خطبه ۲۱ شهریور ماه ۹۹

خطبه اول

تقوا

« و اقم الصّلاه طرفی النّهار و زلفاً من اللّیل انّ الحسنات یذهبن السّیّئات ذلک ذکری للذّاکرین» هود/۱۱۴

و نماز را در دو طرف روز و اوایل شب که نزدیک روز است برپا دار که به یقین نیکی ها گناهان را از بین می برد این تذکری است برای یاد کنندگان.

این آیه اشاره دارد به نمازهای پنجگانه(صبح، ظهر،عصر، مغرب و عشاء) و اینکه حسنات(کارهای خوب) بدیها را از بین می برد و چه کاری خوب تر و ارزشمندتر از نماز که موجب می شود انسان از گناهان پاک بشود چنانکه رسول خدا(ص) هم فرمود: با نماز گناهان انسان می ریزد همانطوری که برگ های درختان در پائیز از شاخه ها می ریزند، اقامه نماز نشانه پرهیزکاران است، نماز را به پادارید تا جزء پرهیزکاران به حساب آئید.

سبک زندگی دینی/۱۴۲

۴- استهزاء آیات الهی: هرچند مسخره کردن آیات الهی سر از کفر در می آورد اما در آیاتی از قران به خصوص روی آن تکیه شده و عاملی برای جهنمی شدن معرفی شده است. (کهف/۱۰۶) ذلک جزاءهم جهنّم بما کفروا و اتّخذوا آیاتی و رسلی هزواً. استهزاء و مسخرگی کار انسان های بی منطق و لجوج و کینه توز است به ویژه اگر آیات الهی و رسولان پروردگار مورد تمسخر واقع شوند.

۵- به کار نگرفتن عقل و چشم و گوش: آنانکه برای درک امور معقول از عقل خود استفاده نمی کنند و برای امور محسوس از چشمان خود و برای امور نقلی از گوشهای خود بهره نمی گیرند واقعاً سزاوار آتش دوزخ اند و از حیوانات(چهارپایان) پست ترند و در یک غفلت کامل، روزگار را سپری می کنند. )اعراف/۱۷۹) و لقد ذرأنا لجهنّم کثیراً من الجنّ و الانس لهم قلوب لا یفقهون بها و لهم اعین لا یبصرون بها و لهم اذان لا یسمعون بها اولئک کالانعام بله هم اضلّ اولئک هم الغافلون. علت پست تر بودن اینگونه انسان ها از حیوانات این است که آنها از این موهبت ها بی بهره اند و یا در بهره گیری از آنها محدودیت دارند ولی انسانها از اینها بهره مندند لکن از این ابزار سودی نمی برند که البته سرچشمه اینها چیزی جز غفلت و بی خبری نیست. در آیه دهم سوره ملک هم می خوانیم: لو کنّا نسمع او نعقل ما کنّا فی اصحاب السعیر- اگر ما اهل تعقل و شنیدن حقایق بودیم امروز در آتش دوزخ نمی بودیم.

خطبه دوم

حدیث

قال الامام زین العابدین(ع): ان شتمک رجل عن یمینک ثم تحوّل الی یسارک و اعتذر الیک فاقبل عذره(تحف العقول).

اگر مردی از طرف راستت به تو دشنام داد و سپس به سوی چپت گردید و از تو عذرخواهی کرد عذرش را بپذیر.

مناسبت ها

  1. شهادت امام زین العابدین(ع): بنا به روایتی ۲۵محرم سالروزشهادت آن بزرگوار است.به حق ایشان را پاسدار خون های شهیدان کربلا دانسته اند چرا که با خطبه های روشنگر خود در هنگام اسارت، به ویژه در شهر شام، توانست شرنگ تلخی را در کام یزید و یزیدیان بریزد و شادی آنها را به عزا تبدیل کند و اهداف کربلایی ها و عاشورایی ها را همراه با مظلومیت هایشان معرفی نماید و راستی اگر نبود سخنرانی زینب کبری(س) و خطبه غرای امام سجاد(ع) هرگز شامیان و به تبع آن مردم دنیا نمی توانستند بفهمند در کربلا چه اتفاقی افتاده است. بعد از خطبه امام زین العابدین بود که یزید از ابن زیاد و او از عمرسعد برائت جست و به اهلبیت اجازه عزاداری و بازگشت به مدینه را داد. افزون بر آن، ایشان در طول مدت ۳۴سال پس از عاشورا از طریق دعا و تربیت بردگان و آزاد کردنشان و نیز با سیره عملی و شایسته خودشان اسلام علوی را به مردم معرفی فرمود و دیدگاه مردم را نسبت به اهلبیت تغییر داد. خود ایشان فرموده بود: در کل حجاز، بیست نفر پیدا نمی شدند که ما را دوست داشته باشند اما امام کاری کرد که شیعیان قوت گرفتند و دوستان اهلبیت زیاد شدند و محبوبیت امام روز به روز در دلها افزایش یافت تا جایی که خلیفه وقت آن حضرت را مسموم کرد و در سال ۹۴ به شهادت رساند این شهادت را تسلیت عرض می کنیم.
  2. باز هم توطئه علیه اسلام و قرآن: گویا قرار نیست غرب متوحّش که خود را متمدّن می نامد دست از توطئه و تحقیر اسلام و مسلمانان بردارد. همین چند روز پیش بود که هفته نامه شارلی ابدو در فرانسه به بازنشر کاریکاتور موهن پیامبر اسلام پرداخت و در کشور سوئد عده ای قرآن را سوزاندند و رهبرانشان بدون محکوم کردن این عمل ننگین که دل یک میلیارد و هفتصد میلیون مسلمان را به درد آورد را به حساب آزادی بیان گذاشتند که البته توسط علما و اندیشمندان و عموم مردم مسلمان محکوم شد و ما هم آنرا محکوم می کنیم و این را بنا به فرموده رهبری، توطئه آمریکایی ها و صهیونیست ها می دانیم که می خواهند حواس مردم را از خیانت به فلسطین منحرف کنند اما کور خوانده اند چرا که عادی سازی رابطه خیانت بار امارات با اسرائیل موجب خشم مسلمانان آزاده دنیا و باعث اتحاد عمیق و فراگیر فلسطینی ها شد و ان شاءالله سرآغازی برای سقوط اسرائیل خواهد بود.
  3. تذکرات پایانی: سفرهای مسئولان به مناطق کشور می تواند زمینه ساز آشنایی بیشتر با مشکلات مردم باشد و موجب امیدواری مثل سفر رئیس مجلس به خوزستان و استاندار اصفهان به اردستان و افتتاح طرحها که امیدواریم تداوم داشته باشد. با توجه به گرانی زمین ومسکن، اگر مسئولان شهرستان در این خصوص فکری بکنند بسیار به جا و مناسب خواهد بود. بعضی پیشنهاد می کنند زمین هایی که در جای جای شهر و در بین خانه ها رها شده تغییر کاربری داده شود تا گشایشی به وجود آید.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*