خطبه ۲۲ اسفند ماه ۹۹

خطبه اول

تقوا

«من عمل صالحاً من ذکر او انثی و هو مؤمن فلنحیینّه حیوه طیّبه و لنجزینّهم اجرهم باحسن ما کانوا یعملون» نحل/۹۷

هرکس از مرد یا زن، عمل نیک انجام دهد در حالیکه ایمان داشته باشد پس او را بی تردید (در دنیا) به زندگی پاکیزه ای زنده خواهیم داشت و (در آخرت) پاداششان را در برابر عمل های بسیار خوبشان خواهیم داد.

خدای متعال به هر مرد و زن با ایمانی که دارای عمل صالح باشد وعده دوچیز می دهد:۱- حیات پاکیزه که هیچ نوع رنج و زحمتی و هیچ آلودگی و ناپاکی در آن نیست و طبیعتاً هرچه در آن جریان دارد زیبا و جذاب و دوست داشتنی است.۲- بالاترین اجری که به عمل صالح تعلق می گیرد. یعنی اگ درجه عملشان هم مثلاً ۱۵ باشد خداوند به آنان نمره ۲۰ را خواهد داد و چه چیزی از این بهتر. بدون شک انسانهای پرهیزگار مصداق روشن این آیه می توانند باشند.

ماه معظم شعبان

در آستانه دومین ماه عبادی(شعبان) قرار داریم که منسوب به پیامبر اعظم است و بسیار با فضیلت است و استغفار، صدقه و خواندن دعاها در آن توصیه شده و بر ذکر صلوات شعبانیه تأکید شده است. از سوی دیگر تنها ماهی است که در آن شهادت معصومین(ع) قرار ندارد و سراسر آن شور و نشاط و شادی و سرور است چرا که در سوم آن ولادت حضرت امام حسین(ع) است و در چهارم آن میلاد حضرت ابوالفضل(ع) و در پنجم آن تولد امام زین العابدین و در یازدهم تولد حضرت علی اکبر(ع) و در نیمه آن ولادت سراسر سعادت حضرت بقیه الله الاعظم امام زمان(عج) می باشد. پیشاپیش حلول این ماه را تبریک گفته و ظهور امام زمان را آرزو می کنیم. برای درک عظمت مقام و منزلت اهلبیت پیامبر که تولد تعدادی از آنان در این ماه است به یک فراز از صلوات شعبانیه اشاره می کنیم:

اللهم صلّ علی محمّد و آل محمّد، الفلک الجاریه- خدایا درود فرست بر محمد و آل محمد که اینگونه اند: ۱- کشتی هایی هستند که در آبهای پرتلاطم در حرکت اند. تشبیه آل پیامبر به کشتی روان در میان امواج سهمگین دریا، تشبیه جالبی است همانطور که کشتی مسافرانش را از میان امواج به سلامت به مقصد می رساند اهل بیت هم اینگونه اند.۲- هرکس بر این کشتی سوار شود اهل نجات است و هرکه رویگردان شود غرق می شود. همه این بزرگواران کشتی نجاتند اما: سفینه الحسین اوسع و اسرع. ۳- نباید از آنان جلو زد زیرا: المتقدّم لهم مارق- آنکه جلو بزند گمراه است، نباید از آنان جدا شد و عقب ماند چرا که: المتأخّر عنهم زاهق- آنکه عقب بیفتد هلاک می شود. پس باید ملازم و همراه آنان بود: و اللّازم لهم لاحق- آنکه گمراهی با آنان را دارد به آنان ملحق است و از آنها به شمار می آید و چنین کسی قطعاً گمراه و هلاک شده نخواهد بود بلکه نجات خواهد یافت مانند یاران خاص رسول خدا ( سلمان، ابوذر،مقداد، عمار، …) و مثل اصحاب ویژه امام علی(ع)( کمیل، صعصعه، میثم، تمار، عمروبن حمق و …) و مانند اصحاب مخصوص امام حسین(ع)(حبیب، مسلم، عون، جعفر، علی اکبر، حضرت ابوالفضل و…) که حاضر نشدند لحظه ای از امامشان جدا بشوند. اینان مثل زهیر و بریرو وهب و دیگران شعارشان این بود: “نموت معک” ما می مانیم و با شما تا آخرین لحظه هستیم. ای کاش ما هم بتوانیم از صمیم قلب به امام زمانمان بگوئیم ما می مانیم و هرگز از شما و دین جدتان جدا نمی شویم.

خطبه دوم

حدیث

رسول الله(ص): اتّق الله حیثما کنت و خالق النّاس بخلق حسن و اذا عملت سیّئه تمحوها(امال طوسی/۱/۱۸۹)

هرجا هستی از معصیت خداوند بپرهیز و با مردمان اخلاق نیک داشته باش و هرگاه کار زشتی انجام دادی کار نیکی انجام ده که آن(زشتی) را می زداید.

عمل به این سه رهنمود، انسان را محبوب خدا و محبوب خلق خدا و محبوب فرشتگان می کند. بیائید عامل به این حدیث نورانی باشیم.

مناسبت ها

 1. تبریک و گرامیداشت چند مناسبت: سوم شعبان(روز پاسدار) را به همگان به ویژه پاسداران انقلاب اسلامی تبریک می گوئیم کسانی که اگر نبودند انقلاب هم نبود و هم اکنون در همه عرصه های جامعه به خدمت اشتغال داردند. چهارم شعبان (روز جانباز) را گرامی می داریم و به جانبازان(شهیدان زنده) به خصوص تبریک عرض می کنیم کسانی که سلامت خود را فدای امنیت کشور کردند. ۲۲اسفند(امروز) روز تأسیس بنیاد شهید در سال ۵۸ و روز شهدا را گرامی داشته و به روان پاک همه شهیدان و پدران و مادران آسمانی شان درود می فرستیم و برای والدین آنان که در قید حیاتند هم چنین به همسران و فرزندانشان تبریک ویژه عرض می کنیم. امیدواریم بتوانیم ذره ای از کهکشان وجودیشان را قدر بدانیم و اجازه ندهیم راهزنان اندیشه و دزدان بی حیا و چپاولگران اموال عموم و قدرناشناسان به دوران رسیده، خون آنها را هدر بدهند و به نظام دهن کجی کنند. توجهی که امام راحل و مقام معظم رهبری به شهدا و خانواده هایشان داشتند باید درسی باشد برای همه ما. خداوند ما را با شهدای اسلام محشور نماید. و یاد و نام مرحوم حاج احمد آقا فرزند امام را که در ۲۶اسفند ۷۳ رحلت کردند را با یاد و نام والد و والده و اخوی مرحومشان گرامی می داریم.
 2. اظهار تأسف و نفرت: از آمریکایی های جنایتکار و اروپای مکار و حیله گر که هم چنان با استکبار ورزیشان درصدد ایجاد فشار از ناحیه تحریم های ظالمانه بر ملت ما هستند همانها که در جنگ ۸ساله صدام را یاری دادند و از تمام جنایت های او حتی بمباران شیمیایی حلبچه در ۲۵اسفند ۶۶ حمایت کردند و محکوم نکردند و از منافقان کوردل که در ۲۴اسفند ۶۳ در نماز جمعه تهران بمب منفجر کردند و تعدادی از نمازگزاران را مجروح و عده ای را به شهادت رساندند حمایت کرده و می کنند و حالا وقیحانه دم از حقوق بشر می زنند و باز تحریم و تهدید و تحقیر می کنند که البته راه به جایی نخواهند برد و ان شاالله به زودی با مقاومت ملت، آنان شکست خواهند خورد. چنانکه بن سلمان دست نشانده آنان و مورد حمایت شان از یک مشت مردم فقیر یمن شکست می خورد و برایشان سرافکندگی به بار آورده است(و سیعلم الذین ظلموا…).
 3. تقدیر و تشکر از حافظان سلامت و از مردم به خاطر رعایت پروتکل ها و تشکر از شهرداری و شورا که با طرح ریزی و برنامه خوب توانستند دو پروژه را افتتاح کنند: الف- میدان ترخون(بازار میوه و سبزی) که کار خوبی است و ان شاالله با عرضه میوه با قیمت مناسب به مردم خدمت خواهند کرد. ب- پارک پردیس(مجموعه ورزشی و تفریحی بانوان) که خانم ها یم توانند با حفظ حجاب و رعایت عفاف خودشان در آنجا به انجام برنامه هایشان بپردازند.
 4. جمع بندی سخن رهبری در عید مبعث ۱۳۳۹( ۱۴۴۲):
 • اهداف بعثت: توحید، تزکیه و تعلیمانسانها، حکمرانی الهی، رشد بشر، استقرار عدالت، ایجاد حیات طیبه، شکوفایی عقل و تکامل معنوی بشرو …
 • عدم تحقق اهداف بعثت با بیان صرف بلکه باید قدرت و نظام هم سیاسی باشد.
 • اشرار و مفسدان و مستکبران در مقابل آیین عدالت ایستاده اند.
 • انقلاب اسلامی احیاگر مضمون بعثت در دوره معاصر است.
 • دشمنان بعثت با این نظام هم مخالفت دارند.
 • دشمنان تبلیغ می کردند جمهوری اسلامی با تمام دنیا ناسازگار است در حالی که ما با دشمنان دشمن ایم و با بقیه ملت ها و کشورها روابط دوستانه داریم.
 • شگرد وارونه نمایی حقایق مثل وضعیت مردم یمن ادعای مخالفت با سلاح کشتار جمعی، ادعای حقوق بشر و حمایت از آنکه مخالفت خودش را با اره قطعه قطعه کرده است.
 • جوانان باید در این جنگ نرم به میدان بیایید و امیدآفرینی کنند.
 • بصیرت و صبر و استقامت دو ابزار قوی در مواجهه با دشمن است.
 • باید زنجیره تواصی به حق و صبر همواره وجود داشته باشد و باید آمریکا از منطقه ما خارج شود و اینجا منطقه ما است هرجا وارد شدیم به دعوت دولت ها بوده است.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*