خطبه ۲۸ اسفندماه ۱۳۹۹

 1. خطبه اول
 2. تقوا
 3. «یاایهاالناس انتم الفقراء الی الله و الله هو الغنیّ الحمید» فاطر/۱۵
 4. ای مردم همه شما به خدا نیازمندید و خداست که بی نیاز و ستوده است.
 5. مخاطب این آیه همه مردم اند و نه گروهی خاص و افراد مؤمن. به همه می گوید: شما همه نیازمندید به خداوند و تنها او بی نیاز ستوده است. انسان، حقیقتی جز فقر ندارد. او در همه چیز و در همه لحظاتش به خدا محتاج است.در حیات، در روزی، در سلامت، در گفتار، در دیدن، در تفکر و در همه چیز به او احتیاج دارد اما خداوند به هیچ کس در هیچ زمینه ای احتیاج ندارد پس اگر دستوری می دهد برای رفع نیاز انسانها است نه برای رفع نیاز خودش. این معنا را انسانهای عاقل، متدین و باتقوا می فهمند و با فرمانبرداری از او انجام وظیفه می کنند.
 6. ولادت امام سجاد(ع)
 7. امام علی بن الحسین(ع) در پنجم شعبان سال ۳۸هجری در مدینه به دنیا آمد برخی نام مادرش را غزاله از مردم یاسجستان نوشته اند و بعضی دیگر نام او را شهربانو، شاه زنان یا جهان بانو می دانند. ایشان سه سال قبل از شهادت جدش امیر المؤمنین به دنیا آمد و روزگارش را در دوران امامت آن حضرت و عمو و پدرش گذرانید و سختی های زیادی را تحمل کرد. به ویژه آنکه در جریان کربلا و اسارت، رنج جسمی و روحی فراوانی دید و پس از آن هم در مدینه تحت نظر بود و شاهد جنایت ها و جسارت های بنی امیه بود مانند هجوم به مسجد النّبیّ و بستن اسبهایشان در آن و کشتن مردم بیگناه و تجاوز به نوامیس مسلمین که به دستور یزید انجام گرفت. اما هیچ کدام از این دشواری ها مانع از انجام وظیفه امامت آن حضرت نشد. ایشان با بیان حقایق و معارف دینی در قالب دعا از یکسو و با تربیت عملی افراد از سوی دیگر به حفظ اسلام و رشد مسلمانان پرداخت. امروز مردم ما با دو میراث گرانسنگ ایشان محشورند(صحیفه سجادیه و رساله الحقوق). بزرگان، صحیفه را زبور آل محمّد(ص) می خوانند.
 8. و اما در موضع عمل، آن بزرگوار در حدود یکصد خانوار فقیر را زیر نظر و به آنان کمک رسانی داشت. افزون بر آن شبانه به عنوان فردی ناآشنا و غریبه، انبان(کیسه غذا) بر دوش می کشید و به آنان کمک می کرد به طوریکه بعد از شهادت ایشان فهمیدند که کمک کننده چه کسی بوده است.
 9. کار دیگر حضرت این بود که غلامان و کنیزانی را از پول شخصی خود می خرید و پس از تربیت و آموزش دینی، آنان را در عید فطر یا در ایام حج در مشعر و منی آزاد می کرد و به آنها کمک هم یم داد. همه آنان که روزی در خدمت ایشان بودند ارتباط معنوی خود را با امام حفظ می کردند.
 10. این نوع کارها باعث می شد تا گرایش مردم به اسلام حفظ شود و مردم دریابند پیشوایان واقعی آنان چه کسانی اند و مدعیان دروغین چه افرادی هستند.
 11. امیدواریم ما به عنوان یک مسلمان شیعه از متب امام سجاد استفاده کنیم و در عمل مروج مکتب آنان باشیم.
 12. خطبه دوم
 13. حدیث
 14. عن الامام السّجاد(ع): خف الله تعالی لقدرته علیک واستحی منه لقربه منک.(بحار/۷۸/۱۶۰)
 15. از خدای متعال به خاطر قدرتش بر تو بترس و به خاطر نزدیکی اش به تو از او شرم و حیا داشته باش.
 16. این سخن درواقع دعوت به تقواپیشگی است چرا که انسان متقی همواره قدرت خدا را در نظر دارد و از مخالفت با او خجالت می کشد.
 17. مناسبت ها
 18. نگاهی گذرا به رویدادهای تلخ و شیرین سال۱۳۹۹:
 19. سال بروز و ظهور بیماری خطرناک و مسری کرونا بود که بیش از ۶۰هزار کشته از جامعه گرفت و اثرات زیانباری در اقتصاد، معیشتف کسب و کارف آموزش، خانواده و مسائل معنوی و مذهبی داشت.
 20. سال اوج گیری ایثار و مواسات مردم بود که با تدبیر حضرت آقا شکل گرفت.
 21. سال تلاش علمی و جهادی دانشمندان و ساخت واکسن کرونا و مجاهدت نیروهای پزشکی و پرستاری بود.
 22. سال محاصره مثلث شوم کرونا، کم تدبیری و تحریم بود. تحریمی ظالمانه و همه جانبه و شکننده که به لطف الهی بی اثر شد.
 23. سال افزایش توان دفاعی و صنعت نظامی و رزمایش های دشمن کوب بود.
 24. سال جهش تولید و راه اندازی تعدادی از کارخانه های تعطیل شده بود.
 25. سال شکست توطئه های استعماری و ارتجاع منطقه بود که می خواستند ایران را از پای درآورند ولی خودشان گرفتار شدند و در سوریه و عراق و یمن قافیه را باختند.
 26. سال شکل گیری مجلس یازدهم بود.
 27. سال ترور ناجوانمردانه دانشمند بزرگ شهید فخری زاده با عاملیت اسرائیل بود.
 28. امید به آینده ای روشن در سال ۱۴۰۰ه.ش:
 29. با تبریک سال جدید، امیدواریم با گسترش واکسیناسیون، رفته رفته مبارزه با کرونا شکل بهتری به خود بگیرد و کسب و کارها رونقی دوباره بیابد و آمد و شدها عادی و طبیعی بشود و مردم ما از شر تحریم های ظالمانه رهایی یابند و گرانی های کمرشکن کنترل گردد و آموزش ها به حال عادی برگردد و با گزینش اعضای شوراهای شهر و روستا مشکلات عمرانی و زیستی کاهش یابد و با اسقرار دولت جوان کارآمد مردم ما به زندگی بی دغدغه خود ادامه دهند و هیچ جوان بیکاری نداشته باشیم و شاهد ناهنجاری هایی نباشیم. اما تا قبل از آن باید رعایت مسائل بهداشتی را داشته باشیم و با رعایت انصاف به یکدیگر کمک کنیم و اجازه ندهیم بی انصاف ها، بی تدبیرها، بی تفاوت ها حاکم بر جامعه ما باشند و از صمیم قلب در آستانه سال جدید بخوانیم: اللّهم حوّل حالنا الی احسن الحال. سال نو را با قرآن و دعا و انس با خدا آغاز کنیم و همواره به یاد و نام او باشیم و در خدمت به همدگیر کوشا باشیم.
 30. تذکرات پایانی:
 31. تبریک ولادت حضرت علی اکبر(ع) در ۱۱شعبان و روز جوان. امیدواریم جوانان ما با الگو قرار دادن جوان اباعبدالله(ع) که هم اهل بصیرت بود و هم دارای خلقی خوش و حق مدار و ولایت پیشه بتوانند در زندگی خودشان موفق باشند و از رفیق شدن با افراد ناباب بپرهیزند تا مبادا در دام خطرناک هنجارشکنی یا اعتیاد و امثال آن گرفتار گردند. انّ الله یحبّ الشّاب التّائب(خدا جوان مطیع توبه کار را دوست دارد).
 32. با توجه به حضور میهمانان مختلف، اعم از شهرستانی مقیم شهرستانهای و یا گردشگران، باید هم چنان مسئله رعایت پروتکل ها را جدی گرفت و با کسانی که احیاناً با رعایت نکردن آنها، زمینه انتقال بیماری یا گسترش آنرا فراهم می کنند برخورد ارشادی داشت و مسئولان هم با برنامه ریزی دقیق کاری بکنند که بعضی از اقلام ضروری ناباب یا کمیاب شود مثل نان یا میوه و یا مواد دیگر.
 33. با تشکر و قدردانی از همه خدمتگزاران در همه عرصه ها.

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*