خطبه ۲۸ شهریور ماه ۹۹

خطبه اول

تقوا

«من عمل صالحاً فلنفسه و من اساء فعلیها و ما ربّک بظلّام للعبید»فصلت/۴۶

هر که عمل شایسته کند به سود خود اوست و هرکه بد کند به زیان خود اوست و هرگز پروردگار تو به بندگانش ستمکار نیست.

این یک اصل کلی است که خداوند در این آیه بیان می فرماید: بازگشت و نتیجه هر عملی به صاحب آن عمل خواهد بود. اگر عمل نیکی داشته باشد به نفع خودش است و اگر هم عمل بدی باشد نتیجه اش را خودش خواهد دید و پروردگار عالم هیچ ظلمی در حق هیچ بنده ای نداشته و ندارد. این آیه در واقع اندیشه جبر گرائی را باطل می داند و اصل و اساس را بر اختیار انسان می گذارد.

هرچه کنی به خود کنی          گر همه نیک و بد کنی

سبک زندگی دینی

[معاد/۸۳] ۵- پیروی از شیطان:

از جمله عواملی که انسان را به قعر دره دوزخ سقوط می دهد وسوسه های شیطان و پیروی از اوست(قال اخرج منها مذموماً مدحوراً فمن تبعک منهم لاملئنّ جهنم منکم اجمعین/۲۲اعراف) – از آن مقام با خواری بیرون رو، سوگند یاد می کنم که هرکس از انسانها که از تو پیروی کند جهنم را از همگی آنها پر می سازم. بله پیروی از شیاطین است که آدمی را جهنمی می کند. او خود سوگند یاد کرده که بر سر راه مستقیم بندگان خدا بنشیند و به اغوای آنان بپردازد البته خودش اقرار کرده که تنها بندگان مخلص خداوند از تیررس او خارج اند وگرنه جز آنها، بقیه را می فریبد و هرکس که فریب او را خورد همانند خود او در جهنم قرار خواهد گرفت و به عذاب الهی مبتلا خواهد شد.

شیطان از طریق وعده های دروغین، تزئین شهوات، دعوت به گناهان، منع از کارهای خیر و تشویق به انحرافات، پیروان خود را از خدا دور ساخته و به آتش قهر الهی گرفتار می سازد. قرآن کریم به پیروان خود هشدار می دهد که:  ولا تتّبعوا خطوات الشّیطان- از گامهای شیطان پیروی نکنید چرا که او گام به گام به انحرافات انسانها می پردازد و آنها را از خدا دور و به جهنم نزدیک می سازد پس باید همگان به هوش باشند و فریب او را نخورند(انه لکم عدوٌ مبین).

خطبه دوم

حدیث

الصادق(ع): لا تغترّوا بصلاتهم و بصیامهم فانّ الرّجل ربّما لهج بالصّلاه و الصّوم حتی لو ترکه استوحش و لکن اختبروهم عند صدق الحدیث و اداء الامانه. کافی۲/۱۰۴

فریفته نماز و روزه شان نشوید زیرا چه بسا انسانی که به آنها عادت کرده است و اگر آنها را کنار بگذارد دچار وحشت می شود اما آنان را با راستگویی و امانتداری امتحان کنید.

بله اگر کسی در سخن گفتن، راستگو و در عملکردش امانت دار بود قابل اعتنا و احترام خواهد بود وگرنه نه.

مناسبت ها

  1. در آستانه حلول ماه صفر: امروز آخرین روز از ماه محرم است و فردا اولین روز از ماه صفر، این ماه نیز مثل محرم، ماه حزن و اندوه و ماتم است و در میان مردم ما رسم چنین بوده که ماه صفر را هم ماه عزا و ماتم می دانسته اند و در آن عزاداری ها صورت می گرفته است چرا که معروف است در اولین روز از ماه صفر، قافله اسیران اهلبیت(ع) به شام رسیده اند جائی که چهل سال علیه آنان تبلیغ شده ومردم را با بغض علی و اولادش بار آورده اند یعنی پایگاه ابوسفیان و فرزندانش، یزید بن ابوسفیان و معاویه و یزید بن معاویه که قطعاً برای اسیران، جای مناسبی نبوده و نیست چنانکه امام سجاد(ع) در طول سفر اسارات، شام را بدترین جا معرفی کرد به خاطر سختی هایی که دید. در پنجم این ماه (چهارشنبه) شهادت دختر خردسال اباعبدالله(ع) است که با مظلومیت تمام، در خرابه شام جان سپرد البته گفته شده در سوم این ماه ولادت امام باقر(ع) واقع است که ما همه این مناسبت ها را گرامی می داریم و امیدواریم با توجه به شرایط کرونای کشور بتوانیم در این ماه مثل ماه محرم به انجام وظیفه بپردازیم. گفتنی است خطبه های کوبنده و روشنگرانه امام زین العابدین(ع) و حضرت زینب(س) در شام، توانست شادی یزیدیان را به عزا تبدیل کند و امام حسین(ع) و یارانش را به دنیا معرفی کند.
  2. در آستانه چهلمین سال آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران: ۳۱شهریور سال ۵۹ صدام با شلیک اولین گلوله توپ به سمت کشورمان، رسماً جنگ تحمیلی را کلید زد و در طی ۸سال صدها میلیارد دلار خسارت به کشور وارد کرد و هزار شهید و مجروح و اسیر روی دست مان گذاشت اما به لطف الهی نتوانست به اهداف خود و اربابانش برسد. او و رژیمش به جهنم واصل شد و اربابانش با همه کمک های مادی و معنوی و نظامی ناامید شدند و جمهوری اسلامی هم چنان پابرجاست. این ها همه به لطف الهی، عنایت امام زمان(عج)، رهبری امام، ایثار و وحدت امت شکل گرفت و ما امسال چهلمین سال دفاع مقدس را گرامی می داریم که جا دار به روان پاک امام و شهیدان درود بفرستیم و در مقابل ایثارگران، جانبازان و آزادگان و خانواده هایشان سر تعظیم فرود آوریم و به آمریکا و جهان استکبار بگوئیم حق پیروز است و باطل نابود شدنی است و از این پس هم حنایتان رنگی نخواهد داشت چرا که خدا با ماست. بنابراین اگر باز در فکر هدف گرفتن امنیت، سلامت، معیشت و وحدت به ملت و کشور ما هستید بدانید این شما هستید که بازنده میدان خواهید بود هرچند برای ما هم زحمتی فراهم خواهید کرد.

ای مگس عرصه سیمرغ نه جولانگ توست       عرض خود می بری و زحمت ما میداری.

  1. تذکرات پایانی:

الف- مانور ذوالفقار۹۹: ارتش در محدوده دو میلیون کیلومتری در دریا با استفاده از ابزار و ادوات پیشرفته و رونمایی از زیر دریایی فاتح و به وجود آوردن زمینه ترکیب چندین تاکتیک رزمی، بیانگر قدرت دفاعی ج.ا. است و این پیامی است برای صهیونیست ها و کسانی که با عادی ساختن روابطشان با آنها، سعی می کنند امنیت خود را یا امنیت آنان گره بزنند مثل امارات و بحرین و احتمالاً در آینده چند کشور دیگر. مثلاً بحرین با ۷۷۸ کیلومتر مربع و امارات با وضعیتی که دارد چگونه به خود اجازه دادند تا در آینده پایگاهی در اختیار این رژیم جلاد بگذارند. البته این کارها دست پخت سه عنصر فاسد است که پایه حکومتشان سست شده است: ترامپ، نتانیاهو و بن سلمان که ان شاءالله راه بجایی نخواهد برد.

ب- از مسئولین اجرایی و قضائی و تقنینی می خواهیم نظارت بیشتری بر ادارات، بازار و مواد لازم و ضروری داشته باشند تا مردم ما آسیب کمتری ببیند و همانگونه که رهبری فرمودند: سال آخر دولت تلاش و کوشش ها هم چنان به چشم بخورد.

ج- در منطقه خودمان هم تقاضا می کنیم از همگان که بیشتر به انجام وظیفه بپردازیم و تا زمینه خدمت برایشان فراهم است به خدمت خود ادامه دهند و اجازه داده نشود به بهانه تعویض و تغییرمسئولین، کارها به سستی بیانجامد.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*