خطبه ۱۴ شهریور ۹۹

خطبه اول

تقوا

« انّ الّذین یتلون الکتاب و اقاموا الصّلاه و انفقوا ممّا رزقناهم سرّاً و علانیه یرجون تجاره لن تبور» فاطر/۲۹

به یقین کسانی که کتاب خدا را همواره تلاوت می کنند و نماز را به پا داشته و از آنچه به آنها روزی کرده ایم نهان و آشکار انفاق نمودند تجارتی را امید دارند که هرگز کساد و زیان ندارند.

خیلی ها در داد و ستد و معاملات خود دچار کسادی مال یا زیان فراوان و در نتیجه نابودی می شوند. در این آیه تجارت پرسود و بدون کسادی و نابودی از آن کسانی دانسته شده که چند ویژگی دارند:

 • به تلاوت کتاب خدا می پردازند(تلاوتی همراه با تدبر که زمینه ساز عمل است).
 • نماز را اقامه می کنند.
 • انفاق پنهانی که دور از ریا است و آشکاربرای تشویق دیگران ،اینان تجارتی پر سود دارند و بی کسادی و نابودی.

سبک زندگی دینی/۱۴۲

[ معاد/۸۲]جهنمیان چه کسانی اند و عوامل جهنمی شدن کدامند؟

 1. ممانعت مردم از راه یافتن به حق:

در برابر دعوت پیامبر اسلام(ص) دو گروه دیده می شوند. یک: ایمان آورندگان به حضرت، دو: مانع شوندگان از گرایش دیگران، کار این گروه صدّ سبیل الله نامیده می شود و عامل جهنمی شدن افراد می گردد. (فمنهم من آمن به و منهم من صد عنه و کفی بجهنم سعیراً): گروهی ایمان آوردند به او و جمعی هم مانع در راه دیگران ایجاد کردند که شعله دوزخ برای آنها کافی است.

این رهزنهای آشکار همواره وجود داشته و دارند چرا که منافع مستکبران ایجاب می کند تا اجازه ندهند عده ای با ایمان به خدا و رسول، از اطاعت آنان سرباز زنند. امروزه نیز مستکبران با همان ایده مانع از گرایش مردم به سوی حق می شوند.

 1. ترک اطاعت خدا و ایجاد تفرقه در بین مسلمانان: (نساء/۱۱۵) و من یشاقق الرّسول من بعد ما تبیّن له الهدی و یتّبع غیر سبیل المؤمنین نولّه ما تولّی و نصله جهنّم و ساءت مصیراً. این مخالفت عمومی و توأم با عداوت است که شقاق نامیده می شود. (۲۳/جن) و من یعص الله و رسوله فانّ له نار جهنّم خالدین فیها ابداً، آری معصیت خدا و رسول است که انسان را جهنمی می کند.
 2. استهزاء آیات الهی: هرچند مسخره کردن آیات الهی سر از کفر در می آورد اما در آیاتی از قرآن به خصوص روی آن تکیه شده و عاملی برای جهنمی شدن معرفی شده است. (کهف/۱۰۶) ذلک جزاءهم جهنّم بما کفروا و اتّخذوا آیاتی و رسلی هزواً- استهزاء و مسخرگی کار انسان های بی منطق و لجوج و کینه توز است به ویژه اگر آیات الهی و رسولان پروردگار، مورد تمسخر واقع شوند.
 3. به کار نگرفتن عقل و چشم و گوش: آنانکه برای درک امور معقول از عقل خود استفاده نمی کنند و برای امور محسوس از چشمان خود و برای امور نقلی از گوشهای خود بهره نمی گیرند واقعاً سزاوار آتش دوزخ اند و از حیوانات(چهارپایان پست ترند) و در یک غفلت کامل روزگار را سپری می کنند. ( اعراف/۱۷۹) و لقد ذرأنا لجهنّم کثیراً من الجنّ و الانس لهم قلوب لا یفقهون بها و لهم اعین لا یبصرون بها و لهم اذان لا یسمعون بها اولئک کالانعام بل هم اضلّ اولئک هم الغافلون. علت پست تر بودن اینگونه انسان ها از حیوانات این است که آنها از این موهبت ها بی بهره اند و یا در بهره گیری از آن محدودیت دارند ولی انسانها از اینها بهره مندند لکن از این ابزار سودی نمی برند که البته سرچشمه این ها چیزی جز غفلت و بی خبری نیست. در آیه ۱۰ملک هم می خوانیم: لو کنّا نسمع او نعقل ما کنّا فی اصحاب السّعیر- اگر ما اهل تعقل و شنیدن حقایق بودیم امروز در آتش دوزخ نمی بودیم.

خطبه دوم

حدیث

الامام زین العابدین(ع): من اشتاق الی الجنّه سارع الی الخیرات و سلااعن الشّهوات و من اشفق من النّار فبادرباالتّوبه الی الله من ذنوبه و راجع عن المحارم(تحف العقول/۲۸۱).

هر که مشتاق بهشت است به حسنات شتابد و از شهوات دوری گزیند هر که از دوزخ ترسد با توبه از گناهش به درگاه خدا پیشی گیرد و از حرامها هم برگردد . درواقع ۴ کار است که انسان را بهشتی و از جهنم دور می سازد: ۱- سرعت به انجام امور خیر  ۲- خودداری از اعمال شهوات  ۳- توبه از گناهان  ۴- بازگشت از نافرمانی

مناسبت ها

 1. سخنان مقام معظم رهبری در ارتباط تصویری با وزیر و مسئولان آموزش و پرورش: ایشان در ابتدای سخن از حضور مردم در عزاداری سیدالشهداء (ع) در محرم با رعایت اصول بهداشتی و شیوه نامه های ارائه شده توسط مسئولان، تشکر کردند و محرم امسال را بی نظیر و یا کم مانند دانستند که در این شرایط کرونای برگزار می شد. از عموم سخنرانان، مداحان، مرثیه خوانان و تمام عزاداران تشکر کردند به عنوان یک فرد مرید امام حسین(ع) و عاشورا( و محکوم کردن امارات).

در ادامه به نکاتی در خصوص عدالت آموزشی، اهتمام به امور تربیتی و پرهیز از نفوذ دادن افکار بیگانگان به ویژه غربی ها که خودشان رسوای جهان شده اند. امیدواریم این رهنمود مورد توجه مسئولان آموزش و پرورش قرار گیرد.

 1. هفده شهریور یا جمعه سیاه۵۷:
 2. با اوج گیری تظاهرات در سراسر کشور و رسوایی هرچه بیشتر مقامات وابسته به شاه برای خاتمه دادن به این اوضاع مستقیماً به روی مردم در ۱۷شهریور در میدان ژاله (شهدا) آتش گشودند و هزاران نفر را کشتند و مجروح کردند و درواقع گور خود را با دست خودشان کندند که امام در پاریس اعلامیه داد و پیروزی را از آن مردم دانست و حکومت شاه را رفتنی و همین هم شد. یاد و نام همه شهدا به ویژه شهیدان ۱۷شهریور گرامی باد.
 3. گرامیداشت یاد و نام چند تن از شخصیت های برجسته: آیه الله شهید علی قدوسی دادستان کل انقلاب و شهید سرتیب وحید دستجردی که در ۱۴ شهریور به شهادت رسیدند. آیه الله سید محمد طالقانی این مجاهد و مبارز، اولین امام جمعه تهران پس از انقلاب که در ۱۹ شهریور سال ۵۷ بدرود حیات گفت و نیز آیه الله شهید سید اسدالله مدنی امام جمعه محترم تبریز که به دست منافقان به شهادت رسید. یاد و نام همه آنان گرامی باد.
 4. سخن پایانی: با لطف و عنایت الهی، آمریکا در انزوا و تنهایی قرار گرفته و مردم آن علیه آمریکا شعار می دهند و علیه تبعیض نژادی به میدان آمده اند که این پدیده جدیدی است. هرچند توطئه هایش مثل ترغیب کشورهای عربی مثل امارات برای عادی سازی روابط با اسرائیل دادمه دارد ولی ان شاءالله به زودی شاهد نابودی اسرائیل خواهیم بود.

در پایان ما هم از هیأتی های محترم، مردم عزادار، سخنرانان و مداحان تشکر می کنیم که به خوبی هم عزاداری کردند هم رعایت اصول بداشتی نمودند. امیدواریم هم چنان رعایت اصول بهداشتی را داشته باشند تا وضعیت منطقه ما از قرمز به سفید تبدیل شود ان شاالله.

حرکت نشریه فرانسوی را در بازنشر کاریکاتور توهین پیامبر اکرم محکوم می کنیم.

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*