خطبه ۱۹ دی ۱۳۹۹

خطبه اول

تقوا

« یا ایّهاالّذین امنوا اذکرواالله ذکراً کثیراً- و سبّحوه بکره و اصیلاً» احزاب/۴۲-۴۱

ای اهل ایمان خدا را بسیار یاد کنید و صبح و شام او را تسبیح گویید.

این آیه در خطاب به مؤمنان می فرماید: خدا را بسیار زیاد یاد کنید.

امام صادق(ع) می فرماید: برای هر چیزی حدی است مگر ذکر، که فرموده: بسیار زیاد او را یاد کنید مثلاً نماز، روزه، زکات، حج و … اندازه ای دارد آنچه محدودیت در آن نیست ذکر خدا است.

گفتنی است ذکر، تنها گفتن الفاظ مخصوص نیست مثل سبحان الله، الحمدلله، لااله الا الله و الله اکبر، اگرچه این ها هم ذکرند و لکن یاد خدا کردن در کنار هر حلال(واجب) و حرام، منظور است.

یاد خدا، آرامش آفرین است، الا بذکرالله تطمئنّ القلوب(رعد/۲۸). نماز یاد خدا است، یاد خدا آرامش آفرین است و قلبی که مطمئن باشد مورد ندای خاص خداوند قرار می گیرد، یا ایّتها النّفس المطمئنّه ارجعی الی ربّک… .

یک نمونه:

شخصی اهل ذکر و اهل دل در یک سفر هوایی وقتی می شنود که هواپیما دچار نقص فنی شده است با ذکر و یاد خدا او را آرام نگه می دارد بطوریکه بقیه نزد او می آمدند و از وصایای خود نزد او حرف می زدند. در حالی که اگر سقوط پیش آید همه جانشان در خطر است. این نتیجه ذکر و یاد خدا است. متقین اهل یاد و ذکر خدایند.

ذاکرالله من المتقین.: یاد کننده خدا جزء پرهیز کاران است

و اسئلک ان تصلّی علی محمّد و آل محمّد و ان تجعلنی ممّن یدیم ذکرک: خداوندا از تو می خواهم که بر محمد و ال او درود فرستی  ومرا از کسانی قرار دهی که پیوسته به یاد تو است .

من اکثر ذکرالله احبه(بحار/۹۳/۱۶۰).و انکس که خدا را یاد کند محبوب او خواهد شد.

خطبه دوم

حدیث:

عن فاطمه الزهراء(س): ان کنت تعمل بما امرناک و تنتهی عمّا زجرناک فانت من شیعتنا و الا فلا(نهج الحیاه)- اگر به دستور ما عمل کنی در انجام کارها و باز ایستادن ها، توشیعه ای وگرنه، نه.

ایام حزن انگیز فاطمیه را تسلیت عرض می کنیم. امیدواریم بتوانیم با رعایت توصیه های بهداشتی در ایام کرونا به اظهار محبت نسبت به حضرت زهرا(س) بپردازیم.

خدا را شکر می کنیم که پس از ۱۱۰روز بار دیگر توانستیم به اقامه نماز جمعه بپردازیم.

مناسبت ها:

الف- قبل از انقلاب ماه دی شاهد اتفاقاتی بود مثل هفده دی، روز جسارت روزنامه اطلاعات در سال ۵۶ به امام و اعتراض حوزه به این اقدام و نوزده دی، روز قیام مردم قم که سرآغاز قیام عمومی شد و همه ساله یاد و نام آن گرامی داشته می شود و امسال هم حضرت آقا در این روز مطالبی را با مردم در این خصوص در میان گذاشتند.

ب- پس از انقلاب که ما به اتفاقاتی که در سال گذشته تا به حال داشته ایم اشاره می کنیم:

  • شهادت سردار دلها حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس توسط آمریکایی ها و به دستور مستقیم ترامپ رئیس جمهور آمریکا و تشییع جنازه چند ده میلیونی در داخل و خارج کشور که در تاریخ بی نظیر بود.
  • موشک باران عین الاسد: کاری بی نظیر در تاریخ و اولین سیلی به آمریکا که تحقیر او را به دنبال داشت و عدم قدرت بر پاسخگویی.
  • هدف قرار گرفتن هواپیمای اوکراینی و جان باختن ۱۶۷ نفر از سرنشینان آن.
  • برگزاری باشکوه سالگرد شهید حاج قاسم در داخل و خارج و حضور حماسی مردم: با وجود محدودیت های کرونایی، همراه با چهلمین روز شهادت محسن فخری زاده دانشمند هسته ای کشور که بر شکوه این مراسم افزوده بود.
  • ارتحال عالم بصیر و با صفا، حضرت آیه الله مصباح یزدی و تجلیل حضرت آقا از ایشان که البته خسارتی بزرگ مردم و کشور بود.
  • آغاز غنی سازی ۲۰درصدی در فردو که درواقع پاسخی است به بی تعهدی طرفهای برجام که قدرت علمی و شجاعت روحی دانشمندان و مسئولان را می رساند که باید از مجلس در این خصوص تشکر کرد.
  • تزریق واکسن ساخت داخل به چند داوطلب که نشان از پیشرفت دانشمندان در مبارزه با کرونا دارد که با اعجاب مردم دنیا مواجه شده است.
  • رسوا شدن هرچه بیشتر مدعیان دموکراسی در آمریکا با پذیرفتن شکست از سوی ترامپ و هجوم طرفدارانش به کنگره و تصرف آن که حرف و حدیث های بسیاری را به دنبال داشته است و موجب تمسخر دیگران شده است.
  • اعلان موضع قدرتمندانه مسئولان نظام در مقابله با تروریست های آمریکا به ویژه شخص ترامپ و سخنرانی سردار قاآنی فرمانده سپاه قدس و تهدید آمریکا.
  • جمله پایانی:

تشکر از کادر درمان و پزشکی، توصیه به رعایت پروتکل ها و توصیه به مسئولان در انجام بیشتر و احساس مسئولیت بیشتر در خصوص مناسبت ها مثل ولادت و شهادت.

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*