوایت و ضلالت و گمراهی است. او این کار را از طریق وسوسه، تزیین کارها و دادن وعده های دروغین عملیاتی می کند( الّذی یوسوس فی صدورالنّاس). او به مردم وعده فقر و فحشا می دهد و آنان را به زشتی ها امر می کند، در خواب و بیداری مراقب انسانهاست او و سپاهیانش به شدت از بیداری و بصیرت مردم در هراس است و درواقع غفلت بر انسان ظاهر می شود تا او را گمراه کند.

در تفسیر کلمه خنّاس گفته شده که شیطان به سراغ انسانها می آید تا آنها را گمراه کند همین که مشاهده کرد طرف در حال ذکر و بیداری است خودش را جمع می کند و عقب می نشیند تا به محض اینکه غافل شد بار دیگر به سراغ او می آید.

قرآن کریم درباره افراد متقی می گوید: انّ الّذین اتّقوا اذا مسّهم طائف من الشّیطان تذکّروا فاذا هم مبصرون. اعراف/۲۰۱

آنان وقتی احساس کردند شیطانی در حال طواف به گرد آنها است متذکر می شوند و بینا می گردند و طبعاً شیطان از آنان فاصله می گیرد.

خطبه دوم

حدیث

قال رسول الله(ص): اوصیک بتقوی الله و صدق الحدیث و الوفاء بالعهد و اداء الامانه و ترک الخیانه و لین الکلام و بذل السّلام و حفظ الجار و رحمه الیتیم و حسن العمل و قصیر الامل. تحف العقول/۲۶

تو را سفارش می کنم به تقوای الهی، راستگویی، وفای به عهد، امانت داری، ترک خیانت، نرمش در کلام، بذل اسلام، حفظ همسایه، مهربانی با یتیمف نیکوکاری و کوتاه ساختن آرزو.

اهمیت تقوای الهی، از قرار گرفتن آن در صدر این توصیه گرانسنگ به خوبی مشخص می گردد.

مناسبت ها

  1. مقاومت مظلومانه در برابر جنایات وحشیانه:

جنگ نابرابر مردم مظلوم فلسطین در برابر رژیم سفاک اسرائیل که وارد دومین هفته خود شده است باعث اعجاب و شگفتی مردم دنیا شده است. هرگز اسرائیل و حامیانش تصور نمی کردند که مردم سرزمین غصب شده ۷۳ساله با مردم غزه همگام شده و به قیام سراسری علیه صهیونیست ها بپردازند و گمان نمی کردند مقاومت فلسطین تا این اندزه قدرتمند بشود که بتواند تل آویو و حیفا و دیگر شهرها و شهرک ها را موشک باران کند و گنبد آهنین را سوراخ کند و فکر نمی کردند در دنیا این همه حامی داشته باشند. وجدان مردم بیدار دنیا، جنایات وحشیانه اسرائیل را در کشتن زنان و کودکان بی پناه، محکوم می کنند در مقابل، دولت های مستکبر از این رژیم جبار حمایت می نمایند. این مقاومت غزه، مقاومت حاج قاسم است و می رود تا بساط ستمگران را درهم بپیچد. جا دارد مردم مسلمان سراسر دنیا و به خصوص عرب ها به غیرت بیایند و فریاد مظلومانه فلسطینی ها را پاسخ بگویند. ما دست به دعا برمیداریم و می گوییم: اللهم انصرالاسلام و اهله و اخذل الکفر و اهله.

پیروزی مقاومت : سرانجام پس از یازده روز وحشیگری اسرائیل و کشتن و مجروح کردن نزدیک به ۲۰۰۰نفر و تخریب بناها و منازل و زیرساخت ها در غزه، بالاخره تسلیم شد و آتش بس بدون پیش شرط را پذیرفت و از ساعت ۲ بعد از نیمه شب(ساعت ۴به وقت ایران) اعلان آتش بس کرد و این یعنی اعلان پذیرش شکست و اعلان پیروزی مقاومت در غزه. این شکست تاریخی اسرائیل، شکست شورای امنیت، سازمان ملل، طرفداران پر ادعای حقوق بشر و حکومت های فاسد جهان مثل آمریکا، انگلیس، فرانسه و … هم بود. شکست سازش و تسلیم و شکست اعراب بی غیرت، از طرفی اعلان پیروزی مقاومت، مردم با وجدان دنیا، پیروزی حق بر شمشیر و پیروزی فرماندهی میدان به فرماندهی حاج قاسم سلیمانی هم بود.

ما این پیروزی را به ملت شجاع فلسطین، همه مردم آزاده دنیا تبریک می گوئیم و آنرا ثمره مقاومت و استقامت می دانیم که خداوند وعده فرموده است: انّ الّذین قالوا ربّناالله ثم استقاموا تتنزّل علیهم الملائکه ان لا تخافوا و لا تحزنوا و ابشروا بالجنّه الّتی کنتم توعدون(فصلت/۳۰) و نیز بازتاب سخن مولا علی(ع): من استقام فالی الجنّه و من ذلّ فالی النّار.

  1. سال ۱۴۰۰سال سرنوشت جبهه مقاومت:

پنجم خرداد روز انتخابات ریاست جمهوری سوریه است و ۲۸خرداد روز انتخابات ریاست جمهوری ایران است و ۱۸مهر انتخابات عراق خواهد بود و نتیجه انتخابات در هر ۳ کشور برای جبهه مقاومت مهم است و ما امیدواریم در انتخابات ریاست جمهوری کشورمان آنچه خیر ملت و کشور است رقم بخورد. مسیر آغاز شده به شورای محترم نگهبان رسیده است و پس از بررسی صلاحیت ها و اعلان اسامی افراد، تبلیغات در ۷ خرداد آغاز می شود و تا ۲۰روز ادامه می یابد و ما امیدواریم کاندیداها به رعایت چند نکته اهتمام داشته باشند: ۱- مصلحت نظام و کشور را در نظر بگیرند.  ۲- از سیاه نمایی و یأس آفرینی بپرهیزند.  ۳- از کارنامه ها و برنامه های خود سخن بگویند.   ۴- اخلاق انتخاباتی را مراعات کنند. ۵- از اتهام زدن ها و انگ چسباندن به دیگران خودداری کنند. و امیدواریم مردم ما با آگاهی کامل اولاً مشارکت حداکثری داشته باشند و ثانیاً به انتخاب اصلح با معیارهایی که رهبری بیان کرده و می کنند بپردازند تا دولتی تحول گرا، اسلامی، امیدآفرین و جوان شکل بگیرد.

  1. سوم و چهارم خرداد روز حماسه آزادسازی خرمشهر در سال ۶۱ پس از ۵۷۶ روز که در اشغال دشمن بود و نیز روز مقاومت و پیروزی (روز دزفول) را گرامی می داریم و به روان پاک همه شهیدان به ویژه شهیدان عملیات بیت المقدس و به روان امام راحل درود می فرستیم.
  2. روز بهره وری و بهینه سازی مصرف:

شنبه اول خرداد به این عنوان نام گذاری شده است. امیدواریم با تلاش مدیران و مسئولان، جامعه ما به بهره وری صحیحی دست یازد و مردم ما با بهینه سازی مصرف از محرومیت، احتمالی جلوگیری و پیشگیری کنند مثلاً مسئولان هشدار می دهند با توجه به خشکسالی امسال و پایین بودن سطح آب سدها احتمالا در آب و برق، کشورمان دچار مشکل جدّی خواهد شد لذا توصیه می شود تا همواره به بهینه سازی مصرف بیندیشیم و از اسراف در همه موارد به خصوص انرژی بپرهیزیم. البته باید مسئولان هم با الگوسازی و الگو دهی در این خصوص پیشگام باشند( سفر وزرای راه و شهرسازی و صمت به منطقه قابل تقدیر است).

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*