خطبه ۱۵ اسفندماه ۹۹

خطبه اول

تقوا

«فاذکرونی اذکرکم و اشکروا لی و لا تکفرون» بقره/۱۵۲

خدای متعال در این آیه می فرماید: مرا یاد کنید تا من هم شما را یاد کنم و این خیلی قابل توجه است چرا که یاد او بالاتر از یاد نعمت اوست.” واذکرو نعمتی” هم در قرآن آمده است اما اینجا فرموده: اگر شما به یاد من باشید من هم به یادتان خواهم بود و در ادامه می فرماید: سپاسگزار من باشید و کفران نورزید. کسی که وشکر باشد حتماً رستگار است. انسانهای باتقوا هم به یاد او هستند و هم شکرگزار او.

شهادت امام موسی بن جعفر(ع):

آن بزرگوار در ۷صفر ۱۲۸ در ابواء از خانمی بنام حمیده متولد شد و پس از شهادت پدرش امام صادق(ع) عهده دار امامت گردید و همانند ایشان در جهت تبیین اسلام و اهتمام به قرآن و تربیت شاگردان خود کوشید و از القابی همانند صالح، صابر، امین و عبد صالح و کاظم برخوردار بود. با وجود مخالفت با دستگاه ظلم هارون الرشید اما به بعضی ها مثل علی بن یقطین اجازه دادند تا برای رفع مشکلات شیعیان و گره گشایی از کار آنان، در دستگاه هارون الرشید باقی بمانند و خودشان هم در عمل، علاوه بر بیان حقایق به تبلیغ دین خدا می پرداختند.

یک نمونه: شخصی از تبار یکی از خلفا در مدینه همواره به حضرت دشنام می داد و ناسزا می گفت. یاران او ناراحت شدند و خواستند او را بکشند ولی حضرت اجازه نداد. یک روز با مرکبش به سمت مزرعه او حرکت کرد و در محل کشت و زرع او جلو رفت. آن مرد ناراحت و خشمگین بد و بیراه می گفت. امام به او رسید و فرمود چقدر از کشت و زرع تو از بین رفت گفت ۱۰۰دینار. فرمود انتظار داشتی چقدر برداشت کنی؟ گفت ۲۰۰دینار. حضرت ۳۰۰دینار دادند به او و آن مرد خوشحال شد و از مریدان حضرت گردید. امام به یاران فرمود این بهتر بود یا پیشنهاد شما.

امام کاظم(ع) سرانجام در ۲۵رجب سال ۱۸۲ در سن ۵۵ سالگی پس از تحمل زندان همراه با شکنجه به شهادت رسید. برخی علت شهادت او را سعایت و سخن چینی عده ای از افراد در نزد هارون داشته اند از جمله یحیی برمکی که گزارش می داد آن حضرت در صدد جمع مال و ثروت و اسلحه برای مبارزه با خلیفه است. گفته اند او (علی بن اسماعیل) برادرزاده امام را تطمیع کرد تا در نزد هارون گزارش دهد که در یک مملکت ۲ خلیفه نمی گنجد شما چطور اجازه می دهید عموی من آزادانه علیه شما احترام کند؟ هرچند امام قبلاً به او هشدار داده بود ولی او کارش را کرد. چون هارون برای او ۴۰۰۰درهم فرستاد وقتی مأموران او برای تحویل پول به ایشان مراجعه کردند دیدند به یک گلو درد سختی مبتلا شده است به طوریکه مرگش نزدیک است. پول را باز پس بردند و علی بن اسماعیل در حسرت آن پول ها مرد. بزرگان می گویند چون او قطع رحم کرد به این بلا مبتلا شد و نتیجه اش را دید. صلی الله علیک یا اباالحسن یا موسی بن جعفر

خطبه دوم

حدیث

قال رسول الله(ص): تمام التّقوی ان تتعلّم ما جهلت و تعمل بما علمت.(تنبیه الخواطر۱۲۰)

همه تقوا این است که آنچه را نمی دانی بیاموزی و آنچه را می دانی به کار بندی.

تقوا درجات و مراتبی دارد. عالی ترین مرحله آن بنا به نقل این حدیث در ۲ چیز است: ۱- یادگیری آنچه انسان نمی داند. ۲- عمل به آنچه می داند.

بیایید اینگونه باشیم تا متقی به شمار آییم.

مناسبت ها

  1. عید بزرگ بعثت: عرض تبریک این عید بزرگ که به قول امام خمینی(ره) بزرگترین روز و شریف ترین روز بشریت از ازل تا ابد است چرا که در آن پیامبر خاتم(ص) به پیامبری مبعوث شده است. همان اتفاقی که خداوند به خاطر آن بر مؤمنان منت نهاد( لقد منّ الله علی المؤمنین اذ بعث فیهم رسولاً من انفسهم یتلو علیهم ایامه و یزکّیهم و یعلّمهم الکتاب و الحکمه/ ۱۶۴آل عمران). و راستی اگر بعثت پیامبر اسلام نبود بشریت هم چنان در ضلالت و گمراهی عقیده، عمل و اخلاق بود. او بود که با تزکیه و تعلیم بشریت را از جاهلیت نجات بخشید و از گودال ذلت به اوج عزت آورد. این عید مبارک باد.
  2. روز نیکوکاری: امسال شعار نیکوکاران (عید برای همه) است. امیدواریم نیکوکاران به کمک نیازمندان بیایند و در دوران کرونا، کمیته امداد را یاری دهند تا بتوانند لبخند شادی را بر لبان نیازمندان ظاهر کنند.
  3. روز درخت کاری و آغاز هفته منابع طبیعی: هرکسی به هر اندازه می تواند در کاشت یک درخت مشارکت کند و یا در نگهداشت درختان موجود کوشا باشد و درواقع به سلامت جامعه و نشاط و شادابی آن کمک کرده است. توجه رهبر انقلاب به این موضوع و فرمایش های ایشان جداً قابل توجه است.
  4. تذکرات پایانی: در آستانه ورود به سال ۱۴۰۰هستیم لذا به چند نکته اشاره می کنیم:

الف- امیدواریم غربی ها و آمریکا سر عقل بیایند و بیش از این ملت ما را از نظر اقتصادی در فشار قرار ندهند و تحریم های ظالمانه را لغو کنند.

ب- انتظار داریم مسئولان محترم کشوری، استانی و شهرستانی هم چنان در خدمت به مردم کوشا باشند و سعی کنند گره از کار مردم باز کنند به خصوص اجازه ندهند استخوانهای مردم در زیر فشار گرانی خرد شود.

ج- رفته رفته به دو انتخاب بزرگ نزدیک می شویم یکی جنبه محلی و شهرستانی و شهری و روستایی( شوراهای اسلامی شهر و روستا) دارد و دیگری جنبه عمومی و کشوری ( ریاست جمهوری). از همین الان دشمن شروع کرده آیه یأس بخواند و مردم را ناامید کند و بگوید مردم در انتخابات شرکت نمی کنند ولی ما باید نشان دهیم که هم چنان پای کار ایستاده ایم و نسبت به سرنوشت خودمان حساسیت داریم. عجالتاً عرض می کنیم چون ثبت نام کاندیداهای شورای شهر آغاز می شود افرادی داوطلب بشوند که در صورت انتخاب بتوانند مفید و مؤثر و کارآمد باشند و در خدمت به شهر و مردم هم به افراد اصلح توجه کنند و رأی بدهند.

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*