خطبه ۷ شهریور ماه ۹۹

خطبه اول

تقوا

« و من یعش عن ذکرالرّحمن نقیّض له شیطاناً فهو له قرین» زخرف/۳۶

و هرکس از یاد خدای رحمن چشم بپوشد برای او شیطانی می گماریم که همواره یار و قرین او باشد.

اگر ذکر و یاد خدا باعث تقرب انسان به خدا می گردد و موجب می شود تا شیطان از حریم انسان دور شود چنانچه انسان از یاد او غافل شد خداوند می فرماید: ما شیطان را بر او مسلط می گردانیم و شیطان همنشین او خواهد بود.

بدیهی است شیطان وقتی همنشین انسان شد او را تحت تأثیر خود قرار می دهد و هرجا که میخواهد او را می برد و چقدر فرق است بین این دو حالت انسان. باید ذاکر خدا بود و دافع شیطان که پرهیزگاران اینگونه اند.

علل قیام امام حسین(ع)

در هفته گذشته به برخی از عوامل ماندگاری قیام عاشورا اشاره ای داشتیم و حالا می خواهیم بالاجمال با فلسفه و علل قیام اباعبدالله(ع) از زبان خودش آشنا شویم. از مجموع سخنان آن حضرت، چه در کنار قبر پیامبر اکرم(ص) و چه در وصیتنامه اش به محمد حنفیه و چه سخنرانی اش در مکه در حدود هفتم ذیحجه و چه خطبه هایش در جمع یاران کربلایی در مسیر کربلا، می توان به علل قیام حضرت پی برد که ما در اینجا با تکیه بر وصیت شریف آن حضرت به این بحث می پردازیم:

 • فضا را دشمن چنان تیره و تار کرده که در آینده عده ای باور خواهند کرد که اباعبدالله(ع) از دین فاصله گرفته و لذا در آغاز وصیت خودش به وحدانیت خدا و رسالت پیامبر خاتم و مسئله معاد شهادت می دهد و اعتقادش را بیان می کند.
 • هدف از خروج و قیام خود را خوش گذرانی، لذت جویی و گردش کردن نمی داند(انّی لم اخرج اشراً و لا بطراً و لا مفسداً و لا ظالماً). این بیان برای پاسخگویی به یاوه هایی است که عده ای در آینده خواهد گفت.
 • خروج و قیام من برای ایجاد اصلاح در میان امت جدم است (انّما خرجت لطلب الاصلاح فی امّت جدّی) بله امت مسلمان با فسادانگیزی فکری وعقیدتی و مالی، عده ای که خود را خلیفه پیامبر می دانستند دچار انحراف عمیق شده است لذا نیاز به اصلاح دارد آن هم اصلاحی عمیق و دقیق نه سطحی و بدون عمق.
 • می خواهم امر به معروف و نهی از منکر کنم(ارید ان آمر بالمعروف و انهی عن المنکر). معلوم است که امر و نهی های معمولی از قبیل موعظه و نصیحت جواب نمی دهد بلکه باید از جان مایه گذاشت و به گسترش معروف و مبارزه با منکر پرداخت چرا که نه تنها معروف کم رنگ و بی رنگ شده بلکه معروف، منکر و منکر، معروف شده است لذا با یک عزم جدی و تصمیم شایسته به انجام این کار پرداخت.
 • و می خواهم راه و روش جدم و پدرم علی را احیا کنم( و اسیر بسیره جدّی و ابی علیّ بن ابیطالب). در طول این مدت که خلافت از مدار خود خارج شده و به سلطنت تبدیل شده و حالا آنرا یزید عهده دار است معلوم است که دیگر از راه و روش و سیره پیامبر و علی خبری نیست پس باید کاری کرد که راه و روش آنان احیا گردد تا اسلام بیمه شود و قرآن در جامعه بماند.
 • و در جای دیگر در خطاب به خداوند عرض کرد خدایا تو می دانی که ما برای ریاست و دنیا طلبی قیام نکردیم بلکه برای آن خروج کردیم تا ما نشانه های دین تو را که به تاراج رفته برگردانیم و اصلاح را در جامعه پدیدار کنیم و ستمدیدگان در امنیت قرار گیرند و به واجبات و مستحبات و احکام دین عمل بشود.

طبیعی است انجام چنین کارهایی مهم، هزینه های سنگینی دارد و باید خون داد و جان داد و شهادت را پذیرفت. و السّلام علیه یوم ولد و یوم استشهد و یوم یبعث حیّاً.

خطبه دوم

حدیث

قال الحسین(ع): انّ حوائج النّاس الیکم من نعم الله علیکم فلا تملّوا النّعم. بحار/۷۴/۲۰۵

نیاز مردم به شما از نعمت های خدا به شما است از این نعمت افسرده و بیزار نباشید.

این حدیث برای همگان درس است و به ویژه برای آنها که در مصدر امورند بیشتر باید مورد توجه باشد و مبادا با بی توجهی به ارباب رجوع یا بیزاری جستن از آنان اظهار خستگی کردن موجبات کفران این نعمت فراهم گردد.

مناسبت ها

 1. تاسوعا و عاشورا حسینی(ع): فرا رسیدن هزار و سیصد و هفتاد و یکمین سالگرد تاسوعا و عاشورای خونین سال ۶۱ه.ق را تسلیت گفته و گرامی می داریم. این حادثه بزرگ از جهات مختلفی قابل مطالعه و بررسی است: یک- عقل و منطق، دو- حماسه و شور، سه- عاطفه و احساس، چهار- درسهای آموزنده و منطقی، پنج- عبرت های حیرت انگیز. و راستی اتفاقی با این خصوصیات در عالم نداشته و نداریم. امیدواریم بتوانیم در عزاداری هایمان به این ابعاد مختلف توجه کنیم و ارادتمندان را به ساحت مقدس ابی عبدالله(ع) نشان دهیم.
 2. شهادت شهیدان رجائی و باهنر: در هشتم شهریور سال ۶۰، شاهد شهادت مظلومانه این شهیدان بودیم که در تاریخ سیاسی و آموزشی این ملت نقشی به سزا داشتند و زندگی و شهادتشان برای عموم مردم به ویژه دولتمردان با الگویی پسندیده به شمار می آیند چرا که این دو، متدین، متعهد، متواضع، مردمی و ولایتمدار بودند. امیدواریم دولتمردان ما این دو بزرگوار را در روش و منش الگوی خود قرار دهند و در خدمت مردم باشند. بی جهت نیست که سالروز شهادت آنان را روز دولت اعلان کرده اند و هفته ای را به همین مناسبت اختصاص داده اند. ما انتظار داریم دولت ما در سال آخر خدمتش دقیقاً به رهنمودهای رهبری که اخیراً در هفته دولت داشتند توجه کنند و آنها را عملیاتی کنند.

مثل: بیان صادقانه خدمات و نقد درونی، عمل به وعده ها و تکمیل طرح ها، توجه به تولید به عنوان کلید حل مشکلات، جلوگیری از قاچاق و ورود جنس به کشور، رفع ناهماهنگی های موجود در سطوح پائینی، میدان دادن به بخش خصوصی، افزایش ارزش پول ملی، راه اندازی شبکه ملی اطلاعات و …

و تشکر می کنیم از کارهای انجام گرفته در سطح کشور و استان و شهرستان و تشکر ویژه از فعالیت های نماینده و فرماندار و دیگر مسئولان اجرایی، انتظامی و نظامی و فرهنگی.

 1. اشاره ای به چند مناسبت دیگر:
 • تسلیت شهادت امام سجاد که بنا به روایتی در ۱۲ محرم اتفاق افتاده است.
 • گرامیداشت یاد و نام آیه الله مرعشی نجفی، و گرامیداشت روز تجلیل از اسراء و مفقودین(۱۰شهریور)، روز بهورز و تعاون(۱۲-۱۳شهریور).
 • اشاره ای به شکست دوباره آمریکادر شورای امنیت و انزوای این دولت یاغی که با یکجانبه گرائی سعی دارد حرف و اراده خودش را بر جامعه بشری تحمیل کند و در عین حال هم خودش هم ولیده ناپاکش اسرائیل در مشکلات بزرگی دست و پا می زنند. امیدواریم به زودی شاهد فرو ریختن هرچه بیشتر هیمنه ظاهری آنها باشیم.
 • توصیه مجدد به رعایت نکات بهداشتی در عزاداری ها.

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*